Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Desulfatácia PB Akku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 45, 46, 47  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 11:13    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

Vogon: takhle teplem znetvořené gelovky jsem ještě neviděl, prodali ti buď nějaký šmejd nebo tam automatika nabíjení prohnala nějaký bestiální proud. Napadá mě jen jeden způsob jak k tomu může dojít, uhnilé olověné spojovací můstky a mezi nimi odpor, na kterém se nabíječ snaží dohnat nabíjecí proud.
I když jsem se hodně snažil různé vyřazené baterie oživovat a ze začátku do nich šlo kvůli sulfataci třeba 50V, nikdy se tak nezahřály, aby došlo k deformaci krabice. Po dolití destilkou se některé kusy podařilo oživit tak, že ještě rok sloužily v režimu vybíjení proudem 1-2C.


YUASY byly v tý době šmejdy a přestali jsme je brát. Ale o to nejde. Psal jsem tam že mám spoustu fotek baterií i jiných výrobců počínaje Panasonikem a konče tou Yuasou.
Ty baterie se nafoukly tím co paní Andrea tak vytrvale popírá. Byly připojeny na Ubat >13,8V trvale. Problém je v principu dobíjení UPS kde se střetává několik protichůdných požadavků. Mít rychle nabitou baterii proti její dlouhodobé výdrži. Používají impulsní měniče s více či méně sofistikovaným řízením a čas od času jim sem tam impuls "uteče" a převýší hodnotu STB napětí. Účinky těchto špiček se sčítají. Ty bublinky zůstanou uvězněny v rounu a pomalu zvyšují tlak na pouzdro. Spolu s ohřevem baterie se pouzdro pomalu deformuje.
Takže otázka paní Andrei na VR je ku hovnu, protože jak je vidět ten ventil nic nereguluje, protože pouzdro se ohřeje dřív než si ventil foukne.
A znovu: ohřeje se nikoliv průtokem proudu, který je v té době několik desetin nebo setin C ale chemickou reakcí.
A znovu: nikoliv chemickou rekací z přeměny kyslíku a vodíku na vodu nebo naopak, ale přeměnou rekombinantů na teplo a nějaký sajrajty.
Energie pro ohřev se bere z nasycených vazeb těch rekombinantů.

Problém nafouklých baterií a jejich reklamací řešíme dvakrát třikrát týdně. Ono se to těžko zákazníkovi vysvětluje, že vsádka několika tun baterií za desítky až stovky tisíc šla do kopru, protože jednak ty baterie nejsou VR a jednak že výrobce zase změnil technologii a my o tom nevíme a proto máme špatně nastavenou dobíječku.


Naposledy upravil Vogon dne ne leden 31 2010, 11:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 11:16    Předmět: Citovat

Sorry, že jsem si tu dovolila něco napsat, jsem holt jen blbá učitelka, co měla chemii naposledy v prváku na průmce. Moc se omlouvám Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 11:21    Předmět: Citovat

Já nevím, děláte si srandu? Pokud ano, smím vědět proč?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 11:36    Předmět: Citovat

Vogon napsal(a):
Já nevím

Já také ne, a co že vlastně nevíte?

Vogon napsal(a):
děláte si srandu? Pokud ano, smím vědět proč?

Nedělám si srandu, jen jsem se omluvila za svůj vstup do diskuse oborníků na (elektro)chemické procesy ve VRLA o kterých vlastně nic nevím.

P.S.: Crifodo, paní doktorka, pokud je praktická lékařka, nepotřebuje baterku otvírat, má přece fonendoskop To dá nápad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34040
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 11:41    Předmět: Citovat

Nafuknute baterie som videl v UPSkach, kde nabijacie napatie bolo vacsie ako tych 13,8V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 12:12    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Nafuknute baterie som videl v UPSkach, kde nabijacie napatie bolo vacsie ako tych 13,8V.


Ono je to složitý, tady se to asi řešit nedá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 12:36    Předmět: Citovat

Ta baterie na prvním obrázku nevypadá jako přefouknutá, spíš zničená obrovskou teplotou jako při zkratu.
Tuny baterií jsem neřešil, to je pravda, z těch co jsem viděl byla občas nějaká mírně vypoulená takže nešla ven z idiotsky dimenzovaného prostoru v UPS. Jinak jsem viděl a sem tam pokusně oživoval aku poklidně zdechlé, většinou sulfatované a s nahnilými můstky, které pak upadnou a baterie ztratí napětí. O jaké přesně exotermní reakce by mělo jít, netuším, pořád se přece jedná o vázání energie prostřednictvím iontů do materiálu desek, a pak o rozklad vody, částečně ohřev na ohmickém odporu uvnitř článků. Jaké chemické prvky by ještě měly do reakce vstupovat??
Co jsem viděl, skříně byly z poměrně mechanicky odolného plastu, víčka řešená tak, že už při mírném tlaku si fouknou, i když se to s nabíjením přežene, je slyšet mlasknutí pod víčkem, ale žádné pozorovatelné změny na geometrii skříňky. Jedinkrát jsem zničil aku teplem: když jsem přerušený 12V/12Ah vrazil do trouby, s nadějí že se teplotou nějak obnoví kontakt. Při asi 80-90° se krabice zdeformovala tak jako na Vogonově foto, ale to šly do baterie kW z trouby zvnějšku. Věřím ti, Vogone, že máš trable s dobíjením, já jsem takové poškození nezažil tak nemůžu moc komentovat. Jestli točíte za akumulátory statisíce, možná by se vyplatilo uvažovat o zálohovacích staničních NiCd ze Saft-Feraku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 12:45    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Jaké chemické prvky by ještě měly do reakce vstupovat??

Za tohle se stydím ale já to nevím. Přeměna vodíku a kyslíku na vodu nefunguje prostým sloučením těchto prvků. K tomu aby se tak stalo je potřeba nějaký katalyzátor. Co je to za katalyzátory si výrobce schovává pro sebe zrovna tak reakce které u toho probíhají.
Pokud jsi řešil větší počet baterií různých výrobců, možná sis všiml, že levné baterie, jako třeba PALMA, ELNIKA, starší typy LONG se nafukují jenom zcela výjimečně. Je to proto, že těch katalyzátorů mají málo. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 12:58    Předmět: Citovat

Zažil jsem jen Panasonic, Kőnig, CSB, Fiamm-GS, žádná se neroztekla asi jsem měl štěstí. Ale byly to jednotky kusů ne stovky, možná jsem byl ve statistické chybě. Katalyzátor se z definice pojmu reakce nezúčastní jinak by to nebyl katalyzátor ale aditivum?
Stejně mi není jasné, jak se pouzdro zahřeje jinak než energií vloženou nabíjením. Nešly ty UPS do zkratového proudu který konstrukce vývodů nerozdýchá? Zdeformujou se takhle nějak v závislosti na počtu cyklů který mají za sebou?
Jo a ještě Sheng Yang, ale to je prcek s 6V/4A. Ten snese i nabíjení proudem 1C a taky nefuní.


Naposledy upravil Crifodo dne ne leden 31 2010, 13:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 12:59    Předmět: Citovat

Vogon napsal(a):
Za tohle se stydím ale já to nevím. Přeměna vodíku a kyslíku na vodu nefunguje prostým sloučením těchto prvků. K tomu aby se tak stalo je potřeba nějaký katalyzátor. Co je to za katalyzátory si výrobce schovává pro sebe zrovna tak reakce které u toho probíhají.

Ale pořád se jedná jen o slučování vodíku a kyslíku za vzniku vody a tím nemůže vzniknout víc energie, než kolik se jí dodalo při rozkladu vody na vodík a kyslík. A když tam dodávám 1W, tak se nemůže rozkládat víc vody než na kolik ten 1W stačí a pak opětovným sloučením nemůže vznikat větší tepelný výkon něž ten 1W. To by to bylo zde velmi vyhledávané perpetum mobile. A je jedno, jestli to slučování probíhá s katalyzátorem nebo ne, katalyzátor po reakci skončí ve stavu jako před reakcí, takže žádnou energii nepřidá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 13:00    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

Co jsem viděl, skříně byly z poměrně mechanicky odolného plastu, víčka řešená tak, že už při mírném tlaku si fouknou, i když se to s nabíjením přežene, je slyšet mlasknutí pod víčkem, ale žádné pozorovatelné změny na geometrii skříňky...
... Jestli točíte za akumulátory statisíce, možná by se vyplatilo uvažovat o zálohovacích staničních NiCd ze Saft-Feraku?


Jde o to, že ty procesy probíhají dlouhodobě. Většina UPSek leží někde "pod stolem", nebo v serverovně ve sklepě a tiše tam hnije několik let.
Ono je to zase složitější než to vypadá. Ten plast je v podstatě obyčejný ABS, protože je levný. Měli by tam dávat ASA který je odolnější vůči UV a snese tlaky až 50MPa, jenže je dražší.
A tak ten BSA masivně dotují chloridy, které ale způsobují, že ten plast jakoby teče. Teče sice pomalu, asi jako sklo ale teče. No a tlak a teplota to tečení zrychlují; ale zase ne tak, aby to bylo vidět na stole při dobíjení.

EDIT: ještě ty náhrady za olovo: Pb je zatím nejlevnější.


Naposledy upravil Vogon dne ne leden 31 2010, 13:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 13:08    Předmět: Citovat

Vogon napsal(a):
Jde o to, že ty procesy probíhají dlouhodobě. Většina UPSek leží někde "pod stolem", nebo v serverovně ve sklepě a tiše tam hnije několik let.

A proč tu tedy strašíte baterkami, které hnily několik let v serverovně ve sklepě, když já jsem tu psala o ekvalizaci trvající několik desítek hodin?
To je jak strašit jedovatostí botulotoxinu blondýnu, jdoucí na "plastiku" obličeje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 13:15    Předmět: Citovat

Vogon napsal(a):

Jde o to, že ty procesy probíhají dlouhodobě. Většina UPSek leží někde "pod stolem", nebo v serverovně ve sklepě a tiše tam hnije několik let.

No a tak to znám i já, tiše hnijou až jim uhnijou spojovací můstky až na průřez nulanulanic a pak se majitel diví, že UPS drží napětí ne deset minut ale patnáct sekund.
Ad tečení plastu: ta fotka opravdu vypadá jako by na článek působila spíš teplota než přetlak.. Boky kde by měl být největčí tlak z článků, jsou nedotčené, víčka v prolisech na víku nejeví snahu vybombírovat, vypadá to na teplotu v horní části akumulátoru, kde jsou spojovací můstky mezi články. Které u Pb korodujou jako desky, spíš víc.



aku.GIF
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  aku.GIF
 Velikost:  49.05 kB
 Staženo:  64 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 13:16    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):

A proč tu tedy strašíte baterkami, které hnily několik let v serverovně ve sklepě, když já jsem tu psala o ekvalizaci trvající několik desítek hodin?
To je jak strašit jedovatostí botulotoxinu blondýnu, jdoucí na "plastiku" obličeje.


Proces ekvalizace tak, jak jste ho popsala nemůže fungovat u VRLA.
Výrobce ve Vámi uváděném datasheetu nikde nepopisuje proces trvající desítky hodin s pozorovatelným vývinem plynů. Naopak upozorňuje že k vývinu plynů by nemělo dojít a že vývin plynů vede ke ztrátě kapacity baterie.

EDIT: Špatně jsem se vyjádřil. Tak jak jste ho popsala nepovede k obnově kapacity baterie a neprodlouží životnost baterie. Fungovat samozřejmě může. Ten proces.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2010, 13:24    Předmět: Citovat

Vogon napsal(a):
Tak jak jste ho popsala nepovede k obnově kapacity baterie a neprodlouží životnost baterie.

Vždyť jsem psala, že se jedná o nějakou singularitu v časoprostoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 45, 46, 47  Další
Strana 17 z 47

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund