Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Údržba asynchronního motoru po dlouhé odstávce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4040
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 6:49    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Nech toho Sendyxi , to jsou jen salonní úvahy .

Kdybych neviděl na vlastní očí jak takový "odleželej" motor po zapnutí hoří tak bych s tebou BOBOBO souhlasil, ale...... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 7:29    Předmět: Citovat

Tak, dneska půjdou z ponku kryty, hřídel a kolíbka s novou metalízou a přijde řada na motor. Jen by to chtělo nějakou kočku na strop, kdo to má furt zvedat...

Koukal jsem novovýrobu téhle pily, ale nezměnili na ni za 30 let ani šroubek, snad jen nové pravítko. Překvapilo mě , že se obejde bez rychlovypínacího tlačítka, jen s červeným ovladačem na vačkáči (místo černého).

Motor bude zaručeně změřen megmetem, rozborka podle chuti a času.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 14:05    Předmět: Citovat

To jsou zase úvahy . Kristova noho , jak může připojený studený motor na normálně jištěné přípojce po zapnutí hořet ..................................
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12358
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 17:20    Předmět: Citovat

Jak ? Plamenem, Bobobo, a s kupou smradu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32041
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 17:55    Předmět: Citovat

Bořku, asi jsi v životě měl víc štěstí, než rozumu - minimálně víc než my ostatní. Běžnej NEHERMETIZOVANEJ motor (asynchron), kterej se nepoužívá a je odloženej v NEsuchým prostředí je už po 1 roce natolik navlhlej, že jeho izolační stav je pod hodnotama definovanýma normou pro bezpečný připojení na 230/400V. Takže je nutný ho minimálně nechat v neorosujícím prostředí vyschnout aspoň na hodnotu minimálních izolačních odporů, případně ho aktivně vysušit (dá se sušit i průchodem proudu vinutím, ale musí se použít zdroj nízkýho napětí aby nedošlo k nežádoucím průrazům navlhlý izolace - motor je přitom potřeba zabrzdit) v prostředí s dostatečným větráním = odvodem vzdušný vlhkosti.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12358
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 18:24    Předmět: Citovat

Já to nechápu. Každý člověk mívá možnost dělat něco dobře, bezpečně, někdy i zcela v souladu s normami a zdravým rozumem, nebo to zfušovat jako melouchařský prase, kterých jsem za socíku viděl spoustu. Chápu, že někdo mdlejšího rozumu nebo v zoufalé sociální situaci se nechá donutit kapitálistou k obebávkám, ale dělat to programově blbě a ještě to veřejně radit ?

Co se týče spouštění takových odležených kusů, tak jsem zažil výbuch keramické svorkovnice - seshora vypadala dobře, bohužel to byl starý motor a byl pod ní volný prostor, obydlený myší, a několik vyhořelých vinutí. Na motorárně, kde jsem byl pár týdnů, takových zničených kusů z blbosti byla kupa, hlavně se tam vozily z JZD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 18:25    Předmět: Citovat

honzasl napsal(a):
Koukal jsem novovýrobu téhle pily, ale nezměnili na ni za 30 let ani šroubek, snad jen nové pravítko.
Je to celkem povedená konstrukce, kdysi jsem ji zkopíroval při stavbě podomácké cirkulárky.

S tím motorem bych asi nelitoval pár sekund a použil megmet. Jednou jsem sušil motor ještě staré konstrukce s otevřeným tělem statoru. Ve vinutí a kolem bylo nasáto hafo mastného prachu. Po rozebrání motoru odstranění horkou vodou přímo do vinutí. Pak jsem motor sušil fénem a nakones ss proudem z nabíječky asi po dobu 2 hodin. Poté kontrola megmetem = OK. Měl jsem strach, že zmagnetizuji plechy velkou remanencí, ale po zapnutí běžel normálně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32041
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 18:54    Předmět: Citovat

Jestli to je tahle pila: http://www.simek.eu/okruzni-pila-na-drevo-typ-hvp-60-a-4kw-motor/ , tak tu vlastníme už někdy od roku 1980 - kupovaná v tehdejší místní vesnický Jednotě jako HOP-77 (Hospodářská Okružní Pila) - a byl to můj první stroj na 220/380V, kterej jsem v životě SAMOSTATNĚ zapojoval - samozřejmě, s následnou pečlivou kontrolou tatíka a dědy, ale samotný zapojení bylo: NA, TADY MÁŠ KABEL, ZÁSTRČKU A VERCAJK - SÁM TO NEZAPÍNEJ, ALE ZAVOLEJ NÁS, AŽ TO BUDEŠ MÍT ZAPOJENÝ.

Podotýkám, bylo mi tehdá necelejch 12 roků... Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 19:10    Předmět: Citovat

Taky mám vzpomínku. Na tomhle typu pily přišel můj táta o život. Takže opatrně při práci, hlavně bacha na to co vám padá pod nohy. Uklouzneš špatným směrem a ...konec...

K péči o motor nemám co bych dodal. A hlavně, když už se něco dělá, tak pořádně ať to vydrží další věky. Nak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st leden 21 2015, 6:05    Předmět: Citovat

To jsou nesmysly . Měli jsme sklad na ostrohu u vody , prkenný , pochopitelně nevytápěný , poslední štace ve fabrice . A když motor na stavu shořel , tak jsem mazal s růdlem do regálu , bafnul jiný a hurá na provoz , aby mohla tkadlena za 20 minut vydělávat . Vedoucí by mne zabil , kdybych se vymlouval na navlhlý motor . Inu pár jsem jich v praxi vyměnil a bez problémů . Psát zde nesmysly o myších je pro cirkus . Jasně píši - pokud máš přívod v pořádku - ale spousta lidí i v dospělosti neumí číst , s tím už jsem se smířil , tak jaksi dostat myš dovnitř by uměl ledatak Coperfield . A s určeným jištěním maximálně při zapnutí studeného motoru tak cvakne chránič anebo jistič . Nemíním se tohoto nepraktického povídání účastnit . Jo je jediný stav , kdy bych motor rozdělával a to je jeho zaplavení .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st leden 21 2015, 15:00    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Jestli to je tahle pila: http://www.simek.eu/okruzni-pila-na-drevo-typ-hvp-60-a-4kw-motor/
Teda, mě asi klepne, přes 26 tis. ... jo je to ona. Předloni naši prodávali chalupu a tuhle tam nechali grátis jako bonus pro kupce. A navíc s hoblovacím přístavkem. Když jsem ji chtěl na chatu, tak, že se to prej nevyplatí převážet.

Za totáče stála okolo 4000 Kčs a to hoblování asi 1700.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: st leden 21 2015, 18:37    Předmět: Citovat

citace:
Za totáče stála okolo 4000 Kčs a to hoblování asi 1700.

Takže stojí furt stejně, plusmínus dvě výplaty dělníka.....

Tu novou jsem neviděl, ale pokud za tyhle prachy je vyrobená českým svářečem ze stejných jeklů, stejným hřídelem a motorem z Mohelnice, tak bych se nad cenou nepohoršoval.

Stačí se jít podívat do Baubau a kouknout jak vypadá soudobá čínská cirkulárka, vypadá to spíš jako profily na sádrokartonovou zeď....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3381
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st leden 21 2015, 19:24    Předmět: Citovat

Jo tatik kdysi po vzoru povařil podobnou. Jen ten motor trochu přestřelil - 7,5kW už je celkem dost i na řezání trámů "větrovkou" Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1686

PříspěvekZaslal: st leden 21 2015, 22:16    Předmět: Citovat

Kdysi platilo, že elektrické zařízení, připojované k elektrické síti, musí mít též nějaké vlastnosti a parametry. Proto, jestli někdo někde po deseti letech vyhrabe starou cirkulárku, měl by ji odborně prohlédnout a zkontrolovat odborník s elektrotechnickou kvalifikací. Tak, aby se následně neřešily spálené myši, škvoři, zničené svorkovnice, spálené vinutí, nebo snad nakonec i něčí funus...
Zkontrolovat stav cirkulárky, snad dokáže každý provozní elektrikář?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: st leden 21 2015, 22:57    Předmět: Citovat

citace:
měl by ji odborně prohlédnout a zkontrolovat odborník s elektrotechnickou kvalifikací.


Příslušných kvalifikací, oprávnění a titulů mám dost. Spíš ty zkušenosti provozního elektrikáře chybí. Kdybych si nebyl vědom problému (=nedostatek kvalifikace) , dotaz bych nepokládal.

(a taky jsem změnil zaměstnání, v tom minulém nebyl problém vzít na to rázák, osciloskop, termokameru, čidlo vibrací atd. atd.. Proto nedisponuji ani tím posr..ým megmetem, nebyl důvod ho mít)

Ostatně, jak vidím vyplynula z toho velmi zajímavá diskuze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund