Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odečet spotřeby a příkonu přes internet
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vaclavzeleny



Založen: Feb 02, 2018
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 17:05    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Ale já ti pořád vysvětluji, že SDS neměří okamžitý příkon, jen slovo "okamžitý" uvádí na displeji a je ho nutno brát relativně, protože se jedná o převod časového intervalu na příkon.

Já vím, že neměří z fyzikálního hlediska okamžitý příkon, ale nazývají to tak ... OK pokud k tomu ještě dojde, budu psát SDS okamžitý příkon, aby bylo jasno. Nicméně nevypadá to moc profesionálně, pokud je veličina nějak pojmenovaná, ale ve skutečnosti jde o něco jiného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vaclavzeleny



Založen: Feb 02, 2018
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 17:14    Předmět: Citovat

No nic pánové, děkuji vám za příspěvky, ne úplně vše mi sice vyjasnili, ale určitě mi pomohli se nad tím více zamyslet a vybrat si, takže díky:) Už mám objednáno:)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 593
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 17:20    Předmět: Citovat

Tak možná, že se nejspíš tady dohadujete zbytečně.
Tento parametr si můžete pojmenovat v nastavení SDS dle vlastního uvážení.
Já si ho pojmenoval prostě takto.

V originálu se tento parametr jmenuje :Jednotka průběžného přepočtu:
http://www.onlinetechnology.cz/clanky/nastaveni-so
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 17:24    Předmět: Citovat

vaclavzeleny napsal(a):
...Nicméně nevypadá to moc profesionálně, pokud je veličina nějak pojmenovaná, ale ve skutečnosti jde o něco jiného.
Je to relativní. V případě, že spotřebič bude mít příkon 10kW, bude údaj na displeji obnovován 3x za sekundu. Ani to se ti nezdá dost "okamžité"? Je to např. běžná rychlost zobrazování některých multimetrů.
Ale ano, tato metoda převodu analogové informace není příliš vhodná pro měření jiných veličin, než např. spotřeby energie. Vhodnější by byl např. sériový přenos dat.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vaclavzeleny



Založen: Feb 02, 2018
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 18:01    Předmět: Citovat

badoch napsal(a):
Tak možná, že se nejspíš tady dohadujete zbytečně.
Tento parametr si můžete pojmenovat v nastavení SDS dle vlastního uvážení.
Já si ho pojmenoval prostě takto.

V originálu se tento parametr jmenuje :Jednotka průběžného přepočtu:
http://www.onlinetechnology.cz/clanky/nastaveni-so

OK, potom to některé věci vysvětluje. Nicméně já SDS neznal včera ještě vůbec a právě TY jako zkušený uživatel jsi mi napsal, že SDS měřit příkon umí a poslal mi screen s "okamžitým příkonem", tak jsem to vzal jako fakt a chtěl o tom zjistit více... je pravda, že onlinetechnology se o měření příkonu "radši" moc nezmiňuje a už asi chápu proč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vaclavzeleny



Založen: Feb 02, 2018
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 18:11    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
vaclavzeleny napsal(a):
...Nicméně nevypadá to moc profesionálně, pokud je veličina nějak pojmenovaná, ale ve skutečnosti jde o něco jiného.
Je to relativní. V případě, že spotřebič bude mít příkon 10kW, bude údaj na displeji obnovován 3x za sekundu. Ani to se ti nezdá dost "okamžité"? Je to např. běžná rychlost zobrazování některých multimetrů.
Ale ano, tato metoda převodu analogové informace není příliš vhodná pro měření jiných veličin, než např. spotřeby energie. Vhodnější by byl např. sériový přenos dat.
Wink

OK při 10kW, což je při jednofázovém měření v mém případě již skoro plné zatížení sítě. Ale co hodnoty mezi 0 a 10kW. Navíc SDS vychází z toho, že časová vzdálenost mezi jednotlivými pulsy odpovídá příkonu. Jinými slovy, že časové zpoždění mezi "vznikem" pulsu a jeho vygenerováním na výstupu S0 bude vždy naprosto shodné. Výrobce ale vždy uvádí jen převodní poměr imp/kWh bez další bližší specifikace. Pokud někdo víte o elektroměru, který má specifikováno i toto, prosím dejte sem odkaz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 18:36    Předmět: Citovat

Nechápu, co chceš ještě specifikovat na parametru imp/kWh. Můžeš to rozvést?
Jinak pokud ti nevyhovuje tento způsob převodu spotřeby energie na příkon, musíš použít jiné měřidlo příkonu s požadovaným výstupem (analogovým, seriovým...příklad měřidla s analogovým výstupem je např. tady) a připojit ho do odpovídajícího vstupu SDS. Ale jak už bylo řečeno, informace na serveru budou vždy o něco "starší" než byly v době měření.
Wink
edit: Musím se omluvit za to, že jsem zpočátku přispěl k nedorozumění tím, že jsem považoval SDS za měřící jednotku, schopnou generovat S0, zatímco ve skutečnosti je to jednotka disponující pouze vstupem, schopným číst (a zpracovávat) výstupy S0 jiných zařízení nebo modulů. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vaclavzeleny



Založen: Feb 02, 2018
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 19:09    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Nechápu, co chceš ještě specifikovat na parametru imp/kWh. Můžeš to rozvést?

Ne na parametru imp/kWh, ale pokud SDS počítá příkon z doby mezi impulsy na S0, musí být tyto impulsy generovány se stejným zpožděním. Uvedu příklad: za 36s elektroměr naměřil 1Wh a se zpožděním A vygeneroval impuls A, za dalších 36s naměřil další 1Wh a se zpožděním B vygeneroval impuls B. SDS předpokládá že zpoždění A = zpoždění B, ale ještě jsem neviděl elektroměr v jehož technickém listu by toto bylo specifikováno. Proto se důvodně domnívám, že nějaký rozdíl mezi zp. A a zp. B bude a zvláště u větších příkonů to může způsobovat podstatnou chybu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 19:49    Předmět: Citovat

Myslím, že máš zbytečné obavy. Impulzní výstup S0 musí odpovídat normě IEC62053-31 a podle této normy je vzdálenost dvou impulzů >30ms. Domnívám se proto, že velikost "nepravidelnosti zpoždění" bude ještě hluboko pod touto hranicí. Jediné, co se mění s velikostí příkonu je délka impulzu (např. od 30ms do 80ms). Ostatně nic ti nebrání tyto vlastnosti otestovat.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vaclavzeleny



Založen: Feb 02, 2018
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 20:05    Předmět: Citovat

Jenže měřit na základě nějakých domněnek asi není ta správná cesta. A stanovená minimální vzdálenost mezi pulsy žádným způsobem neimplikuje hodnotu minimálního zpoždění pulsů, takže by mě zajímalo, proč se domníváš, že ano? Je pochopitelné, že ani v normě toto není stanoveno, protože norma nepočítá s využitím S0 pro měření příkonu. Ano můžu si pořídit nějaký elektroměr a testovat ho.... ale nikdy nebudu mít garanci, že tomu tak bude, když ani samotný výrobce to nijak nespecifikuje... můžou tam být totiž další a další podmínky, za kterých to tak je a za kterých to tak být nemusí, ale na které nemám nárok nikdy přijít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 23:30    Předmět: Citovat

Jenže tobě přece nevadí, když bude pulz mít zpoždění A, tobě vadí, že zpoždění A<>zpoždění B při konstantním příkonu. Alespoň to vyplynulo z tvých předchozích příspěvků. Jde tedy o (ne)rovnoměrnost tohoto zpoždění. Na kontrolu této nerovnoměrnosti není zapotřebí žádný kontrolní měřič spotřeby, jen konstantní zátěž v rozvodu a neměnné napětí sítě, takže takovou kontrolu lze celkem snadno realizovat.
A proč si myslím, že se ta nerovnoměrnost bude pohybovat hluboko pod 30ms? Protože
1) vzhledem ke konstantnímu energetickému významu (hodnotě) impulzu není důvod, aby se algoritmus výpočtu a jeho délka nějak významně měnily a když, tak max. v jednotkách ms (nepodceňujme výpočetní výkon mcu v elektroměrech)
2) Maximalní měřený proud např. 100A (ACE3000) odpovídá příkonu 23kW a tedy intervalu mezi impulzy 156,5ms. Pokud má být dodržena přesnost měření spotřeby, např. ±1%, pak se jedná o odchylku max ±1,5ms.
Je sice pravda, že výstup S0 je určen k měření spotřeby, nikoliv příkonu, ale protože je příkon určen výpočtem ze spotřeby, musí mít i stejnou přesnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vaclavzeleny



Založen: Feb 02, 2018
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: ne únor 04 2018, 11:17    Předmět: Citovat

masar napsal(a):

1) vzhledem ke konstantnímu energetickému významu (hodnotě) impulzu není důvod, aby se algoritmus výpočtu a jeho délka nějak významně měnily a když, tak max. v jednotkách ms (nepodceňujme výpočetní výkon mcu v elektroměrech)

Z části máš pravdu. Není důvod aby to tak nebylo, ale taky bohužel není důvod, aby to tak bylo. Zvlášť když to norma ani výrobce nestanovuje a proč taky, když z pohledu měření energie, není zpoždění v řádu ms nebo desítek ms podstatné, ale při přepočtu na příkon ANO. Odhadovat důvody asi nemá podstatný význam, generování půlsu nemusí mít vůči dalším vnitřním procesům elektroměru takovou prioritu, aby bylo zpoždění vždy stejné atd. Obecně platí, že pokud není něco vyžadováno, definováno nebo normováno, může to být jakkoliv... cokoliv další můžeme samozřejmě, jak říkáš předpokládat, ale měření je o faktech ne o předpokladech.
masar napsal(a):

2) Maximalní měřený proud např. 100A (ACE3000) odpovídá příkonu 23kW a tedy intervalu mezi impulzy 156,5ms. Pokud má být dodržena přesnost měření spotřeby, např. ±1%, pak se jedná o odchylku max ±1,5ms.
Je sice pravda, že výstup S0 je určen k měření spotřeby, nikoliv příkonu, ale protože je příkon určen výpočtem ze spotřeby, musí mít i stejnou přesnost.

Tohle už je určitě zajímavější idea, protože je založena také na číslech a ne jen na domněnkách:). Nicméně uvedená přesnost stanovuje přesnost měření energie a ty jí, dle mě zcela nepodloženě, vztahuješ i na časové parametry generování impulsů. Představ si, že by všechny elektroměry na světě měly impulsní výstup zpožděn o 100ms ... myslíš, že v oblasti měření spotřeby energie by toto někomu vadilo? Jak by to souviselo s přesností měření energie? Nijak, ta by mohla být klidně 0,1%. Ale příkon by jsi moc přesně nezměřil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: ne únor 04 2018, 13:25    Předmět: Citovat

Já jsem svoje argumenty už vyčerpal. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne únor 04 2018, 14:10    Předmět: Citovat

Podle václava jsou tvé argumenty většinou založené na domněnkách. Jeho problém ale také vychází z domněnky, že výrobci elektroměrů nedodržují časování impulzů na S0 tak, aby čas mezi impulzy vždy přesně odpovídal odběru stanoveného kvanta energie. Asi nemá smysl to dál řešit, ale nevidím tu takové "duchaplnosti", které by vlákno kvalifikovaly do HP.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: ne únor 04 2018, 14:20    Předmět: Citovat

Navrhoval jsem vcelku jednoduché měření, které by doměnky buď potvrdilo nebo vyvrátilo. Spočívalo např. v záznamu impulzů při stabilním zatížení a následném vyhodnocení záznamu.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund