Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Doporučte velikost a výrobce SSD na XP, W7, W8
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15569
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2015, 9:21    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
p32 napsal(a):
[Nijak to nevyřešili. Dnes už ty SSD nefungují. Je dán počet spolehlivých zápisů a čtení na jedno místo v paměti. Pokud se neošetří možnost zápisu i jinam než na jedno místo na začátku, tak dojde k tomu, že už není kam zapisovat a přitom máš 90% SSD nedotknutého. Ve W8 je krásně ošetřeno, ve W7 samozřejmě taky, ale tam se s tím začínalo.
Počet zápisů na jedno místo si ale řeší FW SSD sám, to s OS nesouvisí. Když uvidí, že na jedno místo je zapisováno příliš, remapuje ho jinam. TRIM jenom pomáhá s tím, že FW disku řekne, které bloky jsou volné, takže jejich obsah může FW rovnou smazat.

Tak jsem nepochopil, proč to píšeš ?
To o FW SSD ví každý, o TRIMu tu teď nikdo nekomunikoval, úpravy a nastavení v OS jsou také jasné a ne že to s OS nemá nic společného, tak jsem nepochopil ve své hlouposti, proč to píšeš.
Asi proto, že oni budou tak blbí a nové OS vymysleli jen pro rozčilování uživatele, že ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34100
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2015, 9:22    Předmět: Citovat

Videl som rovnaky netbook aj s Windows XP a to bolo uplne nepouzitelne. Nebolo tam nic nainstalovane a disk plny Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7462

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2015, 9:28    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Tak jsem nepochopil, proč to píšeš ?
Píšu to v reakci na vaši odpověď na tohle:
p32 napsal(a):
PotPalo napsal(a):
Niektoré netbooky predávali s Windows XP na 16GB SSD disku, ako to tam vyriešili? Vlastná trim utilita(driver)? Niekde mám odložený stručký ale nepoužitý SSD Transcend, a chcel by som ho využiť na Windows XP, je to nejako možné?

Nijak to nevyřešili. Dnes už ty SSD nefungují. Je dán počet spolehlivých zápisů a čtení na jedno místo v paměti. Pokud se neošetří možnost zápisu i jinam než na jedno místo na začátku, tak dojde k tomu, že už není kam zapisovat a přitom máš 90% SSD nedotknutého.
Ani pod XP nemůže vzniknout stav, kdy je 90% SSD netknutého, jak píšete, FW ty další bloky začne používat sám nezávisle na OS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15569
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2015, 9:30    Předmět: Citovat

Já nechci moc rozumovat, ale když SSD, tak W7 a lépe W8. Když XP, tak stačí SATA HDD. Pokud jde o NB, tak se tam dávaly SSD, aby to bylo rychlejší, ale většinou se taky místo DVD dávaly normální HDD jako datové, aby systémový SSD nedostal takový záhul a DVD se přikoupila externí.
Bylo to vždycky takové řešení, aby se inovovalo něco, co by se jinak už muselo vyhodit. A jinak je mezi SSD dost velký rozdíl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17962
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2015, 11:56    Předmět: Citovat

Z těch SSD jsem nějakej rozčarovanej. Teď jsem PC markem 7 změřil rychlost SSD Kingstone HyperX Furry SHFS37A/240G a má sekvenční zápis a čtení ani ne půlku co píšou.
Porovnával jsem na HDtune tenhle SSD s HDD 1TB Seagate a ten je přenosově o půlku rychlejší.
Tak nevím, co si o tom mám myslet, koupil jsem vadnej?
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7462

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2015, 12:34    Předmět: Citovat

V jakém režimu běží řadič? A jsou pro něj nainstalovány ovladače, nebo to jede na default ve Windows?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15569
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2015, 16:38    Předmět: Citovat

V jakém režimu běží řadič, tak to jsem nikdy neřešil. I kdybych ho nastavil do toho nejblbějšího, v kterém ještě HDD běží, tak SSD tam ve stejném režimu poběží o řád rychleji. Je pravda, že Kingstony jsem raději nikdy nekupoval po zkušenostech "rychlejších" známých. Zrovna tak nekupuji NB od MSI.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17962
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 12:39    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
V jakém režimu běží řadič? A jsou pro něj nainstalovány ovladače, nebo to jede na default ve Windows?

Zkoušel jsem stáhnout z Kingstona přes SSD Tool poslední FW a nic, mám aktuální. Na Kingston Webu žádný drivery pro SSD nejsou a vyhledávač ovladačů v Správci nic novýho pro SHFS37A/240G na Mrkvosoftu nenašel.
koukal jsem do správce na řadiče ATA/ATAPI:
ATA CHANNEL 0
1 - ATA disk UDMA5

ATA CHANNEL 0
0 - ATA disk UDMA6
1 - ATA disk UDMA6

ATA CHANNEL 1
nic

ATA CHANNEL 1
0 - ATA DISK UDMA6
1 - ATAPI UDMA5

Board je jen SATA2, asi to je proti SATA3 degradovaný.

Nějak to neumím kromě Atapi přiřadit, co je co. Jedině snad postupně odpojovat disky.
V PC je na konektorech:
SATA0 - původní systémovej HDD 1,5 TB
SATA1 - SSD, na tuhle pozici se vnutil po migraci
SATA2 - HDD 1 TB
SATA3 - DVD
SATA4 a 5 nic
PATA (je jen jeden) pouze jedno zařízení, HDD Rack

Ve správci disků je:
Disk 0 - původní systémovej HDD 1.5 TB
Disk 1 - HDD 1 TB
Disk 2 - SSD
Disk 3 - HDD Rack
Disk 4 - USB
Disk 5-8 disky na čtečce karet
DVD

Po zkrácení ze 30 na 3 sekundy, nastavení 4 procesorů při startu (byl 1) a vyházení skoro všeho co se spouští při startu na pozadí je startovací doba W7 kolem 40 sekund. Reálně proti HDD asi 2/3 rychlejší start. Vypnutí do 5 sekund.

Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4045

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 13:03    Předmět: Citovat

U SATA bych někde očekával AHCI - je nastavený v BIOSu?
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17962
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 15:17    Předmět: Citovat

V Biosu je Native IDE. Pak je tam možnost Raid a AHCI. Tak jsem zkusil AHCI zapnout. Mohl jsi mě upozornit, že změna skončí pokusem o opravu systému, která se zhroutí. Na netu jsem našel, že tak jednoduchý to není, musí se změnit pár klíčů v registry. Vrátil jsem to zpět na IDE. Výsledek je, že jsem v háji, W7 se vrátily na bod obnovy a celou migraci na SSD a vše, co jsem dělal poté můžu dělat znova....
Jirka
Edit: Tak jsem to zachránil. Stačilo odpojit HDD, kde byl původně systém před migrací a W7 naběhly z SSD. I když byl SDD na prvním místě v bootování, boot se zkoušel nalézt na HDD odkud jsem migroval.
Ale je tam podivnost. na AHCI mě jedou jen 2 disky, SSD a HDD 1 TB. Na druhým HDD 1,5 TB ne i když je taky v SATA. Není to náhodou tím, že na stejným kanálu je i DVD? Zkusil jsem přepíchat SATA kabely aby byl 1,5 TB a DVD na samostatným kanálu a HDD 1,5 TB se stále detekuje jako IDE. Neumí AHCI jen 2 disky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7462

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 20:45    Předmět: Citovat

AHCI umí velký počet disků. Spíš to bude připojením. Já mám na desce 6 SATA portů z Intelího řadiče a dva další z přídavného. Pro každý řadič se AHCI režim musí nastavit zvlášť.
I když to tak Windows v IDE režimu ukazují (je to emulace), tak SATA nemá kanály pro dvě zařízení jako IDE. Každé zařízení jede samostatně. I DVD může jet v AHCI režimu a nic dalšího neovlivní.
SATA2 má přenosovou rychlost 3Gb/s, což by přenos do SSD nijak výrazně zpomalit nemělo, přenos by se měl dostat aspoň na 300MB/s.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5044
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 22:07    Předmět: Citovat

Niekde som počul niečo o nastavení veľkosti alokačnej jednotky pri formátovaní SSD na 4096 bajtov (alebo niečo v tom zmysle). Nemôže toto ovplyvniť rýchlosť?
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17962
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 23:06    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
AHCI umí velký počet disků. . Pro každý řadič se AHCI režim musí nastavit zvlášť.

Já mám na Gigabitu 6 portů SATA2 a jeden PATA. Tak kolik AHCI řadičů bude potřeba? AHCI teď běží na 2 portech (diskách). Jak mám tedy nastavit aby se zapnul další, nebo aby na stávajícím běželo víc portů? Nějak to nikde není k načtení.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7462

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 23:59    Předmět: Citovat

Nejde o to, aby na stávajícím běželo víc portů. Pro jeden řadič se to zapíná najednou. Záleží jen na tom, jaký je použitý čipset a jaký je ten externí řadič - ten tam určitě je aspoň pro IDE, protože to Intel už nedělá. Stačí se podívat do manuálu k desce. Navíc bývají jednotlivé porty odlišeny i barevně - taky mám Gigabyte a Intelí řadič má porty oranžové, přídavný řadič je má fialové. AHCI se pak zapíná zvlášť pro Intel (u mě 6 oranžových konektorů) a zvlášť pro ten přídavný (u mě 2 fialové konektory). Nebo stačí přepojit ten další disk do oranžového SATA konektoru.
Jaká je to deska?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17962
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2015, 0:21    Předmět: Citovat

Deska je GA-780T-D3L s AMD640 procíkem.
Ale už jsem to vyřešil. V biosu je ještě volba Sata port 4/5. Já měl IDE a při volbě SATA se po restartu instalovaly drivery a od tý doby mám vše co je v SATA portech AHCI, tedy SSD, 2xHDD, DVD. HDD na PATA kšandě jde taky. Na co tam ta volba IDE zařízení na SATA portu je netuším...
Netušíš, na co je ještě volba ESC SATA? Když ji otevřu, tak tam je pro všech 6 portů volba en/dis.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund