Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hlídání délku kyvu u kyvadla
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 14, 15, 16  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
psychosalam
Zablokován


Založen: Apr 03, 2012
Příspěvky: 156
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2012, 10:36    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):

Co myslíš, je rychlost pohybu kyvadla po celé dráze konstantní, anebo se řídí funkcí cosinus?


Sinusový tlumený pohyb Very Happy Uí se to v matematice v diferenciálním počtu

http://cs.wikipedia.org/wiki/Matematick%C3%A9_kyvadlo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
psychosalam
Zablokován


Založen: Apr 03, 2012
Příspěvky: 156
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2012, 10:47    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
JanikPetr napsal(a):
...před měřením jej kalibruji signálem časové základny čítače TESLA BM641 jehož oscilátor 10 MHz je termostatován s přesností 1x10/-8...
To je hodně optimistický předpoklad.


Také si myslím, u tak starého přístroje, který nebyl léta kalibrován to bude spíš o ukazování hodnot. Nejlepším řešením je synchronizovat ten čítač externě 10 MHz signálem z GPS přijímače. GPS satelit má cesiový normál, takže jsme u přesnosti 10E-12. Krom toho, na takováto měření je možné použít také časový údaj z GPS signálu. To ale už vyžaduje mikropočítačové zpracování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JanikPetr



Založen: Oct 18, 2007
Příspěvky: 102
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2012, 22:19    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
Tak jsem si pěkně naběhl.
Takže originální závaží 1070 g šlo pryč, a teď jedu na kuchyňská závaží 550 g (na 500 g si hodiny nejsou jisté, jestli mají jít, nebo se na to vykašlat). Náhlé skokové zrychlování je pryč, couralismus tam-zpátky je menší (nyní při volném, neřízeném chodu ± 1,5 ms/27 kmitů tj. /40 s), hodiny jdou krásně rovnoměrně Laughing

Po změně originál závaží 1070g za kuchyňská závaží 550g hodiny skutečně jdou? A jak dlouho ? Hodiny
taktou jdou včetně bytí,nebo je toto odstraněno.Od minutového kola jícího soukolí je uvolňováno a
spouštěno vlastní odbíjení ,a tak se mi zdá divné,že poloviční hmotnost závaží stačí pro spolehlivý chod
hodin včetně uvolňování a spouštění bicího mechanismu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2012, 22:47    Předmět: Citovat

JanikPetr napsal(a):
...skutečně jdou? A jak dlouho ? Hodiny
taktou jdou včetně bytí,nebo je toto odstraněno....
Ano, po snížení hmotnosti závaží z 1070 na 550 g samotné hodiny skutečně jdou, včetně jejich bytí, ovšem bez bití, které tam nikdy nebylo.
Synchronizátor ovšem - když se strefí pulsem v určitý okamžik - umí tomu kyvadlu kus energie sebrat, takže pro překonání i tohoto efektu jsem musel ještě 50g závaží přidat (tentokrát už ne kuchyňské, ale laboratorní Laughing ) na aktuálních 600 g.

A jak dlouho takto jdou? Už 24 h, a půjdou tak dalších 9 dní, dokud závaží neklesne na dno skříňky. Kolísání rozkmitu krásně vidím na osciloskopu, takže to mohu tvrdit s vysokou mírou jistoty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JanikPetr



Založen: Oct 18, 2007
Příspěvky: 102
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2012, 23:02    Předmět: Citovat

Zajímala by mě pak celková odchylka hodin se zapojeným synchronizátorem z QUARTZ strojku za 24hod
popřípadě za dobu jednoho nátahu tedy cca 7 dnů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2012, 23:18    Předmět: Citovat

Jak jsem psal už před týdnem, s konečnými výsledky se podělím, až bude hotovo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st říjen 17 2012, 9:07    Předmět: Citovat

Tak zase jeden mezivýsledek - od včerejšího večera do teď jdou hodiny stále synchronně s tím udělátkem, nesklouzly ani o jeden kyv. Podle nepravidelností stroje kolísají kolem rovnovážné polohy o ± několik (cca 3) ms, s periodou několik minut. Samotný časový normál za tu dobu ujel cca o 20 ms (a samozřejmě hodiny s ním).

Aktuálně je synchronizační magnet na půl cestě mezi středovou polohou a krajní úvratí kyvadla. Tato poloha se mi jeví jako nejnadějnější. (Aktivní synchronizační puls je tedy každých 27 kmitů, čili 40 s.)
Pokud je magnet u krajní úvrati kyvadla (a hodiny nastaveny na rychlejší chod), má to snahu synchronizovat se na puls v okamžiku vzdalování se kyvadla od magnetu - což způsobí zkrácení rozkmitu a vzdálení se kyvadla od synchronní polohy, až do utržení synchronizace.
Pokud je magnet u středové polohy kyvadla (a hodiny nastaveny na pomalejší chod), má to snahu synchronizovat se na puls v okamžiku přiblížení se kyvadla k magnetu - což způsobí zvětšení rozkmitu, a tedy opět vzdálení se kyvadla od synchronní polohy, až do utržení synchronizace.
S magnetem na půl cestě mezi oběma těmito polohami to touto nectností netrpí, a drží to jak přibité.
Ovšem nutno podotknout, že výšeuvedené chování platí pro krátký synchronizační puls - podstatně kratší, než je délka pobytu kyvadla v dosahu magnetu. Při dlouhém synchronizačním pulsu, trvajícím déle než je délka pobytu kyvadla v dosahu magnetu, se to bude chovat příznivěji. Prameny uvádějí např. 0,3 s puls při kyvu 1 s. Já jsem ovšem kvůli výdrži baterek volil co nejkratší puls (pokusy jsem začínal s 30 ms, aktuálně 56 ms).

Edit 17.10. v 17:36: Něco je určitě úplně špatně, protože hodiny pořád sedí na tom synchronizačním pulsu a nechcou se utrhnout Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JanikPetr



Založen: Oct 18, 2007
Příspěvky: 102
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st říjen 17 2012, 21:39    Předmět: Citovat

Nepravidelnost kyvu měříš viz výše ve vláknu,tak,že čítačem měříš interval mezi synchronizačním pulsem a pulsem vzniklým průchodem kyvadla optickou závorou.Jak jsi ale za dobu měření (od včerejška) zjistil,že
samotný časový normál za tu dobu ujel cca o 20 ms (a hodiny samozřejmě s ním) ? Odvozením z doby
měření a skutečnosti,že používáš jako časový normál hodinky s odchylkou 0,1s/den.
K doplněné poznámce:hodiny sedí na synchronizačním pulsu a nejsou schopny se utrhnout !!! Není tento
problém způsoben sníženou hmotnosti závaží,kdy popudná energie závaží na kyvadlo je menší než energie
synchronizačního pulzu.Na zkoušku bych zkusil přidat na závaží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st říjen 17 2012, 21:59    Předmět: Citovat

JanikPetr napsal(a):
...Jak jsi ale za dobu měření (od včerejška) zjistil,že
samotný časový normál za tu dobu ujel cca o 20 ms (a hodiny samozřejmě s ním) ? Odvozením z doby měření a skutečnosti,že používáš jako časový normál hodinky s odchylkou 0,1s/den.

Tím "časovým normálem" jsem mínil zdroj synchronizačních impulsů pro hodiny, který mám oměřený, jak ujíždí (zpožďuje se o 40 ms/24h). Bohužel v tuto chvíli nemohu měřit obojí (krátkodobé kolísání i dlouhodobou odchylku) s potřebnou přesností současně - druhý čítač má zatím ještě podobu pytlíku součástek a neovrtaného plošňáku.

JanikPetr napsal(a):
K doplněné poznámce:hodiny sedí na synchronizačním pulsu a nejsou schopny se utrhnout !!!
Není tento problém způsoben sníženou hmotnosti závaží,kdy popudná energie závaží na kyvadlo je menší než energie synchronizačního pulzu.Na zkoušku bych zkusil přidat na závaží.

Nerozumíš legraci? To není problém, ale naopak žádoucí stav. A stále trvá, což dle murphologie znamená, že jsem nějaký obrovský problém přehlédl Laughing

Aktualizace 18.10. v 9:10: hodiny stále v synchronu, od předvčerejška neztratily ani kyv. Končím pokus a zahajuji proměření pásma synchronizace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá říjen 19 2012, 21:32    Předmět: Citovat

Aktuálně jsem se dostal na pásmo synchronizace 1 minuta/týden, se synchronizačním pulsem šířky 56 ms. Zítra zkusím ještě 2x širší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po říjen 22 2012, 20:31    Předmět: Citovat

Prodloužení synchronizačního impulsu na 120 ms se prakticky neprojevilo (kromě dvojnásobné spotřeby energie).
Upřesnění pásma synchronizace: - 20s/týden (zpomalování) a + 50s/týden (zrychlování opožďujících se hodin).
Další pokusy budou následovat se zkrácenými impulsy na 30 ms, které by měly být energeticky efektivnější. To by mi dovolilo zvýšit počet impulsů při zachování rozumné spotřeby. Už mám ideu, jak pomocí jednoho švába, 4 kondů, 4 odporů a 2 diod přidat k impulsu na 1. kyv ještě impulsy na 9. a na 47. kyv z celkových 54.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá listopad 02 2012, 21:31    Předmět: Citovat

Trochu jsem změnil přístup k věci.
Metoda "když to nejde silou, půjde to větší silou" sice přináší výsledky, ale není elegantní. Soustředil jsem se tedy na uvedení hodin do stavu, kdy budou méně fluktuovat, a bude jim tedy stačit užší pásmo synchronizace.
Se samotným strojkem až po výstupní hřídel minutové rafije jsem už spokojen. Co mě teď trápí, je nevyvážená minutová rafička. Cestou do kopce spotřebuje až 0,5 µW navíc a cestou s kopce to zas odevzdává, což je docela vidět na rozkmitu kyvadla i na periodě. Nejpříhodnější materiál na vyvážení (tj. s největší hustotou) je zlato nebo wolfram...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá listopad 02 2012, 21:58    Předmět: Citovat

Je důsledkem historického paradoxu, že hodinová ručička je kratší než minutová, i když má větší váhu. Jako kdyby halířové mince měly být větší než korunové. A tak máš šanci napravit ten historický omyl a současně zpřesnit své hodiny. Zaměň minutovou ručičku s hodinovou! Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá listopad 02 2012, 22:41    Předmět: Citovat

To na první pohled vypadá jako dobrý nápad (až na potíže s uchycením na hřídel) - ostatně původně se dělala minutová rafije malá.
Ovšem alespoň ta moje hodinová rafije má hodně bachratý ornament, takže ač je kratší, je pro její zdvihání potřeba větší moment (0,3 mNm) než u dlouhé a štíhlé minutové (0,25 mNm).
Nějaký další nápad?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá listopad 02 2012, 23:27    Předmět: Citovat

Jistě, o nápady nikdy není nouze. Jak už to většinou bývá, dá se řešit příčina nebo důsledek.
Příčinou je vertikální poloha ciferníku. Řešením je tedy uvedení ciferníku do horizontální roviny.
Důsledkem je, že dolu běží minutovka rychleji, nahoru pomalejc. Elegantní řešení spočívá v nelineární minutové stupnici, která zároveň navozuje intenzivní pocit relativity času.
Tak si vyber. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 14, 15, 16  Další
Strana 11 z 16

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund