Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka z PC zdroje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 32, 33, 34  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zefek



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 77

PříspěvekZaslal: čt únor 10 2011, 20:21    Předmět: Citovat

Tak oba tranzistory jsou v háji. Přemýšlím jaké tam dát, protože ty co tam byly, měly podle datasheetu Ic=7A, špičkově 14A. Mám zrovna na stole druhý zdroj, kde jsou tranzistory dobré, ale podle datasheetu mají Ic=4A, v pulzním režimu 8A. A teď večer se mi nechce ven, pro další zdroje Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt únor 10 2011, 20:56    Předmět: Citovat

ja sem to hovoril..a zozen si tu knihu predtym ako zasa daco zacnes robit....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kadza



Založen: Feb 12, 2011
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: so únor 12 2011, 10:27    Předmět: Citovat

Tak jsem se odhodlal také ke stavbě teto nabíječky a problém je na světě.
Zdroj se zdál být OK po odpájení cívky je na prázdno napětí 26V, avšak po připojení regulátoru na zdroj a pin 3 IO již dává zdroj pouze nějakých 5,3V místo těch původních 26V a místo očekávaných cca 15V. Na regulátoru svítí LED2 udržovací režim a LED4 slabé napětí baterie (zkoušeno bez připojené baterie).
Už teda opravdu nevím co s tím, myslíte že by to mohlo být ještě třeba špatným LM358?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zefek



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 77

PříspěvekZaslal: ne únor 13 2011, 18:11    Předmět: Citovat

Vyměnil jsem tranzistory za jiné, ale po výměně se zdroj nerozběhne. Měřil jsem napájení na TL494 a tam vše vypadá dobře - obvod je pod proudem, referenční napětí je 5V, napájecí 20V. Jen na pinu 4 (DTC) bylo 0V. Tranzistory (z pinů 8 a 11), které spínají trafo T2 vypadají podle měření v pořádku. Že by odešlo trafo T2? Tím, že se zdroj nerozběhne myslím, že na výstupu není ani na okamžik žádné napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: ne únor 13 2011, 21:48    Předmět: Citovat

tie jedno az 2 ohmove odpory v bazach tych shorenych tranzistotov si premeral a vymenil ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zefek



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 77

PříspěvekZaslal: po únor 14 2011, 0:47    Předmět: Citovat

Na primární části to vypadá všechno v pohodě, jak vizuálně, tak i měřením součástek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34100
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 14 2011, 11:11    Předmět: Citovat

A ake tranzistory si tam dal?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zefek



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 77

PříspěvekZaslal: po únor 14 2011, 12:31    Předmět: Citovat

Původně tam byly C5763 a dával jsem tam C4977. Mají trošku jiné pouzdro, ale vývody odpovídají, stejně tak zhruba odpovídá parametr Ic. Vzal jsem je z jiného zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po únor 14 2011, 12:53    Předmět: Citovat

a meral si ich ? no tak podme po poriadku .tie male tranzistory co spinaju trafko su isto ok... obcas su nacate obcas nejdu vobec, dalsou vecou co isto shori su tie odpory co som spominal idu do bazy vykonovych tranzistorov ako som teraz pozeral ta ksu osadzovane od 1-10R. Obcas to odnesie at TL494. Tak ze bud skusit merat frekvenciu nnna jednotlivych vyvodoch (stym ze primar nieje pod napetim a TL e napajane externe 12-15V) Alebo pozriet osciloskopom......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zefek



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 77

PříspěvekZaslal: po únor 14 2011, 13:03    Předmět: Citovat

Jojo, měřil jsem je, měly by být ok, pojistku to nevyhazuje. Chová se to jako vypnutý zdroj, který je v zásuvce. Můžu ho spínat (PS-ON na gnd) a nic se neděje. Odpory do bází těch tranzistorů měly kolem 5 ohmů. Měřil jsem i tranzistory, které spínají trafo, nenašel jsem na nich problém. Taktéž jsem prošel celý primár, všechny diody, odpory.
S tím TL494 už mě to taky napadlo, ale asi to nezměřím, protože osciloskop nemám. Ale měřil jsem napětí na pinu 8 a 11 (ovládají tranzistory pro trafo) a bylo tam docela dlouho 2.5V. Pak tam byla chvilku nula a zase 2.5V.
Příčina toho, že to bouchlo byla ta, že se mi povedlo rozkmitat TL494 zavedením nesprávné zpětné vazby z pinu 3 na pin 15.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po únor 14 2011, 18:39    Předmět: Citovat

napajat externe, na primar 0V, prippjit kapacitu k kondenzatore oscilatora TLka. zobrat sluchatka zaradit nejaky rozumny koondik 220n jeden koniec na minus pol. a druhy m kontrolovat signa na bazach a kolketoroch spinacich tranzistorov.... potom odpojit od minus polu a meran na tranzistoroch na primare (od trafka az po bazu tranzistorov) POdotykam PRIMAR bez napätia a pozor na nabite filtrazne elity.... Vsetkko robis na vlastnu zodpovednost...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zefek



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 77

PříspěvekZaslal: po únor 14 2011, 21:08    Předmět: Citovat

Díky, vyzkouším. Jen se k tomu dostanu asi až v pátek, nebo v sobotu. Práce na vlastní nebezpečí jsem si vědom, nemůžu přece chtít, aby za mě ještě někdo zodpovídal Smile Připojím přímo na 12V větev autobaterku, udělám z toho napájení pro TL a uvidíme, co z toho vyleze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34100
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 14 2011, 22:34    Předmět: Citovat

Tu autobateriu jedine cez odpor. Lebo inak co skratujes, to sa v momente odpari alebo roztecie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zefek



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 77

PříspěvekZaslal: po březen 07 2011, 14:18    Předmět: Citovat

Zdroj se mi nepovedlo rozjet, ale našel jsem doma druhý, taky řízený TL494, akorát je to AT, ten co jsem zničil byl ATX. Schéma zapojení je podobné, krom startovacího obvodu, AT se zapíná připojením napětí ze zásuvky přímo do primárni části. To by až tolik nevadilo. Vyřadil jsem 5V větem vypájením cívky a z 12V udělal zpětnou vazbu přímo na pin 1 TL494 tak, aby při 14,4V bylo na pinu 1 napětí 2,43V (oměřil jsem si to ještě před úpravou). Až sem všechno v pohodě, při zkoušení s připojenou žárovkou 12V/21W všechno v pohodě. Ale při pokusu připojit baterii, která má kolem 12V, se zdroj nerozběhl. Podle pohybu ručičky ampérmetru soudím, že došlo k ochraně proti přetížení. Vzal jsem multimetr a přepl na rozsah 10A, že to oměřím. Připojil jsem ho mezi kladnou svorku zdroje a kladný pól baterie. Zdroj se rozběhl a oba ampérmetry ukazovaly kolem 8A a proud rychle klesal. Po chvilce se to zastavilo na hodnotě 5A. Vzal jsem jinou baterku, která měla 12,4V. Opakovalo se to samé - zdroj nenaskočil, jen při připojení multimetru se ukázala hodnota 10A a proud klesal. Při proud 8A jsem připojil kladnou svorku nabíječky přímo na kladný pól baterie. Proud na multimetru klesl na nulu, ale na ampérmetru nabíječky se ručička opřela o doraz - více než 9A.

Z toho mi připadá, že u tohoto zdroje není soft start a při zapnutí se zátěží vystřelí proud vysoko. To se mi potvrdilo i u zapojené baterie, kterou jsem nechal nabíjet až napětí na svorkách bylo 14,3V. Pak jsem nabíječku vypl a po pěti vteřinách zapl. Proud vyskočil nad 6A a velmi rychle klesl k hodnotě 2A. Můj dotaz tedy zní, zda je možné provést úpravu, aby zdroj nedával při startu takové proudy. Případně udělat nějaký proudový doraz, který by se nikdy, tedy ani při startu, nepřekročil.
Díky moc za nápady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po březen 07 2011, 16:09    Předmět: Citovat

Maš postaveny ten obvod če je hned na prvej stranke tohoto neKonečného vlakna ? postav si to a bude....

plan B: do plusovej svorky zarad odpor caa 0,1R k nemu traznistor aby zvysujucim prudom sa znižovalo max napätie čo sposobí obmedzenie prudu.

C: vymeniť kondenzator C4 ? čo ide z pinu 4 na +5V referenčne napätie za večši... to sposobi to ze prud po zapniti pomali narastie na max.

plan B: R1 sa bude hriať myslieť na to ... pripojit na pin 2 ak na pine 1 sa porovnava napetie na vystupe.

z väčším odporom R1 bude max prud menší.....

Dufam že som to niekde neskopal....



obmedzenie.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  obmedzenie.png
 Velikost:  3.93 kB
 Staženo:  87 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 32, 33, 34  Další
Strana 20 z 34

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund