Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výsledky ročního provozu boileru vs solární systém
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1353
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2015, 19:45    Předmět: Citovat

kulikus napsal(a):

Jaké jsou běžné ceny?

Za 3+1 topení a teplá voda platím zálohově 1700/měs a to mi po vyučtování bůra vracejí .76m2 byt mě tak stojí cca 15 až 16 tis ročně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2674

PříspěvekZaslal: so duben 11 2015, 10:00    Předmět: Citovat

To kulikus: Ceny za teplo jsou smluvní. Co máš Ty (Tvůj zaměstnavatel) ve smlouvě?

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5232

PříspěvekZaslal: so duben 11 2015, 13:56    Předmět: Citovat

rob_brno napsal(a):
Mě termika zajistí ročně TUV ze 75procent a 15procent topení. Dneska už bych ale do termiky nešel, budoucnost má už více méně hlavně FV.
Dovolím si mírně polemizovat na toto téma. Právě před rokem jsem řešil co vyzkouším, a ze stejné plochy tento výkon do vody (bojleru) nedostal ani náhodou, o finanční stránce nemluvě. Ano jako zdroj elektřiny (to chci zkusit), ale vyrábět složitě s nízkou účinností elektřinu a s ní nahřívat vodu mi přijde neekonomické. Tedy pokud zanedbám dotace a zelenou elektřinu, což je dle mě prasárna na obyčejné lidi.

Jinak termika s 30trubicema jak jsem psal, včera k večeru měla na bojleru 65C a začala se chladit druhou smyčkou co je do topení. Dnes tento stav nastal cca odpoledne. Ono když nahřeje vodu na 65C je ji pak celkem malá spotřeba.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9798
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so duben 11 2015, 14:34    Předmět: Citovat

Petrfilipi by měl hlavně uvést to, jestli používá tepelný kolektory, nebo fotovoltaiku.
Tepelný kolektory dokáží vytěžit teplo i z prvních déletrvajících slunečních dnů v roce a docela s dobrou účinností (papírově by měly ty "trubky" udělat až 200°C) . S tou fotovoltaikou bych si tak jistý nebyl. Podle údajů z "volně dostupných" solárních elektráren jejich průměrný výkon za minulý rok byl 1/5 maximálního (přibližně). A tuto draze vytěženou elektřinu bych raději ládoval do akumulátoru, než ji měnil na teplo.. Co vy na to?
Píšu to z pozice laika, který to nemá jak ověřit, neboť nevlastním žádnou nemovitost a nedisponuju finančníma prostředkama na realizaci..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: so duben 11 2015, 16:25    Předmět: Citovat

Osobně nemám nic proti FVE, kdyby se to realizovalo, dle původních záměrů. Pokud by si to dal člověk na střechu svého RD, nebo firma na střechu výrobní haly, tak proč ne.
Osobně jsem stavěl FVE,a uváděl i do provozu, včetně výchozí revize elektro.
Tím že se realizovaly tak velké FVE, postavené za zemědělské půdě, kde jsou výkony v MGWp, tak to už jsem proti. Navíc, tím že naši páni poslanci, nasadili tak vysokou výkupní cenu za 1 MGWp, u těch co se stihli připojit do sítě, do 31.12.2010, tak to poslaly do pr…e.
Průměrná doba provozu za 1 rok, v naši malé české kotlině, je cca 1000 hodin. Co to je, když rok má cca 8760 hodin?
I ten nejlepší panel má účinnost 18%, a každý rok jde o 1% účinnosti dolů, takže za 10 let provozu, je na účinnosti 8%?
V době, když je slunce nejvýš, panel se přehřívá, a rázem je výkon na polovině, nebo na třetině výkonu. Takže bez cizího chlazení, nedostanu z toho panelu maximální výkon.
Pro mne, je to ale nestabilní zdroj elektrické energie, tím je řečeno vše. Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2674

PříspěvekZaslal: so duben 11 2015, 19:32    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Petrfilipi by měl hlavně uvést to, jestli používá tepelný kolektory, nebo fotovoltaiku.


Já nemám kromě boileru nic. Jak jsem psal, rád bych něco chtěl, ale bez ekonomické výhodnosti nového řešení nic budovat nebudu. Boiler mám s výměníkem, tak by zbývalo jen do něho zavézt vodu z kolektorů. A boiler je v kotelně, nad kterou je plochá střecha, takže i umístění by mi vyhovovalo, trubky by měly tak 4 metry. Ale dát za takové řešení 30-40t Kč, to se mi prostě nevrátí (resp. jednou se to třeba vrátí, ale za jak dlouho?).
Takže až (doufám letos) vyměním stávající kotel H4 na uhlí za kotel na dřevo/uhlí, tak malou smyčku zavedu do výměníku boileru a to bude asi celé vylepšení.

Tu rezis: Nemáš strach že Ti to zamrzne, když tam nemáš nemrznoucí směs - třeby kdyby byl výpadek dodávky elektrické energie? Nemohl bys aspoň hrubě nakreslit Tvoje řešení?

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1651
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: so duben 11 2015, 19:42    Předmět: Citovat

Kamarád dělá ve firmě, která se zabývá ostrovními systémy pro RD, FV a tak. Probírali jsme velmi důkladně ohřev TUV pmocí FV versus fototermika. Bez dotací to vychází investičně skoro stejně. Nevýhodou FV je cca 5x větší potřebná plocha, výhoda - nehrozí stagnace a zamrznutí, vedu jen dráty a né trubky. Já osobně bych šel do Fv.
Při samoinstalaci, bez dotací návratnost cca 10 let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: so duben 11 2015, 20:22    Předmět: Citovat

Palmalsport, kde si vycucal tie udaje o poklese ucinnosti a poklese vykonu pri zohriati panelov? Shocked Moc mi to nepride, ze mas s FV velke skusenosti...mam na karavane 4ks velkych panelov a ich vykon za 8 rokov nijako pozorovatelne neklesol, plus ked som v Grecku v auguste, ich teplota je podstatne vyssia, ako moze kedykolvek byt na SK a rovnako ich vykon zodpoveda ocakavanemu maximu, ani napriek ich vysokej povrchovej teplote nedochadza k viditelnemu poklesu vykonu, nieto polovici ci tretine Confused Sa nedivim, ze ked nejaky laik uvidi taketo "argumenty", tak fotovoltaiku vnima este negativnejsie, nez by bolo zdrave...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: so duben 11 2015, 20:46    Předmět: Citovat

To : PeteBurns
Tak například jeden z panelů
Hlavně se mě nesnaž přesvědčit, že ten panel, má i po 10letech stejnou účinnost.Ono to prostě tak není.



TL4-TECHNICKÁ SPECIFIKACE PANELU SF220P.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  TL4-TECHNICKÁ SPECIFIKACE PANELU SF220P.pdf
 Velikost:  218.2 kB
 Staženo:  77 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: ne duben 12 2015, 11:22    Předmět: Citovat

palmalsport:
Ten FV panel za to svinstvo, co vymysleli pos.ranci nemůže.

Ten pokles stářím by odpovídal, ale záleží vždy od výrobce, někdy může být pokles třeba jen o 0,3proc.

Úplně mimo mísu je ovšem tvrzení "panel se přehřívá, a rázem je výkon na polovině, nebo na třetině výkonu":
Teplota panelů při letním osvitu je kolem 70st., při koeficientu výkonu(z uvedeného odkazu) 0,4proc je snížení výkonu z nominálu jen o 20procent(0,4x50st), tedy pokles ani 66proc ani polovina jak je nesmyslně tvrzena, ale jen pětina.

Poslední věta mluví za vše "Pro mne, je to ale nestabilní zdroj elektrické energie, tím je řečeno vše." - nelze čekat relevantní argumentaci, je zde osobní zaujetí vůči této technologii.


Artaban:
Viděl bych to právě naopak - s horším osvitem jde dolů rychleji výkon termiky.

Stran výtěžnosti dnes od rána do 12:10(zpolazataženo)
8,2m2(100trubic-sklon 50st): 6kwh
33m2 (polykrystal- sklon 35st): 9kwh

letní denní maxima:
termika: kolem 30kwh
FV: 33kwh


rezis:
samozřejmě nelze čekat(zatím) stejnou účinnost(stejný výkon z plochy) u obou technologií, při optimu je termika na 70proc.,FV na 18proc.
Pokud je dostatek plochy na střeše, je dobré porovnávat jednotkové investiřní náklady(tedy kolik zaplatím na získání např. 1kwh).
Není problém ohřát vakuovou termikou v zimě(když svítí) vodu v bojleru na 90st, záleží jaká byla "startovací" teplota v bečce.
Termika neohřívá NA XXstupnů, ale O XXstupnů.

Jediné čím je doposud FV oproti termice diskvalifikována je nemožnost čerpat na FV zelenou úsporu. To se má ovšem od roku 2016 změnit.
Uvažuje se o dotaci 50proc. z celkových nákladů, až max. 50t kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: ne duben 12 2015, 11:29    Předmět: Citovat

FVE, je dle tebe, stabilní zdroj elektrické energie?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5232

PříspěvekZaslal: ne duben 12 2015, 13:32    Předmět: Citovat

petrfilipi: Žádný problém.
1) Přívod teplé vody od kotle na tuhá paliva
2) Přívod teplé vody od soláru
3) Vratka k soláru
4) Vratka ke kotli na tuhá paliva
Č) čerpadlo
OV) automatický odvzušňovák (druhý je na soláru na nejvyšším místě)
EV1, EV2) elektroventil
VZ) ventil pro uzavření v zimě
ZM) zúžené místo

Přesně si teploty nepamatuji, ale momentálně hlídám teplotu v bojleru a teplotu na soláru. Pokud překročí teplota soláru teplotu bojleru začne cyklovat čerpadlo - tím vyhřeje kompletně potrubí. Pokud má tato soustava stále vyšší teplotu než bojler otevře se EV1 a EV2 zavře. Tím je pro vodu cesta bojlerem snazší než cesta zúženým místem.
Dosáhne -li teplota bojleru požadované pak se otevře EV2 a voda začne proudit i do topení. Tím držím teplotu na trubicích na cca 90℃.
Pokud nedohřeje solár vodu na potřebnou teplotu do 16:00 sepne se el. spirála a dohřeje vodu na minimální potřebnou teplotu.
Kotel na tuhá paliva funguje na samotíž takže pokud solár nedodává teplo ventil EV2 je otevřen a jede se na tuhá paliva.
Zima je je celkem průser. Pokud jsou jen noční mrazíky mám nasteveno na čerpadle cyklování takže sem tam protáhne trubkama vodu a tím zabrání klesnutí teploty pod 2C. Jinak přes zimu jsem ho měl spuštěný úplně - jednak se víceméně topí skoro celý den, a hlavně díky vzdálenosti cca 20m trubek v jeden směr jsou ztráty tak velké, že řešit výměník, expanzní nádobu a nemrznoucí směs nemá smysl. Proto ta cena kterou jsem psal.

rob_brno: jasně startovací beru teplotu okolo 30-35℃, kdy to lidi jaksi už nutí ke zrychlenému mytí se. FV zkusím (opět svým kutilským způsobem) neboť mě to prostě baví vymýšlet - ne mít Smile Jen jak jsem psal ten poměr cena výkon pokud jde o získání teplé vody je jinde. A když draze získám el. energii tak ji neutopím ve vodě.Když do vody mohu tlačit něco za desetinu ceny.



Bez názvu.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Bez názvu.jpg
 Velikost:  22.43 kB
 Staženo:  53 krát


_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: ne duben 12 2015, 18:24    Předmět: Citovat

Jedna vec je papier od vyrobcu, ktory sa preistotu chrani, druha vec je realita...okrem toho tam nikde nevidim ten pokles v zavislosti od casu, a prakticky kazdy vyrobca zarucuje minimalne 80% vykonu aj po 10tich rokoch, samotna zivotnost panelov su desiatky rokov...ja nemam dovod niekoho presviedcat, mne je uplne fuk, ci tomu niekto veri, alebo nie Very Happy Ja iba pisem, ake su moje realne skusenosti, mozem kludne poslat fotku, kde minule leto bol vykon presne rovnaky, ako ked boli panely nove, naozaj za tie roky pozorovatelne neklesol, kazdy rok je to to iste, s tymi istymi maximami...ja osobne som s FV panelmi maximalne spokojny, na novy karavan som uz nahodil dokopy 16 panelov s celkovym vykonom 1kW, nastastie realita je ovela pozitivnejsia, nez si zjavne vela ludi mysli Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15561
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 6:45    Předmět: Citovat

Nedělej z toho perpetum mobile, gumy na autě se taky sjíždějí i když jezdíš pomalu. Ty asi používáš něco, co je v klidu na tvé potřeby předimenzované, takže si toho zhorśování vlastnosti možná všimneš až tehdy, když to naráz klekne.

To máš tak, ženské o sebe dbají a proto vydrží dlouho. Chlapi jsou furt zdraví a pak nic neřeknou a naráz prostě chcípnou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 7:30    Předmět: Citovat

citace:
A tuto draze vytěženou elektřinu bych raději ládoval do akumulátoru, než ji měnil na teplo.. Co vy na to?


Podle katalogových údajů mi vychází, že energie z LiFePo4 přijde na nějakých 3,8 Kč/kWh. Tj. ukládání energie, kterou mám třebas zadarmo je pořád dražší, než ji vzít z NT, kde jsem dneska na 2 Kč/kWh.

Elektřina z FVE se dá dostat někde k ceně 2,5 Kč/kWh, (záleží jakou uvažuju ve výpočtu životnost) takže citelně míň než elektřina z VT. Ovšem problém je (ne)soudobost výroby a spotřeby.

Budu dělat reko baráku, mám v plánu primárně FVE s využitím přebytků v Akunádobě. Na termiku mám přípravu (výměník v AKU), ale furt jsem na vážkách. Je to i o tom: jsem elektrikář, FVE si udělám, trubky spíš ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 2 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund