Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Digitronové hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 20, 21, 22  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rampa_mekkvak



Založen: Nov 30, 2009
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: so únor 13 2010, 10:18    Předmět: Citovat

nevíte prosim někdo, jakou snesou digitrony pracovní teplotu? nemůžu sehnat pořádnej datasheet a jen u jednoho sem vyčet 4O°... což se mi zdá málo...

mam hodiny s ZM1040kama a mam to celý v plexisklo krabičce a je tam docela teplo, když to odklopim, tak sou ty digoše docela teplý, nevadí jim to moc do budoucna... mam desku kde 180V dělá cívka 100uH a výkonovej tranzistor -takovej ten, co se na něj dá přimontovat chldič TO220 a pěkně topí, je na něm až 70° a na cívce kolem 5O° a ještě je tam 7805ka a na tý je taky kolem 50° no a všechno to teplo zůstává uvnitř krábě a i když mam v plexiskle provrtaný dýchací otvory, tak sou jen z boku, ale teplo stoupá nahoru, jenže nahoru vrtat díry nechci, protože tam pak bude sedat prach... měl sem tak už i malej větrák 25x25mm ale po zadeklování rezonoval a to se nedalo... byl to pronikavej slyšitelnej zvuk...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mira2830



Založen: Nov 05, 2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so únor 13 2010, 11:09    Předmět: Citovat

Neni to sice odpoved na tvoji otazku, ale neslo by vyladit ten zdroj, aby produkoval min tepla? Ty ztraty na spinanym zdroji se mi zdaji docela velky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rampa_mekkvak



Založen: Nov 30, 2009
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: so únor 13 2010, 12:01    Předmět: Citovat

a jak vyladit? myslíš, že by třeba pomohlo menší vstupní napětí? podle dokumetace ty hodiny běží mezi 9-12V a já tam mam trafíčko 12V... mohlo by to ulehčit 7805ce, ale zase ten výkonovej tranzistor by musel častějc spínat aby to dohnal do těch 180V, je to tak... tzn, že jeden by topil míň a druhej zas víc?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mira2830



Založen: Nov 05, 2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so únor 13 2010, 12:25    Předmět: Citovat

Vykonovej trand ve spinanym zdroji by hlavne tak moc topit z principu vubec nemel, prave proto, ze pracuje ve spinacim rezimu.

Muzes dat schema?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rampa_mekkvak



Založen: Nov 30, 2009
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: so únor 13 2010, 12:27    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mira2830



Založen: Nov 05, 2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so únor 13 2010, 23:56    Předmět: Citovat

Nejdriv zpet k tvoji puvodni otazce Smile , pro ZM1040 jsem nasel uvedenou max. teplotu 70°C, viz odkaz.

12V AC je skutecne maximum, protoze o moc vic uz nebude chtit snaset ani ta 555-ka. Vzhledem k tomu, ze na 7805 pri tomhle napajeni musi byt kolem 12V, nedivim se, ze trochu topi, ikdyz odber by nemel byt nejak velky. V jeho zajmu bych asi zkusil napeti snizit. Na spinane zdroje nejsem bohuzel odbornik (ne, ze bych jinak byl Smile ), tak me treba nekdo fundovanejsi opravi, ale jestli se ta civka zahriva, nejspis se presycuje, takze bych pro zacatek zkusil vetsi indukcnost. Teoreticky to ale moc podporit nedokazu Embarassed Osobne bych navic pro step-up pouzil spis obvod jako MC34063, s 555 jsem to take zkousel, ale nepovedlo se mi docilit pouzitelne ucinnosti.

A mozna to digitronum v multiplexnim rezimu tolik nevadi, ale ty anodovy odpory bych ze setrnosti o neco zvetsil...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Racius



Založen: Aug 29, 2009
Příspěvky: 189
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 12:12    Předmět: Citovat

Zmeraj prúd idúci anódou, teda, ak sa dá pri tej frekvencii.
Ja som tak skúšal zapájať na vyskúšanie digitróny, dal som ich na 190V a sa mi zdalo podozrivé že tak svietia a hriali sa, tak som do obvodu zaradil trimer a zavesil voltmeter a kukám 10mA Shocked
Trimrom som doladil na 2mA a bolo to v pohode.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rampa_mekkvak



Založen: Nov 30, 2009
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 14:30    Předmět: Citovat

díky za odpovědi... já nevim s tou indukcí... ve schématu mají 100 uH a ta byla i v balení součástek, co mi přišly z německa... protože sem koukal a u nás se snad normální cívka koupit nedá... nemá je GMko ani GES ani lokální ele součástky a že jich je u nás dost... a nevim, jak by se to chovalo na zbytek obvodu a hlavně k digošům... podle návodu sem měl změřit klasickym měřákem jestli ten obvod dává 180V a trimrem jemně doladit, při měření tam bylo asi 160, tak sem to trochu poladil a ok... možná sem se špatně vyjátřil, ale digitrony samy o sobě netopí, ty sou krásně pokojově chladný, ale jak sou po nim tý topný šváby, a sou v tý uvařený krabici, tak se zahřejvají, jak to teplo sálá nahoru... a ta cívka je přeci jako trafíčko, ne...jak to indukuje napětí, tak se to zahřejvá, jako u trafíčka, je to tak? nevim, co s tim...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mira2830



Založen: Nov 05, 2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 15 2010, 23:38    Předmět: Citovat

Koupit civku, resp indukcnost u nas snad az takovy problem neni, viz treba GM Smile Je pravda, ze pri pripadnych pokusech by to chtelo digitrony radsi odpojit, upravit a nastavit zdroj a pak zase pripojit... Jak uz jsem psal, neumim ti presne rict, co jak zmenit, aby to slapalo nejlip. Kdyz jsem si zkusil zdrojovou cast postavit podle tveho schematu, s tlumivkou 100uH se pri zatezi 10k opravdu tranzistor i tlumivka dost zahrivaly, vyrazne se zvysil odber. S indukcnosti cca 300uH k zahrivani prakticky nedochazelo, odber se zvysil jen o neco, ale zase vic spadlo vystupni napeti. Vic casu jsem zatim nemel si s tim hrat, ale muj osobni nazor je, ze by se to zlepsit dalo Wink
Btw civka ani trafo se nezahriva kvuli indukovani napeti, pokud vim, ale kvuli ztratam - bud v magnetickem obvodu nebo ve vinuti Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rampa_mekkvak



Založen: Nov 30, 2009
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: út únor 16 2010, 10:34    Předmět: Citovat

to jo, jenže já potřebuju axiální... a tu se mi tam najít nepodařilo, respektive, něco jo, ale nevypadá, tak jako ta, co tam jest... viz dokumentace http://www.nixieclocks.de/english/downloads/docuenglishv106.pdf, tam je její fotka na stránce 6.

jinak díky, za věnování času... ty testy s cívkou by mě už asi nenapadly...já už sem z toho téměř vypad...mam sice ele školu, ale věnuju se víc počítačové problematice, tak se do toho znova pomalu dostávám... líbilo by se mi tam mít téměř vlažnou cévu, ale už mevim, jak docílit toho, aby to výstupní napětí bylo 180V...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rampa_mekkvak



Založen: Nov 30, 2009
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: út únor 16 2010, 10:50    Předmět: Citovat

jinak, těď sem zkusil trafíčko 9V / 630mA a řelk bych, že všechny tři topiče topí trochu míň... hlavě ta 7805...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mira2830



Založen: Nov 05, 2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 17 2010, 23:04    Předmět: Citovat

treba tahle by tam mozna pasovat mohla? Otazka je, jestli se ti chce poustet do experimentu, kdyz to ted vlastne funguje? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rampa_mekkvak



Založen: Nov 30, 2009
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: čt únor 18 2010, 9:33    Předmět: Citovat

jojo, ta by tam určitě pasovala.. ale zatim asi experimentovat nebudu, teď sem docela spokojen jak to hřeje a funguje... já bych to řešil taky např. velkym chladičem, ale tam je tak málo místa, že sem se zmoh jen na menší Účko, a to sem ho ještě tvaroval podle okolních součástek..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rampa_mekkvak



Založen: Nov 30, 2009
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2010, 19:16    Předmět: Citovat

začínají mi asi vodcházet digitronový hodinhy s picem... spolu s rozsvícenym číslem se mi rozsvěcujou i kousky jinejch čísel... viz video: http://www.youtube.com/watch?v=VedItLLam10

Nevíte, co s tim je?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fery66



Založen: Apr 02, 2009
Příspěvky: 228
Bydliště: NR

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2010, 19:43    Předmět: Citovat

Keď sú na digitróne "rozmazané" čísla, tak je zvyčajne nízke anódové napätie. Ale v Tvojich hodinách to je akési "divné" akoby bol nejaký problém s multiplexom. Neviem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 20, 21, 22  Další
Strana 15 z 22

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund