Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Náhrady ruských tranzistorů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út červenec 24 2012, 23:32    Předmět: Citovat

Jo, to jo, ale jak mají pouzdra ty ruský trandy??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12102
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út červenec 24 2012, 23:36    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Jo, to jo, ale jak mají pouzdra ty ruský trandy??


a jak to mám vědět ???
já to taky nebudu kvůli tobě goooglit !
podívej se do schematu a potom na desku a kde co je snad poznáš né ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út červenec 24 2012, 23:42    Předmět: Citovat

už to mam.. měl jsem neco v oblíbených a je to na alldatashed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2012, 4:41    Předmět: Citovat

Máš to i s pouzdrama tady - není to asi sice ta původí stránka, ale stačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2012, 12:32    Předmět: Citovat

Dobrá, děkuji za info.. Dohledal jsem původní datasheedy na alltransistors.. Stejně je to nějáké divné.. Protože KT361B by mělo mít oproti těm KT315B prohozenou bázi a emitor..

KT361B má z leva E K B
KT315B má z leva B K E

Viz tyto originální ruské datasheedy

http://alltransistors.com/pdfview.php?doc=kt361a-b-v-g-d-e.pdf&dire=_russia

http://alltransistors.com/pdfview.php?doc=kt315a-b-v-g-d-e-zh-i.pdf&dire=_russia

Jenže mě všechny tři tranzistory, at čtu z cestiček jak čtu vychází v pořadí z leva B K E. I původní (spálené) tranzistory mají zcela stejným směrem vyosenou prostřední nožičku... Jedině, že by původní tranzistory nebyly KT315B a KT361B, kdyť i ty koncové KT801 jsou uvedené v té dokumentaci KT817.. Mam akorád ztrach abych se neseknul a nezapájel je blbě a zase to nevyhořelo..Achjo...

Jinak R13 ja nastaven velmi mírně přes polovinu..

A na jaké napětí jsou ty elyty, možná by nebylo nad to koupit nové, a bude pokoj, než abych stavěl nějákou zkoušečku ESR, ne že bych ji dobudoucna si nepostavil, ale tento případ chci mít vyřešený, a né jít kupovat součástky na zkoušečku, pak jí čtvrt tejdne stavět a oživovat abych prověřil 9 kondíků v hodnotě pár korun které na té desce jsou..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2012, 17:04    Předmět: Citovat

Ale vždyť to mají i v datasheetu oba typy stejně, jen ty to blbě čteš (a rusáci to mají pokaždé pohled z jiné strany pro zmatení nepřítele).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32087
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2012, 17:23    Předmět: Citovat

Ruský trandy KT312/315 (NPN) i KT361 (PNP) se musejí při identifikaci položit na podložku tak, aby na horní straně pouzdra bylo vidět zkosení... Jinak tyhle trandy jsou snad nejhorší šitky, jaký jsem kdy poznal - papírově jsou nahraditelný typem BC107/177, ale ve skutečnosti je to vždycky sázka do loterie. V mnoha zapojeních "made in CCCP" je totiž využíváno třeba i toho, že některé z "podtypů" mají minimální proudové zesílení (každý typ je na konci výroby tříděn na několik subtypů odlišených podle písmen ruské abecedy v pořadí A, B, V, G, D...) - takže v případě náhrady "standartním západním" tranzistorem s betou >50 dochází k negativnímu ovlivnění funkce zapojení nadměrným zesílením...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2012, 20:30    Předmět: Citovat

Tak jsem osadil ku611, kfy46, kfy18.. Nove odpory.. Po zapnuti jsem slysel ze zesilovac zesiluje, signal z prijimace opravdu velmi velmi malo.. Po par minutach se zacalo z desky mirne kourit tak jsem ji vypajel, abych se usvedcil ze jsou ok vsechny tranzistory.. Byly, zapajel znovu desku, chova se to stejne, uz to nekouri, kdyz tam na potak pustim signal z mobilu tak to hraje slysitelne. Ne vsak vic nez 0.3w.. Takze typuji chybu v zesiku ale i dal nekde, pred tim zesilovacem..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7849
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2012, 21:42    Předmět: Citovat

CZJKP1- já ti nevím, zkoušet to tak, že to dravě připojíš na relativně tvrdý zdroj, to nebývá úplně nejlepší řešení. Sám píšeš, že se odněkud kouřilo... Pravděpodobně se ten dým nevyvíjel v tranistoru (ty většinou nekouří), ale vznikl jako důsledek přetížení nekterého odporu. Nejlepší by bylo začít měřit:
1. na kolektoru (pouzdře) V9 máš jaké napětí? Zde má být výstupní napětí onoho stabilizátoru, o kterém psal ok1hga.
2. na kolektoru V10 musí být cca poloviční napětí než na kolektoru V9
3. na kolektoru V8 by mělo být 0V
4. na kolektoru V6 by mělo být napětí o něco nižší než je napájecí
Vše měř s potenciometrem hlasitosti na minimum.

Ještě je otázka, jak ta tvoje MP3 umí vybudit zesilovač- chtělo by se podívat osciloskopem na rozkmit výstupního napětí na zátěži 600 ohm.

Jinak pokud vyměníš C5 a C8, tak nic nepokazíš. Oba kondíky jsou připojeny na relativně malé napětí, pokud tam dáš na 16V, mělo by to bohatě stačit.

Edit- teď jsem si všiml, že máš v přílohách i rozpisku- C5 je 20mikro/16V (dej tam 22 mikro/16V) a C8 je 50mikro/6,3V, tam dej 47mikro/10V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2012, 22:22    Předmět: Citovat

Dík za info.. Dnes není nálada, to hrozné počasí, po tom, co to todle dělalo, tak nemam už pro dnešek chuť...

Připojil jsem tam telefon, a pustil písničku, hrálo to trochu, asi tak jako mobil s hlasitostí na max, akorád že to mělo dobrý zvuk (ne z chrochtajícího repráčku).. Naopak, když jsem to rozpájel u potáku.. připojil k přijímači externí zesilovač LM386 se zesílením 200x, naladil jsem country, ale hrálo to opět potichu, a tak typuju, že je tam ještě další závada v tom samotném přijímači VF, nebo nevím.. Ale myslím, že ten zesilovač má snad dostatečné zesílejí (200x) a tak by to mělo hrát dostačujíc, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12102
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2012, 23:00    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
dej do napájení sériově nějakou žárovku, cca 24V/5W . . . a uvidíš jestli je to v cajku . . . a hlavně měř !!!

CZJKP1 napsal(a):
Tak jsem osadil ku611, kfy46, kfy18.. Nove odpory.. Po zapnuti jsem slysel ze zesilovac zesiluje, signal z prijimace opravdu velmi velmi malo.. Po par minutach se zacalo z desky mirne kourit tak jsem ji vypajel, abych se usvedcil ze jsou ok vsechny tranzistory.. Byly, zapajel znovu desku, chova se to stejne, uz to nekouri, kdyz tam na potak pustim signal z mobilu tak to hraje slysitelne. Ne vsak vic nez 0.3w..


můžeš mi vysvětlit proč jsi mě neposlechl ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 0:35    Předmět: Citovat

nedostatek info ? D... Kdyby jsi videl vnitrni usporadani, pochopil bys ze to neni jednoduche.. Ale hlavne takovou zarovku nemam!!!!! Mam jen autozarovky ty sou na 12 V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7849
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 8:04    Předmět: Citovat

CZJKP1- zpátky do lavic Very Happy
Co se asi stane, když zapojíš dvě autožárofky do série? Že by to bylo najednou použitelné na 24V?
Jinak můžeš mít zesilovač se zesílením třeba milion, ale pokud budeš mít nějaký problém přímo ve struktuře nebo třeba malé napájecí napětí, tak ti to hrát nebude.
To mi připomíná můj první zesilovač (s A2030), který jsem stavěl- protože nechtěl hrát, tak jsem jej tenkrát odnesl ke známému, který měl osciloskop, mrknul na vstup, na výstup, začal se smát. Když jsem se zeptal, proč se směje, tak mi řekl, že jsem vytvořil nejdražší zeslabovač, jaký kdy viděl Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12102
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 16:09    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
CZJKP1- zpátky do lavic Very Happy


. . . on tam ještě je, ale moc tomu nedává.

a když mu něco povíš, začne se čertit a vymlouvat . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7849
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 19:37    Předmět: Citovat

ok1hga- no jo, já zapomněl, co o sobě napsal na začátku. Ale snahu má, to se musí nechat.

CZJKP1- nechci ti mluvit do duše, ale hodně lidí, co sem chodí, mělo před sebou i horší harakiri a neplakali jak je to složité. Já osobně párkrát opravoval nějaké VEF 206 a Shiljelis 401, taky to šlo.
Asi bych ti navrhnul dvě řešení- buď to vzdej a dál si brblej něco o tom, že to není jednoduché, nebo zkus (s větší dávkou pokory) poprosit ok1hga o pomoc, hlavně jej dobře poslouchej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund