Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Energie v kondenzátorech
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:37    Předmět: Citovat

Já jsem ta Andrea, jestli sis nevšiml.
Na začátku jsi psal, spojíme krátkými vodiči, nepsal jsi spojíme jiskřištěm. Navíc jak chceš spojit ideální kondenzátory (něco co existuje jen v myšlenkách a na papíře) reálným vodičem? Ideální vodič nic nevyzáří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:39    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Sám píšeš, že záleží na vlastnostech toho spojení, ale zároveň tě nezajímá, zajímá tě jen ustálený stav, ke kterému ale dle tvých slov vůbec nemusí dojít, protože záleží na vlastnostech toho spojení, které tě ale nezajímá.... Question


Na vlastnotech spojeni zavisi prubeh toho procesu, ne vysledek - pokud bude dosazeno ustaleneho stavu. Je zbytecne resit, jestli to bude kourit, jiskrit, elmag. vyzarovat - z hlediska zadani je to jedno, tam je predpokladan ustaleny stav.

_________________
de omnibus dubitandum est
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:42    Předmět: Citovat

To spojení dvou kondenzátorů opačně nabitých ( http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=397255#397255 ) je snad ještě ilustrativnější, málokdo zapochybuje, že na konci procesu (za nekonečný čas?) bude napětí nulové a energie taky. Odpor toho spojení udává časovou konstantu té napěťové změny. Můžu jít s odporem hodně nízko a kvalitativně se nic nemění, jenom tempo toho vybíjení. Když půjdu v limitě k nulovému odporu, proč by se najednou měla změnit kvalita toho procesu, z tepelné energie na nějaký vyslaný impulz?
Mně to v tom původním příkladu vychází, že pro R=0 a I=∞ bude hodnota "neurčitého" výrazu I²*R/2 nadále rovná polovině energie na počátku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:42    Předmět: Citovat

WLAB napsal(a):
z hlediska zadani je to jedno, tam je predpokladan ustaleny stav.

Nic o ustáleném stavu v zadání není, je tam o soustavě dvou kondenzátorů, navíc harmonické kmity jsou také ustálený stav.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:45    Předmět: Citovat

vodice byly zadany takto :

"......krátkými vodiči se zanedbatelným odporem."

coz se nerovna idealni....

a dotaz byl na vyslednou energii soustavy dvou kondenzatoru. Patrne po ustaleni. Pokud podminky nadefinujeme tak, ze k nemu nedojde, nema to smysl resit, ale je potreba napsat, ze k ustaleni nedojde, coz nikdo nenapsal...

_________________
de omnibus dubitandum est
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:45    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):

Za podmínek, které jsem určil na počátku vyplívá, že energie se musí vyzážit - kde? no přece na tom spoji - klasické jiskřiště!
nevím co tím sleduješ.
.
sleduju tím to, že buď předkládáš k řešení spojení dvou kondenzátorů, nebo více-méně reálný fyzikální model nějakého LC obvodu s blíže neurčenými střídavými parametry, tedy komplexní obvod, který má nějakou charakteristickou impedanci, nevíme jestli jsou kondy s tím krátkým drátem v rezonanci, nejsou, jestli jsou třeba koaxiální, jestli můžu propojku považovat za vlnovod...
ideální krátký vodič má jakou indukčnost? jestli nulovou, jaký kmitočet má kmitavý obvod s ideální konečnou kapacitou a nulovou indukčností?
To je všechno nejasné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:50    Předmět: Citovat

To zalezi jak definujeme ustaleny... Smile bily sum je treba take ustaleny z hlediska parametru jeho rozdeleni, z hlediska casove invariantnosti hodnot signalu ale ustaleny neni, stejne jako "harmonicky ustaleny stav"...
_________________
de omnibus dubitandum est
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6363
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:51    Předmět: Citovat

Já jsem napsal o ideálním spojení dvou ideálních kondenzátorů - prostě úloha k výpočtu - Andrea sem začala tahat reálné součástky. A proto jsem psal, že s reálnými součástkami se při spojení taktéž vyzáří elmag energie - i jiná než ve formě Jouleova tepla - udělal jsem experiment. Pokud někdo nesouhlasí, tak ať prosím dokáže opak! Nevím jak líp to mám napsat... Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:52    Předmět: Citovat

WLAB napsal(a):
vodice byly zadany takto :

"......krátkými vodiči se zanedbatelným odporem."

coz se nerovna idealni....

Já jsem nepsala, že to je ideální vodič. ale u vodiče se zanedbatelným odporem se bude asi uplatňovat hlavně jeho indukčnost. Asi jako bezeztrátové vedení, R a G = 0, L a C <> 0. Jak se chovají ty dva kondenzátory spojené bezeztrátovým vedením?
Pokud spojím různě nabité ideální kondenzátory vodičem bez odporu a indukčnosti je to nesmysl. Jako dva paralelně spojené ideální zdroje různých napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:55    Předmět: Citovat

Tak jsem tu energii "přelil" přes odpor 10K, abych vyloučil jiskry atd. Výsledek - 6.1V a 5.9V z 12V.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:58    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Výsledek - 6.1V a 5.9V z 12V.

Ty jseš netrpělivej. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6363
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 12:01    Předmět: Citovat

Andreo, můžeš přestat kolem sebe kopat a konečně dát nějaký důkaz, který popírá tu vyzářenou energii, ať už v reálu či v ideálním stavu?
ZdenekHQ, náboj se přece neztratí, napětí tedy budou pořád stejná (po ustálení přechodového děje), to nic nedokazuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 12:04    Předmět: Citovat

ale psala, jak tedy mam pak vedet, jak uvazujes?

Andrea napsal(a):
Já jsem ta Andrea, jestli sis nevšiml.
Na začátku jsi psal, spojíme krátkými vodiči, nepsal jsi spojíme jiskřištěm. Navíc jak chceš spojit ideální kondenzátory (něco co existuje jen v myšlenkách a na papíře) reálným vodičem? Ideální vodič nic nevyzáří.


A zase s nim operujes:
"..... spojím různě nabité ideální kondenzátory vodičem bez odporu a indukčnosti je to nesmysl...."

Reseni je, ze pokud v case t=inf nastane ustaleny stav (co do casovych zmen obvodovych velicin) pak bude energie soustavy dvou kondenzatoru rovna E/2, jinak se bude menit v rozmezi 0 az E.

Nad nekonecmymi proudy, frekvencemi a nulovymi indukcnostmi, odpory a svody nema smysl uvazovat.

Pokud ustaleny stav nastal, energie se nekam vyzarila, lohostejno jak a v jakych pomerech. A kazdy z tech ztratovych mechanismu by melo jit "pretransformovat" do obvodu jako nahradni prvek typu odpor.

ZdenekHQ: to rozdilne napeti indikuje, ze mas neco spatne.....

_________________
de omnibus dubitandum est


Naposledy upravil WLAB dne pá únor 18 2011, 12:09, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 12:05    Předmět: Citovat

Já kolem sebe nekopu, jen něco tvrdím. Ty jsi také nepodal žádný důkaz o spojení dvou ideálních kondenzátorů ideálním vodičem. Podej důkaz, že dokážeš v nulovém čase přemístit nenulové množství energie, tj. dosáhnout nekonečného výkonu a já zalezu do kanálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 12:08    Předmět: Citovat

Pockat... co tedy tvrdis, nejake jednoznacne tvrzeni zejmena ve vztahu k zadani mi tu uniklo.
_________________
de omnibus dubitandum est
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Další
Strana 4 z 11

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund