Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroje pro modelářský nabíječky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1271
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 12 2016, 21:15    Předmět: Citovat

to druhé schéma od Milouše (nabíječka) ale není polomost nýbrž jednočinný měnič se seriovými spínači... Smile
viz:
- orientace budicích vinutí - oba fety se otevírají a zavíají současně, ne "na střídačku", jak u polomostu
- a taky zapojení sekundáru (usměrňovače)


Přidávám taky jedno schéma polomostu s fety - to už je mnoho let, co bylo publikováno



Buzení Fetů od 494.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Buzení Fetů od 494.gif
 Velikost:  9.34 kB
 Staženo:  87 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3179

PříspěvekZaslal: so březen 12 2016, 22:07    Předmět: Citovat

47 závitů na sekundárech ubrat na 20 a Rt zvětšit na 22k. Fety se potom méně zahřívají. Na pin 15 trimr z Uref a do pinu 16 přes diodu a dělič výstup proudového trafa ( piny 15 a 16 nemůžou zůstat v luftě ) Odpory 180Ω z pinů 9 a 10 na piny 8 a 11 Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1289
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: so březen 12 2016, 23:39    Předmět: Citovat

mozno trochu OT ale , naco je toto? teda ten gretz a to nalavo od neho...


co to je.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  co to je.PNG
 Velikost:  5.42 kB
 Staženo:  71 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17956
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 12 2016, 23:52    Předmět: Citovat

misocko napsal(a):
mozno trochu OT ale , naco je toto? teda ten gretz a to nalavo od neho...


Taky by mě to zajímalo. Možná taky kam je zapojený ten Current Waveform.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3179

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2016, 0:17    Předmět: Citovat

Funguje to tam jako šuntovač, který nekurví průběh napětí. Z principu zapojení těch čtyřech tranzistorů navázanych na TL494 vznikají na primáru budícího trafa špičky. Kromě toho je na odporu 56 napětí úměrné střídě a dá se na něco použít ( trochu bych ten odpor zvětšil, je to zbytečně moc zatížený )

V zapojení, které jsem poslal jako první ( ta čmáranina ) špičky při regulaci nevznikají, protože jsou šuntovány horními NPN tranzistory (při střídě pod 50/50% jsou oba NPN stále otevřené a vyměňují se ze spodními PNP )

Current Waveform je obvod proudového trafa a může sloužit jako příprava pro funkci omezení proudu, která se potom zapojí přes dělič a diodu na piny 15 a 16. Může tam být taky měřáček, který bude ukazovat proud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1271
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po březen 14 2016, 18:30    Předmět: Citovat

Current waveform je výstup proudové sondy v primáru výkonového trafa - pro osciloskop. A jde použít jak píše šamponek, jen bych pak zakončovací odpor dal větší než 1 ohm... nejspíš tak 100x.
"šuntovač" = přizpůsobovací obvod (bezodrazová zátěž)
Ta konstrukce je od Eirika Taylora - podrobnosti tady
Je tam spousta praktických věcí, ten borec tomu rozumí...!
A nesmolí takové prasečiny, jako jeden často citovaný tuzemský autor.


Naposledy upravil sis2 dne po březen 14 2016, 18:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7105
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po březen 14 2016, 18:58    Předmět: Citovat

Maluje schémata na kompu, pravda.
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1271
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po březen 14 2016, 19:02    Předmět: Citovat

Aby nedošlo k nedorozumění - ani náhodou jsem nemyslel zdejšího aktivního kolegu!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17956
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 20 2016, 17:35    Předmět: Citovat

Jak jsme tady řešili na začátku vlákna ty vyčazený zdroje k modelářským nabíječkám, tak jsem se konečně dostal k tomu, abych je zkusil. Teda objednat si něco na sloním e-šopu, to je na 14 dní i když mají vše skladem.
Tu vypálenou výstupní tlumivku jsem spočítal závity a vyhodil. Trochu odporuje Šampónkovým teoriím, měla jen 11 závitů 6x0,8mm. Přemotal jsem ji na toroid stejnýho rozměru z 400W PC zdroje. Vypadá to, že zdroj maká takže až ho zafutráluju, dám zatěžovací zkoušku.
Druhý zdroj s bouchlými fety taky nějak chodí, ale ti pitomci od slona mi poslali o jeden IRFP460 míň. Tak jsem tam zatím na zkoušku dal 2SK4107. Zdroj jede, ale nemůžu je tam nechat, mají ID o 5A menší a o 70W míň.

Když už jsme u těch zdrojů, mám tady nějakej Siemens průmysl 24V 25A.
Topologie polomůstek, ovšem řízení běs a hrůza na kolmý SMD destičce s kupou švábů. První zdroj, u kterýho vidím chladič na feritu trafa měniče. Shocked Výkonový součástky taky málo běžný, v měniči 2 ks W15NK90Z což jsou N-CHANNEL 900V - 0.40‡- 15A TO-247 350W Zener-Protected SuperMESH™ MOSFETy. Jeden je bouchlej a tak je otázka jestli dát nový oba, cena už není lidová. Aspoň že je má Farnell.
Pak tam jsou ještě paralelně 2 shottky STPS30175CW a od nich jsem vůbec nenašel datašít. V jedný je půlka šluslá, nejspíš ten šlus prorazil fet měniče. Našel jsem jen STPS30170CW, dvojtej šotek 170V/15A. Že by tam byl rozdíl jen těch 5V? Taky ho má Farnell.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1289
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne březen 20 2016, 18:30    Předmět: Citovat

citace:
První zdroj, u kterýho vidím chladič na feritu trafa měniče.

tiez som to prvykrat videl v profi zdroji, toto prenasalo necelych 500W v pasivne chladenom zdroji, trafo aj vsetky vykonove prvky boli priskrutkovane priamo na "chladic" (obal zdroja s asi 5mm vysokymi rebrami) aj cely jeden plosak bol natlaceny na teplovodivu silikonovu vankusikovu podlozku. na usmernenie vystupu 24V 40A (kto by to prepoctaval na vykon, trafa tam boli dve Very Happy ) boli pouzite mosfety nie diody.



PB304625.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  PB304625.JPG
 Velikost:  208.15 kB
 Staženo:  71 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3179

PříspěvekZaslal: ne březen 20 2016, 18:41    Předmět: Citovat

Neodporuje to ničemu, potřebná indukčnost tlumivky závisí na střídě, rozsahu regulace zpětné vazby, proudu a dalších. U zdrojů, které jedou trvale blízko plné střídy a proudu dávám pouze 2 závity.

Pokud budeš zdroj trvale provozovat někde ve 3/4 je vhodné dát méně než 11 závitů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17956
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 25 2016, 19:05    Předmět: Citovat

Dělal jsem zátěžovou zkoušku opravenýho zdoje. Mám ho připojenej přes 300W žárovku. Dokud z něj drbu do 5A, tak žárovka lehce žhne ale jak jdu na 6 a více, tak žárovka nepravidelně poblikává i když je výstupní proud a napětí stálý.
Jsou dvě možnosti, buď žárovka už žere zdroji moc napětí a ten jede na podpětí a zakmitává a nebo je v něm ještě něco shnilého. Když začne žárovka problikávat, tak je na vstupu zdroje 182-185V AC. Je to ten zdroj, co měl vypálenou výstupní tlumivku. 220-240V/13.8V, max 20A.
Přiznám, že mám bobky ho píchnout do zásuvky napřímo a zatížit, nacpal jsem už do něj nějaký prachy, kdyby zase bouchnul. Embarassed

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7105
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá březen 25 2016, 19:58    Předmět: Citovat

Hlasuju pro podpětí.
Místo žárovky dej fén nebo žehličku.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3179

PříspěvekZaslal: pá březen 25 2016, 20:24    Předmět: Citovat

To je jednoduché, pokud je TL494 napájen ze STBY zdroje, tak blikání je podpětím.
Pokud je TL494 napájen z výstupu výkonového zdroje a tedy se na něm napětí nemění, tak blikání znamená chybu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: pá březen 25 2016, 20:48    Předmět: Citovat

To blikání prý (?) taky může dělat načatá (hotová)dioda ve vstupním usm. můstku. Je tam z jednotlivých diod nebo blok?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund