Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofon Tesla B115
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 51, 52, 53  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 423

PříspěvekZaslal: so červen 12 2021, 18:32    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
AdamVarga napsal(a):
Aj keby to vytlačím na samolepiaci papier a doma to vyvrtám ručne by to účel splnilo. To znamená že namiesto milión mechanických problémov bude všetko riešiteľné elektronicky..

Co vedenie pasky, uchytenie hlav, ich nastavenie?


Treba to prečítať celé nielen útržky Smile

AdamVarga napsal(a):
pásková dráha a hlavy všetko ostávajú na originál plechu ktorý na to chassis dám ako to bolo na origináli


Neviem či si videl B11X z vnútra..nechcem tým uraziť. Na chassis je ešte cez dištančné prvky pripevnený plech na ktorej sa nachádza predné ložisko tonovej hriadele, hlavy a celá pásková dráha komplet. To je tuším o chassis pripevnené 4 skrutkami (dlhými M3).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3504
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: so červen 12 2021, 18:42    Předmět: Citovat

Taky jsem měl takové období vyrobit si vlasní stroj z dílů MGK10 a KB100. Samozřejmě to nedopadlo a dodnes (více jak 40 let) mi mrzí, že jsem oba kotoučáky rozebral. Sad
_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 426
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: so červen 12 2021, 19:39    Předmět: Citovat

AdamVarga: Pane, aj ja som bol v Tvojom veku príliš sebavedomý a agresívny (a keď s odstupom času čítam po sebe tie často 15-20 rokov staré príspevky, najradšej by som si dal facku). Ale neboj, ono sa to časom všetko upraví a prídeš na to aj sám. Very Happy
A zistíš, že tie kopance, ktoré Ti niekto dal boli v skutočnosti to najprínosnejšie. Fóra nie sú od toho, že Ti v nich má niekto instantne naservírovať know-how, ktoré pracne roky zbieral. Sú na to, aby Ťa niekto postrčil správnym smerom. Ale zvyšok je najlepšie urobiť sám.
Keď som pred 10 rokmi tak vážnejšie začínal s reproduktorovými sústavami, tiež som prišiel na to, že nikto mi všetko nenaservíruje pod nos. Občas niekto pustil nejaký nejaký hint, ale inak literatúra, manuály, mikrofón a soft...a samozrejme zopár sústav, ktoré popravde neboli nič moc. Ale vôbec neľutujem, že som sa to všetko vlastne naučil sám...
Ja sa Ti tu snažím naznačiť, že úplne prvú musíš riešiť mechaniku. Tým myslím vedenie pásu (fakt chceš použiť tú pôvodnú základňu?), odvíjanie, navíjanie, stabilnú rýchlosť. Nejaké hejblátka ovládané niekoľkými solenoidmi a nejakým procesorom sú mi úplne ukradnuté. Ideš na to celé z úplne opačného konca.
Môžeš sa urážať, ale tak to proste je.

PeteBurns: Máš aj niečo technického, alebo si len potrebuješ pokecať? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: so červen 12 2021, 20:31    Předmět: Citovat

Laughing Len pokecať, rád poúčam poučujúcich, ak sami nemajú pravdu Laughing S magnetofónmi som skončil tak 20 rokov dozadu, nikdy som ich neznášal, preto moje technické rady v tejto oblasti by boli jedine kladivo a kôš Twisted Evil Sám vravíš, že čo sa naučíš sám, je najlepšie, moje skúsenosti sú rovnaké, preto je lepšie ho nedemotivovať, nech ukáže, čo dokáže Smile O to viac zábavy zostane aj pre vás ostatných Laughing
Adam, buď rád, že nie si ako ostatní, uvidíš ten rozdiel za 20 rokov a dáš mi zapravdu Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 423

PříspěvekZaslal: so červen 12 2021, 20:45    Předmět: Citovat

Jasné za 20 rokov všetko zahodíme...tak načo sa pokúšať o hocičo? Do práce na večeru a do postele a dookola. Vyzerá to tak že nič iné neostáva a viem že som urobil dosť veľkého šaša takže asi radšej už nijakou obrazek_cenzura sem neprispejem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so červen 12 2021, 21:07    Předmět: Citovat

Ano, já ten pocit mám - a docela intenzívní, že tady na tomto fóru, ze sebe děláš už od toho elektrostatu šaška a osla zároveň.
Navíc arogantního, přehnaně sebevědomého a neochotného poslechnout dobře míněné rady podstatně zkušenějších lidí, jako je Jarda, TLU, nebo trochu i já.
Můžeš si mi nadávat a být ze mě znechucenej jak chceš - ale tím se kór nic nenaučíš a s tímhle přístupem budeš jenom prokopávat dávno zasypaný štoly.
Já ve tvým věku, při každé složitější věci, které jsem tak úplně nerozuměl, chodil a vyptával se lidí, který něco uměli a vážil jsem si toho, že mi byli ochotni poradit/pomoct.
Nemůžu za to, že dnešní mladí jsou, jaký jsou a myslí si, že všechno moudro světa je na internetu.
Už jsem tady několikrát psal, že internet obsahuje spousty píčovin, vyložených nesmyslů a také exhibicí jednotlivců, kteří si tím nahánějí sledovanost. Sledujícímu to buď vůbec nic nepřinese, nebo na případném pokusu, zopakovat totéž, doslova finančně vykrvácí - aby pak přišel na to, že ten hajzl z videa to nafejkoval, že celý elektrostat na kilovolty je ve skutečnosti na hovno a nemá třeba s Quadem vůbec nic společného...

Namísto toho, abys proběhnul město, podíval se po pokovených fóliích a některé vyzkoušel, zda mají kolem 30-50um, jsou vodivé a podle obrázků vyrobil repliky ARZ s nalezenou fólií, tak budeš vymýšlet neskutečné píčoviny s třema kilovoltama, rušícím měničem a dalšími kokotinami, který normální elektrostat do 805A nepotřeboval a nepotřebuje.


Naposledy upravil sinclair dne so červen 12 2021, 21:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19597
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 12 2021, 21:12    Předmět: Citovat

To neřeš, Adame. Já jsem rád, že se ještě někdo chce seznámit s analogovou technikou, na školách se o ní už jen možná někde okrajově hovoří, ale byla tu před digitálem a na jejích základech spočívají i základy hardware digitální techniky. Není na škodu naučit se obvodovou techniku analogových zařízení, je totiž často záludnější, než digitální. Rozhodně se tím dá při studiu dostat do předstihu před ostatními, kdo jdou jen po rychlých blbých černých skříňkách, které stačí naučit jen správně přesýpat jedničky a nuly. A, i když přesýpají, ale nechodí to, nemají tušení, proč to nejde. Máš šanci si značnou část té bezradnosti ušetřit.
Čili ani to řízení třímotorového stroje bych nezavrhoval, jde také o dost výživný studijní materiál.
Dnes už bych se s celou mechanikou nestavěl, některá šasi s unašeči, setrvačníkem, přítlačnou kladkou a seřízeným můstkem tónové dráhy vyhoví dodnes. A dají se sehnat levně, protože se jich lidi zbavují. Přitom tehdy byla výroba zmáknutá a vesměs mouchy vychytané.
Pohony už jsou věc jiná, hlavně pokud jde o přivíjení a odvíjení konstantním tahem a o brždění šetrné k pásku. Dokonce bych se nehonil ani za nějakými exotickými hlavami - tvrzené hlavy ANH z Tesly mají dost dobré vlastnosti, jen je správně využít. Nějaké exotické hlavy už asi lepší nebudou, uvědomme si, že budou proti těm tesláckým o 10 a více let starší.
Ony ani "obyčejné" hlavy ANP při občasném provozu nezklamou. O 25 letech osazované univerzální hlavě ANP935 jsme se tu už taky bavili. Její vlastnosti ji předurčily i k tomu, aby se jí daly nahradit hlavy v Unitrách, sovětských strojích (ty jejich Majaky byly jak z bláta a ani nové nestály za moc) ba i v originálních Grundigách, a pomohly vyrazit z těch strojů především širší frekvenční rozsah.
Tady zopakuji zlaté pravidlo kontaktního lineárního záznamu:
co zkazí mechanika, žádnou elektronikou nezachráníš.

Jinak řečeno: Varga, nepaprč se pro pár slov. Jo, máme tu pár rejpalů, kteří píšou jen proto, aby psali. Ale taky pár starých praktiků, kterým nějaký ten stroj rukama prošel. Nauč se rozlišit, kdo tě poslal správným směrem, i když to původně vypadalo, že tě posílají všichni do řiti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kratz



Založen: Jan 08, 2021
Příspěvky: 97
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2021, 11:54    Předmět: Citovat

Ja nejak nechapu, proc se na odbornem foru vubec resi nejake osobni utoky. Bavime se tu o nejake casti fyziky, kde svoje tvrzeni vetsina tech znalych muze jednoduse dokazat a zaroven i nase ulety pripadne vyvratit. Obvykle na to staci par vypoctu nebo citaci nejakych zakonu/vet.
Sinclairovy vylevy nicemu nepomuzou a naopak spoustu lidi tim zbytecne odradi. Pritom Tobe by Leosi, po tom co jsem si procetl treba http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=21239 by trocha sebereflexe a skromnosti rozhodne neuskodila. Ono o cloveku nevypovidaji jen jeho znalosti v uzkem oboru, ale i jeho ostatni ciny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2021, 12:32    Předmět: Citovat

Nemám potřebu na nikoho osobně útočit - krom jiného, moderátor by to okamžitě smazal.
Pokud to pokládáš za nedůležité výlevy, co ti nic nedávají, tak je prostě nečti, je to jednoduché.
Po úrovni nějakých mých sebereflexí či skromnosti, ti vůbec nic není a nechápu, proč to sem taháš.
Osobního útoku ses momentálně dopustil ty - poté, co ti došly jakékoli racionální argumenty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kratz



Založen: Jan 08, 2021
Příspěvky: 97
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2021, 13:03    Předmět: Citovat

Tak holt Hill 3x stiskne DELETE a problem se vyresi. Smile Ja jen konstatuju, ze nikdo nejsme dokonaly a trocha skromnosti a slusnosti neni na skodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 426
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2021, 13:33    Předmět: Citovat

Kratzi, pokud chcete oba znovu vyšlapávat ty cestičky a naše navádění na tu lepší trasu berete jako osobní útoky, tak jak je libo. Já jsi jdu udělat popcorn a dál už budu jen sledovat a bavit se, jak se někdo pokouší v době vysokotlakého přímého vstřiku opět vynalézt karburátor. Laughing

Hill: Hlavy Nortronics nejsou moc starý. Jsou to hlavy, které se vyrábí v současnosti a používaj i pro profi stroje Studer. ANH200 a 210 nejsou nepoužitelný...ale maj svoje limity - už jen ty poměrně vysoký ztráty v ANH210 a tím pádem nutnost dodatečného zvedání výšek na rychlosti 9 minimálně jedním RC členem. Jsou hlavy, u kterých to není vůbec třeba (třeba RPB-065 - pro snímací korekce se použijou čistě jen základní předepsané časové konstanty 3180/90 resp 3180/50us) a tím pádem lze jít s odstupem šumu zase o několik dB nahoru. Proto říkám, že když už něco stavět a špekulovat nad dokonalejší elektronikou, jako je v B11x, tak to má smysl pouze se špičkovou mechanikou - špičkovou páskouvou dráhou a špičkovými hlavami - ideálně půlstopa. Protože slabinou B11x je pouze ta mechanika. Záznamový a snímací kanál snese mechaniku o 2 levely lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 423

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2021, 14:19    Předmět: Citovat

TheLastUnicorn napsal(a):

Hill: Hlavy Nortronics nejsou moc starý. Jsou to hlavy, které se vyrábí v současnosti a používaj i pro profi stroje Studer. ANH200 a 210 nejsou nepoužitelný...


Firmu nortonics som kontaktoval pred dvoma mesiacmi ohladom hláv na magnetofóny. Cena jednej hlavy je 150eur. Oproti bežne dostupných hláv ANH210 a 200 čo stoja do 15 eur kus je to naozaj moc. Treba si uvedomiť že taktiež nemám milióny na takéto veci. Keby mám taký peniaz že by ma nebolelo dať za hlavu 150 eur tak sa neserem s hovami typu tesla a vôbec nie vlastnou mechanikou ale kúpim niečo hotové za 1000-2000 eur.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2021, 14:52    Předmět: Citovat

A čo ti bráni zbehnúť do agentúry, vybehnúť na dva mesiace do skladu v Holandsku a za ušetrených pár tisíc eur nakúpiť podľa potreby? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19597
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2021, 15:53    Předmět: Citovat

TheLastUnicorn napsal(a):
...Hlavy Nortronics nejsou moc starý. Jsou to hlavy, které se vyrábí v současnosti a používaj i pro profi stroje Studer. ANH200 a 210 nejsou nepoužitelný...ale maj svoje limity - už jen ty poměrně vysoký ztráty v ANH210 a tím pádem nutnost dodatečného zvedání výšek na rychlosti 9 minimálně jedním RC členem. Jsou hlavy, u kterých to není vůbec třeba (třeba RPB-065 - pro snímací korekce se použijou čistě jen základní předepsané časové konstanty 3180/90 resp 3180/50us) a tím pádem lze jít s odstupem šumu zase o několik dB nahoru. Proto říkám, že když už něco stavět a špekulovat nad dokonalejší elektronikou, jako je v B11x, tak to má smysl pouze se špičkovou mechanikou - špičkovou páskouvou dráhou a špičkovými hlavami - ideálně půlstopa. Protože slabinou B11x je pouze ta mechanika. Záznamový a snímací kanál snese mechaniku o 2 levely lepší.

To souhlasí.
Každopádně na té mechanice je dost co vylepšovat, to ustoupení od tlakových odlitků řady B4 jsem Tesle dlouho neodpustil, než jsem se dověděl, že konstruktéři měli jiné představy, které museli přizpůsobit schváleným materiálům. A dostatečně robustní tlakový odlitek na větší cívky mezi nimi nebyl.
O hlavách pro profesionální stroje jsem vůbec neuvažoval, to už by tomu musel zbytek stroje odpovídat, aby se vyplatily.
Ty ztráty výšek v ANH210 se (podle skutečně naměřené charakteristiky snímacího zesilovače v B113/B115) dají poměrně účinně kompenzovat paralelní kapacitou 180 pF k hlavě, podle vstupní impedance snímacího zesilovače případně ještě se sériovým odporem, aby ve snímacím zesilovači nebylo třeba pro devítku žádné výšky zvedat, naopak pro devatenáctku stačí toto převýšení charakteristiky potlačit pasivní korekci na výstupu snímacího zesilovače. I se šumem. Osvědčené zapojení používané mnoha výrobci (nejen) tříhlavých strojů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kratz



Založen: Jan 08, 2021
Příspěvky: 97
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2021, 15:58    Předmět: Citovat

TheLastUnicorn napsal(a):
Kratzi, pokud chcete oba znovu vyšlapávat ty cestičky a naše navádění na tu lepší trasu berete jako osobní útoky, tak jak je libo. Já jsi jdu udělat popcorn a dál už budu jen sledovat a bavit se, jak se někdo pokouší v době vysokotlakého přímého vstřiku opět vynalézt karburátor. Laughing ...

Tohle je taky totalne offtopic, ale mam doma 3 diesely, jedno bez turba, druhy klasicky 1.9 TDI 66 kW s cerpadlem a treti vysokotlaky common rail 2.0 TDI. Hadej, ktery z nich je nejspolehlivejsi a i po 20 letech a 300k Km bezporuchovyho provozu jeste paradne jezdi a mozna prezije i ten novej krap. Pritom spotrebu maji vicemene stejnou. Very Happy
Navic na tech starejch si clovek spoustu veci dokaze opravit sam. Na dnesnim novym aute si nevymenis ani pitomou zarovku bez toho, abys musel vyndat cely svetlo.
Edit: A navic nam i ty vysokotlaky primy vstriky brzy zakazou. Takze misto nejefektivnejsi primy premeny tepelny energie na kinetickou ve spalovacim motoru, se bude topit v elektrarne, tocit alternatorem a zhavit drat, ... kde stejne minimalne 50% energie vyleti kominem hned. Pak se to posle prenosovou soustavou, ktera ty miliony aut bude tezce rozdychavat, abys mel dalsi tepelny ztraty pri nabijeni a vybijeni baterie a nakonec v motoru. K tomu pridame skvelou ekologickou vyrobu baterii a mame dokonaly produkt.
Ja mam prave docela casto pocit, ze nektery veci prohlasovany za technologicky pokrok, nejsou uplne cesta kupredu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 51, 52, 53  Další
Strana 21 z 53

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.29 sekund