Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

MĚNIČ 24/230V
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bitak



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 184

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2013, 9:05    Předmět: Citovat

Tak jsem proměřil výkonové tranzistory a dva z nich (na straně 230V) byly proražené. Přes týden koupím, o víkendu vyměním a dám vědět výsledek. Mám ještě jeden dotaz ohledně nastavovacího trimru: Jelikož jsem s ním zkoušel pootáčet a zapoměl si předtím změřit hodnotu, chtěl jsem se zeptat, jak tento trimr správně nastavit. Předem díky za odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2013, 10:07    Předmět: Citovat

Na začiatok daj Rmax(! radšej si to over ohmetrom !). Na výstupnom elektrolyte bude menej ako +325VDC.
Ak máš trueRMS merák ukazuje na L_N menej ako 230Vac.

Zmenšovaním R dolaď na C +325Vdc. Alebo na L_N 230Vac.
(lacné multimetre ukazujú striedavé napätia dobre iba pre sinus priebehy)

Fuj tá spätná väzba cez optočlen, je tepelne závislá. Preto je na doske ešte ten thermistor...ten kompenzuje tepelnú závislosť optočlena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bitak



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 184

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2013, 12:42    Předmět: Citovat

OK. děkuji. Rád bych se ještě zeptal, co znamená "trueRMS merák"? Mám k dispozici buď řady UNI-T ( myslím že UT-39) a nebo METEX M 3650B.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2013, 14:36    Předmět: Citovat

Inak aj efektívna hodnota čo je ekvivalent učinku priebehu funkcie(výkonu) s jednosmernou veličinou.
Lacné to merajú po usmernení ako strenú hodnotu krát nejaký koeficien s tým, že to platí pre sinus funkciu. Pri iných priebehoch môže sa namerané hodne odchyľovať od true-skutočnej RMS. efektívnej hodnoty.
Meráky s true RMS to väčšinou mávajú napísané aj na prednom panely.
M3600 takú vymoženosť nemajú (nechvália sa ani v datasheete). O to UT-xx pochybujem.
Ale nie je to katastrófa. Odmeraj dc na kondenzátore +326,6Vdc na L-N by malo byť 230Vac. Aj je to ±5% je to OK.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bitak



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 184

PříspěvekZaslal: ne únor 24 2013, 21:52    Předmět: Citovat

Tak jsem o víkendu zkusil vyměnit vadné výkonové tranzistory. Dle doporuření jsem nastavil odpor trimru na maximum. Měnič naběhl. Nešlo ale doladit napětí na kondenzátoru za usměrňovačem, bylo stále cca 307V. Napětí na pinu č.3 se ale měnilo, a to od 1,57 do 3,2V. Mezi L a N bylo stále 240V, otáčením trimru se neměnilo. Po chvíli odešly výkonové tranzistory na 12V straně. Proč nešlo regulovat výst. napětí, ani proč odešly tranzistory nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st únor 27 2013, 9:26    Předmět: Citovat

Tak jsem věnoval několik hodin těm ochranám . Zapojení viz níže . Dělá to na mne dojem , že výstupním napětím měniče nejde šibovat . No dej se , procesore , do rozboru těch ochran . Čísla ve čtverečku jsou piny uPC .


ochrany měniče.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ochrany měniče.png
 Velikost:  3.51 kB
 Staženo:  93 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st únor 27 2013, 10:55    Předmět: Citovat

IO1 je teplota OK, alebo príliš. Dôležitá je referencia na mínus vstupoch.
IO2 je 5V OK alebo malé...Nastavuje sa to Trimrom pri IO4 ...pozor aj termistor to ovplyvňuje jemne cez 1M odpor
IO3 JE 12V OK alebo nie. Hranicu určuje delič na 12V/GND a referencia na mínuse.
Referencia sa nastavuje Trimrom pri T3 odhadujem na 2,5V. Je to tepelne tiež závislé, ale dúfam že v takom smere aby to ochrany podporilo, alebo je to šuma-fuk...nezaujímavé.
Referencia sa dá znižovať tranzistorom T2 (slušné by bolo, keby T2 mal bázový odpor...iba že je MOSFETový)
Optočlen meria úroveň napätia na sekundárnej strane. V tom tvojom(SMD) asi nie na VN (+300V), ale po usmernení zo striedavého výstupu.

Tá referencia môže byť ak riadená PWM signálom. Ibak T3 je zapojený ako zdroj prúdu s tými dvomi diódami s max cca 2,5V na kolektore.

Ešte dodám, že pri tej verzii s SMD je uP s DIP18 a s klasickými súčiastkami je uP DIP20...aby nedošlo k "myš-mašu"



t_ochrany_m_ni_e_202_C.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  t_ochrany_m_ni_e_202_C.png
 Velikost:  47.15 kB
 Staženo:  56 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st únor 27 2013, 11:24    Předmět: Citovat

Joo , ten odpor do báze T2 jest , je potvora mezi nohama procáku a ten trand je C945ka , jako všechny NPN v zapojení celého měniče . Právě proč ta "modulace" reference ? Žeby testoval vícekrát v časovém bloku ? Jak bys viděl kroutit trimry ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st únor 27 2013, 11:36    Předmět: Citovat

Teoreticky by si mohol otestovať ako je tá hodnota ďaleko od hranice do plus a do mínus. Ale najskôr to bude tak, že tam ide PWM 50/50, alebo 25/75.
2,5V možno tam nemá byť, kľudne len 1,25V To neviem. Pozrieť treba skopom. STATICKY T2 (ON-OFF) ovládať sa mi zdá totálne nanič.

edit:
"koutit timry není proč", keď si vymieňal iba výkonové na sekundárnej strane.


Naposledy upravil procesor dne st únor 27 2013, 13:34, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st únor 27 2013, 11:51    Předmět: Citovat

Nyní , když jsem se dopracoval zapojení tak poměřím a dám vědět . Jestli je dobrý procák pochopitelně nevím .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st únor 27 2013, 14:27    Předmět: Citovat

Mám tušák, že na tom pine 7 by to malo cvičiť s PWM aj keď to protestuje fungovať. Samozrejme, že uP musí fungovať. Ak nemáš oscík meraj voltmetrom na striedavom rozsahu 2...10Vac. Mal by ukazovať aspoň 1 a viac voltov. Ak to nie je PWM (alebo je uP po smrti) bude tam pri striedavom 0,0V. Na jednosmernom 0, alebo 5V, alebo stav "Z" a nameráš takmer čokoľvek kým to aspoň 1MΩ odporom neukotvíš buď na VCC, alebo GND.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund