Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Anténa a zesílení signálu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19592
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2020, 8:20    Předmět: Citovat

U analogové televize to bylo nastavení antény snadné, pokud na obrazovce byl vidět alespoň náznak signálu. To ti dnes žádný settopbox neukáže, protože rozsah regulace jeho AVC je podstatně menší. A to, co zobrazuje ten informační pruh o síle signálu, je vlastně jen průběh řídícího napětí AVC. Bohužel některé settopboxy, nedetekují-li signál v některém standardu DVB, neukážou pro jistotu nic, i kdyby zam nějaký signál byl (ty pro DVB-T ukázaly úroveň i analogového signálu, dokonce i LTE na kanálech 61 a výše).
Proto se osvědčuje ještě před nastavováním antén podle tohoto ukazovátka si hledané kanály někde předladit.
Nebo přinejmenším vědět, které kanály hledám, tato znalost je velmi užitečná, ne-li přímo nutná.
Je tedy fakt, že naprostá většina televizních diváků nemá potřebu o tom cokoli vědět.
Konečně - vědět, které kanály hledám, se mi osvědčovalo i v analogových dobách. A předladění těch kanálů na jednotlivé předvolby usnadnilo práci o to víc, že přijímače měly analogové ladění a nějaká přímá volba frekvence pomocí kmitočtové syntézy byla dlouhá léta nedosažitelným snem.
Takto se také hned dalo odhalit, jestli anténa "šilhá bokem", aniž bylo potřeba napřed lézt až do krabice, abych tam zjistil, že nějaký ignorant připojil na symetrický výstup antény koaxiál bez symetrizačního členu.. pak samozřejmě nezbylo, než se do té krabce dostat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32082
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2020, 9:00    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...Takto se také hned dalo odhalit, jestli anténa "šilhá bokem", aniž bylo potřeba napřed lézt až do krabice, abych tam zjistil, že nějaký ignorant připojil na symetrický výstup antény koaxiál bez symetrizačního členu.. pak samozřejmě nezbylo, než se do té krabce dostat.
Stalo se mi, že kolega z práce = synek značně zazobanýho papínka dostal k narozkám hi-fi věž, tuším to tenkrát v ranejch devadesátkách byl nějakej ještě neojebanej Filipes - a přestože měl na střeše k tý věži originální FM-kovou anténu od Hirschmanna (jo, takový to obrovský 3-metrový příhradový heblo se třema ráhnama nad sebou!!!), tak ne a ne dosáhnout vůbec nějakýho příjmu rádia. Tvrdil, že si to namontoval sám a že všecko udělal jak mu poradil tátou oslovenej elektrikář. Ubastlil jsem mu jednostupeň s KF910 napájenej po kabelu a když jsem mu ho namontoval jako linkovej dole těsně před přijímač, nic se nezměnilo. Tak jsem rozdělal konektor před rádiem - a ejhle, ten vosel sice namontoval na svorky dipólu správně symetrizák 300/75Ω, ale koax do něj připojil jen středním vodičem - opletení namísto přehrnutí nazpět na plášť káblu a přitažení pod obvodovou sponku pečlivě uřezal a ještě zaizoloval, aby se to prej nezkratovalo. A že prej úplně to samý udělal i na střeše u antény ... Takže jsem musel v mrazu nějakejch -15°C nebo kolik to tenkrát bylo vylézt na střechu, rozdělat anténní krabici a všecko předělat. Zmrzlej jsem byl už po 5 minutách jak sobolí hovno, samozřejmě nešlo to dělat jinak než bez rukavic...ale najednou byl příjem jak zvon i bez zešilovače ... samozřejmě.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2020, 12:53    Předmět: Citovat

Jo taky mne to vyškolilo . Někteří sousedi chtěli po přechodu jiný STb , že jim to nejde . Už nikdy nevylezu bez doma předladěného a odzkoušeného stroje . Potom nemusíš meditovat , ce je v řetězci špatně .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19592
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2020, 19:46    Předmět: Citovat

Už to je nějaký ten rok, v jednom domě na jižním svahu hřebene zvaného Holovrcha: přímá viditelnost až na Žižkov (46 km) i Ládví (43 km), na ohnutou pletací jehlici tři multiplexy, na anténu nic. Jak v konektoru u televize, tak u symetráku v anténní krabici (plzeňská TVa 21-60 bez zesilovače) opletení naopak pečlivě stočené s jádrem do zkratu a zatažené jak třmenem, tak živou svorkou.. Prý to tak bylo nakreslené v návodu k anténě a že to tak měli už před digitálem, jen jim nějaký známý vyměňoval kanel... joj, dějou se věci...
Z opravy mi trvalo nejdéle dostat do štítu žebřík a opravit ten konec v krabici.
Jo, a o té předělávce televize na 8 předvoleb s AFC a indikátorerem úrovně "silnější/slabší" jsem tu už psal v roce 2007.
Dnes stejnou službu zastane předladěný settopbox, jen to déle trvá, indikace síly signálu má značné zpoždění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2020, 20:29    Předmět: Citovat

Možná jsem to zde ventiloval , domácí automechanik si stěžoval , že mu nejde po přechodu HD na placce Finlux . Co jsem se nablbnul , měl na rozvodu další dvě TV . Ty šly dobře . Takže připojení , zdroj , oddělení země , nic . Až jsem ho donutil na ten vývod dát jinou a ejhle , ta šla . Opravdu ten Finlux prostě DVBT2 nezpracoval vždy ... když se dobře vyspal , tak jo . Takže i on dostal STB ... Jo zkušenosti .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund