Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plynový kotel versus elektrický bojler.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7461

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 19:21    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Ten odkaz je hezký, ale nemá nic společného s teplou vodou pro mytí. Je to jen pro výpočet teplé vody pro topení a to mě nezajímá.
Bojler se od kotle liší jen tím, že místo topné vody máte tu teplou na mytí, princip je stejný. Jinak turbo na to nemá vliv, komínová ztráta vzniká tím, že produkty hoření musíte z kotle dostat ven. Je jedno jestli do komína nebo turbem do okolí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 19:37    Předmět: Citovat

Ja na tvem miste bych sel do plynu. I kdyz to financne muze +- vyjit stejne, plynem mas 80l boiler ohraty za ctvrt hodky, s elektrikou za mnohem delsi dobu a jen tehdy pokud jede nocni proud. Ja pri rekonstrukci namontoval takovou tu moderni velkoplosnou sprchu na strop, je to parada, jen 125l boiler je prazdny behem slabych 10 minut, pokud ji mam pustenou naplno Smile

Puvodne jsem mel nejakou malou nadrzku na teplou vodu primo v kotli, coz bylo k nicemu. Topenar ji odpojil a natahl topnou vodu do klasickeho boileru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6116
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 20:14    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Jinak turbo na to nemá vliv, komínová ztráta vzniká tím, že produkty hoření musíte z kotle dostat ven. Je jedno jestli do komína nebo turbem do okolí.
To není tak úplně pravda. S turbem jde jít do chladnějších spalin (pro kondenzační kotel už je to must) a v případě koaxiálního sání/výfuku se spalovací vzduch předehřívá. Každé procento účinnosti je dobré. Navíc u komína s přerušovačem tahu to větrá víc, a k tomu i v době, kdy kotel nehoří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6572
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 20:19    Předmět: Citovat

Nevím, jestli můžeš uvažovat moji cenu za kWh elektrickou. Přímotopná sazba je levnější, navíc o poplatek za jistič se dělíme dva. Navíc ohřívám/dohřívám odpoledne, do večera. Bojler má ztráty tak 1 kWh za den. Pokud budeš ale kupovat nové, šel bych do plynu. Možná lze ale očekávat časem větší servisní náklady.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15561
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 20:28    Předmět: Citovat

Komínovou ztrátu bych raději zanedbal a ztrátu při rozvodu teplé vody taky. To není hlavním tématem. Mě jde o ten hrubý výpočet a až po té se to dá "ladit" těmito správnými připomínkami. Ohřev teplé užitkové vody přijde výrazně dráž než ohřev topné vody, ale to bych nerozebíral.
Teď jsem si opakovaným výpočtem ověřil, že TUV 80 l v elektrickém bojleru vyjde denně na 45,- Kč celkem. Množství vody na opravdovou spotřebu neřešte, vzoreček je stejný i pro 2x větší objem. Spíše se jedná o to, na kolik Kč za spotřebovaný plyn přijde ohřev přes plynový kotel bez bojleru.
Počítám, že ohřátí 80 l teplé vody za 10 minut se konat nebude, protože to by ta voda taky musela odtéct (zásobník by nebyl).
Bude to levnější, dražší nebo stejné než s tím elektrickým bojlerem ?

Nechci porovnávat el.bojler s el. průtokáčem a ani plyn. bojler s plyn. průtokáčem, ale el. bojler versus plyn. průtokáč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7461

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 20:33    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
To není tak úplně pravda. S turbem jde jít do chladnějších spalin (pro kondenzační kotel už je to must) a v případě koaxiálního sání/výfuku se spalovací vzduch předehřívá. Každé procento účinnosti je dobré. Navíc u komína s přerušovačem tahu to větrá víc, a k tomu i v době, kdy kotel nehoří.
Ano, v tom s vámi souhlasím. Šlo mi o princip komínové ztráty - tedy že na rozdíl od elektriky teplo vzniká spalováním a proto se část z něho se ztratí tím, že je potřeba produkty spalování dostat ven.
Pro výpočet výhodnosti bych bral účinnost u plynu 85%, u elektriky klidně 100% a porovnal bych takto přepočtenou cenu za kWh u plynu a elektriky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6116
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 20:59    Předmět: Citovat

85% - to je asi rozumný odhad pro klasický kotel.
FYI - já na dvou kotlích v naší domovní kotelně dosahuji dlouhodobý průměr lehce nad 90%, ale to mají kotle (z r. 1997) můj tuning, dohled a pravidelný servis.
Asi by se mělo ještě dodat, že se tu mluví o účinnosti vztažené k výhřevnosti, zatímco kWh uváděné (a fakturované) prodejci plynu jsou míněné ve spalném teple (kterého je asi o 10% víc než je výhřevnost).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 5:09    Předmět: Citovat

Elektřina vyjde levněji a je bez nebezpečí plynu a revizí , servis boileru obstaráš sám ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2131
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 6:11    Předmět: Citovat

ještě bych na to koukl z jiné stránky:
Když jsme měli elektrický bojler tak se voda často během dne vyplýtvala a až se ten nejšpinavější po celodenní práci chtěl navečer osprchovat tak již byla jen vlažná. Teď máme plyn a vůbec se nemusím omezovat s tím kdy budu dělat špinavou práci, mohu se osprchovat kdykoli bez ohledu na ostatní.
Na druhou stranu jsem ale slyšel o tom že za pár let bude nutné mít certifikát o ekologičnosti kotle. Nevím o tom zatím nic, ale pokud to vezmou něco jako ekodaň u aut tak se potom třeba elektřina vyplatí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15561
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 7:06    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Elektřina vyjde levněji a je bez nebezpečí plynu a revizí , servis boileru obstaráš sám ...

To jsem chtěl samozřejmě taky slyšet, ale s tím, jaký tam bude rozdíl v ceně. Bude to jen pro dva lidi a se sprchou a myčkou nikdy nebudou potřebovat víc. Revize se stejně u plynového kotle bude dělat, protože tam je, ale proč kupovat nový, když ten starý nástěnný s turbem jede bez problémů a takových 4-5 let ještě pojede. Ale to by taky nebyl problém, jde jen o rozumné zdůvodnění jestli tak nebo tak. Místní mají spíše ty el. bojlery na teplou vodu a plyn. kotel jen na topení, ale noví si to předělávají na plyn. kotel s ohřevem i TUV. Jen jsem se divil tomu, že se divili, že je montáž kotle stála 50 klacků (to se měli ptát už dříve).
No, kdo máte ještě náladu, tak zkuste připsat svůj názor o ceně. Nikdy není pozdě změnit názor spolu s jinými.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15561
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 7:11    Předmět: Citovat

radioelectrum napsal(a):
Na druhou stranu jsem ale slyšel o tom že za pár let bude nutné mít certifikát o ekologičnosti kotle. Nevím o tom zatím nic, ale pokud to vezmou něco jako ekodaň u aut tak se potom třeba elektřina vyplatí.

Plynový kotel je přece vždycky ekologický jak nám to tvrdili dříve s porovnáním topení na dřevo atd. (pěkné kecy). Pokud budou chtít, tak si vymyslej svou ekologičnost a hlavně, aby všichni solili. Známej má asi 15 let topení na elektřinu a tvrdí, že ho to přijde na polovinu toho, co na plyn. Ale on to má na baráku a tady jde o bytovou jednotku, kde všichni ostatní mají taky plyn na topení a el. bojler na TUV a tvrdí, že myčka nádobí jim vyřešila zbytečný odběr teplé vody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 7:15    Předmět: Citovat

Pokud by jsi chtěl koupit kotel s ohřevem vody , tak jedině s vnitřním zásobníkem . Teplota výstupní vody kolísá a tím i vody , co ti teče na záda . To znamená ještě koupit termostatickou baterii . Původně jsem dotaz chápal tak , že budeš kotlem ohřívat boiler . Plynový kotel mám sice instalován , ale topím vzhledem k cenám kamny na pevná .. Cenový rozdíl mezi elektřinou a plynem bude nezajímavý . Ale jak píši obslužně je pro mne jednodušší-tím výhodnější elektrika .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15561
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 7:29    Předmět: Citovat

Jo, obslužně mi to připadá velmi rozumné - zapnout elektřinu, nastavit teplotu a nestarat se. Maximálně vypnout externím vypínačem bojler, pokud se jede na týden pryč a před návratem po internetu zase zapnout.
Každý plynový kotel s ohřevem TUV má vnitřní zásobník kolem 5-6 litrů, aspoň co jsem se díval a samozřejmě jsou nejvhodnější ty bez třícestného ventilu po zkušenostech mých známých.
Mě nejde o nezajímavost cen, ale o zdůvodnění jiným lidem, proto bych potřeboval čísla o nákladech na ohřev 80 l na den. U elektřiny to prostě vychází na 45,- Kč a to i s výhledem na dalších 10 let. Teď bych to potřeboval zjistit ještě u toho plyn. kotle, jestli to teda někdo ví aspoň jak to prokazatelně zjistit (od-do) a porovnat.
Mě se jeví v zimě vhodnější plyn. kotel, když se stejně topí, že ? A v létě zase ten el. bojler. Ale možná to je jen můj osobní dojem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 7:38    Předmět: Citovat

Těch 6l je málo , chce to alespon 30 . Dělalo se to , když jsem topenařinu před 15 lety prodával . Tu cenu od plynu zkus na tzb .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6572
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 9:19    Předmět: Citovat

Pokud to chceš jednodušší, elektrický bojler. Trochu dražší provoz. Dvousazbu máš? Pokud je málo teplé vody, zapneš nuceně. Rozdíl mezi VT/NT není beztak tak velký. A jak jsem zahlédl psát, že cena el/plyn je stejná, stačí kouknou, co píšu. Jsou to náklady tolik peněz za tolik kWh. Naprosto objektivní.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund