Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Náhrada za KF520 (BF245A)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 948

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 15:45    Předmět: Citovat

Záleží snad na tom, k čemu to slouží. Je spousta aplikací, kde 7805 vyhoví, a proto se taky stále vyrábí. No a kde ne, tam se musí jít jinou cestou. A kromě toho je to taky otázka ceny a dostupnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 16:36    Předmět: Citovat

Ale tak samozrejme ze treba na digitalni techniku s nim neni zadny problem, nikdy jsem netvrdil ze 7805 je nepouzitelny obvod, jen pro nektere aplikace je naprosto nevhodny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bc546



Založen: Jun 25, 2021
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 20:03    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
ondraN napsal(a):
7805 se vyrábí už spoustu let, vpodstatě bezezměny. Ty tvrdíš, že je mizerný. Tak uveď, proč je teda mizerný a přesto se stále dělá a používá. Na něco kydnout hnůj bez důkazů, to je politika a ne odborná diskuze.
A jako oscilátor, může bez blokování a správných kondenzátorů fungovat jakýkoli lineární zroj, a dokonce i spínaný.


Se na ty dukazy podivej do datasheetu prece Smile Typicky 7824 ma podle namatkou vybraneho DS sum 170uV a PSRR 66dB na 120Hz, ostatni parametry tykajici se tohohle vyrobci radeji ani neuvadi.
Napriklad LT3045 ma sum 0,8uV a PSRR na 120Hz 117dB, ostatni viz screenshot. Uz vidis ten drobny rozdil? To neni kydani hnoje, neucta k predkum ci podobne kraviny, to jsou fakta a ja se jich drzim.


Stabilizátor určitě špica. Ale jak v amatérských podmínkách pájet takové pouzdro?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 20:40    Předmět: Citovat

Myslis to DFN pouzdro? Naprosto bez problemu beznou pajeckou, viz. treba zde https://youtu.be/BvhE16vBfX4
nebo horkovzduchem s predehrevem tady https://youtu.be/c_Qt5CtUlqY?t=221
Proste doba se meni, takze vyhodit pistolovou pajecku do popelnice, poridit vybaveni na zachazeni se soudobou elektronikou (mikropajku, horkovzduch) a neni zadny problem. Je treba proste nezamrznout v minulem stoleti u DIP a nemit strach obcas se taky naucit neco noveho. Kdyz to dostanes do ruky, vubec ti neprijde ze to neni klasicke "nozickove" SMD. Osobne trochu hudruju pri malych BGA, protoze nektere zajimave veci se uz v jinych nez BGA pouzdrech nedelaji, ale myslim ze je to jen o zvyku a zvladnuti postupu jak i tohle bezproblemove pajet.

Jenze spousta borcu si mysli ze si do konce zivota vystaci s temi DIP pouzdry ktere se naucili pajet kdyz byli mladi. Mozna vystaci, jenze vsechny zajimave a moderni soucastky s radove lepsimi parametry se proste delaji uz jen v techto malych pouzdrech (a lepsi to nebude), takze jim nezbude nez delat nejake slepene orloje s obsolete DIP s parametry a vlastnostmi hodnymi minuleho stoleti a hadat se ne forech ze to prece nejak funguje a ze se soucastky porad vyrabi Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 426
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 21:42    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
ondraN napsal(a):
7805 se vyrábí už spoustu let, vpodstatě bezezměny. Ty tvrdíš, že je mizerný. Tak uveď, proč je teda mizerný a přesto se stále dělá a používá. Na něco kydnout hnůj bez důkazů, to je politika a ne odborná diskuze.
A jako oscilátor, může bez blokování a správných kondenzátorů fungovat jakýkoli lineární zroj, a dokonce i spínaný.


Se na ty dukazy podivej do datasheetu prece Smile Typicky 7824 ma podle namatkou vybraneho DS sum 170uV a PSRR 66dB na 120Hz, ostatni parametry tykajici se tohohle vyrobci radeji ani neuvadi.
Napriklad LT3045 ma sum 0,8uV a PSRR na 120Hz 117dB, ostatni viz screenshot. Uz vidis ten drobny rozdil? To neni kydani hnoje, neucta k predkum ci podobne kraviny, to jsou fakta a ja se jich drzim.


Otazka nebyla, jestli existuje něco lepšího, ale proč je to špatné. Mohl bych si v katalogu najít ještě o něco lepší obvod než zmiňovaná LT3045 a použít tvojí logiku k dedukci, že stoji za ho...no. Jsme na bastlířském fóru a ta LT je bez dobře navržené desky naprd, protože z ní neodvedeš to ztrátové teplo (nehledě na to že je jen do 20V a 500mA). Pokud budu chtít něco ubastlit na univerzální desku, tak je mi ta LT k ničemu (odhlédněme od ceny a dostupnosti).
To není trvání na starých zkostnatělích zkušenostech, ale spíše použití zdravého rozumu v intencích za kolik, za jak dlouho a s jakými prostředky se dostat k vytčenému cíli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 21:53    Předmět: Citovat

Ten obvod byl jen priklad, prvni ktery jsem nakliknul. Chtels vedet proc jsou obvody rady 78xx mizerne, tak ted to vis. K cemu ti bude ze zapojeni slepis i klempisrkou letovackou na pajecich ockach kdyz ti bude fungovat mizerne - uplne k hovnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 426
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 21:59    Předmět: Citovat

Tak stále to nevím a od tebe se to zjevně nedozvím.....chjo Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 948

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 22:08    Předmět: Citovat

Nejen neuctivý, ale i hloupý...
Ano, já už si vystačím. Když jsem se před 40-ti lety učil, byli jsme všichni přesvědčení, že je zbytečné se učit elektronky, protože vyhynou. Nestalo se. Až jednou budeš opravovat elkový zes, nebo měnit snímač v kytaře, pěkně si půjdeš do popelnice zpátky pro tu pistolovou páječku, nebo si zaplatíš novou. Horkovzduška ti u toho bude víš na co.
No a většina věcí z minulého století funguje doteď. Většina dnešních věcí vydrží kolik?
Mikropájka není nic nového, svou první jsem si kdysi dovezl z NDR, to mi bylo 13.
Jasně, je hafo součástek, které v té době neexistovaly. A nedělám v oboru, takže když se objeví něco nového, tak se divím. Ale nebudu si kvůli tomu kupovat speciální výbavu za nevímkolik, abych mohl zapájet švába za tři stovky, když si to s diskrétních součástek poskládám za kilo.
Uvidíš za třicet let Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 22:13    Předmět: Citovat

ondraN napsal(a):
Tak stále to nevím a od tebe se to zjevně nedozvím.....chjo Laughing

Kdyz s to nepochopil z udaju z datasheetu, tak to nepochopis nikdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 22:14    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
Nejen neuctivý, ale i hloupý...
Ano, já už si vystačím. Když jsem se před 40-ti lety učil, byli jsme všichni přesvědčení, že je zbytečné se učit elektronky, protože vyhynou. Nestalo se. Až jednou budeš opravovat elkový zes, nebo měnit snímač v kytaře, pěkně si půjdeš do popelnice zpátky pro tu pistolovou páječku, nebo si zaplatíš novou. Horkovzduška ti u toho bude víš na co.
No a většina věcí z minulého století funguje doteď. Většina dnešních věcí vydrží kolik?
Mikropájka není nic nového, svou první jsem si kdysi dovezl z NDR, to mi bylo 13.
Jasně, je hafo součástek, které v té době neexistovaly. A nedělám v oboru, takže když se objeví něco nového, tak se divím. Ale nebudu si kvůli tomu kupovat speciální výbavu za nevímkolik, abych mohl zapájet švába za tři stovky, když si to s diskrétních součástek poskládám za kilo.
Uvidíš za třicet let Smile

No a jake ma teda parametry to zapojeni s obsolete tranzistory?
S tou pistolkou to byla trochu nadsazka, ale ver mi ze ja zadne hipsterske kraviny se sviticima elektronkama nikdy opravovat nebudu. Elektronky jsou mrtve, a par frikulinu jez na svitici lampy bali buchty na tom nic nezmeni.


Naposledy upravil termit256 dne út prosinec 20 2022, 22:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 22:18    Předmět: Citovat

Termit se pořád ohání novými obvody. Spáchat něco bez invence podle katalogového zapojení je snadné. Veškerou práci tak vlastně za něj odvede někdo jiný.
Asi mu bastlení moc nejde, když se mu tak vyhýbá. Jasně že obvodům MA78 nic není.
Je to jako by tvrdil že drát 4mm je na hovno, když může použít 6mm, který má přece menší odpor. Evidentní strach, že mu to shoří pod rukama. Nebo je tak nešikovnej, že mu nic z vlastní tvorby nechodí. A svádí to na součástky. Elektřina je pořád stejná, není žádná "nová" nebo "moderní".
Na stabilíkách MA78 mi vadí potřebný velký úbytek. U 24ky to až tak nevadí, ale stabilizovat s ním třeba 5V znamená protopit minimálně 3/8 energie. To už je trošku hodně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 22:31    Předmět: Citovat

No, tak hlavne ze jim nic neni.
Topi jako prase, sumi jako prase, stabilizuji jako prase, ale jsou to skvele obvody protoze jsou zapajet i zehlickou a kdo pouziva cokoliv lepsiho neni schopen bastlit Smile

Ze skoly pamatuju dementni mistrovou na praxi, ktera tvrdila ze digitalni multimetry jsou pro hlupaky a spravny elektrikar meri ruckovym a na papire si nasobi hodnotu z budiku rozsahem na prepinaci. Poznavas se?

Zbytek tvych kecu jsou jen vymluvy proc nejsi schopen se naucit pracovat s modernimi soucastkami. Ja radeji pouziju obvod ktery bude delat co od nej ocekavam a budu se venovat funkci vlastniho zarizeni, nez bych mrhal casem na lepeni blbeho stabose z pul stoleti starych soucastek, a nikam nevedouci snahou o zlepseni jeho parametru.

Kdyz psal ze mu 78xx vykazoval nejake zkresleni ci co, tak je proste nahovno, stejne jako kdyz 4mm drat prilis hreje, tak pouziju 6mm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7461

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 22:40    Předmět: Citovat

Spíš mi řekni příklad, v jakém obvodu ti 7805 nestačí. Dovedu si představit akorát nějaké měření. A pokud jde o tu výkonovou ztrátu, tak tu bude mít každý lineární stabilizátor, takže v tomhle případě stejně potřebuješ uplně jinou náhradu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 22:55    Předmět: Citovat

Kdepak, mi moderní součástky vůbec nevadí. Pokud vím, že jsou použity účelně. Někdy to mám dokonce i naopak. Třeba taková KC148, těch bylo kdysi všude hodně. Ještě jich pár v šuplíčku mám. Většinou ale použiju něco novějšího, KCčka si šetřím na vhodnější příležitost. Sáhnu třeba po 1815ce, kterých je všude hafo dneska. Přestože je novější, možná i v něčem lepší než 148čka, má pro mě menší cenu, protože jich je hodně a když je spotřebuju, budou další. Přitom v naprosté většině obvodů je úplně jedno, jestli použiju 148 nebo 1815. Bude to fungovat úplně stejně. V jednom stabilizovaném zdroji mám П216ku s uřezaným kloboukem, protože mu upadla nožička. A rozhodně ho tam nemám z nouze nebo proto, že bych tam novější součástku neuměl dát. Právě naopak, zapojení jsem upravil a to jen proto, abych tam takový tranzistor dát mohl. Mám ho tam protože mě to baví a jsem zvědavý jak dlouho vydrží. I kdyby se prorazil, nic nepoškodí.
Ale tohle ty nikdy nepochopíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 23:06    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Spíš mi řekni příklad, v jakém obvodu ti 7805 nestačí. Dovedu si představit akorát nějaké měření. A pokud jde o tu výkonovou ztrátu, tak tu bude mít každý lineární stabilizátor, takže v tomhle případě stejně potřebuješ uplně jinou náhradu.


To psal dotycny, ze mu to v nejakem cemsi na kytaru blblo. Ale treba napajet analogovou cast sigma/delta AD prevodniku pomoci 7805 je hovadina.


Kremik: ja delam zarizeni proto aby perfektne fungovala, ne proto abych neco neustale opravoval s pocitem ze to umim a usetril jsem par kacek, nebo byl permamentne nasranej z toho jak mizerne mi dana vec funguje. Mas pravdu, tohle opravdu nepochopim. Takove bastleni je jen k nasrani. Kdyz neco postavim, chci aby to bezvadne delalo presne to co ma a abych o tom co je uvnitr uz nikdy neslysel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund