Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka z PC zdroje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 32, 33, 34  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2014, 23:35    Předmět: Citovat

sis2 napsal(a):
Tak to je bez problémů, 7500 je to samé, co 494. Stačí upravit obvod kolem Q10.
Akorát, že na štítku je PFC, a v zapojení žádný prvek PFC (ani pasivní s tlumivkou za můstkem) nevidím - ale třeba je to jen nějaká asijská lest...

No, bez problémů to není bohužel pro mě, nemohl bys prosím naznačit, co udělat, abych měl zdroj cca 7,5V-pro akuvrtačku bez akumulátorů? Ostatní větve mě nezajímají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 14:20    Předmět: Citovat

Pouzit a spravne dimenzovat 5V vetvu, zvysok vyhodit Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 15:59    Předmět: Citovat

No jo, asi jsem byl skromnej, měl jsem rovnou říct, že bych potřeboval nějak konkrétněji poradit. Nechtěl bych to zprasit nějakým laborováním bez odbornýho dohledu. Prostě na to nemám. U svýho nicku mám sice 3 hvězdičky, ale to u mně neznamená počty rad, ale spíš počty získávaných rad. Bohužel s tím ale sotva něco udělám. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 16:07    Předmět: Citovat

Ale trt, to sa ti len zda Wink Ak je tam TL494 ci KA7500, s tymi to ide najjednoduchsie, stiahni si datasheet, nechaj zapojene len to najnutnejsie, co tam musi byt, nejako to uz bude fungovat, trochu sa s tym pohras a napatie bude presne ake chces, ta 5V vetva moze ist az do 12V tusim, ale tam uz nie je rezerva potom...ale zase je na najvacsi prud robena, takze ak sa da, treba vyuzit ju...iba to nebude skratuvzdorne, ak to bude taketo okliestene...ak to nevadi, moze to tak ostat, ak vadi, treba dorobit nejaku ochranu, bud prudovym trafom, alebo malym bocnikom a operakom zablokovat TL-ko ci KA-cko...nic zlozite Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1271
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 17:30    Předmět: Citovat

Nejdříve zdroj otevři a udělej pár fotek - moc se mi nezdá, že to schéma fakt sedí s tím, co je uvnitř. Máš to opravdu odkontrolované? Pokud to bude sedět, pak půjde jednotlivé kroky úpravy snadno popsat s využitím schematu... tzn. co vyhodit, co upravit, ev. doplnit, aby 5V zdroj mohl jít na 7,5V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 17:53    Předmět: Citovat

Bude to stačit?


DSCN0375.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSCN0375.JPG
 Velikost:  216.42 kB
 Staženo:  86 krát


DSCN0377.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSCN0377.JPG
 Velikost:  152.32 kB
 Staženo:  64 krát


DSCN0378.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSCN0378.JPG
 Velikost:  212.94 kB
 Staženo:  80 krát


DSCN0380.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSCN0380.JPG
 Velikost:  217.2 kB
 Staženo:  56 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5033
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 18:06    Předmět: Citovat

stasek: To dáme za přispění vyspělých kolegů dohromady, neboj.

S těmito zdroji jsem si hrál asi před 8 lety a všechno jsem už zapomněl. Takže mě opravte a doplňte. Podle mě změnou střídy(zatěžovatele) se dá zvednout napětí tak asi maximálně na dvojnásobek, tj. asi 10V z větve +5V. Dalo by se udělat i 20V, ale musel by se použít můstkový usměrňovač a to je velký mechanický zásah do konstrukce.

Zvednout napětí na +7,5V by tedy mělo jít celkem snadno pouhou změnou zpětné vazby - to jsou ty odpory, co ti bylo divné, že tam mají dva paralelně (R60, R60a). Ale předtím je nutno vyřadit některé ochrany . Tady si nejsem příliš jistý.

Není mi jasná funkce shluku součástek vpravo dole kolem Q10, Q11, Q12, což je hlídání, že na každé větvi je správné napětí. Tento obvod je pro napájení vrtačky zbytečný a je nutno ho vyřadit, protože po očesání zůstane jen jedna napěťová úroveň. Celý tento chumel vede přes diodu D27 do vývodu č.4 IO. Zřejmě by to chtělo odpojit diodu D27.

Potom už bude následovat postupné vystříhávání součástek(usměrňovací diody na sekundáru trafa a současná kontrola po každém zásahu, jestli to ještě funguje a nekouří to! A nakonec změna zpětné vazby a nastavení +7,5V.

Na výstupu nesmí být pochopitelně elyt např. jen na 6,3V!

Popis funkce jednotlivých obvodů je tady:
http://www.pavouk.org/hw/atxps.html Růžovo schéma obletělo celý svět a objevuje se na všech možných fórech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 21:15    Předmět: Citovat

Ano, přesně tak, odpojit D27, R57 a upravit R58 (nebo R60), ponechat C31 (do PIN4).
Nutno ale dávat pozor pak na zkrat na výstupu, protože protizkratová ochrana je vyřazena - nebo by se musela vymyslet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5033
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 21:42    Předmět: Citovat

Já tam žádnou protizkratovou ochranu nevidím. Je to vůbec možné? Někde tam snad musí být.

Všechny ty ochrany před diodou D27 reagují na přepětí a ne na podpětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 22:08    Předmět: Citovat

Tak mám pocit, že to schema opravdu neodpovídá. Diodu s nejvyšším označením jsem našel D23. Z pinu 4 jde spoj na diodu D17. Tak se mi ji při odpojování podařilo zlomit, ale je tedy odpojená a zdroj po zapnutí funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 22:09    Předmět: Citovat

Stasek, tych verzii zdrojov je tolko, ze spravnu schemu budes hladat do smrti Wink Urob co ti radim, nechaj tam iba tie nutne suciastky okolo IO, zaved spatnu vazbu z 5V vetvy a hotovo Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5033
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 22:26    Předmět: Citovat

V tom případě pak zkontroluj napětí na elytech. Mohly by protestovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 22:53    Předmět: Citovat

Pokusím se k nim dostat za provozu. Musel jsem to nastrkat zpět do krabice. Ale taky se pokusím pochopit činnost jednotlivých obvodů podle odkazu http://www.pavouk.org/hw/atxps.html
Jdu to studovat do postele.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5033
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 0:08    Předmět: Citovat

Dávej si veliký pozor, pokud nemáš oddělovací trafo, je to extrémně nebezpečná záležitost. Můžeš koupit 320V se střídavou složkou, ani nevíš jak. Pár jsem jich taky schytal. Nebo překlenout prstem nabitý primární kondík taky nic moc. To ti vypálí dírky do kůže.

Nemusíš měřit na elytech, to napětí bude na výstupu +12V. Jenže to pak nebude 12V ale 18V. Kondíky můžou být třeba jen na 16V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1271
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 9:15    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Já tam žádnou protizkratovou ochranu nevidím. Je to vůbec možné? Někde tam snad musí být.

Všechny ty ochrany před diodou D27 reagují na přepětí a ne na podpětí.

Je tam jen relativně pomalá ochrana proti přetížení - od budicího trafa přes D20 k pinu 16 řídícího obvodu. Protizkratová ochrana fakt žádná. A taky opravdu při přímém zkratu některého výstupu tyhle zdroje odchází za kouřových efektů - zpravidla výkonové tranzistory a odpory a diody v jejich bázích - tak k varování před nebezpečným napětím bych přidal taky tohle - při prvním zkratu výstupu (což se při laborování může přihodit snadno...) je po zdroji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 32, 33, 34  Další
Strana 29 z 34

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.82 sekund