Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Anténa a zesílení signálu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jopo166



Založen: Nov 30, 2008
Příspěvky: 1258
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: st květen 13 2020, 20:49    Předmět: Citovat

Ano z teroz zosilovačom by dosiahol lepšie vysledky či už potrebuje z lte alebo bez to už musi posudiť sam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st květen 13 2020, 21:00    Předmět: Citovat

Jasně Hille, tak to vše vysvětluje, to jsem si neuvědomil i díky tomu že jsem si tvůj příspěvek přečetl s určitým zpožděním.

Schůdných řešení je více, co jsem tak vypozoroval tak anténáři preferují zesilovače na půdě, je to kvůli snadnému přístupu a tedy možnosti experimentovat a zaměňovat za různé typy a také kvůli tomu aby zesilovač nekmital, v případě, že by silný signál znovu anténa přijala... To píšu tak obecně, ne Hillovi protože ten to ví.

Jinak s Terozem mám dobré zkušenosti, nechával jsem si tam dělat nějaké věci na míru a vždy spokojenost.
Doporučuji si nechat osadit F-konektory a pak je také možné si vybrat, jestli se bude zesilovač napájet přímo nebo po koaxu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2020, 1:05    Předmět: Citovat

Porvrzuji, co už bylo napsáno, cokoli "smrdí" Polskem, zahodit co nejdál. Ať je to to jejich trubičkové síto nebo destičkový zesilovač. Nikdy jsem s nimi nedosáhl dobrého a stabilního příjmu, a když, tak každou chvilku to fungovalo jinak. Teroz používám snad od počátku, co se objevili na trhu. Nikdy mě nezklamal. Dále už dávno nepoužívám jiné než F konektory potažené musmršťovací bužírkou. Koaxiál bílý vzduchový nebo pěnový v nouzi. Vnitřní drát měď, stínění měď nebo hlimík+drátky.vnější průměr nevím přesně, 6,5 nebo 7 mm. Útlum na 900 MHz na 100 m do 20 dB. Anténa TVA (české síto s dtáty, ne trubičkami). Navíc v DVBT 2 se budou používat nízké kanály. U nás asi do 25. Zesilovač s drátky na vstupu dávám do orig. anténní krabičky. Instalaci na střechu bohužel už nechávám na mladších kamarádech. Krabičku těsním lepidlem Chemoprénem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19592
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2020, 5:03    Předmět: Citovat

Asi tak.
Přesto tak příkře polskou produkci nesoudím, přece jen jsou místa, kde fyzikálním poučkám a zdravému rozumu navzdory stále dlouhodobě vyhovují. Nejčastěji proto, že příjmové podmínky jsou jednoduché.
Takových míst ale ubývá i v rovině, o jaké si Třebíč a okolí může nechat jen zdát.
Proto bych dal přednost řešení s pasivní anténou se symetrizačním členem, odtud dopravit signál s co nejmenší ztrátou na tu půdu a tam do kabelu vrazit linkový zesilovač jen pro kompenzaci útlumu vedení a rozbočování, případně s nějakou tou malou rezervou zisku kvůli rozdílným citlivostem různých přijímačů. Obvykle pak nejsou potřeba ani LTE a/nebo U:foun či jiné zádrže před zesilovačem.
Vůbec nejradši mám ale selektivní jedno- nebo vícekanálové zesilovače, ale v době pozastaveného přelaďování vysílačů a převaděčů a nejednotných informací o obsazených a plánovaných kanálech by mohl vzniknout problém, že kanály, pro které byl zesilovač objednaný, prostě přes noc v místě příjmu zmizí. Proto radím neuspěchat to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rysTR



Založen: Jan 13, 2011
Příspěvky: 175
Bydliště: Třebíč

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2020, 10:12    Předmět: Citovat

Samozřejmě je tam kabel s hliníkem a železem.Je to také z roku 1, kdy ještě neměl nikdo o DbvT2 ani potuchy.
Musím si na to udělat čas a nějak to dál podle vašich rad dodělat.
Dírky na destičce jsou s menší roztečí než na anténě.
Protože tomu moc nerozumím, tak jsem se také zeptal a všem díky za pomoc.

Ještě bych se rád dozvěděl o tom hledači signálu, jak jsem se ptal - Jde jím najít nejsilnější signál pro nastavení TV antény a jak jej mám zapojit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopo166



Založen: Nov 30, 2008
Příspěvky: 1258
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2020, 10:25    Předmět: Citovat

rysTR napsal(a):


Ještě bych se rád dozvěděl o tom hledači signálu, jak jsem se ptal - Jde jím najít nejsilnější signál pro nastavení TV antény a jak jej mám zapojit?
Ne to je lem na satelit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2020, 11:11    Předmět: Citovat

Většina STB má ukazatel nejen síly, ale i kvality signálu. A kvalita signálu je mnohem důležitější, než samotná "síla" tedy úroveň napětí. A jednu potěšující zprávu, na kterou ses tak trochu ptal: Settopboxy pto T2 mívají lepší "citlivost", pro dobrý obraz jim stačí horśí signál.

Jardo, máš sice pravdu, někdy stačí na příjem i "vidle" nebo kus drátu, ale já jsem se už dostkrát napálil. Pokid ty vidle nebo kus plíšku co Poláci někdy používají v součinnosti s destičkou se ziskem v desítkách decibelů nemají správnou impedanci a směrovost, je probkém udržet tu hrůzu stabilní. Navíc při nějakém signálu, který ani není televizni, se snadno zahltí. A nepomůže ani případný filtr. Do nestíněné destičjy se dostane i za ním. Zjednodušeně bych si dovolil napsat: tam, kde stačí kus drátu, bude i Polsko fungovat.

PA ty napájecí zdroje, které mají trafo a tři jednoduché součástky, pardon, ještě LED a odpor, se pokazí vždycky. Napsal jsem svoje dlouholeté zkušenosti a respektuji i joné názory.


Trochu odbočím. Ano, je možné zvolit "levnější" řešení. I kutil někdy navzdory všemu zazáří a "zákazníkovi" ušeří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12100
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2020, 12:10    Předmět: Citovat

Syron napsal(a):
kvalita signálu je mnohem důležitější, než samotná "síla" tedy úroveň napětí. A jednu potěšující zprávu, na kterou ses tak trochu ptal: Settopboxy pto T2 mívají lepší "citlivost", pro dobrý obraz jim stačí horśí signál

jen slabší ale bez odrazů a preecha . . .
Syron napsal(a):
někdy stačí na příjem i "vidle" nebo kus drátu, ale já jsem se už dostkrát napálil. Pokid ty vidle nebo kus plíšku co Poláci někdy používají v součinnosti s destičkou se ziskem v desítkách decibelů nemají správnou impedanci a směrovost, je probkém udržet tu hrůzu stabilní. Navíc při nějakém signálu, který ani není televizni, se snadno zahltí. A nepomůže ani případný filtr. Do nestíněné destičjy se dostane i za ním. Zjednodušeně bych si dovolil napsat: tam, kde stačí kus drátu, bude i Polsko fungovat.

záleží na konkrétních signálových podmínkách a jak si s tím ten co to dělá sám poradí.
Generalizovat, že všechno z "polska" je nepoužitelné je nesmysl,
stejně jako tvrdit, že je všechno perfektní.
Je to prostě případ od případu . . .
i zesilovač s 3xBFR a 30ti dB zisku jde použít, když víš co a jak . . .
když není vyhnutí a musíš dvbt zprovoznit někde na chalupě v neděli dopoledne musíš si jednoduše poradit.
už jsem taky u jednoho známeho (to jsou vždy nejhorší zákazníci) musel takto "upravovat" zesik 30dB . . . odpojil jsem mu napájení a přeškrábl jsem spoje od vstupu a od výstupu. Pak jsem kouskem drátu propojil 75 ohm ze symetráku přímo na šroubek původního výstupu zesiku . . .
a funguje to do dneska a je to už asi 8 let zpátky . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32076
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2020, 13:14    Předmět: Citovat

Podobně jsem jednou musel snižovat "na koleně" zisk polskýho zesilovače u kohosi na chatě na druhým konci republiky, když se ukázalo, že se mu zahlcuje vstup TV. V tom mým případě se jednalo o vyřazení - překlenutí druhýho stupně předzešilovače "na prasáka" vyzkratováním tranzistoru druhýho stupně kapkou "cínu" po odpojení emitoru, takže jako zešilovač fungoval jen první stupeň ... A taky to tam takhle "hrálo" několik let, minimálně do doby než majitel tu chatu z musu kvůli rozvodu prodal ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jopo166



Založen: Nov 30, 2008
Příspěvky: 1258
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2020, 15:36    Předmět: Citovat

rysTR napsal(a):

Dírky na destičce jsou s menší roztečí než na anténě.
Tak tie dierky na tom zosilovači roztiahni. Ja som ich bežne roztiahol vrtačkou alebo širšim šrubovakom alebo pilnikom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2020, 16:02    Předmět: Citovat

Já jsem musel tchánovi u polské Discovery, nebo jak se za ufo anténa jmenovala, po neustálých nářcích vyhodit síťový napáječ a předělat mu napájení na 5V ze STB. Kamenem úrazu bylo, že jakmile se zablýsklo, vytáhl konektpr ze STB. Nebyl schopen pochopit, že při připojování zpět musí zdroj vytáhnout napřed ze zásuvky. Pocgopizelně vždy vyzkratoval vstup, a já musel jet 30 km tam a 30 zpátky a v menu uastavit napájení antény. Právě v tom ufo byl jako anténa jen kouaíček plechu. Jakési hrabičky nrbo vidle. Při jakekoli změně počasí mu to začalo kmitat, pulzovat a kolísat signàl.

Samozřejmě někdy je nutná okamžizá úprava k zprovoznění systému již existujícího. Ale úmyslné pořízení Polskovin kvůli pár ušetřeným korunám považuji za pitomost. Měl by si ten šetřílrk taky zaplatit tu práci kolem zprovoznění.

Ještě "drobnost". Polské zesilovače nejsou kpmpatibilnï s 300 ohmovými anténami třeba TVA a naopak. Zesilovače z Terozu nebo jiné s definovanou vstupní impedancí většinou nefungují s polskými "hráběmi" síty z trubiček. Kdyby na těch chatách a chalupách nebyly ty polské znetky, nebylo by potřeba v neděli řešit uvedené problémy. Pochopitelně s tím zatracicábím všeho polského jsem to napsal spíš v nadsázce. Nakonec existuje dost lidí, co si koupí polská vejce s červy nebo párky s kukuřičným šrotem, když jsou levné. Třeba mezi nimi budou i dobrěm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19592
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2020, 16:38    Předmět: Citovat

Ano, vlastnosti tohoto zesilovače lze celkem úspěšně měnit snížením napájecího napětí, výrobce deklaruje rozsah napájecích napětí 10 - 15 V, ale i při snížení napájecího napětí pod 10 V pořád ještě trochu zesiluje, ale jeho vybuditelnost se zdaleka tk moc nesníží, takže roste i odolnost proti křížové modulaci.
Chce to ale říditelný napájecí zdroj, napájení 5 V ze settopboxu už je trochu málo, zisk zesilovače už při tomto napětí je kolem 0 dB, takže je vlastně jedno, jestli je v anténě symetrizační člen, který nic nežere, nebo ten zesilovač.



uprava_zes_SWA3.jpg
 Komentář:
Tento typ lze zuniverzálnit pro více roztečí svorek
 Velikost:  89.25 kB
 Zobrazeno:  65 krát

uprava_zes_SWA3.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopo166



Založen: Nov 30, 2008
Příspěvky: 1258
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2020, 17:12    Předmět: Citovat

A tu zoženieš napajaci regulovatelny zdroj ak by si ho potreboval https://www.hityshop.cz/-napajeci-zdroj-12v-100ma-s-iec-vyhybkou-regulovatelny-_d240.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2020, 22:19    Předmět: Citovat

Jak píše Hill, snížením napětí se dá v podstatě úplně bez zásahu do zesilovače a celého systému někdy uhasit "požár" z nejhoršího. Ale i při třeba 3V ještě většina zesilovačů zesiluje. Používal jsem zesilovač z Terozu jako celkem definovatelný rrgulátor-atenuátor při ladění VKV dílů signál z antény měl dostatečně stabilní úroveň, zesílení nebo až útlum jsem jednoduše a definovaně měnil velikostí napětí laboratorního zdroje číslicově nastavitelného. Takže jsem okamžitě viděl o kolik se zvýšila citlivost po každé změně nastavení cívky nebo trimru. Ten ufon zesiloval poměrně hodně i při 5 V. Skoro zbytečně moc. Na ten samotný malý plíšek bych určitě nechytil nic ani s televizorem přímo u "antény".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2020, 22:36    Předmět: Citovat

Na přesnější měření zesílení zesilovačů pro tv i vkv jsem měl ocejchovaný BM 516, ale na vkv vlastně v II. TV pásmu byl tak nestabilní, že se podle něj ladit nedalo. Jako mezinosný kmitočet to vzhledem k cca 30krát větší šířce pásma nevadilo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund