Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

kalafuna
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Raptor181
Moderátor


Založen: Jan 01, 2004
Příspěvky: 1194
Bydliště: West Slovakia

PříspěvekZaslal: so květen 27 2006, 6:48    Předmět: Citovat

Pouzivam FLUX pastu a nieje nad to...Zboznujem ak pride nejake zariadenie a je tam kilo kalafuny...
_________________
Čo neubrzdíš, to neukecáš..PC šťoural
PotleskSmile
Oživenie umrtvených RJ, tacho, immo, airbag, diagnostika automobilov, chiptuning, kódovanie a dorábky systémov, autoelektrika, zabezpečovacie a kamerové systémy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail MSN Messenger
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so květen 27 2006, 9:29    Předmět: Citovat

Tak jsem se díval na ten lak z Elchemka, kromě slovního označení skutečně jiné nemá. Podrobné údaje jsou zde:
http://www.elchemco.cz/lak_elch.htm
Jde o akrylátový lak. Při opravách se přes něj dá rozumně pájet. Skladovatelnost u mě zatím bez připomínek, mám ho cca 3 roky a nic se s ním neděje. Používám ho tam, kde už kalafuna nevyhoví, hlavně na ven - spokojenost, vadí mi jen to, že napadá plasty, některé silně, takže ne vždy se dá použít.
Asi tak v 75% případů používám kalafunu rozpuštěnou v IPA a přefiltrovanou. Na ochranu vyrobených desek ještě před osazením to nemá konkurenci. Ten IPA používám proto, že se dá koupit v požadované čistotě a bez příměsí. Líh (denaturovaný, lakařský, lékárenský, k pálení) má hodně proměnné složení, někdy byl lak bezvadný, jindy dělal bílé fleky, olupoval se, zůstal lepkavý a pod. Kalafuna v toluenu nebo C6000 rychleji zasychá, ale napadá plasty. Na vyleptané desky by to nevadilo, ale pokud je to za letního horka, toluen a aceton zasychá někdy tak rychle, že se nanesená vrstva dostatečně neslije a není pak hladká. Proto jsem nakonec zůstal u toho IPA.
Kalafunu kupuju v drogerii na váhu (drcenou). Bývají k sehnání dva druhy. Jedna je "obyčejná", je to určené na prasata, ta není moc dobrá, lak z ní vyrobený zůstává lepkavý. Pokud se tato kalafuna použije v pevném stavu jako tavidlo pro pájení pistolovkou, zůstává po ní dost černého "popela". Druhý druh kalafuny má v označení "čistá" nebo "čištěná" a to je ta, kterou používám. Vyhovuje jak na lak, tak pro tu pistolku.
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so květen 27 2006, 10:46    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem toho víc, něco od Raychemu taky. Měl jsem 3 dost speciální aplikace, jedno zařízení, sice v IP54, ale vzhledem k údržbě a mytí se stávalo, že bývala elektronika bez napětí občas postříkána nebo zaplavena vodou. Pak velkoformátové desky, které byly vystaveny střídání teplot a byly venku, sice pod střechou, ale vlhko tam bývalo. Tam konkurence používá ten Meyer, ale s ním se dělá špatně - musí se namíchat atd., dělat drobné opravy po pájení byl problém, navíc tuhne 48 hodin atd. Nakonec se používá MTS889 a vyhovuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st květen 31 2006, 20:50    Předmět: Citovat

2 MirekD - jestli chceš ten MTS889, nebo i nějakou další chemii pro pájení apod., ozvi se mi - třeba zdejší poštou a nech mail na sebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červen 01 2006, 7:25    Předmět: Citovat

Některé technické lihy jsou míchané s benzinem a jinou chemií a to pak dělá ten bílý povlak. Než si koupíš líh, koukni se na složení. Nejlepší by byl klasický obrazek_cenzura, ten už se ale nevyrábí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Raptor181
Moderátor


Založen: Jan 01, 2004
Příspěvky: 1194
Bydliště: West Slovakia

PříspěvekZaslal: pá červen 02 2006, 15:46    Předmět: Citovat

Ked klasicky denaturak nezozenies, tak izoprophylalc. ten zozenies v pohode.
_________________
Čo neubrzdíš, to neukecáš..PC šťoural
PotleskSmile
Oživenie umrtvených RJ, tacho, immo, airbag, diagnostika automobilov, chiptuning, kódovanie a dorábky systémov, autoelektrika, zabezpečovacie a kamerové systémy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail MSN Messenger
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červen 04 2006, 8:23    Předmět: Citovat

Sendyx: Tak jsem sehnal ten lak MTS889 a musím říct, že je to zatím spíš zklamání. Vzal jsem osazenou desku, vyčistil omytím v IPA v ultazvuku a natřel tím lakem. Výsledek se mi moc nelíbí, místy to je lesklé, místy matné, přitom jsem to natíral stejně jako to dělám tou kalafunou a tam mám lesklý povrch vždy. Pak jsem zkoušel natřít neosazenou desku a ta matná a lesklá místa tam jsou taky. Nakonec jsem zkusil vzít kus samotného kuprextitu a do laku jsem ho ponořil, nechal odkapat - a zase to nebylo rovnoměrně lesklé, jsou na tom mapy. Ten kuprextit vůbec v žádné čistící lázni nebyl, byl jen mechanicky očištěný jako před nanášením emulze. Emulze se na takto očištěný podklad rozlije vždy naprosto rovnoměrně, jsem si jistý, že v čistotě té desky problém není.

Přilnavost nebo odolnost venku samozřejmě zatím nemůžu posoudit, ale ten vzhled se mi nelíbí. Dělám něco špatně?
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2006, 9:53    Předmět: Citovat

1. Odkud jsi ten lak sehnal ?
2. To, co popisuješ, je typické, pokud používáš nátěr a máš tam stopy mastnoty. Předehřej desku na cca 50-60 st.C a proveď nátěr silnější vrstvou - já to třeba naliji na střed desky a nakláněním rozliju, zbytky rozetřu štětcem-chce to cvik. Pomáhá, když časem ten lak zhoustne. Jinak jsou zkušenosti takové, že i při malé vrstvě chrání dobře. Ten lak není špatný, ale chce to najít způsob, jak jej dostat na desku esteticky. Pokud ho pak dosušíš za tepla, je poměrně rychle suchý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2006, 9:56    Předmět: Citovat

Kolega, který je poněkud prasák, nechal si ten lak asi 3 měsíce otevřený, čímž mu dost zhoustnul, pak se nanáší štětcem i za normální teploty dost snadno a "neutíká". Taky jsem s tím z počátku zápasil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červen 04 2006, 10:43    Předmět: Citovat

Ten lak je zcela nový a je přímo z Marmotu, kamarád měl tím směrem cestu a tak se mi tam pro něj v pátek zastavil, když jsem to předtím vytelefonoval. Od té doby jsem s ním dělal pokusy a nemám pocit, že by šlo o nějakou mastnotu. Když vezmu desku, vyčistím ji, pak rozstříhnu na tři kusy, jeden nalakuju kalafunou, na druhý nanesu fotoemulzi a na třetí ten lak, tak jenom ten lak dělá mapy. Kalfuna i fotoemulze mají hladký rovnoměrný povrch. On je ten lak opravdu velmi řídký a taky i bez sušení docela rychle zasychá. Teď třeba tu mám pokusnou desku, na které to už vypadá dost slušně, ale je na ní už druhá vrstva a tu jsem dával úmyslně dost silnou. Chce to asi opravdu cvik, přijít jak na to, protože ten vzhled má taky svoji váhu. Schválně nliju trochu do misky a nechám to trochy zhoustnout, teď to má viskozitu skoro jak voda.
Ten lak s Elchemka je v tomhle ohledu lepší, stačí jednou přetřít a povrch je pěkný.
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2006, 11:51    Předmět: Citovat

To nanášení na plochu je opravdu trochu problém, ideální by byl opakovaný nástřik. Pokud to dávám na desku po vyleptání nebo prostě dovezenou, tak tam silně pomáhá předehřátí a pak šikovnost. Známý to dělá taky tím, že nalije na předehřátou desku, roztáhne po celé ploše, přebytek slije opatrně rožkem pryč, a dá ji vodorovně - při ohřevu asi na 40-50stupňů dle velikosti desky to stačí na to, aby se to rozvrstvilo rovnoměrně, po oschnutí se to dá vytvrdit (60-80st C), nebo nechat ležet 24-48 hodin. Znám laky, které se nanášejí mnohem líp, ale zase mají jiné nepříjemné vlastnosti.
Malé desky jsem impregnoval až po osazení, omyté, systémem ohřát na 60 stupňů + ponor do laku + ihned vytáhnout, okapat a nechat 2 hodiny oschnout spoji dolů, pak ohřev na 60 st., ponor, okapat a součástkama dolů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2006, 18:44    Předmět: Citovat

Tak co, podařilo se dostat k uspokojivému výsledku ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Filda



Založen: Apr 20, 2006
Příspěvky: 704

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2006, 19:46    Předmět: Citovat

Všem moc děkuju za radu ............. zatím nic moc ................ udělal jsem to jinak : vzal jsem si horkovzdušnou pistoli a tou jsem rozpustil tu kalafunu na dps
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2006, 20:24    Předmět: Citovat

Shocked Kristaboha Sad Plošák není prase, aby se titlal kalafunou.

Můj dotaz byl na MirkaD a MTS889.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá červen 16 2006, 5:52    Předmět: Citovat

Sendyx: Tak po různém laborování jsem dospěl k rozumným výsledkům, musím nanést dvě nebo raději tři vrstvy a sušit asi tak při 60 oC. Pak to vypadá dobře. A druhý pokus - letní horka přispěla k tomu, že část laku odlitá v nezavřené lahvičce zhoustla a tím se dá dosáhnout dobrý povrch hned napoprvé jedinou vrstvou - nevím proč tedy výrobce nedělá ten lak rovnou hustší, ale asi počítal s jinou technologií nanášení.
Jinak pájitelnost je lepší než u toho akrylátu z Elchemka a naleptání plastů také nižší, asi za to může rychlejší odpařování ředidla a tím kratší doba jeho působení na plast. Takže MTS889 je dobrým doplňkem k tomu Elchemku, alespoň já tím asi pokryju všechny moje potřeby. Byl to dobrý tip.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund