Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulace teploty v bytě, vytápěno plynovým kotlem
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 12 2007, 20:53    Předmět: Citovat

Nagant:
Podle mě ti nepomůže jiný regulátor, pokud budeš mít kotel s KONSTANTNÍM VÝKONEM (bez modulace). Štelováním regulátoru bys jen způsobil, že bude teplota v bytě kolísat o víc stupňů, což je nežádoucí z hlediska tepelné pohody. Nebo nebude kolísat, ale kotel začne spínat a vypínat ještě častěji.
Je to prostě dáno tím, že kotel má v daném případě moc velký výkon a vyhřeje vzduch v místnosti velmi rychle. Pokud je prodleva mezi dvěma topícími cykly krátká, tak to spíš znamená, že místnost má velké ztráty tepla.

Mám stejný kotel (Mora 674) a taky mi trochu vrtalo hlavou, že topí dost krátce a pak vypne. Jenže pak to trvá dost dlouho, než znovu začne topit. Řekl bych, že to není 1:1 , jak uvádíš, ale třeba 1:5 nebo 1:10 (topí:netopí).

Mně montér, co mi kdysi kotel opravoval, snížil výkon kotle v režimu topení (protože manželce se zdál příliš hlučný plamen), takže vytápění místnosti trvá déle, než předtím. To by ti asi pomohlo , ale je nebezpečí, že pokud bude venku -40 stupňů, tak by to nemuselo stačit místnost vyhřát i při trvalém chodu.

Kdybys začal škrtit ventily na radiátorech, dosáhneš leda toho, že ti začne vypínat kotlový termostat (zhasne plamen a čerpadlo jede dál).
To se stává, když se začne vytápět dlouhodobě studený byt třeba po návratu z dovolené, ale ne pokud tam trvale přebýváš.

Mně zas není jasné, jak je to s účinností kotlů, které mají plynulou modulaci plamene. Měl jsem pocit, že se říkávalo, že kotel je navržen tak, aby měl maximální účinnost při plném výkonu (staré kotle jiný výkon ani neumějí). Potom ovšem při snížení výkonu modulací plamene u nových kotlů účinnost klesá. Je tedy otázka, jestli topit trvale s minimálním výkonem, nebo topit plným výkonem jen na pár minut a pak pauza. Z prospektů se člověk nedozví pravdu, ale jen to, co zrovna potřebují vnutit potenciálnímu kupci, aby si koupil jejich nový výrobek.
Návrat nahoru
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 9:48    Předmět: Citovat

Minulý týden jsem si s tím trochu pohrál, abych to nějak ponastavil.
Kotel vypíná při cca 70 - 72 stupních topné vody. Na radiátorech jsou podle všeho škrticí ventily, mám je nastavené tak, aby byl nejvíc a nejrychleji vytápěn obývák. Termostat je v druhé místnosti (ložnice).
Systém topení mám nyní následující:
Na pokojovém termostatu termostatu REGO (v ložnici) mám nastavenou teplotu cca 23 stupňů, večer zapínám noční režim, tím pádem kotel celou noc netopí až do druhého dne do příchodu z práce (cca v 16 hod). Když přijdu z práce, termostat přepnu na denní provoz, v obýváku mám tak cca 18 stupňů, tak za hodinu stoupne teplota na 20,5 a za další cca hodinu na 22 - 23 stupňů. Tam se udržuje občasným zapnutím kotle.Tak hodinu a půl před spaním mohu termostat přepnout na noční režim, vyhřáté stěny obýváku už teplo vcelku udrží. Ráno je v obýváku něco nad 18 stupňů, to se drží až do příchodu z práce.
U kotle mám přibastlený nějaký časový spínač, ale ještě jsem to s ním nezkoušel, chci to teď zkusit - aby to začínalo topit tak hodinu před příchodem z práce, možná bude takovéto řešení stačit.

V únoru jsem měl průměrnou spotřebu plynu 8 krychlových metrů denně, což mi připadá docela dost, byť při "papírové" spotřebě kotle 2m3/h to asi není nic nemožného, ovšem nevím, jak by to vypadalo při normální zimě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 10:11    Předmět: Citovat

To co popisuješ je podle mě normální.

Spotřeba plynu jakžtakž souhlasí - 2 hodiny kotel topí naplno po příchodu z práce (=> 4m3) . Pravděpodobně ale taky ohříváš vodu na koupání, na nádobí apod. Tam je spotřeba plynu vyšší, než při ohřevu vody na topení.

Aby to nedělalo :
citace:
Ale překvapuje mne, že kotel tak často vypíná a zapíná, třeba v noci každé cca 2 minuty a po dvou minutách zase vypne.

tak bys musel po dosažení vyrovnaného stavu (po dvou hodinách po příchodu z práce) snížit nějak výkon na zlomek jmenovitého výkonu. Pak by jel stále, ale je otázka, jestli je to k něčemu dobré. Například čerpadlo budeš muset vyměňovat častěji (v pronajatém bytě asi nevadí) , bude větší spotřeba proudu (vadí).
Návrat nahoru
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 10:28    Předmět: Citovat

Jo, ten ohřev vody je další záležitost. Pokud chci mít vodu opravdu teplou - na mytí mastného nádobí nebo na sprchování pak musím zapnout režim KOMFORT.
Pak se přihřívá voda ve výměníku. Ovšem při sprchování musím pustit jen málo vody a ve vhodný okamžik přihřívání vody ve výměníku, jedině tak dosáhnu konstantní teplotu.
Tento režim zapínám jen na nezbytně nutnou dobu.

Mimochodem, pokud nejede topení, nefunguje ani teplá voda? Kotel si to neohřeje v okruhu TUV?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 12:31    Předmět: Citovat

Je to tak, pokud chceš horkou vodu na nádobí, koupání apod, tak musí být puštěný komfort. Jedině tak je možné odebírat jen malý a horký proud vody (který by jinak nestačil spustit plamen).

Pokud nemám spuštěný komfort a netopím (v létě), tak trvá docela dost vteřin, než začne téct trochu teplá voda. Mezitím spousta vody vyteče bez užitku. A když chci, aby byla voda navíc horká, musím snížit průtok, jenže od určité hranice zase zhasne plamen a voda je znovu studená.

V zimě je ve výměníku jakžtakž vlažná voda (protože se topí), takže teplá voda se objeví v kohoutku trochu dřív.

Měl jsem v úmyslu doplnit kotel funkcí "teplá voda na požádání" , jak to má např. Junkers (?), a sice , že spustím vodu na vteřinu a pak ji zase zavřu. To uvede v činnost dočasně funkci komfort, takže za cca 10 vteřin můžu odebírat teplou vodu, aniž by mi vyteklo na kanál několik litrů vody, než se prohřeje výměník. Mám totiž kotel mimo koupelnu. Nakonec jsem se na to vykašlal, ale asi by to šlo. Byl to jednoduchý časovač s 555 a měl jsem to na zkušební desce.

Komfort má takovou dost blbou vlastnost , že nejdřív teče studená, pak vlažná, pak horká, pak akorát. Když sprchuji děti, musím čekat na tu horkou fázi a odklonit to vedle
Návrat nahoru
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 13:12    Předmět: Citovat

Tak to jsou cenné poznatky, že se mi to chová normálně - na tento typ kotle. Je to mé první setkání s rychloohřívacími kombinovanými kotli - doma u rodičů se používá kotel Mora 666, průtokový ohřívač PO35 a plynový sporák (o tom jsem se ještě nezmínil, mám taky plynové hořáky sporáku) a prý mají o dost menší spotřebu, byť je topení zapnuto podstatně delší dobu, víc vaří... Ovšem jak jsem koukal do návodu kotle Mora 666 tak spotřeba zemního plynu je při plném výkonu 1,4 m3/s, při režimu "sporo" poloviční. Plný výkon se používá tak půl hodinky pro ohřátí topné vody, pak se jede jen sporo a v místnostech je 25-27 stupňů. To s kotlem Mora 674 nejsem asi naprosto schopen dosáhnout, byť jde samozřejmě o správné naprojektování topení a vlastnosti domu.
Ale 23 stupňů je pro tepelnou pohodu dostačující.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 15:12    Předmět: Citovat

To neřeš , jaro je za dveřmi Laughing
Ale podle mne máš docela velký rozdíl teplot útlum/komfort, kdysi jsem taky experimentoval s topením spotřebou teplotami a déletrvající měření a sledování potvrdilo to, že při velkých rozdílech teplot jsem dosahoval větší spotřeby plynu jako např při noc 20/den23. Takže pozor nato.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 7:34    Předmět: Citovat

Doufám, že už bude tepleji.
Pořídím nějaký programovatelný termostat a uvidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út březen 20 2007, 10:32    Předmět: Citovat

A co se myslí u tohoto kotle (Mora 674) trvalým a přerušovaným chodem čerpadla? Resp. kdy použít ten trvalý? Dočetl jsem se, že v případech, kdy jsou na radiátorech termostatické hlavice, ale kdy jindy?
Na všech radiátorech mám škrticí ventily, dle všeho.

U kotle jsem zprovoznil mechanický časový spínač (s hodinovým strojkem a otočnou vačkou), překlenul jsem tím pokojový termostat (svorky 1 a 2), na dočasnou dobu do pořízení lepšího termostatu je to funkční, byť ne zcela elegantní řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út březen 20 2007, 22:30    Předmět: Citovat

citace:
A co se myslí u tohoto kotle (Mora 674) trvalým a přerušovaným chodem čerpadla? Resp. kdy použít ten trvalý? Dočetl jsem se, že v případech, kdy jsou na radiátorech termostatické hlavice, ale kdy jindy?
Tak to nevím. V návodu jsem nic takového nenašel. Kde to tam je?

Vysvětli mi, co může udělat lepší termostat s kotlem, který umí pouze dva stavy - topí na plno/netopí vůbec. Dosáhneš leda toho, že by u kotle zavedl něco jako pulzně šířkovou modulaci s proměnnou střídou hoří/ nehoří, ale to bude znamenat , že bude spínat a vypínat ještě na kratší dobu, než dosud.


citace:
doma u rodičů se používá kotel Mora 666, průtokový ohřívač PO35 a plynový sporák (o tom jsem se ještě nezmínil, mám taky plynové hořáky sporáku) a prý mají o dost menší spotřebu, byť je topení zapnuto podstatně delší dobu, víc vaří... Ovšem jak jsem koukal do návodu kotle Mora 666 tak spotřeba zemního plynu je při plném výkonu 1,4 m3/s, při režimu "sporo" poloviční. Plný výkon se používá tak půl hodinky pro ohřátí topné vody, pak se jede jen sporo a v místnostech je 25-27 stupňů
Jestli mají rodiče menší spotřebu a teplotu 26 stupňů, tak je to jedině malou teplotní ztrátou místností, ale ne typem kotlů, pokud jsou vyrobeny zhruba ve stejných dobách a mají podobnou účinnost kolem 80%

MORA 674 je z výroby nastaven na výkon 11,5kW. Seřídit se má podle skutečné teplotní ztráty objektu (jenže při jaké venkovní teplotě?) a v tabulce je uveden rozsah výkonů od 6,5kW do 16kW. Kdybys ho seřídil na 6,5kW, zcela jistě by topil delší dobu než dvě minuty. Jenže pokud bude tuhá zima, tak bude topit stále. Při 40% maximálního výkonu má účinnost 77%, při maximálním výkonu (16kW) má údajně účinnost 84%.
Naprázdno žere kotel asi 4W, pokud jede čerpadlo tak asi 80W. Je při tom dost slyšet. Takže nevím, jestli je snaha o trvalý trvalý chod výhodná.


citace:
U kotle jsem zprovoznil mechanický časový spínač (s hodinovým strojkem a otočnou vačkou), překlenul jsem tím pokojový termostat (svorky 1 a 2), na dočasnou dobu do pořízení lepšího termostatu je to funkční, byť ne zcela elegantní řešení.
To má sloužit na vypínání topení v době nepřítomnosti? Tak si kup za 100Kč mechanický časový spínač v OBI nebo Lídlovi a zapoj přes něj celý kotel. Nemusíš šahat do instalace. Taky to není moc elegantní, ale funguje to.
Návrat nahoru
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: st březen 21 2007, 7:26    Předmět: Citovat

Lepším termostatem myslím takový, který,kde budu moci nastavit hysterezi, budu ho moci mít v místnosti, co potřebuju a bude programovatelný, tedy nikoli jen bimetal s kolečkem.

Co se týče topení, tak mé výzkumy - po vypnutí kotle kotlovým termostatem kotel 10 minut chladne a dalších 15 minut se ohřívá, absolutní časy se mohou měnit dle pokojového termostatu, ale poměr zůstává, takže o nějakém poměru 1:5 nebo snad 1:10 (topení/chladnutí) si mohu nechat zdát.
Asi mj. velké ztráty v trubkách vedoucích zdmi a podlahou a velké ztráty zdmi, proto ten dotaz na trvalý chod čerpadla, zda by mohl mít v něčem pozitivní efekt.

Přes ten mechanický časový spínač (viděný např. v Hypernově) to právě mám, je upraven na průchozí vidlice-zástrčka, řízený spínač je použit na překlenutí svorek 1-2 (top jen dle kotlového termostatu). Možná jsem ho jen špatně popsal, ale princip nastavitelné vačky tam prostě je, nemohu si pomoct.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st březen 21 2007, 8:43    Předmět: Citovat

Princip vačky nepopírám Smile)
Já jen , že doma mám kotel napájený z obyčejné zásuvky na 230V, takže mně by teoreticky stačilo přes spínač zapojit napájení celého kotle a nemusel bych vůbec zasahovat do vedení od regulátoru ani kotle. Taky bych se zbavil oněch 4W, co kotel žere naprázdno, když netopí.

Ale teprv teď jsem pochopil, že to potřebuješ regulovat KOTLOVÝM termostatem. Což nechápu, protože to je údajně podle návodu méně dokonalý způsob a podle mě taky.

Proti programovatelnému termostatu nic nemůžu říct, ale větší hystereze regulátoru způsobí, že budeš v místnosti nejdřív pociťovat větší zimu a potom zase velké teplo.
Návrat nahoru
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: st březen 21 2007, 9:52    Předmět: Citovat

Ono mi jde spíš o to nějak to "spářit" - opravdu teplou vodu v kotli, rozžhavené radiátory a přitápění v rozumných intervalech, to vše jen po část dne.
Díky za rady, musím se s tím už nějak popasovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: pá duben 06 2007, 9:45    Předmět: Citovat

Tak jsem pořídil bezdrátový programovatelný prostorový termostat BPT21. Až budu mít více zkušeností a poznatků z delšího provozování, rád se o ně podělím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jozef_SK
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červen 06 2007, 15:10    Předmět: Citovat

ďakujem obidvom pánom za hodnotné informácie. Ja som nakoniec objednal BPT30 (potrebujem 2 rôzne týždňové programy, BPT21 má len jeden) a idem nahradiť staré Rego.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund