Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Útok, který ochromil internet . . .
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 0:15    Předmět: Citovat

Nevím, jestli k tomu došlo, nejspíš ne, ale měla se prej vyrábět v Etě z vesměs dovozovejch dílů.

Hledám historii mikrovlnek v ČR, ale jediný, co jsem našel, je právě tohle + milióny FUDů o tom, jak mikrovlnka zabíjí Confused


O IoT vím už delší čas, dost čtu vědecký články, ale už tenkrát, když jsem pochopil, vo co gou, mi bylo jasný, že to bude strašně zneužitelný. A ten útok je jen špičičkou ledovce.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 0:29    Předmět: Citovat

Pochybuju, že se tady mikrovlnky vyráběly. Ale na Aukru jsem viděl jeden kus původem z CCCP. Very Happy Dnešní MW, i ty s mechanickým časovačem, to moc nepřipomínalo.

O IoT jsem slyšel taky už dřív, předchozí příspěvek jsem trochu nadsadil, ale jako dost konzervativního člověka mě tyto věci neberou. V budoucnu ale podle mě bude IoT běžně rozšířený, se všemi negativy i pozitivy. Jo, a zneužitelná a zranitelná bude i ta EET.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MATYCH



Založen: Feb 16, 2006
Příspěvky: 612

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 12:33    Předmět: Citovat

Měl jsem mikrovlnku made in CCCP,ještě po rusech z Frenštátu,neměla otáčecí talíř,ale mikrovlny rozháněla plechovou vrtulí pod vrchem,pohon gumou od ventilátoru,dveře odlitek hliník,jinak nerez potažený vepředu koženkou,tak cca 20kg.Časovač mechanický tikací.Vloni SD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radovan_79



Založen: Jul 24, 2016
Příspěvky: 650

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 12:45    Předmět: Citovat

citace:
mikrovlnku made in CCCP

Možná by místo SD bylo vhodnější zalití do betonu a svržení na dno oceánu Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34073
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 13:42    Předmět: Citovat

MATYCH napsal(a):
neměla otáčecí talíř,ale mikrovlny rozháněla plechovou vrtulí pod vrchem,pohon gumou od ventilátoru

Mam Siemens, tiez bez otocneho taniera a s plechovou vrtulkou. Akurat ta vrtulka nema ziadny pohon - toci sa vdaka prudu vzduchu od ventilatora.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9800
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 13:49    Předmět: Citovat

Naše známá měla mikrovlnku made in SSSR už někdy v druhé polovině 80-tých let, ale jednak byla hnusná (připadla mi vzhledově jak nějaká trouba v závodní kuchyni, nebo jako ty autoklávy v ordinacích doktorů), velká a těžká a beztak žrala jak ZIL Jednou jsem ji slyšel v chodu a moc tichá taky nebyla. Další věc byla ta, že na to, aby se v ní pouze ohřívalo jídlo, což se vesměs z mikrovlnkama dělá i dnes, tak byla drahý špás. Taky se o této technologii moc mezi běžným obyvatelstvem nevědělo. Dnes je mikrovlnkám nakloněná doba i kvůli tomu, že se dají koupit polotovary, který jsou přímo navržený do mikrovlnek.
Škodlivost vlastních mikrovln prokázána nebyla a dodatečné ohřívání jídlo znehodnocuje a je jedno, zda nad plynem, elektrikou, nebo na peci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2226

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 16:58    Předmět: Citovat

Trocha sa vratim k teme IoT. bola tu otazka, co nadsenci na tom vidia. Mne sa myslienka inteligentnej domacnosti paci, ale tym to konci. Sam si vyvijam rozne srandicky, od osvetlenia schodov, cez ovladanie svetiel, az po monitoring teploty a vody a co ja viem coho vsetkeho.
Ale u mna su 2 podmienky:
1) musi to byt len ako doplnok - teda vsetko musi fungovat aj bez IoT - urcite si tym nenecham riadit napr. kurenie. ale mam to ako prehlad teplot, tlaku vody, vytekajucej vody. aby som vedel reagovat ak napr sa zacne priehrievat voda v kureni, alebo praskne hadicka a voda zacne vytekat a hned ma upozorni. To iste svetla, viem ich zapnut klasickym vypinacom (rozsvietia sa naplno), ale po zapnuti viem ich intenzitu riadit cez tablet.
2) nic z toho nesmie opustit mury domu. Vsetko to komunikuje so serverom, ktory je na samostatnej sieti, kde nie je internet. Na notifikovanie budu sms. prehlady a aktualny stav bude dostupny len z mojej vnutornej siete.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 17:19    Předmět: Citovat

No právě, IoT má dost dobrý předpoklady k tomu, aby bylo ovladatelný zvenčí, nejen osobou oprávněnou, ale i kýmkoliv, kdo se jej zmocní. A taky k tomu, aby se stalo takovým dobrým domácím šmírákem.
Taková obyčejná notifikace na mobil "Zapomněls doma zhasnout" sice konkrétního člověka upozorní, že zapomněl zhasnout, stejně tak dobře může upozornit osoby neoprávněný, že doma nikdo není.
Pokud bude mít něco hlasový ovládání (jako osvětlit - pohasnout), výpočetní výkon takový srandičky je zcela nedostačující, aby dokázala autonomně převádět hlas na text, stejně jako u jinýho hlasovýho ovládání, hlas se odešle centrálnímu serveru ke zpracování. Jenže jak tam je mikrofón a zvuk se odesílá po síti, může se odesílat cokoliv, tedy štěnice je na světě.

Nejsem konzerva, jistá úroveň inteligence, dá-li se to tak nazvat, se u některejch zařízení hodí, ale takový zařízení musí zůstat naprosto autonomní, za zdma mýho baráku nesmí bejt vidět.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill


Naposledy upravil MetalGod dne ne říjen 23 2016, 17:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 17:27    Předmět: Citovat

Pokud nebude jiná možnost, než si koupit krám s IoT, IoT se budu snažit deaktivovat, nebo alespoň ochromit.
A jak se tomu bránit? Nebejt línej - tyhle vyfikundace jsou jen pro lenochy, konzumní ovce.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1688

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 17:30    Předmět: Citovat

Opravdu? A co třeba takové set top boxy, smart TV, úložiště NAS, soukromé cloudy, fungující s firmwarem, o jehož funkcích a činnosti uživatel nemá přehled?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 17:55    Předmět: Citovat

1) Na TV nečumím, tedy nepotřebuju ani STB (kdybych chtěl, mám hybridní TV kartu), už vůbec ne SmrtTV. A to ostatní? Zrovna síťový úložiště mi běží na stroji, kterej fachčí 24/7, ale jestliže si někdo koupí hotovku, kterou jen píchne do zásuvky a tím to hasne, ať se potom nediví následků rčení, že za blbost se platí.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9800
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 18:00    Předmět: Citovat

Donedávna jsem byl taky příznivcem různých takových "hračiček" - jenomže poslední dobou, taky díky zkušenostem z práce mě ta eufórie postupně opustila a na místo ovládání přes tablet dávám přednost klasickýmu vypínači. Jasně, zapnout si topení v domě přes internet může být fajn, ale co když internet zrovna stávkuje. Je to jako z mobilem - když se chci na něj spolehnout, jako na sviňu nemá signál, nebo je vybitej. To nepočítám situaci, kdy se sekne firmware. Veškerý věci mají mít co nejjednodušší ovládání, aby byly co nejméně složité a dokázal je ovládat i ignorant.
V jednom nedávném vlákně jsem řešil "křivost" displeje mobilního telefonu LENOVO. Ovšem ten telefon byl taky hlavně tak trochu podrazák. Používal jsem v něm SIM ze zablokovaným internetem z operátorovy strany. Bylo zajímavý, že i přes to, že jsem mobilní data na tomto telefonu nikdy nezapínal, chodily mi SMS, že se telefon pokoušel připojit k mobilnímu internetu - pročpak asi? Pokud jsem s ním chtěl na internet, řešil jsem to přes svoji wifi síť. Tak pročpak potřeboval mobilní data? - nebýt toho zablokování, tak mi tento "exces" strhl z karty 25 kaček denně za "internet na den". A tohleto bude u "internetu věcí" docela průser. Lenovo jsem střelil jako zánovní po továrním resetu, protože jsem jej nestihl vrátit do dvou týdnů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1688

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 18:18    Předmět: Citovat

MetalGod: Nejde o lenost, o blbost ani o divení se následkům. Oni ti uživatelé ani nemůžou vědět, co jejich zařízení, ovládané cizím softwarem právě dělá, jestli a s kým právě komunikuje.
Každý uživatel těchto věcí není bastlíř, aby místo nákupu regulérní periférie, ke své domácí počítačové síti připojoval své bastl-řešení. Stejně tak drtivá většina občanů, místo sezení ve své dílně, dlí raději v pokoji před bednou a drží v ruce raději ovladač TV, než mkropájku.
Artaban0001: Chápu, též mě před lety nadšení z těchto technologických fines, jejichž účelem je jen tahání peněz z kapes uživatelů, přešlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radovan_79



Založen: Jul 24, 2016
Příspěvky: 650

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 18:44    Předmět: Citovat

Taky na tom IoT nevidím nic lákavého. Lednice, co mi řekne, že mám koupit mlíko? Nebo světlo na schodech, které se samo rozsvítí? K čemu to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1688

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 19:39    Předmět: Citovat

Radovan79: Mě též kdysi počítač nelákal. Vždy't k čemu by mi doma byl? Abych si evidoval kostky cukru v cukřence, hrál nějaký Tetris (či co to bylo za hru), nebo dvakrát ročně napsal dopis v T602?
A vidíte, komunikuji právě z toho zařízení, o kterém jsem byl kdysi přesvědčen, že do domácnosti vůbec nepatří. Ona i ta Vámi zmíněná lednice, která třeba uživateli napoví kdy má koupit mléko a kterým uskladněným potravinám bude končit doporučená doba spotřeby, si jistě své uživatele najde. Věřím, že sprvu to zrovna nemusí být technicky zdatní jedinci z EB.
To je technický a technologický vývoj, ten nezastavíme jen jeho odmítáním.
Otázka však zní, jak se bránit zneužití těchto věcí k činnostem, pro které nebyly původně určeny, nebo třeba jen obyčejné zlomyslnosti kolegy z vedlejší kanceláře...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund