Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Náhrada za tyristor ADV1D80 6NY2
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rzwinston



Založen: Apr 06, 2015
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 18:38    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
A co předřadný kondenzátor co zařizuje napájení ty elektroniky? - měřils jej, kolik má zbytkovou kapacitu a kolik má mít podle popisu na pouzdře? (tyristory, či triaky bys měl buď probitý, nebo přerušený) Eventuálně by šlo po pečlivém nastudování funkce toho obvodu spáchat napájení transformátorkem, abys mohl bezpečně měřit řídící napětí na hradlech tyristorů, nebo triaků.
edit:
Vypadá to na napájení step-down měničem z cívkou. jeho obvod je OB2223AP (viz foto).
http://www.go-gddq.com/upload/2014-05/temp_14051415597722.pdf


no, to už jsme moc daleko...
To asi nebude rozběhový kondík(neni vidět na obrázku)pokud jo ten jsem měnil a nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 19:09    Předmět: Citovat

Nemyslel jsem rozběhový kondenzátor, ale omezovací, který se chová jako předřadný odpor (pro 50Hz) Přes tento kondenzátor se v některých aplikacích napájí usměrňovací můstek, za kterým je výkonová Zenerova dioda (Časovače, PIR čidla, a jiné), nebo přímo obvod, co má konstatní odběr (nejčastěji LED žárovky, bejvalý nabíjecí svítilny a pod..).
Jak jsem výše zmiňoval, máš tam švába, kterej Ti dělá spínaný step-down měnič (výstup je galvanicky spojen ze sítí). Takže to s tím kondenzátorem asi nebude Tvůj případ. Pokud se na rubu tej desky nic podstatnýho nenalézá, máš na fotce "silovou" desku, na který je napájecí zdroj a výkonový spínací stupně. Je možný, že v ní ani problém nebude.Budeš muset měřit "za chodu", tak pozor na zkraty a kopance..
A vůbec:
Klasický větrák z více rychlostmi (bez elektronicky ovládaných stupňů) je obyč asynchronní motor z rozběhovým kondenzátorem (asi několik uF ). Pracovní vinutí má odbočky, který určujou rychlost. (pod napětím je vždy jen jedna) nejbližšší odbočka k "nule" má nejvyšší rychlost a nejvzdálenější nejnižší. Vinutí z kondenzátorem je napájený stále stejným způsobem. Odbočky motoru prověříš ohmetrem - musíš si ovšem zjistit jejich "sled" od konce, či začátku vinutí. Podle mě ty součástky na desce jsou triaky a postupně spínají ty odbočky. Na vstupech do těch triaků musíš naměřit nějaké napětí, pokud má triak sepnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rzwinston



Založen: Apr 06, 2015
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 20:45    Předmět: Citovat

No asi jsem v elektrotechnice před 34 roky a okolo moc pozor nedával.....
ale zkusím to radši povyměňovat v mém případě to bude rychlejší.
Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 20:53    Předmět: Citovat

A co takhle: https://impremedia.net/3-speed-fan-motor-wiring/
místo přepínače si představ spínací stupně z triakem..
Motor rozchodíš i bez elektroniky..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rzwinston



Založen: Apr 06, 2015
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 14:48    Předmět: Citovat

noo pěkné obrázky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 20:24    Předmět: Citovat

Tak doufám že Tě nakoply..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rzwinston



Založen: Apr 06, 2015
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: út květen 15 2018, 17:06    Předmět: Citovat

moc ne ale 4 tyristory jsem vymenil- nic, v absolutnim tichu slysim velmi tiche cvaknuti v motoru.
Dostal jsem se na druhou desku kde jsou spinace a nejaky procesor.



IMAG0985.jpg
 Komentář:
 Velikost:  75.74 kB
 Zobrazeno:  73 krát

IMAG0985.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út květen 15 2018, 18:06    Předmět: Citovat

To nejsou tyristory, ale triaky. Je v tom velký rozdíl. Tyristor Ti propouští jen jednu půlvlnu, triak obě. "indukční" asynchronní motor Ti na stejnosměrný proud nepojede.
pokud chceš ověřit stav motoru, jde vyzkoušet bokem, mimo elektroniku.
"požadavek" na sepnutí triaku změříš na jeho hradle proti A1 (poznáš to, dost často bývá hradlo proti A1 zashuntovaný nějakým odporem - chce to pořádně prozkoumat silový plošňák). Pokud nenaměříš řídící napětí na bráně triaku, teprve potom hledej v řídící desce..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rzwinston



Založen: Apr 06, 2015
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: út květen 15 2018, 18:15    Předmět: Citovat

je tady moznost ze by popripade mohla byt chyba na te druhe desce?
Mam prsknout 220V pres ten rozbehovy kondik?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 790
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: út květen 15 2018, 20:50    Předmět: Citovat

Nevím, nevím, jestli tohle "pokusničení" neskončí totálně domršenou elektronikou a následně sběrným dvorem Sad.
Asi by bylo moudřejší s tím dojít za někým, kdo ví co a jak, a koukat mu na ruce při opravě, a následně se pokusit až po získaných zkušenostech o opravu toho druhého ventilátoru ???
Nic ve zlém, jen to podle probíhající diskuze bohužel zatím nevidím dobře. A ono pak napravovat škody po rádoby kutilovi, stojí i desetkrát více času a peněz Sad. Dost lidí mělo protáhlé ksichty, když jsem jim na jimi dokurveném tišťáku našel za chvilku vadnou součástku s tím, že by oprava byla původně za několik desetikorun, nyní ale již v řádu tisíců ... po odchodu z dílny pak venku asi tloukli hlavou o zeď Smile.
Hezký večer,
Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rzwinston



Založen: Apr 06, 2015
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: st květen 16 2018, 15:28    Předmět: Citovat

To já rád dělám takové capiny.... možná pujde do šřotu třeba ne.
No na výstupu té 1 desky do desky s přepínači nenaměřím žádné stejnosměrné napětí ale střídavé(u obou větráků) tak asi to bude v té první desce.



IMAG0988.jpg
 Komentář:
 Velikost:  72.33 kB
 Zobrazeno:  80 krát

IMAG0988.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32045
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st květen 16 2018, 16:04    Předmět: Citovat

VASEK_W napsal(a):
Nevím, nevím, jestli tohle "pokusničení" neskončí totálně domršenou elektronikou a následně sběrným dvorem Sad.
Asi by bylo moudřejší s tím dojít za někým, kdo ví co a jak, a koukat mu na ruce při opravě, a následně se pokusit až po získaných zkušenostech o opravu toho druhého ventilátoru ???
Nic ve zlém, jen to podle probíhající diskuze bohužel zatím nevidím dobře. A ono pak napravovat škody po rádoby kutilovi, stojí i desetkrát více času a peněz Sad. Dost lidí mělo protáhlé ksichty, když jsem jim na jimi dokurveném tišťáku našel za chvilku vadnou součástku s tím, že by oprava byla původně za několik desetikorun, nyní ale již v řádu tisíců ... po odchodu z dílny pak venku asi tloukli hlavou o zeď Smile.
Hezký večer,
Vašek
Přesně tohle jsem zažil mnohokrát - ale ten konečnej výsledek vypadal naprosto odlišně od tvý představy. Na vině jsem byl samozřejmě JÁ, protože jsem jim tak jednoduchou věc nedokázal opravit pokud možno hned a zadarmo - přestože ten dotyčnej svým předchozím naprosto laickým zásahem zprasil co mohl ...

Od jistý doby se v případech, kdy jsem postavenej před podobnej úkol, úplně nejdřív ze všeho zeptám "A REJPAL UŽ SE V TOM NĚKDO?" nebo "A TY SES DO TOHO ANI NEPODÍVAL?" - z okamžitý reakce dotazovanýho jde krásně usoudit na to, co se po oddeklování objeví ... Už jsem takhle přišel o pár kamarádů respektive o dobrou pověst v podání pár lidí ze sousedství, když jsem je s takovým vidlema opravovaným aparátem poslal za tím, kdo se v tom rejpal přede mnou - ale mám klid a nemusím se děsit, co mi zase v jejich podání "vyraší" v dílně.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st květen 16 2018, 17:02    Předmět: Citovat

1. V první řadě bych začal studiem toho obvodu - link na jeho parametry jsem dál výše.
2. lokalizoval bych, k čemu který triak máš. Pokud má větrák 3 rychlosti, máš tam ještě jinou funkci, která jde ovládat - jako třeba ionizace?

3. zjistil bych, jak je připojen motor - pořadí odboček a vývodů.
Do tohoto okamžiku nemusíš nic rozebírat, připojovat a rozpojovat. vystačíš si z ohmetrem.
následující postup vyžaduje opatrnost, protože jde o měření napětí na desce "pod proudem".

1. změř napětí na zdroji (ten šváb)
2. pokud deska "žije" a přesto se větrák nedá ovládat, navol postupně všechny funkce a měř, jestli Ti jde napětí na brány triaků. Ještě by šlo triak na "hulváta" vykrátit propojkou A1 -A2 tady ale musíš znát jeho vývody a mít jistotu, co děláš. Taktéž měření napětí na triacích vyžaduje opatrnost před nechtěným zkratem a tím k zavlečení nežádoucího napětí do procesoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rzwinston



Založen: Apr 06, 2015
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: st květen 16 2018, 17:33    Předmět: Citovat

VASEK_W napsal(a):
Nevím, nevím, jestli tohle "pokusničení" neskončí totálně domršenou elektronikou a následně sběrným dvorem Sad.
Asi by bylo moudřejší s tím dojít za někým, kdo ví co a jak, a koukat mu na ruce při opravě, a následně se pokusit až po získaných zkušenostech o opravu toho druhého ventilátoru ???
Nic ve zlém, jen to podle probíhající diskuze bohužel zatím nevidím dobře. A ono pak napravovat škody po rádoby kutilovi, stojí i desetkrát více času a peněz Sad. Dost lidí mělo protáhlé ksichty, když jsem jim na jimi dokurveném tišťáku našel za chvilku vadnou součástku s tím, že by oprava byla původně za několik desetikorun, nyní ale již v řádu tisíců ... po odchodu z dílny pak venku asi tloukli hlavou o zeď Smile.
Hezký večer,
Vašek


Hoši v klidu.Teď sice trochu víc tápu ale zatím jsem toho moc nepokurvil co vím.
Skládal jsem si počítače, skládal jsem nějaké laptopy a pár TV co jedou do dneška, opravuju si auta-pokud to není na repas motoru nebo převodovky, opravil jsem a prodal asi 20 HTČek.
Samozřejmě machr přes slabo/silnoproud nejSU.Dělám to spíš pro zábavu.
Bohužel s kámošem z učňáku ted nejSu v kontaktu-Out of county.
Je fakt že jsem si myslel že bude v háji něco snadno vyměnitelného no asi to bude chtít hlubší znalosti.Ale uvidíme povyměnuju co se dá a uvidím.Třěba někdo popíchne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rzwinston



Založen: Apr 06, 2015
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: st květen 16 2018, 17:38    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
1. V první řadě bych začal studiem toho obvodu - link na jeho parametry jsem dál výše.
2. lokalizoval bych, k čemu který triak máš. Pokud má větrák 3 rychlosti, máš tam ještě jinou funkci, která jde ovládat - jako třeba ionizace?

3. zjistil bych, jak je připojen motor - pořadí odboček a vývodů.
Do tohoto okamžiku nemusíš nic rozebírat, připojovat a rozpojovat. vystačíš si z ohmetrem.
následující postup vyžaduje opatrnost, protože jde o měření napětí na desce "pod proudem".

1. změř napětí na zdroji (ten šváb)
2. pokud deska "žije" a přesto se větrák nedá ovládat, navol postupně všechny funkce a měř, jestli Ti jde napětí na brány triaků. Ještě by šlo triak na "hulváta" vykrátit propojkou A1 -A2 tady ale musíš znát jeho vývody a mít jistotu, co děláš. Taktéž měření napětí na triacích vyžaduje opatrnost před nechtěným zkratem a tím k zavlečení nežádoucího napětí do procesoru.


to budu must napřed vygooglit co se jak měří, No pokusím se.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund