Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Konec bankovnictví u ČS a XP
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2200

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 18:18    Předmět: Citovat

judeware: povodne som tu chcel rozpisat veci podrobnejsie,bale bola by to len strata casu, kedze zjavne o pc nemas ani sajnu. predstav si, ze by si vsetko riesili programy. od dekodovania obrazkov cez tcp stack, dns, vykreslenie, certifikaty... to by bolo co program, to ine zonrazenie, a kazdy ten program by mal stovky mb. preto existuje nieco ako operacny system, ktory ma v sebe uz zakladne veci a preto vyvojari programu nemusia znova vynaliezat koleso a len prepouziju hotove veci. a jednoducho vyvoj ide dopredu. tak ako uz dnes nestaci na vozenie trabant, tak nestaci 16 rocny system - xp. preco sa robia nove auta, ked by podla teba stacilo dat do trabanta novy motor a isiel by v pohode aj 150km/h
_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 18:52    Předmět: Citovat

Já bych to rozepsal, kdo neakceptuje konec podpory, tak ať existuje jako v době před 15 lety:
- peníze si vybírá pouze s bankomatu
- doma má obálkovou metodu
- platí pouze v hotovosti a osobně navštěvuje pokladny
- převody ať dělá pouze přes složenky nebo ruční příkazy atd.

Chtít po někom, abych u něj měl peníze v bezpečí, ale já s nimi budu disponovat přes zastaralý a napadnutelný OS nebo SW, je dost naivní.
A úplná fantasmagorie je, že někdo bude stále vytvářet podporu jako charitu pro pár jedinců, kteří se chlubí tím, co jim ještě funguje.
Ale těžko to vysvětlit někomu, kdo dodnes nepochopil, co je HTTPS (= bezpečnost).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 19:07    Předmět: Citovat

Obávám se, že nejde o žádné chlubení, "komu to ještě běží", ale myslím jde uživatelům XP taky o to, že mnohem novější W10 vůbec nedělají to, co od nich jako uživatel chci.
W10 je právě z hlediska bezpečnosti ten největší průser. Nabonzují na Vás naprosto všecko, bez Všeho vědomí odesílají typicky soukromé údaje a jsou snadno zablokovatelné.
I proto hackeři dělají většinově všechny svoje sviňárny pro W7 a vyšší.
Kromě toho jsou W10 i na poměrně dobrých PC neskutečně pomalé.
Vidím to u ségry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 19:09    Předmět: Citovat

Já tomu patrně nerozumím, ale jak ten útočník dokáže vyčíst potvrzující SMS z mýho blbýho mobilu skrz děravej OS?

Ať se klidně podívá na můj účet, ale nezaplatí...

A proč třeba EB neběží přes HTTPS? Když to tady napíšu, budu jen radit narušitelům. Takže proto.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7630
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 19:13    Předmět: Citovat

citace:
I proto hackeři dělají většinově všechny svoje sviňárny pro W7 a vyšší.

Samozřejmě. Proč by dělali sviňárny pro něco, co nemá ani 10% podíl? Tohle Leoši není argument.
citace:
Vidím to u ségry.

Tak to jo. To je neprůstřelný a relevantní zdroj.
citace:
W10 je právě z hlediska bezpečnosti ten největší průser.

Nepochybně. Zato pět let neopravované XP jsou etalonem bezpečnosti.
citace:
Nabonzují na Vás naprosto všecko, bez Všeho vědomí odesílají typicky soukromé údaje a jsou snadno zablokovatelné.

Měl bys nějaký relevantní zdroj podporující toto?
Díky

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34006
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 19:16    Předmět: Citovat

pocitujlasku napsal(a):
predstav si, ze by si vsetko riesili programy. od dekodovania obrazkov cez tcp stack, dns, vykreslenie, certifikaty... to by bolo co program, to ine zonrazenie, a kazdy ten program by mal stovky mb.

Lenze vo Windows to presne tak je. Teda aspon ten TCP stack sa pouziva systemovy... Certifikaty a SSL ma Firefox vlastne, nepouziva systemove. GUI je vo Firefoxe riesene nejakymi javascriptovymi srackami, preto je to tak hrozne pomale. Kazdy vacsi program vo Windows ma zobrazovanie inak dokurvene (napr. produkty Adobe maju vlastnu implementaciu menu, ktora nefunguje cez VNC) a skutocne ma stovky MB...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 19:26    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Obávám se, že nejde o žádné chlubení, "komu to ještě běží", ale myslím jde uživatelům XP taky o to, že mnohem novější W10 vůbec nedělají to, co od nich jako uživatel chci.
W10 je právě z hlediska bezpečnosti ten největší průser. Nabonzují na Vás naprosto všecko, bez Všeho vědomí odesílají typicky soukromé údaje a jsou snadno zablokovatelné.
I proto hackeři dělají většinově všechny svoje sviňárny pro W7 a vyšší.
Kromě toho jsou W10 i na poměrně dobrých PC neskutečně pomalé.
Vidím to u ségry.

Těžko vysvětlovat, že není na trhu jen Windows (klidně si pořiď Mac se Safarim) a nebo, že systém na NVMe disku nemůže být ze zásady pomalý.

Ale nikomu se nebrání v tom, aby si objednal hromadu hamburgerů a vytvořil prohlížeč stále podporující Windows XP. Hlavně s co nejvyšším standardem zabezpečení, aby ho náhodou někdo nezažaloval, že mu díky jeho děravému prohlížeči vyluxovali účet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 19:49    Předmět: Citovat

Ta debata nikam nepovede. Co se týká MS, jsem zklamaný z toho, že kvůli novýmu kabátu si nestačí koupit novej věšák, co ho unese, ale je potřeba si pořídit rovnou novej barák. A u toho to začíná i končí. Confused
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7445

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 19:54    Předmět: Citovat

Kde běžela Vista, běží každé další Windows rychleji. Natolik to byl zabugovaný OS. V HW tak problém není. U Win10 je jen příliš mnoho přístupů k HDD najednou, takže se hodí nahradit klasický disk SSD, jinak nejsou HW nároky nijak vysoké a v pohodě mi běží i na C2D. Problém s Win10 je v obrazek_cenzuraě toho systému, kde uživatel nemá systém pod kontrolou a MS se svými updaty ho každý půlrok ještě víc rozjebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 19:59    Předmět: Citovat

Cože? Místo nového baráku si tam nainstaluj stabilní Debian a s bankou můžeš komunikovat dál. Telefony/tablety mají maximálně 3-4 letou podporu a je to standard, takže 18 letá podpora Windows XP (včetně POSReady) je málo? Být MS, tak bych takovým opravdu nasral.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 20:07    Předmět: Citovat

To klidně můžeš. Mimochodem, já nemám ČS ani George. Wink

Na vývoj tady mám WIN98NSP(to už dneska asi nenajdeš), na maily XP a když přijde na věc, tak zapnu i ten noťas s desítkama. Ale o tom to není. Je to o tom, že v rámci pokroku je vnucen paskvil, co si dělá, co chce.

A fakt nebudu přemlouvat poctivě zaplacenej a odladěnej SW, aby běžel na něčem novějším, už mnohokrát jsem zjistil, že to fakt není dobrá cesta.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]


Naposledy upravil ZdenekHQ dne st říjen 16 2019, 20:15, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34006
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 20:10    Předmět: Citovat

xsc: Presne tak. Windows 10 je technicky celkom OK, pokracovanie Vista->7->8->8.1. Chodi to prekvapivo slusne nielen na C2D, ale aj na Pentiu D. A nemusi tam byt ani SSD. Treba aspon 2 GB RAM na 32-bit verziu a 4 GB na 64-bit.

Problem je v totalne dementnom GUI, spehovacich funkciach, reklamach a vynutenych, casto nepodarenych aktualizaciach.

Dobre, ze som este pred prichodom XP od Windows odisiel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1301
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 20:44    Předmět: Citovat

Pro slovenského brata (musím reagovat):
Proč bych ve svém věku neměl mít o PC "šajn", chlapče (půl roku před reálnou dospělostí)? Very Happy

O.S. v původním slova smyslu tvoří podprogramy, které umožňují chod uživatelských programů na různém HW. V CP/M a DOSu šlo jen o volání elementárních "systémových služeb" (dnes tzv. volání, slovo služba má nový, M$em zavedený význam), jako otevření/zavření souboru, zapsání fragmentu souboru, mazání, přejmenování; služba výstupu znaku na konzoli, čtení kbd., rozsvícení pixelu na souřadnicích xy (spíš až v nonDOS GUI) apod. V CP/M šlo o CALL 0005h s parametry v registrech CPU, DOS používá softwarové INTxx.

Všechno ostatní bylo v moci programů.

Rezidentní příkazy DOSu jsou přídavnou paletou služeb, jejichž mnohonásobně větší rozsah představují tzv. knihovny v GUI O.S.

A představ si, že raný webový prohlížeč pro DOS měl rutiny na obrázky v sobě, TýSýPýýý Very Happy rovněž (na úrovni ASM jde údajně o pár desítek KB!) a grafické služby obecně prakticky neexistovaly. A přesto to chodilo! Tak kde je ta údajná velikost každého takového programu stovky MB?

DNS je věcí domácích routerů (resp. vyhrazených PC ve firemních sítích), nikoliv klientských PC, certifikáty označuji slovem administrativní vaginovina (na úrovni binárních dat jde o soubor v řádech jednotek, resp. desítek KB) a jinak je to podle mě něco, co se silně přeceňuje.

citace:
...ktory ma v sebe uz zakladne veci a preto vyvojari programu nemusia znova vynaliezat koleso a len prepouziju hotove vec...

Tím máš právě na mysli to, co u grafických O.S. od Win9x výše představují ony zassrané DLL. S každou novou verzí O.S. všechno kyne, občas záměrně staré v novém a nové ve starém nejde (a přitom princip volání služeb jádra v podstatě znamená teoretickou možnost používat programy v jenom O.S. "navždy"). A proklamovaná kompatibilita počítačů koncepce PC tomu kdysi napomáhala.

Zbytek tvého příspěvku je čirá demagogie (Trabant s novým motorem). Zastaralost XP? K smíchu! Grafický výstup funguje, zvuky vyluzuje, na klávesnici a myš reaguje, data ze sítě přijímá. Klasické PC von Neumannovy koncepce je naopak podle mě "na konci vývoje", jelikož "normální" aplikace fungují OK ("stačí to") - neberte doslova.
V současnosti (asi od roku 2005) se prostě děje umělý byznys - každých iks let se mění vzhled GUI a přidávají se "nové funkce" (nikoliv v matematickém smyslu), jako jsem to uváděl v hypotetickém příkladu s návrhářem košle. A pak program, záměrně psaný tak, že závisí "na tom novém" (co není v API, ale v knihovnách), nejde a nejde. Přejděte na vyšší verzi O.S., zakupte nový, podporovaný (všehošmírující) W10... Prostě jsou lidi kreaturami z Mikešsoftu tlačení k tomu, aby si kupovali jednou za iks let v podstatě totéž znovu a znovu.

Zkuste si představit, že byste si Tajuplný ostrov museli kupovat každých pět let znovu jenom proto, že ten nový je na křídovém papíře a ten starý má lehce vybledlá písmena. Nikoliv - kniha by musela být znehodnocená fyzicky, aby byl důvod ke koupi!
A protože O.S. je nehmotný (neopotřebitelný), dějí se naschvály, které jsem tu popisoval. Je tu jistá analogie s kurvítky u hardwaru.

Sedím tu teď u narychlo vytaženého PC s XP & staršího Linuxu. V XP ve Firefoxu 26 už ledacos nejde, v druhém O.S. ve firefoxu 53 jde "vše". Jak to? PC je hardwarově jedno a totéžžž!
No přece jde o to, aby laik rezignoval, zahodil staré a koupil nové (které v zásadě dělá to samé, co to staré). Takže zažíváme ne pokrok, ale kvazipokrok pro potěšení mocných.

citace:
...uz dnes nestaci na vozenie trabant, tak nestaci 16 rocny system - xp...

Tuhle demagogii vypíchnu ještě zvlášť. Systém poskytuje elementární (!) služby webovému browseru (což O.S. činí a umí). Browser má za úkol přijmout ze sítě datagramy, sestavit je do textů ve významu HTML, či ČezetaSkriplu ® , přijme případná dodatečná binární data (obrázky, videoklipy...), vhodým způsobem všechno interpretuje a výsledek vysype na obrazovku. Nic víc, nic míň. A nic, co by se nedalo provést třeba i na W9x, pokud by program jeho paletu systémových volání správně využil. Jenže jelikož mozilláci dostali od Mikešsoftu "všimné" (jsem o tom přesvědčen), bude se tvrdt, že to nejde. O.S. je přece starý a nepodporovaný, že?

To jistě - on by ty skripty, html kód, obrázky a jiná data v grafiku na displej svítící nepřetavil, že? Confused

Ti vocasové z U.S. chtějí dokonce lidstvo dokopat k tomu, aby O.S. nekupovali, ale pronajímali si ho, čili cálovat rok, co rok, neboť už to tak úspěšně nezastarává, jako dřív. A naše softwarové patenty a kopírajt, to je to, oč tu běží!
Dokážete si představit, že by najednou Italové chtěli po nás platit desátek za to, že celá staletí používáme "jejich" latinku? Úd ajně koupili práva od Latinů, svých předchůdců. Cool
To mě vede k domněnce, že placení za O.S. je v dnešní době paradox (jako kdybychom měli solit za tu abecedu, viz výše). Za znalost mateřského jazyka jsem ovšem nikdy neplatil, jen nepřímo kulturním činovníkům za média s hudbou a filmy, případně tvůrcům software za elektro CAD (výdělečný to nástroj). Hledejte analogii s O.S. versus komerční aplikace.

Zkrátka chlapče - zkoušel jsem nadšenecky reverse engineering CP/M (a od té doby skoro všechny detaly zapomněl) v čistém ASM v době, kdy jsi zřejmě ještě tahal kačera na provázku (konec 80. let), takže si nemyslím, že bych význam pojmu operační systém v pravém slova smyslu neznal.

A v čem spočívá současnost (umělý byznys kontra v podstatě nulový pokrok), to jsem se teď snažil obšírněji vyjádřit.

NECHCI SE DOŽÍT DOBY, VE KTERÉ BUDEME NUCENI MĚNIT KAŽDÝCH SEDM LET SPOTŘEBIČE JENOM PROTO, ŽE NÁM MOCNÍ POKAŽDÉ ZMĚNÍ NAPĚTÍ V ROZVODNÉ SÍTI (odevzdejte váš "nepodporovaný" spotřebič a kupte si, nový, dvěstěosmdesátivoltový, je přesně v souladu s direktivami evropské komise). Laughing

[Omyly a překlepy vyhrazeny]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34006
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 20:53    Předmět: Citovat

Trabant zjavne staci - minimalne jeden po Bratislave jazdi Very Happy Modry so znackou BA-TRABI.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2019, 21:05    Předmět: Citovat

@judevare: Máš 100 bodů ze sta.

Trabanty jezdí minimálně dva, jeden jsem viděl kdesi na Pálavě a chvilku jsem tomu ani nevěřil. Škoda, že Varhan Orchestrovič Bauer už auto asi vyměnil...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 2 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund