Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

380V redukce 4kolík na 5ti kolík
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 7:14    Předmět: Citovat

Máš úplnou pravdu, je to kolík ochranný. Ale celé toto téma je o tom, že se dohadujeme co je to vlastně za vodič, zda nulový, ochranný či PEN. Tak jsem se nakonec nechal zmýlit. A označil čtvrtý kolík v zásuvce mylně jako nulový. Ještě jsem se včera díval, i u té zásuvky typu 5538 je zajištěno, aby se čtvrtý kontakt přerušil jako poslední-je tam delší vidlička, která narozdíl od fázových dosahuje téměř až ke krytu zásuvky. Takže je jasné, že je to ochranný vodič.
Podle mě vždycky byl, ne nadarmo se té zásuvce říkalo MOTOROVÁ ZÁSUVKA a je na ní pouze údaj o sdružené hodnotě napětí, tehdy ještě 380V. Protože k připojení motoru a ochraně nulováním (dnes samočinným odpojením od zdroje) čtyři kolíky stačí.

Když jsme u té terminologie ohledně kolíků na vidlici-víte někdo, co znamená u vidlice SLEPÝ KOLÍK a k čemu se používá? Taky jsem chvíli přemýšlel, ale je to úplně jednoduché Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 12:06    Předmět: Citovat

Nepoužitý...nezapojený...mech. vodítko... já se poddám Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4248
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 13:27    Předmět: Citovat

dnes jsem se slušně zježil, v týdnu jsem tu upravoval jedno zařízení a připojoval frekvenční měnič zařízení mělo čtyřkolíkovou zástrčku, a dnes volá zákazník , že mu zařízení nejde, přijedu tam , nová elektroinstalace po revizi. na zařízení zapojená 5 kolíková zástrčka , ovšem jen čtyři dráty N nepřipojená , ani nevím proč , vezmu fázovku a na zásuvce na zdi prohozený N s fází. Toho revizáka bych chtěl vidět. Odmítl jsem cokoliv zapojovat, a vyzval majitele ať dílo reklamuje .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 14:17    Předmět: Citovat

Pokud vím, tak samotné prohození vodičů L a N je podle nových norem přípustné pro jednofázový zásuvkový rozvod. Nicméně je (tuším) ustanovení, které hovoří o stejném zapojení zásuvek v jednom objektu. Wink


p.s. opraveno na upozornění od Hilla


Naposledy upravil masar dne so září 04 2010, 17:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 15:17    Předmět: Citovat

Tak ten SLEPÝ KOLÍK je u vidlice 24V. Je v místě, kde má normální vidlice 230V ochrannou zdířku. Jeho průměr je dvakrát tak velký jako průměr ochranného kolíku zásuvky 230V a není nikam zapojen, nakonec není ani kam. Jeho význam je v tom, že kdyby někdo odstranil ochranný kolík ze zásuvky 230V (třeba tak, že by vymontoval "téčko" z rozdvojky), tak do ní vidlici 24V nedostane stejně ani omylem. Protože do otvoru po vyjmutém ochranném kolíku v zásuvce se ten slepý kolík na vidlici prostě nevejde. To je celé.
Pokud někoho tedy nenapadne nasadit na vidlici 24V desetiampérovou nástrčku 230V Evil or Very Mad co se používala u vařičů, žehliček, remosek či zkoušeče elektronek BM215. Rozteč souhlasí, průměr ne, ale to se dá vyřešit třeba sirkami Evil or Very Mad . S použitím šňůry s touto nástrčkou jako prodlužky (samozřejmě pro spotřebič třídy 1) jsem se bohužel setkal a to ne jednou. A pokud mi nevěříte, pusťte si film OBECNÁ ŠKOLA. Tam je tahle scéna hned na začátku a hezky v detailu. Včetně sirek nastrkaných do nástrčky a včetně příslušného komentáře od manželky Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19571
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 15:20    Předmět: Citovat

Masar: to, cos napsal, je silně zavádějící - prohození L a N mezi levou a pravou dutinkou jednofázové zásuvky podle normy možné je, v případě, že je fáze vpravo, doporučuje se zapojit ji vpravo v celém objektu. Vzniklo to s ohledem na univerzální vidlice, které lze zasunout do zásuvek francouzského typu používaných u nás i do zásuvek typu Schuko používaných v německy mluvících a ještě nekolika dalších zemích. Do zásuvky Schuko totiž lze vidlici zasunout dvěma způsoby, při nichž se L a N navzájem prohodí.
PE samozřejmě musí být vždy na ochranném kolíku nebo kontaktním peru (Schuko)!.

Tady se přece řeší třífázové zásuvky, u nichž je zapojení fází a vodičů N a PE (případně PEN u starších čtyřkolíkových) pevně stanovené a nelze ho měnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 17:04    Předmět: Citovat

Tak nevidím rozdíl mezi tím, co jsem napsal já a tím, co jsi napsal ty. Wink

A tak...už to vidím, měl jsem samozřejmě na mysli také jednofázové zásuvky. Nějak mě netrklo, že měřil vadaskou tu třífázovou zásuvku. Embarassed

Už jsem to opravil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pavel16



Založen: Dec 19, 2007
Příspěvky: 836
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 21:37    Předmět: Citovat

Chtěl bych se tu zeptat - nedávno kolega vinou upadené nuly na třífázovém přívodu přišel o drahý aparát - digitální hračky. Jaká je ochrana proti takovému průseru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6106
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 22:02    Předmět: Citovat

pavel16 napsal(a):
Chtěl bych se tu zeptat - nedávno kolega vinou upadené nuly na třífázovém přívodu přišel o drahý aparát - digitální hračky. Jaká je ochrana proti takovému průseru?


To je spíš na samostatné vlákno.
Předpokládám, že máš na mysli technické řešení ochrany, ne pojistnou smlouvu.

Takže technické řešení ochrany je v prvé řadě řádně provedená a pravidelně kontrolovaná (revidovaná) elektroinstalace.
Pokud se jedná o upadlý PEN přívod na přípojce od distribučky, tak v tomto případě konkrétně jako ochrana slouží řádné přizemnění PEN v přípojkové skříni resp. přizemnění bodu rozdělení PEN na PE a N.
No a pokud se jedná o další stupeň ochrany pro drahé přístroje, tak zde pomůže do rozvodnice instalovat přepěťové relé (nebo hlídač fází a symetrie N), a tím ovládat stykač připojující ty chráněné obvody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19571
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 6:08    Předmět: Citovat

Prevence, tedy ta už zmíněná údržba a revize jsou nejúčinnější ochranou. Signálem může být nápadný nárůst impedance smyčky od minulého měření - on totiž nulák málokdy upadne najednou, častěji postupně ztrácí kontakt - zvětšuje se jeho přechodový odpor, až posléze při větším kopanci přehoří definitivně. To ale signalizuje už nějakou dobu rozjásání světla v ložnici, když se v kuchyni zapne jedna plotýnka a podobně.
Nejčastěji PEN upadne v zaplombované nebo neměřené části sítě (9 ze 12 případů za 32 let, kdy jsem se s upadlým nulákem setkal poprvé, to je moje statistika, bylo v zaplombovaném elektroměrovém rozvaděči, skříni SIL, RIS nebo na konzoli). Do těchto míst obvykle není vidět, takže rozplombovat, zkontrolovat a změřit, případně opravit a zásadně dotáhnout svorky, a opět zaplombovat.
Samozřejmě počítám jen případy chybějícího PEN v třífázové přípojce, které jsou příčinou nedefinovatelné změny symetrie fázových napětí, případů upadlého nuláku v hliníku v panelákových zásuvkových i světelných rozvodech bylo daleko víc, ale v těchto případech přepětí nemohlo vzniknout, tak je nepočítám.

Přepěťové relé a stykač sice řešením mohou být, ale jen v případě, že takto chráněný spotřebič vůči takovému přepětí zvládne po nějakou tu sekundu odolávat. Vyhodnocení přepětí chviličku trvá a odpadnutí kotvy stykače další, takže odhadem až čtvrt sekundy bude trvat přepětí, to je nějakých 12 period síťového kmitočtu.
Vzhledem k tomu, že k upadnutí nuláku většinou nedojde po celou dobu životnosti instalace, lze počítat s částkou za spotřebu cívky stykače trvale pod proudem, která bude nakonec vyšší, než ceny připojených spotřebičů, dále (ze stejného důvodu) třeba i pěti spálenými cívkami stykače, zkrátka je to řešení nabývající významu až při ochraně spotřebičů v ceně dejme tomu od milionu korun nahoru. Spočítejte si to za dejme tomu 10 let, kolik to prožere a porovnejte s cenou a spotřebou chráněného zařízení. Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavel16



Založen: Dec 19, 2007
Příspěvky: 836
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 8:38    Předmět: Citovat

Jedná se mi o ochranu přenosné zvukové aparatury.Během jednoho měsíce se tato závada vyskytla dvěma známým - jeden má škodu za 6000kč a druhý za 100 000kč.Odešly konce se spínanýma zdrojema a digitální hračky.Mě se to kdysi stalo taky,ale krom toho že mě kopal pult a aparát vrčel jak traktor se nic nestalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 9:51    Předmět: Citovat

Tak s tim, ze to chces pro kapelu jsi mel zacit. To by take rady zneli trochu jinak.

Pred par dost lety jeste na skole jsem pricichnul ke zvukarine a tehdy jsem si prave kvuli ruznemu (a nekdy i hruznemu) stavu elektroinstalace v ruznych vesnickych kulturacich udelal rozvadec pro napajeni podiove techniky.

Nemam ted cas kreslit schema, ale mozna te inspiruje alespon popis. Na vstupu byla osazena prepetovka B+C od Salteku, za ni hlavni jistic 25A. Pak nasledovalo hlidaci rele sledu fazi s indikaci a reverzacni prepinac. Za tim bylo zapojeno hlidaci napetove rele (http://www.elkoep.cz/data/sheets/CZ_datasheets/HRN-43_43N_katalogovy_list.pdf) ktere svymi kontakty spinalo ovladaci obvod hlavniho stykace. V pripade vypadku faze nebo napetove nesymetrie proste nesel zapnout hlavni stykac a pokud doslo k vypadku nebo nesymetrii po dobu akce, tak stykac automaticky rozepnul. Za hlavnim stykacem pak byl obvod rozdelen k zasuvkam pro podiovku, PA system, pult, racky. Kazda zasuvka mela svuj jistic a proudovy chranic, vybrane zasuvky jeste D stupen prepetovky.

Cele to bylo vestaveno ve skrini stavenistniho rozvadece a doplneno voltmetrem a indikaci na bocnim panelu. K privodnimu kabelu (5Cx6mm2) s 32A vidlici jsem pak mel krabici redukcii na ruzne zasuvky (4P/5P, 64A, stare keramicke "flasky" a dokonce i jednu jen s kabelovymi oky, pichnutelnou "natvrdo" do rozvadece). Na zadnim deklu pak byl jeste zemnici sroub M10 s kridlovou matici a v bedne s redukcemi pak 25m sestky dratu v zelenozlute barve s klestinou od svarecky na konci. Klestinu jsem vzdycky cvaknul nekam ven na hromozvod, vodovod, nebo jine vhodne misto...

Praxe pak jeste prinesla jednu zasuvku zapojenou pred hlidaci rele, jen pres chranic a jistic. Na tu zasuvku se pripojovala pomocna svetla, aby pri vypadku treba jedne faze nezhaslo vsechno...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 9:56    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Přepěťové relé a stykač sice řešením mohou být, ale jen v případě, že takto chráněný spotřebič vůči takovému přepětí zvládne po nějakou tu sekundu odolávat. Vyhodnocení přepětí chviličku trvá a odpadnutí kotvy stykače další, takže odhadem až čtvrt sekundy bude trvat přepětí, to je nějakých 12 period síťového kmitočtu.


Par period zvladne vetsina zarizeni bez skod na zdravi. Neco chytnou transily, neco zvladne samotne zarizeni. Kdyby to bylo par vterin, byl by pruser podstatne horsi a to uz by vetsina zarizeni sla do kremikoveho nebe...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19571
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 10:06    Předmět: Citovat

Tos měl uvést jako první.
Tak to máš problém, protože po provozovateli, pro kterého zvučíš, bys měl napřed požadovat platnou revizní zprávu na zásuvku, kterou ti vyčlenil pro připojení. Namítneš, že ani ta nezaručí, že se v tom od revize nikdo nevrtal, ale určitě je v tvých možnostech ověřit si správné zapojení zásuvky a napětí v ní, než se na ni napíchneš naostro.
Údržbu, abys vyloučil příčinu na svém zařízení, předpokládám, děláš.

Nakonec může ledasco zachránit i například některé z těchto relé nebo toto či takové a mnoho dalších.
Doplníš jističem, stykačem a necháš to hlídat.

Ale tu napájecí síť před připojením budeš muset tak jako tak zkontrolovat, přehozená fáze s nulou (kteroukoli) v motorové zásuvce je nebezpečná záležitost všeobecně, ani hlídač by to nemusel skousnout.

EDIT: koukám, že kevin byl rychlejší...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6106
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 11:07    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

Přepěťové relé a stykač sice řešením mohou být, ale jen v případě, že takto chráněný spotřebič vůči takovému přepětí zvládne po nějakou tu sekundu odolávat. Vyhodnocení přepětí chviličku trvá a odpadnutí kotvy stykače další, takže odhadem až čtvrt sekundy bude trvat přepětí, to je nějakých 12 period síťového kmitočtu.
Vzhledem k tomu, že k upadnutí nuláku většinou nedojde po celou dobu životnosti instalace, lze počítat s částkou za spotřebu cívky stykače trvale pod proudem, která bude nakonec vyšší, než ceny připojených spotřebičů, dále (ze stejného důvodu) třeba i pěti spálenými cívkami stykače, zkrátka je to řešení nabývající významu až při ochraně spotřebičů v ceně dejme tomu od milionu korun nahoru. Spočítejte si to za dejme tomu 10 let, kolik to prožere a porovnejte s cenou a spotřebou chráněného zařízení. Laughing Laughing


Spotřeba hlídače fází např. http://www.elkoep.cz/produkty/hrn-57n.html je 2 VA. Spotřeba 4-pólového stykače např. Hager ES440 je 5 VA. Dohromady 7 VA tj. cca 5W. Za 10 let trvalého provozu to znamená 438 kWh, tj. necelé 2.000 Kč v tarifu D02d. Cívka relé pochopitelně za tu dobu neodejde žádná, protože přepětí pár sekund vydrží a hlídadlo má nastavitelný čas od 0,1 s (což rozumně udělané spotřebiče přežijí též). Může být, že odejde při velké poruše hlídací relé (nepřežije přepětí L-N) - takže 2 kusy po 900, stykač 500, celkové náklady za 10 let s jednou velkou poruchou N (PEN) 4.300 Kč (v případě tarifu např. D45d a bez velké poruchy N 2.500 Kč).
Takže já bych viděl ekonomicky odůvodnitelné nasazení při ceně chráněného zařízení od cca 50.000 Kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.51 sekund