Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

380V redukce 4kolík na 5ti kolík
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pavel16



Založen: Dec 19, 2007
Příspěvky: 836
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 11:07    Předmět: Citovat

Dík všem za nápady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19571
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 13:31    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
...Takže já bych viděl ekonomicky odůvodnitelné nasazení při ceně chráněného zařízení od cca 50.000 Kč.

To je v pořádku, proto jsem tu otázku nahodil, abychom nakonec dlouze neřešili lokomotivu, která má chránit nějakou domácí elektroniku řekněme do patnácti dvaceti tisíc, ačkoli je pravděpodobnost podruhé upadlého nuláku na přípojce během nejbližších 25 let téměř nulová a během doby životnosti spotřebičů ještě pětkrát nižší.
Vzhledem k tomu, že teď už víme, o jaké zařízení jde, není sporu o tom, že spotřeba zařízení není důležitá, ve spotřebě chráněného zařízení se ztratí. Pokud hlídač bude muset zasáhnout a odpojit jen jednou, náklady na něj jsou zpátky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 19:08    Předmět: Citovat

muzu se zeptat, tady nekdo prohlasil ze u ctyrkoliku se pouziva ctvrty kolik jen jako ochrana. no ja delal ve staji elektroinstalaci, a s domem je to propojeno ctyrkolikovou zasuvkou. zvenku na zdi mam zastrcku, ve ktera slouzi na privod. z te se napaji prez jistice svetla zasuvky, cirkularka a katr. zasuvka v garazi ze ktere beru proud je oznacena "motorova zasuvka" a stejne je znacen jistic v rozvadeci. samozrejme je vse TN-C. zatim to funguje 2roky a musi to tak byt minimalne dalsich par let, nez se dokonci opravy baraku zevnitr. pak budou finance a cas na zakopani noveho kabelu (70m).
je toto zapojeni v souladu s narmami? pamatuji, ze jsme meli stavebni rozvadec a ten se napajel taky ctyrkolikem, a obsahoval zasuvky na 230V. ve staji je chranic a vse je po novem, az na pripojky pro cirkularku a katr. tam chranic nelze pouzit, protoze musi jit pripojit na ctyrkolik. katr ma navic podavac s motorem napajenym 230V, a pila zase prepinac Y/D.

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 20:50    Předmět: Citovat

jo, ty vole, to je smeska...

Takze poporade. Zasuvka v garazi oznacena jako "motorova" by mela mit 3 faze + ochranny vodic PE. Nikdy tam neni N, takze pokud by ta zasuvka byla pres chranic, tak ten okamzite vybavi a odpoji takovy paskvil z napajeni. Jedine "stesti" je, ze zatim nemas predelany barak.

Tohle zapojeni urcite NENI v souladu s normama, ale na to ted na chvili zapomeneme a zacneme se zamyslet jak 100 hoven (neboli jak z toho ven Wink ) :

- Jelikoz barak je jeste na soustave TN-C, nicemu neuskodi, kdyz na chvili prohlasime PE v garazi za PEN a bod rozdeleni udelas az v novem rozvadeci druheho objektu.

- Jak pises, v novem objektu jsou nektere zasuvky uz pres chranic, takze predpokladam, ze je to zapojeno jako TN-S. Takze nejjednodussi bude, kdyz pro novy objekt udelas dodatecne uzemneni (nekolik zemnicich tyci propojeno FeZn paskem tak, aby vysledny odpor zemnice vyhovel norme) a takove uzemneni zavedes dratem CY6 do rozvadece noveho objektu, kde se na sbernici rozdeli PEN na PE a N.

- Dale pujde na zasuvky a spotrebice v novem objektu PE, N a faze pres chranic, tak jak to ma byt.

- Na cirkular staci stavajici zasuvka, je pouze trifazovy a nepouziva vodic N (pokud neni reverzace elektronicka), takze mu staci tri faze a vodic PE jako ochranni. Chranic bych kazdopadne pouzil i tady.

- Pokud jde o katr, ZATIM to zapojis tak, ze vodic PEN pujde z bodu rozdeleni a katr bude napojen jen pres jistic bez chranice. Kabel ke katru ale vymenis za petivodic, zasuvku taky, vodic N nechas ZATIM nezapojen a V NEJBLIZSI MOZNE DOBE se postaras o to, aby odbornik prepojil rizeni a 220V motor na fazi a N, PE zustane jen jako ochranni (pul hodina prace). Pak zapojis v rozvadeci chranic pro katr, PE ponechas na sve sbernici a N prohodis pres chranic tak jak to ma byt podle norem.

- pak bude v novem objektu vse podle predpisu, muze to tak zustat dokud nezrekonstruujes barak a nevymenis kabel za petidrat natazeny rovnou z rozvadece domu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 21:21    Předmět: Citovat

katr je homemade, motor nelze zapojit na dve faze. je pouze na 230V.
barak ma 50let starou elektriku. no mozna trochu min. do vidlice vede PEN. z vidlice vede ctyrkolikove az k stodole, kde je provizorne u dveri zastrcka na ctyrkolik. pak v skrini je rozdeleni na nulu a ochranu. do stodoly povede kabel rovnou z rozvadece v baraku. bohuzel prizemnit to nemohu, protoze kolem stodoly je zemeni ohrady, a to nesmi byt bliz jak 25m k zemeni elektroinstalace.
menit za petikolik nehodlam, jedne u katru. mam totiz zkusenost, ze jsem si koupil nove zasuvky ctyrkolik, a bymenil bakelitove. no a zjistil jsem ze po roce pouzivani urerll srouba a upadl fazovy vodic ve vidlici. no dal jsem bakelitaky spatky. ta bakelitova nema tesneni a i po dvaceti letech nerezne. ta nova byla utesnena a stejne to zrezlo... ja reknui znamymu, on dela revize, rekne mi co mam delat... a nemyslete si ze to bude jako ty si kamos, projde ti to... on musimit vse dle normy... to bude peklo. tak se tady ptam, abych nebyl byt a poslan vysekat to co jsem vcera sadroval...

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: st březen 16 2011, 18:15    Předmět: Citovat

Milan:
Čtvrtý kolík je jen jako ochranný proto, že pokud ho použiješ jako ochranný + pracovní dohromady a dojde k přerušení dotyku v zásuvce (zoxidovaný kontakt, zatahání, zaviklání, ulomení vodiče u pohyblivé šňůry), tak máš v tu ránu na všech kovových částech postiženého obvodu fázi, která se tam dostane přez zátěž. Ať už to je mžiková nebo trvalá porucha, může tě to pořádně nakopat.

PS: Nechápu, proč se na začátku této diskuze několik lidí diví, že je čtyřkolík s Fíčkem, čtyřkolík v TN-S.
Sám mám doma TN-S, Fíčko a několik starých 25A poctivých porcelánových hrušek. Na ochranný kontakt označený uzemněním je samozřejmě připojen PE. Mám to z toho důvodu, že na většině mašin byla hruška. Dům je z r. 1994 a v tomto zapojení bez problému funguje cirgula, kompresor, soustruh, trafosvářečka, kalové čerpadlo, míchačka,...
Pokud má někdo TN-S , fíčko, tak žádnou redukci 4k ->5k dělat nemůže a musí instalovat 5k zásuvku.
Pokud má někdo TN-C, tak má k ochrannému kolíku 4k přiveden PEN a není nic jednoduššího, než vrtnout vedle do zdi 5k zásuvku. (ovšem i tak je lepší táhnout PE a N zvlášť už z rozvaděče)
PPS: Jak je řešeno jištění vývodu 230V na konci prodlužky s pětikolíkovou vidlicí 32A ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJirka1



Založen: Nov 20, 2015
Příspěvky: 24
Bydliště: Moravská Třebová

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 20:06    Předmět: Citovat

Zdravim, prosim chci se jen ujistit zda sem neudelal nejakou chybu, mam stipacku s petikolikovou zastrckou a doma ctyrkolikove zasuvky. Udelal jsem prodluzovak, kde jsem zapojil v zastrcce klasicky tri faze a nulak a na druhy konec petikolikova zasuvka, kde jsem dal tri faze stejne a spojil ten N a PE k sobe, pouzil jsem ctyrzilovy kabel. Stipacka ovsem nejde, pri pokusu o zapnuti, v tom silene zarachotilo, pravdepodobne mechanicke poskozeni cerpadla a motor chvilicku sel, ale dal nic, nejde vubec zapnout, spousteci tlacitko nedrzi , vyskakuje a motor viditelne ma snahu se tocit ale netoci se, jen vrni, viditelne pohasinaji svetla, pri pokusu zapnout.

muj nazor je ten ze je rosypane cerpadlo a stipacka tim padem na reklamaci, chci se jen ujistit ze jsem nemohl zapojenim neco zmrsit...poradil mi to tak elektrikar predem diky za odpoved Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 21:00    Předmět: Citovat

Zapojením jsi podle mě nic nepokazil. Spíše bych se optal, zda se nemohlo stát, že by se to točilo obráceně?
Ještě bych proměřil, zda jsou tam všechny 3 fáze, PE i N.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
CZJirka1



Založen: Nov 20, 2015
Příspěvky: 24
Bydliště: Moravská Třebová

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 21:18    Předmět: Citovat

Tak jeste jinak, sundal jsem kryt ventilatoru a mechanicky se to toci bez problemu, a je i citit ze cerpadlo tlaci, takze jsem znova zkontroloval kabel, zapojeni spravne, propipal jsem jednotlive faze, vse ok, tak sem to zkusil znova a porad stejne, motor se pri pokusu o zapnuti zasekne v jedne poloze tu drzi a jen vrni.....tak sem jeste oddekloval svorkovnici motoru, propipal znova faze, vuci nulaku i kostre ok, mezi sebou taky ok....tak naposled v privodni zasuvce a ouha...jedna faze hlucha.....takze asi vypinac ko, nebo upadly drat uvnitr, ale to uz rozebrat nejde, takze snad klapne reklamace....i tak mi to poslali nekompletni, bylo to sice ve sleve, s udajnyma kosmetickyma vadama, ale vyrobek ma byt komplet a funkcni....coz teda neni ani omylem Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 22:00    Předmět: Citovat

4-kolíky bejvaj i za chráničema docela často,krom motoru modrou pracovní nulu nepotřebuje téměř cokoliv s šestidiodovym můstkem na vstupu,některý druhy brzd na motory (motor je zapojenej v Y a usměrňovač brzdy se zapojí na svorkovnici mezi jednu fázi a středovej spoj vinutí statoru,někdy je brzda na 400V) a pak transformátory ovládacího napětí (poslední dobou se často vyskytujou trafa s primárem napůl pro přepojení 400/230V klemama jako např.ST-3(ten je ale 115/230V) a sekundár s 3-5 odbočkama,výstup obvykle 24V,230V a občas 115V i 12V).Podívej se do vidlice,případně i do svářečky,jestli ta modrá nula je nutně potřeba(pokud tam je a vede i jinam než na svitkáče v EMI a teče-li jí za chodu větší proud,pak ano),žíla PE musí bejt vždycky.Při nízkejch proudech ta pracovní nula jde i uměle vytvořit.
Pokud jde o 5-kolík a TN-S,používalo se to u nás už za "kanadskýho barevnýho systému" ( L1 L2 L3 N PE ),kde se používaly napěťový chrániče (12V/25V/65V...),obvykle šlo o nebezpečný prostory nebo na vývody pro speciální zařízení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
crazzyhors



Založen: Sep 06, 2016
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2017, 10:03    Předmět: Citovat

pajik9999 napsal(a):
dobrý den chtěl bych se zeptat jak by šla udělat redukce z 4kolíkové zásuvky (400V). na 5ti kolíkovou vydlici koupil jsem si svářečku která má 5ti kolikovou vidlici a doma mám pouze 4 kolíkovou zasuvku problem je v tom že když teoreticky propojim kolik PE a N tak mi to bude vyhazovat chránič jak by to šlo udělat ??


Vyměň 4 kolíkovou zásuvku za 5 kolíkovou zapoj L1 L2 L3 z PE na N uděláš klemu a jeto plně funkční a bezpečné ... doporučuju pak vyhodit všechny 4 kolíky a starý hrušky a podobně a předělat to je to za par korun a budeš v tom mít pořádek ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6568
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2017, 12:22    Předmět: Citovat

Člověk žasne, ............................. .
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2017, 21:14    Předmět: Citovat

Vyměň 4 kolíkovou zásuvku za 5 kolíkovou zapoj L1 L2 L3 z PE na N uděláš klemu a jeto plně funkční a bezpečné ... doporučuju pak vyhodit všechny 4 kolíky a starý hrušky a podobně a předělat to je to za par korun a budeš v tom mít pořádek ... Evil or Very Mad

Jen tak dál. Větší blbost sem už dlouho neslyšel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po únor 13 2017, 7:55    Předmět: Citovat

Ty, crazzyhors , nejmenuješ se ve skutečnosti Kramný ? Snad to některý moderátor smaže , je to šílenec , klema PE s N v zásuvce a bude to prý funkční a bezpečné .....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
crazzyhors



Založen: Sep 06, 2016
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: út únor 14 2017, 6:30    Předmět: Citovat

předpokladám že tazatel má sít TN-C



http://www.els.webzdarma.cz/pez.html



zasuvky1.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zasuvky1.gif
 Velikost:  11.16 kB
 Staženo:  97 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund