Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

potřebuju poradit jak nastavit směrování v síti
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 21:44    Předmět: Citovat

Pokud ti ten router-2 umožňuje nahrát DD-WRT, který ti radil LADER, tak ho do něj nahraj a naklikej si z WAN portu LAN. Taky u OpenWrt sem tam používám variantu z jednoho LAN nový WAN, když ten původní umrtvila bouřka.
Potom bych veškeré směrování nechal na routeru-1, takže bych využíval jeho DHCP server, nebo případné ruční nastavení IP adres. Používat dvě brány nebo dva DHCP servery u dvou routerů na jednom subnetu je "divné", když to bez problému zvládne jeden.
Navíc u obou routerů máš na LAN zmíněnou stejnou IP 192.168.1.96/27 (možná překlep), u routeru-2 jednou popisuješ subnet 192.168.1.x (192.168.1.120) potom 192.168.2.x (192.168.2.120), čert aby se v tom vyznal, včetně směrování. Ale tohle už neřešme.
Po změně WAN na LAN u routeru-2 na něm nastav ručně adresu pro LAN (ze stejného LAN rozsahu routeru-1) a DHCP server na něm vypni. WiFi na něm pojede (vždy je LAN+WLAN v bridge br0) a o veškeré směrování se postará router-1.

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15569
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 22:52    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
Tady využívám nový router a na druhé patro další. Každý pokrývá jedno.
Propojeno jedním kabelem. Mezistropy je propustnost Wifi žalostná.

Já už vím, o co ti jde. Byl v tom trochu zmatek.
Kdysi jsem dělal interní síť pro jednoho, co to potřeboval mít v takovém "obchodním" domě na čtyřech patrech. Přesněji celý prodejní sklepní prostor a tři patra. Tam jsem musel použít taky 4 routry s wifinou. Přecházení mezi patry se dá, ale nemusí řešit na stejné přihlášení, ale kanály by měly být různé. Jestli bude v každém poschodí jiné přihlášení, tak to ničemu nebude vadit, vše se automaticky přehlašuje samo. U něho byla podmínka, že na každém patře musí být nezávislý příjem internetu za stejné přípojky, ale zároveň se musí PC navzájem mezi poschodími "vidět" kvůli práci ve stejném programu a skladu, ale vždy až po přihlášení, jinak se vidět nesmí, jen sdílené adresáře na přenos jiných dat. Zároveň tam na každý router byly připojeny bezpečnostní kamery, které musely být vidět i z venku přes internet (přes hesla). Zároveň výpadek jednoho z podlaží nesměl ovlivnit funkci ostatních podlaží. Celkově trochu zmatek než se ujasnilo, co chce vše dohromady. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so listopad 04 2017, 11:24    Předmět: Citovat

Standa99 napsal(a):
Wink

Bohužel DD WRT nahrát neumožňuje. Max tak BrazilFW 5.0e na který je třeba licence je ve španělštině, což by nevadilo. Pátý port ještě neuměl jen QoS na tu dobu. Je to stařičký spolehlivý kousek, takže ho nechci vyhazovat a pro účely pro které ho potřebuju plně vyhovuje. Jen chci oživit ještě ten druhý WAN. Nejlépe na něj připojit PC z možností přístupu do internetu.

citace:
Používat dvě brány nebo dva DHCP servery u dvou routerů na jednom subnetu je "divné", když to bez problému zvládne jeden.

O tom jsem četl články na internetu je najdeš a má to své výhody použít několik DHCP servrů znamená eliminovat riziko kolize. Další DHCP může fungovat i jako rezervní, pokud se prvnímu nepodaři přidělit adresu, ale to bych neřešil a neřeším.
Druhá brána se dá použít např. pro Intranet a je úplně jedno jestli je subnet jeden nebo jsou tři.

citace:
Navíc u obou routerů máš na LAN zmíněnou stejnou IP 192.168.1.96/27 (možná překlep)

To není žádný překlep. Je to možné. Dokonce popsané v jednom helpu od TP-Linku. Oni tam jen mají spojený ten subnet wifinama v modu WDS.
Druhý DHCP mám vypnutý (již jsem psal) a o směrování se v součastnosti stará router1

P32 napsal(a):
Pochopil jsi to konečně správně, akorát tam nejsou ty kamery.


Jinak samozřejmě by se dal spojit subnet i třeba v módu WDS a tím bych ušetřil dvě pevné přípojky. Jenže na tom stařičkém routeru je pomalá Wifi, ale z mnohem větším dosahem (cca +30%) než mají součastné rychlejší routery.

Wifi mohou mít klidně i jinší SSID, když se na zařízeních vytvoří záznamy vždy se zeptá jeslti má přejít na silnější síť. Jde mi hlavně o to, jak nastavit směrování a nastavení WAN2, aby PC připojené k WAN2 mělo připojení k internetu a klidně může zůstat sktryté. Zároveň by však bylo dobré mít administraci druhého zařízení z celé sítě. Wink

Na té WAN2 předpokládám, že bych to udělal jako, když se spoují dva počítače kříženým kabelem x.x.x.1 a x.x.x.2 . Záznamy budou muset být statické jelikož tam nemám žádný DHCP server. Maska podsítě a brána zatím nevím. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: so listopad 04 2017, 12:54    Předmět: Citovat

Ani u těch TP-Linků nenajdeš v konfiguraci WDS jednu IP adresu na dvou zařízeních, což je zásadní kolize a těm se chceš vyhnout.
Stejně máš jednu krabičku závislou na druhé, ono by sice při výpadku routeru-1 mohl přidělovat adresy router-2, ale bez přístupu k NETu by to bylo zbytečné.
Na to co požaduješ, se běžně používá server s VLANy a firewallovými pravidly, včetně QoS apod., to se špatně řeší jednoúčelovými krabičkami.
Na přípojku od poskytovatele bych dal ten tvůj Server-NAS-IPTV, na kterém kdyby běžel Linux, tak by zvládal bez problému všechny tvé požadavky. Z něj by byly napojené WiFi krabičky do každého patra, nebo jenom jedna nahoru, kdyby jsi rozsvítil WiFi přímo na serveru.

P.S. Na té krabičce je mezi WAN(eth0) a br0 (br0=LAN(eth1)+WLAN(ath0)) zapnutá maškaráda (NAT), což zjednodušeně znamená, že přes WAN se propouští pouze to, co je poptáno z br0, ne naopak. Tím, že bys pomocí DD-WRT přidal WAN do br0, tak by se v podstatě vyřešilo.

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so listopad 04 2017, 14:37    Předmět: Citovat

Stando už rozumím co jsi měl namysli.

Aha vždyť se nejedná o IP adresu. Very Happy Já mám namysli v tom obrázku podsíť. Vždyť za tím mám /27 což je maska podsítě.

192.168.1.96/27 je podsíť pro 30 IP adres. To mám jasně na obrázku u spojení dvou zařízení kabelem lan. A u routerů mám x.x.x.97 a x.x.x.121.
První adresa je většinou brána tedy 192.168.1.97, ale nemusí tak vůbec být.
Na obou zařízeních si mohu vybrat libovolnou bránu v rozsahu 192.168.1.97-192.168.1.126. Proto třeba u routeru2 mám uvedenu adresu 192.168.1.121.
Na routeru1 bych klidně mohl mít např. bránu 192.168.1.119 a DHCP by klidně mohl být 192.168.1.97-192.168.1.110. Zbytek adres pro statické nastavení. Statické nastavení můžeš provést i v rozsahu DHCP adres, ale musíš to mít ošefováno proti vyskytu kolize. To lze provést několika způsoby.
Např. říci, že adresa DHCP se má přiřadit navždy nebo moderní routery umějí třeba BIND nastavení a přednostní vyhrazení adresy určitému zařízení nebo pak použít vyšší adresy, protože DHCP server přiřazuje adresy postupně od nejnižší. Na druhý router bych klidně mohl přidat další DHCP server v rozmezí adres třeba x.x.x.122-x.x.x.126. Jako rezervní v případě, že by bylo odmítnuto přidělení prvním DHCP.
DHCP servery umí spolu vzájemně komunikovat. Takže by nebyl problém kdyby se i adresy překrývaly. Samozřejmě by v rozsahu překrytí nesměly být brány obou routerů.

Jinak Stando síť z VLANy by se na těch levných nízkospotřebových krabičkách nedala nastavit. A pro tyhle účely ke kterým to je určeno, je to jednoduché a levný provoz (cca 8W dvě patra 24h/deně).
Jasně viděl jsem teď android router ze čtyřmi porty na kterém by šly Vlan nastavit, ale další investice do té krabičky. Za pár let stejně budu muset investovat, ale dnes to není třeba. A vše mi funguje už několik měsíců až na to využítí toho WAN portu.

Třeba u takvého moderního TP linku jsi za druhou panelovou železobetonovou zdí skoro bez signálu. Wink Android vysokorychlostní krabičky na tom nebudou lépe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: so listopad 04 2017, 19:31    Předmět: Citovat

Teď už tu tzv. kolizi Míro chápu (proto jsem naznačoval překlep).
I když jsem v tomhle staromódní, tak budoucnost je stejně v IPv6, což je úplně něco jiného, než doteď známe. Ty rozsekáváš 32 adres mezi dva routery a u IPv6 je běžný rozsah pro koncáka /64, což je jenom tolik adres 18 446 744 073 709 551 616 Very Happy

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2017, 6:57    Předmět: Citovat

Very Happy Jasně ale zapisuj jednotlivé IPV6 adresy. Ti narostou vousy než je tam vepíšeš do těch zařízení. Jinak podporu IPV6 tam mám taky a funguje jak to mám spojeno ty sítě na všech zařízeních. Na tom za WAN asi fungovat nebude. IPV6 není budoucnost, ale odpad, který byl stvořen pro nedostatek adres, protože šikmookých černých opičáků je tolik, že by jim součastné adresy nestačily. Kdyť se to sem žene krysy. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2017, 13:28    Předmět: Citovat

Jen ze zvědavosti, co to je za typ ten starší TP-Link? Všiml jsem si, že máš i TL-WR1043ND, což je dobrý strojek, ale i v těch starších býval většinou Atheros chipset.

Taky mám někde odložený jeden starý TP-Link, do kterého nic alternativního nahrát nejde, ale v něm je Ralink. Ten router měli nainstalovaný mezi záchodem a koupelnou 20cm nad zemí a byla z něj cítit aviváž Smile . Po vyschnutí sice naběhl, ale to by musela být velká nouze, abych ho někde nasadil.

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2017, 15:41    Předmět: Citovat

Jo ten novější je gigabajtový router 1043ND. Jediné co mu chybí je Wifi 5Gz.
Není to TP link ten starší. Je to router s RTL8081 a RTL8305.
V té době byl DDWRT ještě v plenkách. Laughing
Alternativní firm uměl jedině navíc OoS, který většina routerů té doby ještě neuměla.

Proto jsem psal propustnost WAN 15Mbps a na switchi 55Mbps a z tohoto důvodu jsem ho zapojil jako switch.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund