Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramo NC450, vypíná se
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2019, 21:40    Předmět: Citovat

Problém může být buď ve zdroji, nebo ve spínacím obvodě tranzistorů T1, T2.
Kontrola zdroje:
Znovu ověř, že jsi vyměnil C7 za správnou hodnotu (1000uF/15V) a také zkontroluj diody D11/D12 a pojistky Po1/Po2. Změř napětí na C7.
Kontrola spínacího obvodu:
Změř napětí na kolektoru T2 pro obě rychlosti. Mělo by být max. několik desetin Voltu. Pokud je větší, kontroluj C1, T1, R4, R5 a T2. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2019, 7:08    Předmět: Citovat

Ahoj
díky moc za rady.

C7,C3 jsem nahradil 1000uF/16V (standard 105 stupňů C). Lepší náhradu jsem nenašel a polaritu jsem dodržel.

Po prvním spuštění gramofonu po letech bylo trafo hlasitější, teď je poměrně tiché.
V domnění, že je chyba v trafu jsem již dříve zkoušel změřit multimetrem.
S vyndanými pojistkami jsem za jednou diodou změřil cca 4,5 V za druhou diodou cca 6 V. S oběma pojistkami jsem za nimi naměřil asi 17 V. Domnívám se, že je to specifikum měření před usměrněním, lépe jsem to změřil nedokázal, ale usoudil jsem, že bude chyba spíš v obvodu.

Dám vědět ohledně dalších poznatků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2019, 8:23    Předmět: Citovat

Zkus to měření zopakovat tak, že budeš měřit napětí na žárovce Ž vždy s jednou vyndanou pojistkou. V obou případech by napětí mělo být stejné. V opačném případě je vadná příslušná dioda nebo vinutí trafa.
Při 17V na C7 bude spíše problém v obvodu T1/T2. Ale C7 je v tom případě napěťově přetížen a měl bys ho nahradit např. 1000uF/25V.
Wink
p.s. A také zkontroluj, jest-li má žárovka původní parametry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2019, 9:18    Předmět: Citovat

Všechny podněty ověřím a dám vědět, hned jak budu moci (nejspíš dnes večer).

Ohledně žárovky; na externí trafo motor běží i s odpojeným Fotorezistorem (tzn. odpor nekonečno na F0). Na síťové trafo se gramofon chová úplně stejně s odpojeným F0, připojeným F0 s žárovou, či bez žárovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2019, 9:42    Předmět: Citovat

Působení změny hodnoty fotoodporu (odpojení, zkrat...)je vždy pouze dočasné, protože je do spínače T1/T2 přenášeno přes kondenzátor C1. V ustáleném stavu tedy bude T1 vždy uzavřený (UR4=0V) a T2 otevřený, t.j. sepnutý (přes R5) a to bez ohledu na stav fotoodporu. Kondenzátor C1 je v zacloněném stavu FO nabitý (přes R2 a R4), v osvětleném stavu vybitý (přes FO a R4). D1 chrání přechod B-E T1 v závěrném směru.
Přenáší se tedy pouze změna při zaclonění žárovky (na výběhové drážce desky), kdy se T2 na krátkou dobu (danou konstantou C1R4) zavře (rozepne). Wink
Pokud by měl C1 např. svod, pootevíral by se přes něj T1, což by se projevilo právě "škrčením" v relé Re2 nebo Re3 (při napájení z trafa) a posléze jeho odpadením (a tím i vypnutím Re1). Podobně by se mohl projevit i normální svodový proud C1 při přerušeném R4.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2019, 16:56    Předmět: Citovat

Měření jsem provedl za použití napájení ze síťového trafa.

zkontroluj diody D11/D12:
na multimetru test diody se signalizací
D11 v propustném směru nepípne, ale ukáže hodnotu 604
D12 v propustném směru nepípne, ale ukáže hodnotu 589
v nepropusném směru nepípne a zůstává hodnota 1
Obdobně se chovají i D4(579) a D2 (588)
ale například D5 a D3 pípají (s hodnotou cca 415)

pojistky Po1/Po2:
propustné

Změř napětí na C7: 17,0V

Zkus to měření zopakovat tak, že budeš měřit napětí na žárovce Ž vždy s jednou vyndanou pojistkou. V obou případech by napětí mělo být stejné. V opačném případě je vadná příslušná dioda nebo vinutí trafa:

Při pojistce P01: 16,50 - 16,60V
Při pojistce P02: 16,50 - 16,60V
Při zapojení obou pojistek 16,9x - 17V

Vybral jsem si nevhodné místo a bohužel se mi při měření napětí žárovky podařilo škrtnout o mínus, ale pojistky které jsou oboje F400mA to vydržely, tak doufám že to trafo nepoznamenalo. (to zamrzí, protože se vše snažím dělat maximálně opatrně a šetrně).

Kontrola spínacího obvodu:
Změř napětí na kolektoru T2 pro obě rychlosti. Mělo by být max. několik desetin Voltu:
Pokud je větší, kontroluj C1, T1, R4, R5 a T2. Wink

Takže na kolektoru T2, je napětí 0,00V, ale vypnutí předchází jeho krátký nárust.
při rychlosti 33 na 0,46V a relé odpadne
při rychlosti 45, na až 1,6V (relé stihne zaškvrčet)

Na základě Tvé hypotézy mám tendenci podezírat C1, ale mohu zkusit něco změřit bez demontáže (C1, T1, R4, R5 a T2)? Jinak náhradu C1 již mám připravenou 10uF/16V

R4 v nepropustném směru dle D1 naměřím 188 kOhm v propustném směru 150 kOhm

*Na externím trafu měřím 12,12V takže multimetr by měl být ok a na gramfonu je tedy problém i s vyšším napětím


Naposledy upravil ada_cz dne po červenec 15 2019, 17:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2019, 17:13    Předmět: Citovat

ada_cz napsal(a):
...Na základě Tvé hypotézy mám tendenci podezírat C1, ale mohu zkusit něco změřit bez demontáže (C1, T1, R4, R5 a T2)?
Vzhledem k jednoduchosti obvodu toho mnoho ke změření není. Můžeš změřit např. napětí na bázi T1. Toto napětí musí být v ustáleném stavu prakticky 0V. V tom případě naměříš na bázi T2 (kolektoru T1) napětí kolem +0,65V a na kolektoru T2 zmíněných téměř 0V. Všechna tato napětí musí být stabilní (pokud nedochází ke změně osvětlení FO) a k žádnému "škvrčení" relé nesmí docházet.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2019, 18:27    Předmět: Citovat

Nejsem si jist, jestli se do ustáleného stavu vůbec stihnu dostat. Dá se něco vyvodit z poznatků níže?

před stiskem S1 / S2 je na bázi T1 0,65V a na jeho kolektoru (bázi T2) 0,6V
po stisku S1/S2 hned klesne báze T1 na -0,3V začne hned narůstat do cca 0,1V, kdy relé odpadne, zatímco na bázi T2 je okamžitě po stisku S1/S2 0,7V, ale krátce nato stoupne na 0,74V (relé zaškrčí) a odpadne.

Napětí za R2 16,5V klesne po stisku S1/S2 na spodní hranici 12V a relé odpadne (zde nepozoruju nárust před odpadnutím relé).

Napětí na C1 15,7V klesne po stisku S1/S2 pod 12V. Připadá mi, že relé odpadne ještě, když klesá, ale je to dost rychlý jev.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2019, 19:11    Předmět: Citovat

ada_cz napsal(a):
Nejsem si jist, jestli se do ustáleného stavu vůbec stihnu dostat...
před stiskem S1 / S2 je na bázi T1 0,65V a na jeho kolektoru (bázi T2) 0,6V...
I několik sekund po zapnutí před stiskem S1/S2 se jedná o ustálený stav, kdy
žárovka svítí
T1 je uzavřen (Ube->0V)
T2 je otevřen (Ube=+0,65, Uce->0V).
V tvém případě má T1 Ube=+0,65V, což je špatně. Může se tam dostat jen svodem C1 (při správném R4) nebo vadným T1. Wink
p.s. Ještě je možné, že při měření snímá fotoodpor okolní osvětlení z nějakého modulovaného zdroje (např. zářivky). Tomu je třeba zamezit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2019, 19:33    Předmět: Citovat

V mém případě se jednalo o ustálený stav, kdy žarovka i FO byly odpojeny. I vtomto případě platí tvé tvrzení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2019, 19:36    Předmět: Citovat

Ano, tím spíše. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2019, 16:43    Předmět: Citovat

Dnes jsem se konečně znovu dostal ke gramci. Zlepšilo se to, ale stále to není vyřešno.

Odpojil jsem C1, motorek nevypínal - takže skutečně to byl svod.
Na bázi T1 v ustáleném stavu bylo 0 V.

Vyměnil jsem C1 za nový (10uF/16V), a je tam zase svod. Krátce po vyzkoušení bylo v ustáleném stavu na bázi T1 0,2 V, po pár minutách to kolísalo kolem 0,1V.

Teď se to chová tak, že při rychlosti 45 vypíná hned, při rychlosti 33 už nevypne, ale relé škvrčí.

Takto se to chová bez žárovky a s odpojeným FO.

Mám špatný kondík, anebo tam teče střídavý proud?
Na C7 jsem stále naměřil 17 V (až 17,3 V).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2019, 17:06    Předmět: Citovat

Nějaký svodový proud bude mít i nový dobrý elektrolyt, takže na odporu 220kΩ (R4) nějaká desetina Voltu může být. Pokud jsou ostatní součástky spínacího obvodu v pořádku, je problém ve zvýšeném zvlnění napájení tohoto obvodu. To může být způsobeno jen vyšším odběrem některého obvodu gramece nebo nedokonalou filtrací.
Jak se to chová s odpojeným motorem (konektorem)?
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2019, 17:33    Předmět: Citovat

když do desky vedu pouze 3 vodiče z trava (ostatní jsem odletoval, stejně byly načaté z manipulací)

tak na C7 stále naměřím 17V, ale při obou rychlostech relé neodpadne ani neškrčí, doufám, že to není motorem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2019, 5:22    Předmět: Citovat

ahoj v mezičase, jsem ještě vyměnil pár součástek.

D11, D12 za nepoužité stejného Typu

T2 za nepoužitý KC147

Závada se projevuje stejně a nevím jak postupovat,
zda
- nechat zkontrolovat trafo v servise
- zkusit sehnat jiný motor
- nechat někoho vyzkoušet desku?
- předělat gramce na externí trafo - nerad bych tímto skryl jinou závadu
- zkusit dál měnit součástky (elyty, kolem regulace motoru?)

Není tady nějaký Brňák, co se kolem těch gramců motá a desku/trafo by mi mohl vyzkoušet?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund