Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla AZS224 (EDIT: AZS223) nehraje 1 kanál
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1716
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 14:02    Předmět: Citovat

Mám za to, že se tahle deska napájí oběma AC větvěmi proti GND. Musí se napájet přímo z trafa střídavým, obvod z toho detekuje vypnutí napájení pro okamžité odpojení repráků.

Některé potřebují samostatné vinutí trafa pro napájení. Ale dají se upravit pro napájení z vinutí pro koncák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Budha



Založen: Jan 18, 2024
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 14:59    Předmět: Citovat

nerozumím, deska má napájení 12 až 24 VAC = 2 dráty
na L GND R se zapojí výstupní signál zesilovače
bude fungovat správně pokud to bude jen na 1 větvi?
(pak existují desky se samostatným trafíčkem)

z trafa podle chématu leze 2x 19VAC s vyvedeným středem
pokud bych připojil na krajní, tak by to bylo 38 VAC a čmoudík !
v tom černým švábu bude asi několik samostatných tranzistorů, není tam schéma.

+ se obávám, že detekce DC mi ten výstup odhodí, dokud nestáhnu DC složku výstupu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1716
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 16:00    Předmět: Citovat

To by k tomu sakra musela být nějaká dokumentace. Na desce vidím vedle napájecího terminálu dvě usměrňovací diody, ne můstek. Ty by teoreticky odpovídaly dvoucestnému usměrňovači. Takže z 2x18V usměrní zase 18V. Ale na to by se nejprve musela deska zblízka ohledat.
Pokud to ale potřebuje samostatné napájení, pak nikoli z napájení konce. Musel bys tam přidat malé trafo na nějakých 15V. Možná je ale jedna svorka napájecího terminálu spojená s GND, usměrnění je jen jednočinné a druhá dioda jen něco odděluje? Z fotky to fakt nevyzkoumám.

Obecně je zvykem napájet ochrany samostatným AC napětím.

Mám ještě navrženou svou bastldesku pro uPC1237 s možností variabilního napájení, včetně nesymetrického s výstupním kondenzátorem. Tam zpravidla DC na výstupu nehrozí, ale opožděné připojení se hodí kvůli ráně do repráků. Plus tam mám dvě relé a dají se s tím zrovna přepínat dva páry beden.

Tohle se dá taky snadno upravit pro naájení přímo z vinutí pro koncák:
https://hadex.cz/w918a-zpozdene-pripojeni-reproduktoru-stavebnice/


Naposledy upravil ransom dne so leden 20 2024, 16:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2880

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 16:05    Předmět: Citovat

Budha: kdybys vybral něco z toho, co jsem odkázal, sednul, nakreslil tišťák třeba fixem apod., tak už to máš hotový.

Nevím, co máš v šuplíku, ale některé ty konstrukce se dají postavit opravdu téměř "z ničeho".

Ale chápu, že vykecávat se je snazší...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Budha



Založen: Jan 18, 2024
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 16:48    Předmět: Citovat

nejsem v ČR a mám dnes volno, tak do šuplíku nesáhnu, tak se snažím něco zjistit a přiučit se..

všechny součástky bych měl mít, mimo DPS a leptadla
ale proč nekoupit za cca 100Kč hotovou desku

zrovna ten čip s 8mi nohama na ty desce by mě opravdu zajímal
chybí mi tam tranzistory a diody -takže ten IO může být přímo na toto
3 kondenzátory OK,
-na detekci DC
-na zpoždění
-na filrt napětí za diodou z napájecího zdroje
EDIT: asi to bude u1237H - což je i v těch SONY zesilovačích
zde schéma
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/6668/NEC/UPC1237.html

proč by to nemohlo být napájené z větve pro zesilovač?
třeba tohle by podle mě mělo fungovat (když pominu vyšší napětí)
https://www.pinterest.com/pin/384917099393162907/

zde velmi pěkné video
https://www.youtube.com/watch?v=zADdybLFmEk
v 34.minutě zapojení ze zesilovače Marantz s vysvětlením funkce,
pak následuje vysvětlení omezovače
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1716
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 18:38    Předmět: Citovat

Ano, je to uPC1237.
Proč by nemohlo... Tak si to pořádně prohlídni, překresli si schéma a zkus.

Potřebuje to mít společnou zem se zesilovačem. Jestli je to napájené můstkem, pak je zem pro ochranu vytvořená až za můstkem. Spojením s uzlem vinutí pro koncák (GND koncáku) jednu větev toho můstku šlusneš. Muselo by to pro takové napájení být přímo navržené a muselo by to být výslovně uvedené. Takhle navržená deska se kdysi objevila na Aliexpressu. Bylo k tomu i schéma jak to správně propojit. Už dávno ji tam nemají. Navrhoval jsem si proto tu svou. Tu taky můžu napájet přímo vinutími pro koncák.

Tady dodavatel neuvádí nic, tak můžeš jenom věštit.

Ta věc z Pinterestu neumí detekovat vypnutí napájení. To lze jenom detekcí střídavého napětí. Nebo se to někdy shazovalo pomocným kontaktem na síťovém vypínači. Jinak ti neodpadne relé hned a repráky zažijou přechodové jevy při vypínání koncového zesilovače. To mohou být podobné kopance jako při zapnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Budha



Založen: Jan 18, 2024
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 19:22    Předmět: Citovat

Ransom, moc dík za odpověď, mě to vůbec nenapadlo

koupím tu destičku s uPC1237 -kdyžtak to nějak předělám,
napájení zatím nevím, prozkoumám cestička a zjistím jak to maj zapojený
(to bude doma za cca měsíc)
nebo dám extra malé trafíčko a bude klid

jen mě napadlo jestli by šlo nějak nabastlit i zátěžovou ochranu - AZS223 sice nemá žádné odpory přímo v koncáku, ale třeba nějak využít společný odpor R101
(ale nejsem tak dobrej abych to vymyslel... Rolling Eyes )

pokud by odešel přímo v konci T15+T17 tak to chytne DC ochrana / zabere pojistka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4043
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 19:45    Předmět: Citovat

Pokud ten ochranný integráč má osm pinů bude to asi ten µPC1237. Když těch pinů bude 9, tak TOSHIBA TA7317P.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2880

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 19:50    Předmět: Citovat

µPC1237 nikde bez problémů neseženeš (kdyby z libovolného důvodu odešel).

Když tu věc postavíš ze standardních součástí (transistory a/nebo obecný OZ), tak je to vždycky opravitelné.

Fakt nechápu, proč si lidi přidělávají práci, resp. volí řešení bez perspektivy.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1716
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 20:06    Předmět: Citovat

Na tom odporu bys musel snímat úbytek, vytvořit vyhodnocovací obvod a tím pak řídit výstupní ochranu. Občas tenhle princip najdeš u Japonců. Reaguje to jen v jedné půlvlně, ale největším průserům to zabrání. Prostě při překročení proudu vypne ochrana. Upc1237 má pro tohle volný řídící vstup na pinu 1.
Pro klasickou nadproudovku v koncáku - symetrickou, zkratuvzdornou, omezující výstupní proud v závislosti na výstupním napětí - bys musel celej ten koncák překopat tak, že by bylo jednodušší to celý postavit nanovo. S ohledem na to, jak je ten zesilovač nanicovatej, bych klidně vystačil s rychlýma pojistkama

Pro inspiraci: Takhle mám ochrany udělaný. AC1 a AC2 jdou do dvoucestného usměrňovače., takže je to napájeno usměrněným napětím velikosti jedné poloviny symetrického vinutí. Z AC1 je odebíraný signál pro detekci napájení. Odpory bez hodnot se volí podle napájecího napětí, ty před cívkami relé podle odběru cívek a jejich jmenovitého napětí. Chodí to od 15 do 45V AC.

Přepínači se volí výstupy na dva páry repro. Nebo se to pro jedny bedny na svorkách proklemuje napevno, jedno relé se vynechá, nebo se zapojí obě paralelně. Propojení JP1 umožní automatický restart po zmizení DC napětí na výstupu.

Podklady pro desku můžu pustit.

(Pro zajímavost - funguje to i v Transiwattu140. GND se spojí se zemí zesilovače (minus za usměrňovačem) a na AC1 se přivede uzel sekundáru trafa. Trafo tam je 2x24V použité jako 1x48V. Stačí uzel osvobodit z bužírky. Spojí se jumper, aby se ochrana automaticky resetovala, výstupní kond se místo přes repráky nabíjí přes dělič pro sluchátka. Když se zesilovač usadí, ochrana sepne. Detekce napájení normálně funguje, takže i vypnutí je bez efektů. Navíc těmi relé přepínám dva páry výstupů, aniž by signál musel putovat skoro metr tišťákem odzadu k přepínačům a zase zpátky ke konektorům. Dával jsem to na vyžádání do třech kusů.)



uPC1237 moje.png
 Komentář:
 Velikost:  39.15 kB
 Zobrazeno:  34 krát

uPC1237 moje.png




Naposledy upravil ransom dne so leden 20 2024, 20:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1716
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 20:07    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
µPC1237 nikde bez problémů neseženeš (kdyby z libovolného důvodu odešel)


A toto je co?

https://hadex.cz/f188-upc1237ha-ochrana-vystupu-nf-zesilovace/

https://www.ame.cz/Elektronika/Aktivni-soucastky-IC-diody/Integrovane-obvody/uPC1237HA-d130454

https://www.aliexpress.us/item/3256805187153507.html?

Mám jich v denním provozu několik. Nemá na tom co odejít. Ani na těch čínských pajcech. Je to jen pár tranzistorů v jednom pouzdru. To jsou rizikovější relé a elyty okolo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2880

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 20:20    Předmět: Citovat

Hadex má 2 (slovy dva) kusy a PRCáka nepovažuju za normálního dodavatele, ani spolehlivostí, ani rychlostí, ani kvalitou.

Ale jak občas píšu, proti gustu... I masochismus patří k životu.

Edit: aha, doplnil AME s 9 kusy Wink

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1716
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 20:32    Předmět: Citovat

A ještě Lhotský je má, co jsem koukal.

Hadex je průběžně doplňuje. Onehdy jsem mu je vykoupil.

Od Číňana bych nevzal koncový tranzistory nebo elyty. Tohle je naprosto nekritická součást. Ostatně stejnýma jsou osazený ty hotový desky z E-Baye.

Masochista tedy rozhodně nejsem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2880

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 20:39    Předmět: Citovat

Nekritická součástka, když to má bezpečnostní funkci?

Hm, zajímavý. A "spolehlivost" fake součástek (protože ten obvod je dávno obsolete a sklady nejsou bezedné) tady doufám probírat nemusíme.

Mimochodem: když Hadex nemá odněkud staré zásoby, tak PRCák je jeho dvorním dodavatelem. No a na kvalitu výrobků od něj je tu tuším samostatné vlákno.

Ale klidně si ho používej, já nebudu (kdybych náhodou musel řešit podobnou funkci).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34073
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 21:50    Předmět: Citovat

Ak je to NEC, tak to Cinan recykluje z vrakov. Vyrabal to este taiwansky UTC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund