Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Digitronové hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
-Ergo-



Založen: Feb 20, 2010
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2011, 12:41    Předmět: Citovat

Já jsem myslel konkrétně u nás. Vím že normálně sehnat jdou ale v obchodě mi říkal, že buď objednat nebo že by tady měl ty optočleny, no tak jsem je vzal. Ale s tím monitorem jsi mě nakopnul. Jo jo jsou tam nějaky C2621. S tím americkým nebo jakým značením si nejsem jistý. Mohl by to být tenhle: http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/150022/ETC1/2SC2621.html Ten můj je taky v pouzdru TO-126

Jen jsem se ještě nikde nedozvěděl jaké že je to anodové napětí, pořád jen dohady. Možná je 160V málo, ale zvyšovat a odpálit ty digitrony se mi nechce. Hodně těžko jsem je sehnal.

A nepodíval by se někdo jestli je ten program OK. Okopíroval jsem zdroják z IC-Progu:



nixie4opt1.txt
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  nixie4opt1.txt
 Velikost:  6.17 kB
 Staženo:  141 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5684
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2011, 17:55    Předmět: Citovat

Vykašli se na tranzistory, ty ti nepomůžou. To napětí máš správný, ale problém je v tom multiplexu. Každý digitron dostává napětí jen čtvrtinu času a pak je bez napětí, tím se to jeví jako malé napájecí napětí. Tou vyrovnávací pamětí jsem myslel podobné zapojení jako s 7475, ale to bys musel celý obvod změnit. Použít 4 x 74141 a 4x 7475. Najdi si radši klasické zapojení hodin s těmito IO.
Program s tím nemá nic společnýho, ten ti přece chodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fery66



Založen: Apr 02, 2009
Příspěvky: 228
Bydliště: NR

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2011, 18:18    Předmět: Citovat

jezevec má pravdu. 4x7475 a 4x74141 + drobná bižutéria by to vyriešila. Tiež sa ale prikláňam za "klasiku". Digitrónom PIC veľmi teda nepristane. Inak vždy som "dával" digitrónom minimálne 180V (ale nie multiplex) a nezabudnúť na odpor do série s anódou! Už sa nepamätám ani náhodou ale podľa typu digitróna bol pri 180V 10k, možno viacej. Skúsil by som podstatne väčší a zvolil postupne vhodný podľa svitu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32013
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2011, 18:26    Předmět: Citovat

Tranzistory právě pomůžou, když nesežene 74141, ale jen 7442 - jako převodníky napěťový úrovně z TTL na Uanod.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5684
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2011, 18:59    Předmět: Citovat

Ale to neřeší jeho problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32013
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2011, 19:46    Předmět: Citovat

Řeší - přechodem z MPX na statický režim zobrazování. Jak už tady padlo, MCU k digitronům nepatří...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2011, 20:42    Předmět: Citovat

Než se tím pročtu zpátky: řešil tu někdo už, jak rychle se v digitronu ustálí výboj kolem katody v plné intenzitě?
To bude totiž podle mne největší potíž při multiplexním řízení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2011, 20:59    Předmět: Citovat

Já bych to zase tak jednoznačně neviděl na problém, který se dá vyřešit jen odstraněním multiplexu. Spíše by to chtělo poctivá osciloskopická měření na problémových elektrodách digitronů. Podobné problémy autor projektu ani jeho předchůdce zjevně neměli a tak bych dříve, než tohle zapojení odsoudím, měl mít jasno, v čem je problém. Je třeba osciloskopem zkontrolovat časovou "koincidenci" napěťových průběhů na příslušných anodách a katodách digitronů a jejich opakovací kmitočet, zda není příliš vysoký. Wink

...diskuse o tom, jest-li k digitronům patří nebo nepatří MCU, je otázka "etická", ne technická. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
-Ergo-



Založen: Feb 20, 2010
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2011, 21:51    Předmět: Citovat

Pánové, přišel jsem na to. Stává se vám taky, že chodíte okolo něčeho tak zjevného div o to nezakopáváte a stejně to nevidíte. Prostě mi to nedalo a komplet zapojení jsem zkusil na kontaktním poli. Funkce 100%. Ptáte se čím to? Zapomněl jsem na tom poli zapojit odpor 56K mezi katodou diody FR105 a emitory optočlenů. Řekněme že jsem ten odpor vyzkratoval. Omlouvám se, jestli jsem někomu z toho udělal hlavu, ale jak říkám, pro samý strom nebyl vidět les. Takže pokud bude někdo stavět tyto hodiny tak je potřeba změnit nebo zkratovat odpor 56K. Doufám, že mi za tento drobný přehmat nikdo z vás neurve hlavu Wink Wink Wink Jinak samozřejmě PIC se k nim moc nehodí, ale je to pak daleko kompaktnější zapojení. O což mi v neposlední řadě šlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: po duben 18 2011, 5:32    Předmět: Citovat

Taky se mi ta hodnota nezdála už od pohledu, ale už jsem včera nestačil napsat.
Ale vyzkratovat je špatně!!!. Odpor má za úkol omezit proud digitrony na přípustnou velikost. V originálním zapojení (viz tvoje odkazy) byly použity odpory 4k7 a po úpravě s optočleny byly nahrazeny odporem 56k, v čemž spatřuji řádovou chybu. Nemůžeš se přece jen tak spokojit s tím, že "to svítí dobře". Ještě se musíš postarat, aby to svítilo dost dlouho. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
-Ergo-



Založen: Feb 20, 2010
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: po duben 18 2011, 16:05    Předmět: Citovat

Jo jo to je mi jasny že tam slouží jako proudové omezení. Však jen pro test jsem ho zkratnul. I když omylem. Plno vynálezů vzniklo omylem. Ještě to vyladím a dám tam ten správný. Problém byl v tom že moje konstrukce neumožňovala přímé změření napětí na digitronech. No to jsem zase něco trochu nedomyslel. Prakticky jsem si vzal jen schéma. Konstrukci mám na míru. Ale díky všem za rady. Toto fórum je moc good Wink Wink Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
-Ergo-



Založen: Feb 20, 2010
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2011, 14:19    Předmět: Citovat

Měl bych ještě jeden dotaz. Někde jsem z jedné desky kdysi vykuchal tenhle modul a teď se mi náhodou znovu dostal pod ruce. A chtěl bych se zeptat. Je to nebo to není DCF77 popřípadě jak to zjistit? Sice DCF tam napsáno má, vypadá tak taky ale znejistil mě ten přídomek 4a za tím DCF. Ujo Google mi na dotaz DCF4a taky moc neporadil. Díky za případnou odpověď.

http://www.uloz.to/8755953/dsc0188-jpg
http://www.uloz.to/8755954/dsc0190-jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9787
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2011, 20:26    Předmět: Citovat

Máš jenom přijímač. Potřebuješ ty data nahonit do nějakýho procesoru, aby Ti je dekódoval. Tyto moduly jsou dnes v každý meteostanici obsahující DCF hodiny a nebo z DCF budíku. Potřebuje to napájení + signál, kterej ten modul aktivuje (power On). POkud jsi byl pozorný při "pitvě", mohl jsi si opsat označení vývodů. býva buď na tom přijímači, nebo na desce hodin.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
-Ergo-



Založen: Feb 20, 2010
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 15:23    Předmět: Citovat

Aha takže je to DCF77. No fajne takže zapojit způsobem pokus omyl. Je to už leta co jsem to vykuchnul takže samo sebou nevím který vývod je od čeho. Tak maximálně vydedukuju GND Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no_-_name



Založen: Dec 13, 2007
Příspěvky: 257
Bydliště: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal: út leden 10 2012, 21:02    Předmět: Citovat

je to asi obrazek_cenzuraí otázka, ale ty odpory v anodách bejt musej? já mám Z570M a bez odporů v anodách mám 1.8mA při 150V což mi přijde takřka ideální...

Ináč to teda budu dělat jako nástavek svých binárních hodin (samo že poctivé TTL), takovou zobrazovací desku se šesti digitrony a vstupem 6xBCD. Na to navěsím 6x7442 a zhruba 60 tranzistorů mpsa42 s odporama 33k v bázích... Schváleno?

Až navrhnu desku, čeká mě trocha vrtání a pájení Laughing

_________________
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22  Další
Strana 20 z 22

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund