Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

7-segment LED displej
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5141
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 12:59    Předmět: Citovat

Netuším... zvyšují náklady? Každý normálně uvažující člověk by je tam prostě dal a celé toto vlákno jsme si mohli ušetřit.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2670

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 21:22    Předmět: Citovat

Pánové, omlouvám se, že jsem Vás svými příspěvky okradl o Váš drahocenný čas. Proto - pokud nechcete, nemusíte číst dál. A hlavně - nenechte prchlivost cloumat Vašimi majestáty Smile.

Tak jsem zkusil zapojit všechny segmenty paralelně, a to bez omezovacích odporů, přičemž jsem měřil proud,procházející segmentem, zapojeným na vývod 1. Výsledek mě mile překvapil - na žádném z testovaných proudů nebyl vidět nějaký markantní rozdíl ve svítivosti jednotlivých segmentů - viz přiložené obrázky.
Jako jediný problém tohoto principu zapojení vidím ale jinou věc. Displej jsem napájel ze zdroje TSZ75, ale tento zdroj (nebo aspoň můj kousek) není schopen udržet tak přesně napětí při změně proudu. Takže pokud při všech rozsvícených segmentech protékalo měřeným segmentem 9,14mA, tak při jednom rozsvíceném segmentu protékalo měřeným segmentem 14,37mA. Nemyslím si, že rozdíl svítivosti byl nějak tragický, ale viditelný byl - tohle by ještě chtělo doladit.
Takže pokud by LM317ka byla schopna rozumně udržet napětí při změně odběru z 80mA (1111) na 280mA (8888), tak si myslím, že by byl tento princip použitelný. Další změna napětí může ještě nastat při změně teploty, ale to už si vyzkouším, případně zjistím z DS.

Ať se daří.

Petr Filipi



00.88mA.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  00.88mA.jpg
 Velikost:  223.48 kB
 Staženo:  53 krát


02.68mA.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  02.68mA.jpg
 Velikost:  152.62 kB
 Staženo:  41 krát


06.53mA.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  06.53mA.jpg
 Velikost:  156.65 kB
 Staženo:  41 krát


10.15mA.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  10.15mA.jpg
 Velikost:  150.68 kB
 Staženo:  55 krát


14.29mA.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  14.29mA.jpg
 Velikost:  154.98 kB
 Staženo:  40 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 717
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 21:50    Předmět: Citovat

Jsi zvláštně tvrdohlavý, proč se tak moc bráníš těm odporům?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15545
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 21:58    Předmět: Citovat

No jo, odpor k práci, to znám. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5141
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st únor 13 2013, 0:11    Předmět: Citovat

Petrfilipi si poradit nenechá, pro ostatní, co to tu čtou - NIKDY TO TAKTO NEZAPOJUJTE. Howgh.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2670

PříspěvekZaslal: st únor 13 2013, 7:37    Předmět: Citovat

Já se odporům nebráním, možná je nakonec budu muset použít až se ukáže, že tudy cesta nevede, ale je taky možné, že tudy cesta vede. Prostě mě baví vymýšlet věci jinak, ne jen donekonečna kopírovat klasické zapojení a tvrdit, že to či ono fungovat nemůže. Samozřejmě nejde ani o peníze - 30xR = 1xLM371. Nejde ani o místo - stačila by SMD varianta a odpor vřazený do cesty od registrů k segmentům.
Byl to prostě jen návrh - jakási idea - jak by to taky mohlo jít. Sesypala se pak na mě hromada lidí, kteří tvrdí, že to nemůže fungovat, protože:
1. Každý segment bude svítit jinak - u mého dipleje tomu tak není
2. Časem se ten displej určitě zničí - nevím, proč
3. Při použití one wire bude displej blikat - nevím proč, když se data z buferu přepíšou najednou na výstupy
...

Ale možná se mýlím já - ale v tom problém nevidím a snad s tím dokážu žít Smile

Celé zařízení má sloužit jako časovač. Samozřejmě bych mohl použít profi časovač na DIN lištu za 300 Kč a fungovalo by to taky, případně bych k PICu mohl připojit LCD displej a bylo by po problému. Já se ale rozhodl použít 8vývodový PIC - a to mi ještě jeden vývod zbyde - k němu kodér s tlačítkem na nastavování času a k tomu 4místný LED displej. Taky by bylo možmé použít 14-64 vývodový PIC a k němu v multiplexu displej - já se ale rozhodl jinak.

Prostě mě elektronika/programování baví. Nedělám to pro peníze, takže si s časovačem mohu trochu hrát.

Takže asi tak.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st únor 13 2013, 8:17    Předmět: Citovat

Nepřišel jsi s ničím novým, zapojení LED displeje bez odporů se stabilizátorem napětí vyšlo v AR už před nějako tou desítkou let. No neuchytilo se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st únor 13 2013, 8:23    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):
Ale i tak - přece nemusí být katoda na 0V. Když bych jí dal na potenciál 3V a proti ní měl výstup 5V/0V, tak na 5V bude svítit (anoda bude o 2V kladnější), na 0V bude lehce přepólovaná - ale jak jsem psal, to by nějak nutné nemuselo vadit.

A čím bys vyrobil ten potenciál 3V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: st únor 13 2013, 8:40    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):
Celé zařízení má sloužit jako časovač. Samozřejmě bych mohl použít profi časovač na DIN lištu za 300 Kč a fungovalo by to taky, případně bych k PICu mohl připojit LCD displej a bylo by po problému. Já se ale rozhodl použít 8vývodový PIC - a to mi ještě jeden vývod zbyde - k němu kodér s tlačítkem na nastavování času a k tomu 4místný LED displej. Taky by bylo možmé použít 14-64 vývodový PIC a k němu v multiplexu displej - já se ale rozhodl jinak.


Ano, mohl jsem to udělat elegantně a jednoduše, s použitím jednoho brouka a mít to už dávno hotové. Já jsem se však rozhodl jinak, brouků budu mít 5, mě to prostě takhle baví...

Když už to mermomocí chceš mít takhle, tak si změř proud segmentem i při vyšší teplotě okolí - 40-50°C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 717
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: st únor 13 2013, 10:17    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):
...Prostě mě baví vymýšlet věci jinak,...
To je jako Cimrman když ověřil, že do vody díra skutečně udělat nelze. Smile Je to praxe, která lidi k takovým postupům přivedla. Samozřejmě že to bez odporů udělat může a fungovat to bude, ale časem budeš litovat. Při změně teploty (např. když se po delší době displej zahřeje) se posouvá charakteristika LED, bude se měnit protékající proud a svítivost. Rozdíl mezi propustným napětím při 20 a 40°C je dost výrazný a to tam běžně budeš mít.

EDIT: tento odstavec už neplatí (neporozuměl jsem správně funkci, viz dále)
Problikávání při zápisu - u LED je typické, že stačí jen krátký impuls a oko to postřehne. Proto se při multiplexu nejdříve vypíná stará číslice než se změní segmenty a zapne se další. Ty ve Tvém případě budeš pozorovat vždy při změně údaje slabé probliknutí i všech ostatních číslic. Možná Ti to nebude vadit - ale není to moc hezké.

Je sice hezké zkoušet nové možnosti, ale asi nemá moc smysl zkoušet znovu to, co jiní ověřili, že není dobrá cesta.


Naposledy upravil Panda38 dne st únor 13 2013, 12:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st únor 13 2013, 11:19    Předmět: Citovat

Panda38 napsal(a):
Ty ve Tvém případě budeš pozorovat vždy při změně údaje slabé probliknutí i všech ostatních číslic.

V tomhle se pleteš, to zapojení s dvojicí RC článků se značně odlišnou časovou konstantou umožňuje nasunout data do posuvných registrů a pak je teprve naráz přepsat do paralelních registrů, takže nic blikat nemusí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 717
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: st únor 13 2013, 12:07    Předmět: Citovat

Jo tak, teď se na to dívám důkladněji, myslel jsem že se latch zapisuje po každém bitu, ale ono se to zapisuje dlouhým LOW impulsem. Dík za opravu.

petrfilipi tak s tím problikáváním displeje to beru zpět, nebude problikávat, špatně jsem pochopil funkci, omlouvám se. Je to docela geniální princip.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund