Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

El. topidlo
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 13:35    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Andrea napsal(a):

A jak je možné, že teplý šutr vyzařuje spojité spektrum, když přeskoky mezi hladinama generují diskrétní energie? Laser má čárové spektrum, protože obsahuje záření jen jedné energie, právě dané přeskokem mezi dvěma hladinama.


Ten odkaz na laser jsem dal proto, že je tam jasný popis emise kvanta při přeskoku elektronu mezi energ. hladinami. Nechytejte so toho. Debata se vede o tom, kde se vůbec to záření bere, nikoliv o rozdílech v emisi koherentního a nekoheretního záření. Nekladu tu přece rovnítko šutr = laser. Pokud tedy extrahujeme jaderné reakce, tak zdrojem emise kvant zaření je elektron, který ... ale už se nebudu opakovat. O to tu celou dobu jde, že někdo tento děj zpochybnil.

citace:
Šutr vyzařuje spojité spektrum
- jednak to není pravda, druhak četla jste ten druhý odkaz? Zejména pasáž počínající jménem - Wilhelm Wien ? Já už to lépe neřeknu.

Ano právě tady http://en.wikipedia.org/wiki/Wien%27s_displacement_law je to spektrum nakreslené a je spojité a spojitě se posouvá jeho maximum podle teploty. Takže nemůže být vytvořené přeskoky mezi diskrétními energetickými hladinami.

mtajovsky napsal(a):

pod čarou
citace:
Laser má čárové spektrum
to taky není pravda. Klasický laser nemá spektrum, nýbrž je monochormatický.

= jeho spektrum je čára (jedna) Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 13:53    Předmět: Citovat

2 Crifodo - podávali tam čaj, kávu a minerálku, žádný šnaps. Na příkon jsme se ptali, ale dílem nekompetentnosti tázaného a jazykové bariéře jsme se moc nedověděli. V tom objektu byla velká montážní dílna po ní se pohyboval perzonál v montérkách, žádné přitápění jsem neviděl a teplá podlaha jim stačila. Montovali tam rozváděče, spíše hrubší věci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 14:57    Předmět: Citovat

Andrea << mícháte makropohled a mikropohled. Pravě že Wien nebyl schopen vysvětlit určité jevy, protože kvantovou teorii neznal. Až Planck na to kápnul. Takže světlo nevzniká přechodem elektronů mezi en. hladinami? A kde tedy, smím-li se ptát? Nebo snad dokonce mohou elektrony zaujmout spojitě jakoukoliv energetickou úroveň? Sakra, to jsou mi novinky! Ale nechme toho, nebudu vás přesvědčovat o kvantové povaze předavání energie.

Dnes ráno jsem si koupil spektrum baget obsahující jednu bagetu. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 15:16    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Andrea << mícháte makropohled a mikropohled. Ale nechme toho nebudu vas přesvědčovat o kvantové povaze předavání energie, nakonec o to nešlo.

Nic nemíchám, jen tvrdím, že tepelné záření nevyzařují elektrony přeskakující mezi hladinami. Vyzařují ho částice chaoticky se meloucí (čím teplejší tím víc - teplo je kinetická energie částic) a narážející do sebe, tím dochází k jejich zpomalení a vyzařování kvant energie. To, že se energie vyzařuje po kvantech nemění nic na tom, že to kvantum může být v případě tepelné energie libovolně velké. Rozložení té velikosti (vlnové délky) v závislosti na teplotě popsal právě pan Wien.
U laseru se vyzařují fotony jen s jednou velikostí energie (danou přeskokem elektronu mezi hladinami) a proto je monochromatický. S teplem a jeho vyzařováním to nemá nic společného. Podobně jako spektrum vyzařované zářivkou nebo televizní obrazovkou nemá spojitost s její teplotou.

mtajovsky napsal(a):
Dnes ráno jsem si koupil spektrum baget obsahující jednu bagetu. Very Happy

To je legrační argument Smile Frekvenční spektrum sinusovky je čára a taky je to spektrum.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6366
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 15:22    Předmět: Citovat

ta holka má opravdu pravdu Cool

jinak největší pocit tepla jsem mě v Rusku, když jsem měl dvě láhve (700 gramů, 40 voltů) v sobě - nic na tom nezměnilo ani to, že okolo byla břečka ze sněhu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 15:28    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):

U laseru se vyzařují fotony jen s jednou velikostí energie (danou přeskokem elektronu mezi hladinami) a proto je monochromatický. S teplem a jeho vyzařováním to nemá nic společného.
A prosím pěkně, mezi teplem a světlem je z našeho pohledu jaký rozdíl?? IR laser vyzařuje teplo nebo světlo? Nebo IR LED. Mám dojem, že chcete vynalézt nějakou novou metodu vzniku elmag. vlnění.

Andrea napsal(a):
To je legrační argument Smile Frekvenční spektrum sinusovky je čára a taky je to spektrum.

Doporučuji se podívat do slovníku cizích slov. Spectrum (lat.) = mnohotvárnost, škála, přeneseně paleta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 15:41    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Andrea napsal(a):

U laseru se vyzařují fotony jen s jednou velikostí energie (danou přeskokem elektronu mezi hladinami) a proto je monochromatický. S teplem a jeho vyzařováním to nemá nic společného.
A prosím pěkně, mezi teplem a světlem je z našeho pohledu jaký rozdíl?? IR laser vyzařuje teplo nebo světlo? Nebo IR LED. Mám dojem, že chcete vynalézt nějakou novou metodu vzniku elmag. vlnění.


Teplo = kinetická energie částic. Když má nějaký předmět určitou teplotu, vyzařuje v určitém spektru. Třeba kamna když mají 400°C vyzařují v pro nás neviditelné IR oblasti spektra. Radiátor když má 60°C vyzařuje v dalekém IR (10um). Žárovka díky teplotě 3000° už vyzařuje i ve viditelné oblasti, takže to vyzařované teplo i vidíme, ale maximum má stále v IR oblasti. Je to hezky popsané na wikipedii, tak si to prosím přečtěte. Wink

mtajovsky napsal(a):

Andrea napsal(a):
To je legrační argument Smile Frekvenční spektrum sinusovky je čára a taky je to spektrum.

Doporučuji se podívat do slovníku cizích slov. Spectrum (lat.) = mnohotvárnost, škála, přeneseně paleta.

Slovíčkaření Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 16:14    Předmět: Citovat

běžný laser (HeNe, CO2) má na výstupu něco velmi podobného čáře, jinak bych rád upozornil, že polovodičové lasery (laserové diody) svítí pásmo, i když hodně úzké. Takže na spektru by se u LD snad shodli i hodně velcí hnidopíchači Rolling Eyes
Ty bagety, je to zdravé? slyšel jsem různé zvěsti o margarínech kterými se to maže (prý jedna molekula H2 ve struktuře dělí margarín od plastů) a měl jsem tu čest vidět výrobnu baget... tedy zázemí Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 16:34    Předmět: Citovat

Třeba si ze spektra baget vybral bagetu prostou, neplněnou, neobkládanou Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 16:39    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Třeba si ze spektra baget vybral bagetu prostou, neplněnou, neobkládanou Smile

tahle varianta mě vůbec nenapadla, asi proto, že se nevytuněná bageta u prodejců téměř nevyskytuje.
K těm křemenným stropním zářičům: tos neřekl, že mluvíš o hrubé montovně rozváděčů a uhoněných chlapech v montérkách, tam jsou trochu jiné podmínky než doma, když sedíš v křesle a posloucháš Vivaldiho nebo zamýšlíš nějaké operace s dámskou návštěvou, ta by se mi asi na +15° a otevřené okno... víš co.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 16:44    Předmět: Citovat

Já myslel bagetu přímo z pekárny... ne takove jen maglajz v prezervativu z ledničky na benzince Puke

V tom baráku byla montovna, ale taky běžné administrativní prostory, prodejna a nahoře takové manažerské patro. V kancelářích byla podlaha + ty mramory a sem tam infrák na stropě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 16:51    Předmět: Citovat

Myslím že právě ty manažerské prostory jsou typické místo, kde se na ekonomiku provozu skoro vůbec nekouká, v létě klimatizace jen to sviští a v zimě vytápění, jen to duní. Zaplatí to zákazník.
Bagety na nádraží jsou cenově boostovaná verze toho, co se jako skoro výhradní zdroj obživy nabízí v menzách všeho druhu, je to takové praktické, soudobé a stejně pomalu neexistuje alternativa. V Praze má ještě student možnost vyběhnout do ulice a dát si buď večeři za 800,- v korejské restauraci, nebo navštívit "český" (=Tiň Ťoň) krámek se zeleninou(=zelenina, ovoce, mléčné výrobky, konzervy a sladkosti, nápoje...). Za čas tam bude TiňŤoň jen dozírat a prodávat budou české důchodkyně.
Ale to jsme utekli od křemene Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 16:56    Předmět: Citovat

Srandičky, jo? Někdy ty bagety jsou asi na pováženou. Každý poslední pátek je u nás ve firmě snídaně, kde je k dispozici skutečně SPEKTRUM koláčů a baget. Dnes jsem přišel natěšený, ale pozdě. Tak jsem mazal do Billy Razz

Jinak k tomu tématu už těžko co dodat.

http://www.vce.cz/edee/content/microsites/laser/f3.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32074
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 16:59    Předmět: Citovat

Což jsem se snažil marně naznačit už na druhé stránce vlákna - ale jak je vidět, problematika změny elektronových hladin je výživnější téma, ještě že se o něm nedomákl F(__O__)imann, to už by tady sršel svým ostroftipem, až by se hory zelenaly...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá říjen 31 2008, 17:02    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Srandičky, jo? Někdy ty bagety jsou asi na pováženou. Každý poslední pátek je u nás ve firmě snídaně, kde je k dispozici skutečně SPEKTRUM koláčů a baget. Dnes jsem přišel natěšený, ale pozdě. Tak jsem mazal do Billy Razz


Mám takovou utkvělou představu: vyjdu na zápraží, opřu se rukou o kamennou zídku porostlou mechem, druhou rukou vytáhnu zpod košile placatku s domácí třešňovicí, dám si po ránu panáčka. Jdu přes dvůr do komory, kde na skobě visí uzená kýta, ukrojím kousek a popojdu do protějšího rohu, kde je sud s naloženýma okurkama. Jednu sežeru hned, druhou cestou k sousedovi, se kterým směním svoji láhev domácího jablečného vína za jeho dva bochníky skvělého chleba. Jdu zpátky a cestou seberu smetanu z pěti konví. Ze záhonu vytáhnu hrst ředkviček, opláchnu je pod pumpou a vracím se domů, kde bude za chvíli bílá káva a štrůdl od včerejška Wink
vy Billáci s bagetama Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 4 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund