Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lion 18650 propojovací kostky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: po říjen 26 2015, 7:12    Předmět: Citovat

Pokud se dostaneš k letošní PE, v některém s čísel okolo pololetí, je balancer pro LiFePo4 modrá LED do báze výkonového tranzistoru a to celé paralelně ke každému článku, třeba by to šlo doladit pro Lion???
Zkusím odpoledne najít a oskenovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1651
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po říjen 26 2015, 7:46    Předmět: Citovat

Modeláři mají rychlonabíječky lionek, nabíjení proudem desítky A. Balancér není součástí baterie, ale nabíječky, takže baterka musí mít jednotlivé články vyvedeny. Není přece problém navrhnout paralelní stabilizátor na 4,1V, třeba s posílenou TL431. Jiný problém je hlídání vybití.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po říjen 26 2015, 14:22    Předmět: Citovat

Olchor napsal(a):
Modeláři mají rychlonabíječky lionek, nabíjení proudem desítky A. Balancér není součástí baterie, ale nabíječky, takže baterka musí mít jednotlivé články vyvedeny. Není přece problém navrhnout paralelní stabilizátor na 4,1V, třeba s posílenou TL431. Jiný problém je hlídání vybití.

Modelářský nabíječky s balancérem mám dokonce 2 ks, ale ani jedna nezvládá víc než 6 článků a potřebnej proud. Mám sice ještě nabíječku TEMA SCD300 která umí nabíjet až 50V/30A ale ta nemá balancér.

Jaká je vlastně teorie balancování? Dosud jsem si myslel, že balancér je "sloupek" fetů (nebo jiných trandů) paralelně zapojenej k baterii, vždy jeden fet k jednomu patru.
Pokud je některý patro už příliš nabitý, pootevře se fet zapojený paralelně s příliš nabitým článkem a nabíjecí proud začne téct a vypalovat se na fetu (případně na odporu v sérii s fetem). Jenže problém balancéru je jeho zatížitelnost, dejme tomu jsou fety 50W. Takže skrz fet může týct tak kolem 10A aby se neupekl. Nojo, ale já bych chtěl nabíjet třeba 25A. Jenže to mi balancér neubalancuje.
Nebo se to balancování provádí zcela jinak? Víte o tom někdo více?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: po říjen 26 2015, 15:04    Předmět: Citovat

K tomu bodování - roky baterky normálně pájím a bez problémů. Musí se na to ale šikovně. Základem je agresivní pájecí kapalina (používám pájecí kapalinu pro klempíře - chlorid zinečnatý + další pomocné látky). Kápnu to na baterku, vezmu mikropájku s velkým hrotem, nahřeju aspoň na 350°C s velkou kapkou cínu a přitlačím na článek tak na sekundu. Tím se článek hezky pocínuje a přitom se zahřeje jen nezbytně málo. Takto udělám všechny články co chci spojovat. Mezitím ten první pocínovaný článek už vychladnul. Opakuji pocínování pro druhou stranu článku. Pak je naskládám jak chci, slepím třeba izolačkou aby držely a jdu na spojování. Používám niklové pásky (prostě to čím se profi boduje). Předtím si je pocínuji (zase s použitím té kapaliny) a pak jen přiložím pásek i s pájkou na článek a zase tak za sekundu mám hotovo.

Osobně si myslím, že pájení je snad i lepší než bodování - co jsem viděl některé bodované spoje, tak tam musel být přechovej odpor jako kráva a mechanická odolnost taky nic moc. U toho pájeného spoje je mechanická odolnost naprosto výborná - když jsme to zkoušel utrhnout, tak se mi přeškubnul ten niklový pásek, ale spoj držel.

A říkám - používám to už pěkně dlouho, jak pro Ni-XX tak pro Liion a nikdy nebyl žádnej problém. Ale chce se to fakt naučit ten postup, aby se moc neprohřála baterka. Jako dělat to s trafopájkou, používat jen kalafunu a 5 minut to tam zahřívat, tak to se samozřejmě může pak baterka rovnou vyhodit.

Celeron napsal(a):
Jenže problém balancéru je jeho zatížitelnost, dejme tomu jsou fety 50W. Takže skrz fet může týct tak kolem 10A aby se neupekl. Nojo, ale já bych chtěl nabíjet třeba 25A. Jenže to mi balancér neubalancuje.
Nebo se to balancování provádí zcela jinak? Víte o tom někdo více?
Díky

Nabíjet si to klidně můžeš těma 25A, ikdyž bude mít balancer výkon jen těch 10A třeba. Však přece v normálním provozu se ti nikdy nestane, že by ta jedna baterka byla 100%nabitá a druhá měla 2%. I při 25A nabíjení by ti měl stačit balancer co má třeba 1A, protože ten už jen doladí ty drobný neshody ke konci nabíjení. Ve spotřebaní elektronice často ani balancer NENÍ a ty packy fungujou úplně v klidu. A když už tam balancer je, tak má třeba proudovou zatížitelnost 50mA a podobně - naprosto to stačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po říjen 26 2015, 15:44    Předmět: Citovat

czatlantis napsal(a):
Nabíjet si to klidně můžeš těma 25A, ikdyž bude mít balancer výkon jen těch 10A třeba. Však přece v normálním provozu se ti nikdy nestane, že by ta jedna baterka byla 100%nabitá a druhá měla 2%. I při 25A nabíjení by ti měl stačit balancer co má třeba 1A, protože ten už jen doladí ty drobný neshody ke konci nabíjení. Ve spotřebaní elektronice často ani balancer NENÍ a ty packy fungujou úplně v klidu. A když už tam balancer je, tak má třeba proudovou zatížitelnost 50mA a podobně - naprosto to stačí.

Já se obávám, že nemáš úplně pravdu. Podívej se na test balancérů na web MZ Pečky. V podstatě z něho plyne, že pokud balancér nedokáže vypálit alespoň 1/3 nabíjecího proudu, tak přebitý baterky se vesele přebíjejí dál. S tím, jak se dokáže za provozu rozhodit Lionka nemám žádnou zkušenost. Ale vím, co dokážou LiPolky. Jedna z těch balancovaných nabíječek co mám, má "příčný proud" jen 300 mA a pokud nabíjím víc než 2A tak se prostě balancérem LiPol 4S1P nesrovnají. Při proudech do 1,5A jo.
To víš, že bych tam dal radši 7 ks BD244 na malým křidýlku než nějaký topení. Ale obávám se, že to nebude stačit. Ono je to o něčem jiným, pokud se řeší baterka za cca 500 než baterka za 20000. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: po říjen 26 2015, 18:11    Předmět: Citovat

Ten sken balanceru z PE.
Používá při nabíjení baterie 4 článků LFP20AH ve čtyřkolce



Obrázek (6).jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Obrázek (6).jpg
 Velikost:  268.81 kB
 Staženo:  282 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1651
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po říjen 26 2015, 18:42    Předmět: Citovat

Já bych to nedělal s LED, to je dost nepřesné. Použil bych TL431 ( stojí pár korun) + posilovací tranzistor. Získám paralelní stabilizátor 4,1V, můžu jich řadit sériově, kolik chci. Trandy na společný chladič,( nejlíp nějaký aktivní z PC) a dal bych tam i tepelnou pojistku.
Horší ale bude hlídání podbití, které může být pro baterku fatal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: po říjen 26 2015, 19:42    Předmět: Citovat

Balancer podle PE je velmi jednoduchý, cení se myšlenka a ochota se o ni podělit!
Toto je možno postavit bez nastavování a pokud dodržím doporučení použít pořádný chladič, pojistky ke každému článku a samozřejmě dostatečný průřez vodičů i z mechanických důvodů, nebude s ním problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po říjen 26 2015, 23:33    Předmět: Citovat

Tak to schválně zítra ubastlím a kouknu na koleno, co to bude dělat.
Jinak použiju Zajícův balancér toho novýho provedení.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1651
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2015, 8:34    Předmět: Citovat

Podle popisu je ten LED balancér nastaven na cca 3,6V. Baterie se tedy nenabije na plnou kapacitu. S jinou LED, nebo darlingtonem se dostaneš na vyšší napětí, ale pak hrozí přebití. Navíc zapojení bude dost courat s teplotou. Lionky jsou citlivé princezničky, roli hrají setiny voltu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2015, 9:13    Předmět: Citovat

barnodaj napsal(a):
Toto je možno postavit bez nastavování a pokud dodržím doporučení použít pořádný chladič, pojistky ke každému článku a samozřejmě dostatečný průřez vodičů i z mechanických důvodů, nebude s ním problém.
A navíc to zapojení funguje zároveň i jako teploměr a to se opradu vyplatí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2015, 10:18    Předmět: Citovat

V předchozím příspěvku, nahoře na stránce, píšu , že to je pro LiFePo4 a že bude to napětí třeba zkusit poladit.
TIP 147 je darlington
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/12672/ONSEMI/TIP147.html
Nakonec i Celeron píše že to nejdříve zkusí ubastlit,
já se nato taky chystám v nejbližším volném víkendu.
Konečné nabíjecí napětí se tolik neliší, v podstatě podle toho, který zdroj dat si vyberu, neměl bych překročit 4,2 (4,15) V na článek, teď záleží na katalogovém listu použité baterie (výrobce).
Důležité bude obvod vyzkoušet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá říjen 30 2015, 15:16    Předmět: Citovat

S tím pájením je to kokotina. Dá se to zapájet, ale baterka se dost prohřeje. Samozřejmě funguje dál, pokud to tam nebudete držet minutu a nebouchne Vám v rukách. Taky jsem je pájel, protože bodovačka nebyla a byly to už používané články. Za sekundu se to dost těžko prohřeje. Minimálně dvě až tři a to už se začíná tavit izolace mezi + a -.
Taky jsem dělal pájecí vodičkou a mikropájkou.
Prostě ta baterka dostane po koulích.

Potřebný bodovací čas je nějakých 300ms a méně.
Dobře zabodované spoje dobrou technikou žádné přechodové odpory nemají a spoje jsou velice kvalitní.



Ten balancer je třeba. Já měl bez něj po vybíjení rovnoměrně nabitých článků na jedné 1,5V a na dalších třech 2,5 až 3,3V. Při nabíjení (14,4V/4=3,6článek) zase na jednom 4,3V na dvou kolem 3,8V a jeden dosáhl stěží 2.7V. Tak jsem je odložil. Bez balanceru je nelze prostě provozovat.

Pojem balancer si já osobně vysvětluju jako hlídač nabíjení i vybíjení prostě hlídač napětí). Je spousta schémat pod tímto pojmem a né vždy založených jen na tranzistorech.
U ultrakondů např. stačí hlídat jen přebíjení, tak se balancer dá udělat i jako odporový dělič z odporů. Nebo zenerky čí svítivé diody. Jak je prostě jeden víc nabit jak ostatní začne se vybíjet. Tím dochází ke srovnání napětí na všech ultrakondenzátorech.

A balancer zde uvedený z PE hlídá taky aby se články nevybily pod 2,5V ???
Jak to chcete řešit s modelářskou nabíječkou??

http://www.zajic.cz/omezovac/omezovac.htm

http://lithium-balancer.blogspot.cz/2014/07/diy-lifepo4-balancer.html

https://sites.google.com/site/airsoftbatterygreat/protection-circuit-module-for-4-cells-lifepo4-battery-pack-20a-33a
http://ev-power.com.au/webstore/index.php/ev-power-bms/bms-cell-modules-1/cmlfp-cell-module.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá říjen 30 2015, 23:26    Předmět: Citovat

Po tom, co chvíli zkoumám Lionky, došel jsem po konzultaci s techniky 3 dodavatelů Lionek k tomuto názoru:

1- Články musí být ze stejného balení, stejné výrobní šarže a data, tedy s téměř totožnými parametry. Takové lze koupit jen u velkoobchodníka co má k dispozici velká balení.
2- Na Lion 7S 22P se nedá koupit nabíječ přímo na 230V s balancérem, který by měl požadované parametry.
3- Balancování při nabíjení musí být příčným proudem cca 1/5 nabíjecího proudu. Pokud je třístupňová nabíječka, balancování se uplatňuje až ve druhé a třetí fázi, kdy je již nabíjecí proud několikanásobně nižší než v první fázi. Navíc u baterie s články ze stejné šarže nemohou při vybíjení celé baterie příliš kolísat napětí jednotlivých článků, pokud nejsou vyloženě vadný.
4- při vybíjení stačí hlídat minimální dovolený napětí na všech "patrech" baterie a pokud některý zahlásí alarm, celou baterii odpojit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund