Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak z 12V pc zdroje udělat 8V
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ondratylich



Založen: Jun 25, 2012
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 11:03    Předmět: Citovat

fero7 a Davidus přispěvky jen na rejpnutí si. Budu rád když nebudete postovat radši nic. Svědči to taky něco o vás. Akorát ukážete že tomu třeba rozumíte ale místo toho aby jste poradili jen plácáte nesmysli.
I když u Daviuse tam něco normálního je. Můžu z toho pochopit že tam někde je fatální chyba. Do úpravy zdroje pouštět nehodlám pokud bych neměl přesný návod nebo dostatečné znalosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2420
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 11:11    Předmět: Citovat

Tak konstruktivně: odpor 0.4R 50W do série s peltierem.A máš to i s topením

teď vážně: Kup ještě jeden peltier a dej je do série
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondratylich



Založen: Jun 25, 2012
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 11:16    Předmět: Citovat

dj_Paul napsal(a):
Tak konstruktivně: odpor 0.4R 50W do série s peltierem.A máš to i s topením

teď vážně: Kup ještě jeden peltier a dej je do série

Super, odpor na tolik Watů asi doma nenajdu ale zkusím pohledat. Jinak zauvažuju tedy nad druhým peltierem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 11:29    Předmět: Citovat

50W vytopeného výkonu na rezistoru je docela dost :-/ kup si peltier na tobě vyhovující napětí, nebo si kup zdroj s vhodným napětí, nebo udělej měnič 12V/7V nebo dej 2 seriově jak radí dj_Paul
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondratylich



Založen: Jun 25, 2012
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 11:39    Předmět: Citovat

Mrknu po tom jiném peltieru.
Nemáte nějaký tip na stránku jak udělat měnič? Nemusí to být na ty konkrétní hodnoty. Spíš abych věděl jak to má být konstrukčně řešeno. Něco pohledám ještě ale co sem zatím koukal tak nic moc použitelného sem nenašel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 11:55    Předmět: Citovat

Ano, predradnym odporom by to skusal neskuseny amater. Ale teba Ondratylich to ani nenapadlo. Pritom je to prve a najjednoduchsie riesenie, aj ked zdaleka nie dobre. Ak chces peltierom nieco chladit, tak takto ziskas dalsich cca 30W tepla z odporu.
Ale teba napadol uplny nezmysel. Odporovy delic. Samozrejme vysoke hodnoty odporov. Pri nizsich hodnotach by ti zrejme delic zhorel. Toto nie je ziadna cesta.
Chladic 1mm - nemas ani tusenie o chladici.
Rozbeh PC zdroja s malou zatazou - to je lahke, to vie priemerny amater, to si mal urobit hned.
"Mě osobně tam prostě chybí ten kontakt na mínus." - tym si to zabil.
Takymto pristupom napachas viac skody ako uzitku. A to aj moralnej.
A aby si nehovoril, ze iba kecam, tak porozmyslam vopred za teba.
O tyzden budeme riesit ako zvysit 12V z PC zdroja na 17V?
Lebo pri 2ks clankov v serii bude jeden clanok napajany iba 6V.
Ak pouzijes rozne clanky, zrejme tiez budes mat problem.
Medzi zdroj PC a clanok by bolo mozne vlozit stabilizator s tranzistorom, ale na 15A - aj ten je potrebne chladit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 12:37    Předmět: Citovat

@Ondratylich hledej něco ve stylu TL494 na netu je spousta zapojení, tobě bude vyhovovat step down, pokud nebude výstupní napětí přesně sedět, doladíš děličem, otázkou však zůstává zda na takový měnič budou tvé znalosti stačit a neobjeví se zde nová téma "měnič nefunguje"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondratylich



Založen: Jun 25, 2012
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 12:55    Předmět: Citovat

fero7 napsal(a):
Ano, predradnym odporom by to skusal neskuseny amater. Ale teba Ondratylich to ani nenapadlo. Pritom je to prve a najjednoduchsie riesenie, aj ked zdaleka nie dobre. Ak chces peltierom nieco chladit, tak takto ziskas dalsich cca 30W tepla z odporu.
Ale teba napadol uplny nezmysel. Odporovy delic. Samozrejme vysoke hodnoty odporov. Pri nizsich hodnotach by ti zrejme delic zhorel. Toto nie je ziadna cesta.
Chladic 1mm - nemas ani tusenie o chladici.
Rozbeh PC zdroja s malou zatazou - to je lahke, to vie priemerny amater, to si mal urobit hned.
"Mě osobně tam prostě chybí ten kontakt na mínus." - tym si to zabil.
Takymto pristupom napachas viac skody ako uzitku. A to aj moralnej.
A aby si nehovoril, ze iba kecam, tak porozmyslam vopred za teba.
O tyzden budeme riesit ako zvysit 12V z PC zdroja na 17V?
Lebo pri 2ks clankov v serii bude jeden clanok napajany iba 6V.
Ak pouzijes rozne clanky, zrejme tiez budes mat problem.
Medzi zdroj PC a clanok by bolo mozne vlozit stabilizator s tranzistorom, ale na 15A - aj ten je potrebne chladit.


Tak předřadný odpor mě napadl, dokonce jsem zkoušel nějaké napojit jenže prostě takoví nemám tak sem to vypustil.

Odporový dělič mě napadl. Proč? Protože vím jak se počítá a protože podle teorie kterou k tomu mám by to mělo jít. (btw. zatím tu pořád vidím jen že to tím nejde ale PROČ to tím nejde tu nikdo nenapsal [chci se něčemu přiučit])

Chladič 1mm sem napsal protože mám před sebou hromadu 1mm hlinikových plechů popř. aji pozink. Plácnul sem to s tím že sem doufal že mi k tomu příjde nějaká rozumná rada. Přišla mi aspoň odpověď že tím moc neuchladím. Lepší než nic. Kdežto tvrzení "nemas ani tusenie o chladici" což já vím, protože s chladičema jakýmakoli sem v životě nedělal mi opravdu moc nepomůžete... Kdyby aspoň napsat nějakou radu jaký je dobrý chladič, jaký je vhodný materiál. Přibližné rozměru v poměru na velikost součástky a odváděné teplo.

Rozběh zdroje s malou zátěží... Zkoušel sem to jen v souvislosti s nápadem zapojit mezi +5V a +12V zdroj jinak není potřeba rozbíhat protože ho mám už udělaný jako atrapu "laboratorního" zdroje. Čili ten je funkční a běžně ho používám pro jiné účely. Proto do něj ani nechci nijak hrabat. Nehledě na to že je to nemožné vzhledem k tomu jak ho mám vestavěn.

Napřed myslet nemusíš, mrknu spíš na nějaký co by byl na 12V. I když spíš se pokusím nějdřív nějak udělat před ten peltier nějaký ten měnič nebo něco.

Nad tím stabilizátorem s tranzistorem pouvažuju a zkusím k tomu najit víc infa.

Závěrem snad jen, tak nějak je to asi první a poslední dotaz co na tomhle fóru dávám. Komunita tady je z 80% složená z lidí co místo aby poradili, píší akorát i když třeba pravdivé tak věci které tématu vůbec nepomůžou. Místo aby se někdo zeptal na potřebné info které v prvním psotu chybí tak začne flame. Místo rady napíše radši že zakladatel neví o čem mluví. Sakra lidi vzpamatujte se. Když by tomu dotyčnej rozuměl jak Vy tak se tady asi neptá ne?! Pročetl jsem tady hodně témat a je mi z některých pěkně blbě.
Doufal sem že tohle je seriozní web, kde si lidi snažej nějak vypomoct poradit a přiučit se a ne tady remcat o tom jak tomu někdo nerozumí a přeměřovat si tu pindíky.

Všem co mi tu napsali něco užitečného a né jen výkřiky do prázdna moc děkuju, pokusím se to nějak zbastlit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondratylich



Založen: Jun 25, 2012
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 12:58    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):
@Ondratylich hledej něco ve stylu TL494 na netu je spousta zapojení, tobě bude vyhovovat step down, pokud nebude výstupní napětí přesně sedět, doladíš děličem, otázkou však zůstává zda na takový měnič budou tvé znalosti stačit a neobjeví se zde nová téma "měnič nefunguje"

Super dík, další rozumnej nápad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9004
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 13:28    Předmět: Citovat

Když nad tím tak přemýšlím, proč to nenapájet rovnou z 12 V, akorát pomocí PWM zavézt rozumnou střídu, aby se peltiér neupekl. Peltiéru tento provoz podle mě vůbec vadit nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7843
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 13:32    Předmět: Citovat

Ondratylich- nějak nevidím, že by ti někdo napsal, že to nejde srazit odporem. Všichni se ti snaží vysvětlit, že problém je v tom, že při úbytku 3,4V (který potřebuješ) a při proudu až 8,5A musíš na odporu vytopit skoro 30W. A to je zbytečné.
O něco lepší by bylo třeba použít tento: http://www.ges.cz/cz/zdroj-sitovy-prumyslovy-ls-100-12-GES07507458.html?listType=1 (umožňuje nastavit nejnižší výstupní napětí na 10,8V) a na potřebné napětí se dostat zapojením 4-5 diod do série.
Případně zkusit tento zdroj naučit fungovat s ještě nižším výstupním napětím než kolik má z výroby (což by měl být menší problém než u toho PC zdroje).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondratylich



Založen: Jun 25, 2012
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 13:37    Předmět: Citovat

Samozřejmě to teoreticky jde to nepopírám. Ale aktuálně je to pro mě nemožné protože ten odpor nemám Smile a jak bylo řečeno bylo by to další topení a to by bylo neefektivní když tím chci chladit Very Happy

Když jste předhodil ty diody. Nešlo by to něma? Nebo by se z nich taky stalo topení? Našli by se takové které by to snesly? Dalo by se s němi srazit 3,4V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 13:39    Předmět: Citovat

Ako myslis.
Podla mna, tu nebol ziadny vhodny napad - ZIADNY PRE TEBA.
To co si urobil, bolo nanic.
Uvaha o 2ks clankov do serie ktora sa ti celkom pozdava je tiez nanic. (Po nakopnuti si to uz asi zavrhol.)
A ustabilizovat step down menic s takymito prudmi da zabrat aj skusenejsim.
Ak nechces prerabat existujuci zdroj, zozen si iny kus. Aj tak velmi riskujes ze nieco odijde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 13:40    Předmět: Citovat

Přesně tak. Stačí jednoduchý spínací regulátor, třeba koupit stavebnici jako je :
http://www.hadex.cz/w822-regulator-stejnosmernych-motorku-az-10a-stavebnice/

_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9004
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 13:41    Předmět: Citovat

Hele, fyzikální zákony platí vždy a všude (víceméně), pokud chceš srazit napětí, tak je jedno, jestli to protopíš na diodě, nebo odporu, ale protopíš to určitě a vyzařovat další teplo, když to není nutný je blbost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund