Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava darlingu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2016, 7:20    Předmět: Citovat

Za tu dobu by už asi výměna byla žádoucí. Měli jsme doma přibližně stejně staré jednostupňové SVA ale při nižší sací výšce asi 3m. Za 35 let provozu byla nutná 3× výměna vrtulí a 2× oprava opotřebené hřídele. V závěru života už fungovalo se stejnými projevy - nedostatečný tlak a nespolehlivé sání. Celkové opotřebení už bylo tak značné že generální oprava s výměnou více dílů se nevyplatila. Po výměně za dvoustupňové SVA běží bez problémů několik let.

Pokud jsou parametry čerpadla při daném použití na hraně možností je možné že opotřebení dosáhlo stupně kdy už není schopné fungovat. Před nákupem nového by bylo vhodné zvážit jestli se do budoucna nevyplatí ta předělávka systému nebo nautila. Čerpadlo za stávajících podmínek použití bude zřejmě vyžadovat častější opravy než je běžné protože se opotřebení na funkci projeví dříve.

Jinak jednomu známému taky "vařila voda" v čerpadle a netlačilo - nesálo. Točilo se totiž obráceně - při demontáži přehodil fáze na motoru. Ale snad to není tento případ. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2016, 7:43    Předmět: Citovat

Achab napsal:
"Jinak jednomu známému taky "vařila voda" v čerpadle a netlačilo - nesálo. Točilo se totiž obráceně - při demontáži přehodil fáze na motoru. Ale snad to není tento případ. Smile"
Jistá indicie by tu byla. Ta zcela nová matička na kotevním šroubu u fotografie v prvním příspěvku Laughing
Pěknou neděli všem a hlavně vodu do baráku pro ohryzka36,ale trubkama,né střechou! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2016, 9:34    Předmět: Citovat

Takže změna - i když jsem původně psal, že má mít studna 10m (podle minulého majitele měla snad 12 metrů), tak po změření má jen 7 metrů a je v ní 3,7 metru vody - to už snad smysl dává a čerpadlo přestalo popírat fyzikální zákony Embarassed .

Motor je zapojený správně - pro jistotu jsem si před demontáží vyfotil svorkovnici a také je na motoru šipka, která ukazuje směr otáčení.

Jak jsem psal - čerpadlo je zaléte (nedělal jsem to poprvé), voda v sacím potrubí byla, koš by měl být před několika lety měněný - prostě vše OK, čerpadlo saje, ale nedává tlak (manometr se ani nepohne a umyvadlo se ucpe i prstem). Rozebrané jsem ho částečně měl (kvůli jeho zablokování), ale kvůli rzi jsem se dostal jenom k prvnímu lopatkovému kolu - to sice lopatky mělo, ale celkově bylo ze stran očesané od usazenin, takže asi v tom bude problém. Hřídel byla také docela očesaná - na konci (u jedné výpustky na čele čerpadla) ztratila snad mm průměru - na to jsme nijak nedbali, protože to koneckonců před dvouma lety prý fungovalo.


Takže momentálně to vypadá na nákup nového čerpadla - ze štítku jsem dešifroval, že je to "AL32 II° ME", ta hřídel o průměru 22mm také odpovídá. Našel jsem to u několika internetových prodejců, ale přímo u Sigmy ne (našel jsem u nich jenom novější typy s jiným uchycením čerpadla k motoru). Vyrábí to nové staré čerpadla někdo jiný, nebo jak to funguje? Zkusím se v týdnu stavit přímo do Zlína k Sigmě a poptám se jich - pokud to budou schopní sehnat, tak ho koupím tam, jinak to budu muset objednávat přes internet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2016, 10:15    Předmět: Citovat

Ještě bych navštívil kovošrot . Většina vyhozených čerpadel je funkční . Nerozdělávat ani ze zvědavosti ! Použít nálezový stav . Čerpadlo na zahradu na zimu bez vody odstavím a na jaře zaleju vodou a musím hasákem pořádně zabrat , aby odlehlo . Nehroť to . Když tam najdeš třístupňové , tím lépe ! Na sání 3,5m musí jet i dost vydřené čerpadlo . Vydřená hřídel také nevadí , jen se musí třeba 2x udělat ucpávka , aby těsnící plochy byly lesklé .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2016, 10:24    Předmět: Citovat

Tak česky: Tvoje čerpadlo má jen rozdílnou přírubu k motoru.Ostatní části čerpadla jsou shodné s těma lacinějšíma,kromě duté hřídele. Poskládáš ho z nových dílů,ale asi to výjde cenově nastejno jako komplet nové.Plus čas s tím strávený.Je málo pravděpodobné,že jej mají na skladě a je jen na zakázku.Již jsem uvedl odkaz ve kterém se to uvádí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4511
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2016, 11:25    Předmět: Citovat

Blba otazka poskladal si tie segmenty dobre? Lebo ak ich prehodis alebo inak natocis tak to funguje blbo. Navyse ak tecie voda z vodovodu nemoze sa hriat cerpadlo. A bol uz aj pripad ze strhlo klinok na turbine to potom tiez netaha vodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2016, 14:12    Předmět: Citovat

Takže už je hotovo - naštěstí to nebylo doma, ale na chalupě, co byla čerstvě koupená a teprve se chystala na zabydelní, takže to až tak nespěchalo.

Čerpadlo jsem koupil toto, vše sedělo dobře, akorát jsem musel vyškrábat z díry v hřídeli zbytky barvy (hřídeli motoru se tam nechtělo a já nachtěl po novém čerpadle mlátit kladivem) a trochu dotáhnout přírubu ucpávky. Takže čerpadlo jsme přivezli na místo, zapojili, zaléli, a nic... Confused

Vypadá to, že po prvním pokusu se zvířil bordel a rez v nasávací trubce (7m hluboko, 15m daleko) a zasypal koš - takže dnes (čerpadlo jsme montovali včera) jsme lezli do studně a pro jistotu vyměnili koš (5/4" koš jsme koupili v sobotu) - jako bonus byla díra v trubce kousek od koše, což jsme způsobili hasákama, nahříváním propanbutanem a oškrkáníním závitu pilovým plátkem - závitníky jsme s sebou samozřejmě neměli, takže další hodina byla zabitá telefonickým vysvětlováním "co je potřeba" s ženou instalatéra, která pak předala vercajk další choti a ta to dovezla k nám.

Takže po výměně koše (původní "Kuli" jsme vyměnili za klasický mosazný) a zalétí nasávací trubky (ta i před výměnou koše byla plná vody, takže koš před tím nějak fungoval) a čerpadla šla voda na první pokus - nemuselo se nic znovu rozebírat, tlakový spínač fungoval regulérně. Bylo v plánu ještě napustit boiler a ústřední topení, ale to nebylo potřeba, protože už napuštěné (a nepoužívané aspoň 2 roky) bylo - jediné štěstí byly mírné zimy, protože jinak bysme museli řešit popraskané radiátory (s čímž problém nebyl).


Mimochodem - segmenty jsem poskládal dobře - na čerpadla jsou na jednom místě značky, takže by s tím problém být neměl.

Ještě přidávám fotky se srovnáním starého a nového čerpadla - třeba se to někomu řešícímu podobný problém bude hodit - čerpadla jsou prakticky identické, akorát nové má tak o půl centimetru kratší hřídel a je nové Very Happy .



Fotografie0067.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie0067.jpg
 Velikost:  78.68 kB
 Staženo:  65 krát


Fotografie0068.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie0068.jpg
 Velikost:  60.27 kB
 Staženo:  55 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2476
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: ne duben 17 2016, 20:46    Předmět: Citovat

Gratuluji, ještě doporučuji zkontrolovat motorový spouštěč, na vesnici občas nejde jedna fáze...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po duben 18 2016, 5:41    Předmět: Citovat

No, to mám také v plánu - akorát je problém v tom, že žádný motorový spouštěč zatím u motoru není (i když je v plánu) a celá chalupa je jištěná šesti šroubovacíma pojistkama a jedním IJV jističem - ještě to bude zajímavé Confused .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po duben 18 2016, 5:57    Předmět: Citovat

Vždyť ti stačí starý motorový jistič , ze šrotu zdarma .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUBO



Založen: Oct 30, 2005
Příspěvky: 3768
Bydliště: VT SLOVAKIA

PříspěvekZaslal: po duben 18 2016, 6:08    Předmět: Citovat

Ja som po výmene čerpadla namontoval na jeho vstup filter aby sa mi hned nezačalo tzv. vymývať od nečistot uvolnených z nasávacieho potrubia. Bol som milo prekvapený koľko bordelu zachytáva a čistenie perlátorov sa mi skrátilo z 1x týždenne na 1x za 2mesiace.
_________________
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4511
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st duben 20 2016, 16:27    Předmět: Citovat

https://www.google.sk/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.vasetopeni.cz%2Fuserdata%2Fproducts%2F362%2Fsk_skp.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.vasetopeni.cz%2Fsaci-kos-1-plastovy-3617cz%2F&docid=WmLmfIazj_m0VM&tbnid=MfIf1FJ2qlDXAM%3A&w=428&h=345&hl=sk-SK&client=ms-unknown&bih=287&biw=598&ved=0ahUKEwjo15LPwZ3MAhWJ7xQKHXLqAWUQMwggKAYwBg&iact=mrc&uact=8
Tento kos sa osvecil najviac sivy plastovy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund