Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Modulátory & demodulátory
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 20:41    Předmět: Citovat

Jak je realizovaná AM, to už jsi jednou pobral, ne?
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=568125#568125
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19600
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 20:43    Předmět: Citovat

To už jsem ti taky psal: nf vlna se přece přivede z mikrofonu, přehrávače, prostě z nějakého zdroje zvukového signálu (když už jsme u té amplitudové modulace).
A jak ta modulace vzniká, jsi právě odpověděl: změnou zesílení nelineární součástky (tranzistoru, elektronky), případně změnou útlumu útlumového článku obsahujícího místo pevného odporu napětím řízený odpor (tranzistor, FET), řízením napětí, kterým se modulátor napájí,... zkrátka amplitudová modulace se tak jmenuje proto, že přenášená informace mění amplitudu nosného kmitočtu. Způsobů, jak toho dosáhnout, je mnoho, tři nejpoužívanější jsem uvedl.
Tuto modulaci používá rozhlas v pásmech dlouhých, středních a krátkých vln, a to u nás letos už 90 let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12102
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 20:47    Předmět: Citovat

čím dál, mi to připadá přesně jak to komentoval EKKAR . . .

. . . o perlách a sviních !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19600
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 21:06    Předmět: Citovat

Když on Fredy vždycky odbočí od řešení podstaty k něčemu, k čemu se otázka nevztahovala...
Shrnu-li to (asi už potřetí nebo počtvrté), pak procesem modulace rozumíme všechny způsoby ovlivňování nosné frekvence přenášenou informací tak, aby tuto přenášenou informaci bylo možné na konci přenosové cesty z přijatého signálu obnovit.
Ze všech možných (a používaných) způsobů jsme se věnovali modulaci amplitudové, protože je nejstarší a lze ji nejsnadněji vysvětlit.

Neumím si představit, jak na tak malém prostoru tohoto fóra vysvětlit AM s potlačenou nosnou či dokonce SSB, fázově amplitudovou modulaci, kvadraturní modulaci, pulsně kódovanou modulaci, snad ještě přijatelně by šla přiblížit modulace frekvenční, u níž se v rytmu modulačního signálu mění frekvence nosné kolem klidové hodnoty, přičemž amplituda zůstává konstantní, protože i tu používá rozhlas zhruba 60 let (a ve většině Evropy i televize pro přenos zvukového doprovodu) a najde se k ní mnoho, opravdu mnoho informací...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6116
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 22:29    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Neumím si představit, jak na tak malém prostoru tohoto fóra vysvětlit AM s potlačenou nosnou či dokonce SSB...

No přece tak, že do toho konečně zatáhneš matematiku, ne?
sin(ω₀t) * [1 + k*sin(ω₁t)] = sin(ω₀t) + k/2 * [cos(ω₀t-ω₁t) - cos(ω₀t+ω₁t)]
Levá strana rovnice je vf nosná vlna o úhlové frekvenci ω₀ s amplitudou modulovanou nf frekvencí ω₁ v rozsahu od 1-k do 1+k, a pravá strana je směs nosné ω₀ a dvou postranních pásem (ω₀-ω₁) a (ω₀+ω₁). Vypuštěním nosné dostaneme AM s potlačenou nosnou, vypuštěním i jednoho postranního pásma dostaneme SSB (single side band), a pořád tam ještě je kompletní informace o ω₁.
To by ale Freddy musel vědět, k čemu je sinus a cosinus Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fredy00



Založen: Mar 13, 2013
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 22:59    Předmět: Citovat

Tak SSB - SC, SSB - RC, DSB - SC a DSB - RC

SSB má jedno postranní pásmo
DSB má dvě postranice.

SC - potlačenánosná
RC - zredukovaná nosná.

Může být třeba jen i SSB, sama o sobě?

Ale mě to prostě přijde nějak celé málo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19600
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 13 2013, 4:59    Předmět: Citovat

Ono těch způsobů, jak amplitudově modulovat, je ti málo?
Drž se té rozhlasové AM, jinak se v tom zase ztratíš.

Jo, a modulace SSB se zcela potlačenou nosnou se běžně používá. V radioamatérském provozu stále, v nosné telefonii ustupuje, jestli už ji digitál nevytlačil úplně.
SSB modulace totiž vystačí s poloviční šířkou přenášeného pásma pro stejný objem přenášené informace.
RSB dominuje v analogové televizi, o tvaru televizního kanálu už toho taky je popsáno dost. Také na ústupu, digitál používá jiný druh modulace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fredy00



Založen: Mar 13, 2013
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: po květen 13 2013, 7:29    Předmět: Citovat

Jistě, ale JAK ten demodulátor realizuje to odstranění nosné vlny?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6116
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po květen 13 2013, 7:49    Předmět: Citovat

Vyjadřuj se přesně. Ptáš se na jaké odstranění nosné u jakého demodulátoru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fredy00



Založen: Mar 13, 2013
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: po květen 13 2013, 7:53    Předmět: Citovat

Ptám se na odstranění nosné vlny u demodulátoru určeného pro práci s AM.
Nevím, zda v tomto případě je "více možností".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6116
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po květen 13 2013, 8:03    Předmět: Citovat

Vždycky je více možností. Ten nejběžnější způsob ti popsal Otkundes včera po poledni, a ostatními si teď nepleť hlavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19600
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 13 2013, 10:55    Předmět: Citovat

Tady ti AM řetězec nakreslil ok1hga.

Tady jsem ti poslal znovu blokové schéma celého AM řetězce i s průběhy signálových napětí a rozložení spekter

Na to jsi reagoval takto.

Koukám, že jsi nepochopil zhola nic, protože tam je znázorněný proces amplitudové modulace i demodulace přijatého signálu. Vždy nad a pod příslušným příspěvkem ve stejném vláknu jsou i nějaké ty vzorečky, které možná pro odpověď potřebovat budeš, možná ne. Záleží na tom, jestli zkoušející tématu rozumí (takový bude chtít vidět, že chápeš princip, a, když usoudí, že ho chápeš, ti nějakou chybu v matematickém vyjádření odpustí) nebo nerozumí, pak ovšem bude chtít nejspíš ty vzorce.
Čili:
na totéž se ptáš ve třech nebo čtyřech vláknech, jen pokaždé jinou otázkou, přitom skutečně se to vše stále točí kolem téže věci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32087
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 13 2013, 13:34    Předmět: Citovat

Hille, pořád ještě Ti nedošlo, že zde poutze metáš zvápenatělý vnitroschránkový tělíska vodních mlžů pod chřípí jedinci všežravého druhu zvaného Sus Scrofa ???
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Fredy00



Založen: Mar 13, 2013
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: po květen 13 2013, 19:09    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Hille, pořád ještě Ti nedošlo,


Měl jsem napsané velké kázání, ale kvůli pádu Woken to zkrátím - v dětství tě někdo šikanoval, rodiče či spolužáci, a tak sis zvykl se chovat takle - metodou preventivního úderu.

Má to i jeden můj učitel, co má, jako jeden z mála, mozek v hlavě, a ne v prdeli, a kdyby začal učit bez machrování, tak to bude nevíce kvalitní chlap na praktické části výuky.

Takže frajere, já tu nejsem od toho, aby ses na mě vytahoval, ale abys mi pomohl. Pokud to nedokážeš, nepiš mi.

Každej z lidí tady, kdyby za mnou přišel, s dějepisnou či literání žádostí, by se setkal s daleko větší ochotou než tu prezentuješ ty.

Takže, svoje poškožený ego si léč na těch, co ti to udělali - máš na to právo - ale ne na mě.

Uvidíš, že se ti bude líp dýchat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34078
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po květen 13 2013, 19:23    Předmět: Citovat

Fredy00 napsal(a):
Takže frajere, já tu nejsem od toho, aby ses na mě vytahoval, ale abys mi pomohl. Pokud to nedokážeš, nepiš mi.

Zakladne nepochopenie funkcie diskusneho fora Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund