Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plastové okna Slovaktual
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ralph



Založen: Mar 16, 2007
Příspěvky: 226

PříspěvekZaslal: so leden 03 2015, 22:27    Předmět: Citovat

Jinač mám doma meteostanici a ta mi ukazuje vlhkost v bytě v rozmezí 57 až 63 procent,sleduji to již měsíc.Jinač to mě nenapadlo špatně provedená montáž oken,že by pod rám šla zima a kondenzace pak vznikala na vnitřní straně rámu oken.Okna jsem totiž vybíral dlouho jsem četl tady na netu ohledně firem a nejlépe vypadalo,že lidé co mají okna od Slovaktualu jsou spokojení,proto jsem vybral tuto firmu.Jinač v bytě jak jsem jej koupil byly okna Rehau ale již staří okolo 7let poškozené těsnění v rámech které bylo zalisované,rovněž rámy oken byly různě prohlé a pokřivené tak jsem volil výměnu oken.Dům byl zateplený takže okenní rámy musela firma opatrně demontovat a odříznout venkovní parozábranu od okenního rámu a montáž probíhala následovně.Okenní rámy mi ukotvili pomocí kotvících pásků nemám turbošrouby skrz rám,poté zafoukali pěnou a na mou žádost mi namontovali vnitřní parozábrani insbruck I3 a namontovali Apolišty.Zvenku je zateplení,polystyrén a původní okna byly křivě usazeny,takže došlo poté k tomu,že různě vznikaly mezery mezi fasádou okolo 5 až 8mm a firma to zasilikonovala silikonem všechny venkovní spáry mezi zateplením a rámem oken.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19597
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 03 2015, 22:33    Předmět: Citovat

Tobě to tedy nedýchá a vlhkost, kterou nenaměříš ve vzduchu, máš už vysráženou na těch oknech. Dostaň ji pod 50% (i s bohatou zelení mám vlhkost mezi 40% a 52%, ale pravda, vždy je někde nějaké odvětrání a mezi pokoji se zavírají dveře jen občas).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ralph



Založen: Mar 16, 2007
Příspěvky: 226

PříspěvekZaslal: so leden 03 2015, 22:50    Předmět: Citovat

No mně se skla nerosí právě vůbec,pouze když otevřu okno kterékoli v jakemkoliv pokoji tak najdu právě dole v okenním rámu kde jsou dvě drážky tak ve vnitřní směrem k bytu loužičku vody a pak ve druhé drážce kde jsou dva odtokové kanálky také vlhkost a u balkonových dveří jsem měl již několikrát když jsem vyšel na balkon loužičku vody z okapničky okenního rámu.Rozepsal jsem se zde proto,jelikož nevím zda se smí dělat loužička vody v první drážce okenního rámu kde není žáden odtokový kanálek.Tak zjištuji co je špatně.Pokud je to tou vlhkostí v bytě Jak píše pan Hill tak je to dobré.Já mám jen obavu když okno mám zavřené třebas tři dny úplně nedávám ani mikrovětrání a pak za tři dny otevřu okno tak v okenních rámech nacházím vodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1688

PříspěvekZaslal: so leden 03 2015, 23:41    Předmět: Citovat

Jestli je před uzavřením okna rám suchý a po otevření za tři dny je voda v prostoru, odkud není konstrukčně zajištěn její odtok, patrně se bude jednat o vadu. Nemusí to být hned na reklamaci. Možná jen okenní křídlo nedosedá rovnoměrně po celé ploše do rámu a bude stačit kontrola stavu těsnění a seřízení kování technikem dodavatele oken. Po nové instalaci je to normální a máte snad záruku?
Voda může být pro plastový profil nebezpečná. Pokud v něm zmrzne, může ho i poškodit.
S tou vlhkostí a vznikem tepelných mostů, má Hill pravdu. Jeho termosnímky jsou parádní. Mám obdobnou zkušenost.
Pozor na plynový sporák: při spalování zemního plynu, vzniká též vodní pára, která z takto utěsněného bytu, nemá kam odejít.
Paneláky bývají vybaveny digestořemi. Pokud je ta Vaše funkční, může Vám posloužit k odvětrávání. Mikroventilaci v zimě ne, dlouhodobě ochlazuje okenní rám a ostění (okolí okna).
Až stavební konstrukce domu v mrazech prochladne, s relativní vlhkostí kolem 63%, si koledujete o zvlhnutí zdi (typicky v koutě) a rozvoj plísní.
Nesnažte se příliš šetřit teplem. Následné problémy s plísní v bytě po rekonstrukci, za to nestojí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 2:25    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...začalo přibývat vlhkosti v bytech, ta způsobila tepelné mosty i tam, kde předtím nebyly, na nich se sráží vlhkost ještě víc a roste to.....
Tohle si málokdo uvědomuje, ale je to drsný fakt.
Jsem také zvědavý na ty staré cihláky, od zvýšeného přízemí obalené polystyrenem. Jaký tepelný most vznikne na tom pruhu nezatepleného polozapuštěného suterénu a co to s tím barákem za čas udělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ralph



Založen: Mar 16, 2007
Příspěvky: 226

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 8:00    Předmět: Citovat

Tak jsem dnes ráno po probuzení zkontroloval vlhkost na meteostanici a byla 62 procent.Otevřel jsem v každém pokoji okno na celé po dobu deseti minut a vlhkost mi spadla na 47 procent.Po deseti minutach jsem okna všechny pozavíral ale za hodinu nato mi již začíná vlhkost opět pomalu stoupat po hodině už mám 51 procent.Myslíte,že stačí jednou denně vyvětrat abych se vyvaroval plísním?Jinač radiátory mám puštěné všechny naplno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19597
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 9:33    Předmět: Citovat

Těch 47% je už docela rozumná hodnota a po vyzrání jádra bych čekal, že vlhkost dále klesne, pokud je i z vnitřku jádra nějaké odvětrání mimo byt a stejně funguje i digestoř nad sporákem.
Každopádně odvětrání všech místností 2x denně na dvě minuty nebo jednou denně na pět minut (postupně stačí i méně) dokáže mnohé.

Radiátory naplno necháváme jen přes léto, aby to neodnesly termostatické hlavice. Normálně je máme nastavené tak, že udržují teplotu na asi 21°C, v ložnici kolem 17°C. A hřeje jen zhruba horní čtvrtina až půlka radiátoru, a to i v místnostech, kde zrovna nikdo není, jak jsem už uvedl, nezavíráme dveře. A kdo by se s tím vystydlým pokojem pak zase vytápěl, že? Na tom se totiž protopí víc.
Ty hlavice udržující stálou teplotu proti start/stop režimu ušetřily zhruba 14% nákladů na teplo, jsou tu i lidé, kteří ušetřili víc. Srovnat máme s čím, topná sezóna se rozsáhle vyhodnocuje od celé topné smyčky přes náš patní měřič až na indikátory v jednotlivých místnostech už takových 15 let (nechtějte po mně, abych šel hrabat do sklepa, jestli to dokonce není ještě víc). Teď máme indikátory elektronické s dálkovým odečtem, takže si technici firmy přijedou před dům, stáhnou data, a ani o nich nevíme. Protože indikátory mají displej, můžu si podle výpisu, který bývá k dispozici do týdne, s dostatečnou vypovídací hodnotou ověřit, zda to ve výpisu jsou zrovna moje měřáky, a zda odečtené impulsy odpovídají tomu, co ukazují. Pokud zrovna vím, že jejich auto stojí před domem, můžu si displeje opsat, budu to vědět naprosto přesně.
Možná by byla úspora ve skutečnosti větší, ale rozpočítáváme 50% nákladů podle podlahové plochy bytů a 50% podle indikátorů na radiátorech - přece jen tu jdou stoupačky skrz všechny byty, rozvod topné a zpáteční vody temperuje i přes izolace sklepy, rozvaděče topné vody s pravidelně co 4 roky kalibrovaným (a tedy výměnným) kalorimetrem také těžko zcela zaizolovat.
No a pak jsou neměřené radiátory v hale a u schodiště každého vchodu. Ty sice nad 12°C netopí, ale když topí, zaplatit to musíme také.

Pokud jde o zateplení domu, mám z toho trochu vítr: jednak se nám v úspoře výpočtově nevrátí náklady na zateplení dřív, než za 50 měsíců topných sezón, a to jen za předpokladu neměnné ceny tepla a placení hotově nebo bezúročnou půjčkou. Nic z toho však není dnešní realitou (ani hotovost, vždyť jsme právě splatili tříletou půjčku na dva další výtahy, které jsme museli chtít vyměnit nečekaně brzy, protože někdo během hry změnil pravidla a místo jednoho každé dva roky jsme měnili tři najednou), jednak se omezí dýchání spár a bude hrozit vlhnutí stěn v rozích ještě víc zejména u těch, kdo si už teď nedají vysvětlit, že větrat se prostě musí.
Čili prognóza na dalších 20-25 let je celkem jasná - jestli izolace na domě tak dlouho přežije, začne se možná vyplácet. Přesto do toho jdeme, i když půjčku na to budeme také splácet nějakých 10 let.

Tak jsem tu trochu rozebral to, co tu dlouhodobě řešíme my. Protože ve sklepě máme plastová okna a pořád je někdo pečlivě zavírá, ačkoli tudy stejně nikdo neproleze, uvažujeme o klapkách Regel-Air právě do těchto okének. Řekl bych, že sklepy v celém domě vyvětráváme jen dva - a jednou dvakrát týdně je pár minut málo. Déle hlídat odemčené společné prostory nás ale už nebaví...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15561
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 9:34    Předmět: Citovat

U starých dřevěných oken. která byla v pořádku a teplo neunikalo, tak docházelo k pozvolnému odvětrávání. Toto normální plastová okna neumožňují. Takže večer před spaním otevřít dokořán a vyvětrat tu minutku (opravdu jen minutu nebo dvě). Vnitřek se nestačí ochladit, ale vyvětrat ano. Mikroventilace to samé neumožňuje - vnitřek stačí jen prochladnout, ale nevyvětrá se ta vlhkost. A je lepší mít na spaní čerstvější než vydýchaný vzduch. Ráno se může stejným způsobem taky vyvětrat, ale už to nemá takový smysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1688

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 9:56    Předmět: Citovat

Projektanti při návrzích tepelného zásobování budovy (bytu) počítají, s hygienicky minimální výměnou vzduchu v pobytové místnosti, na úrovni 0,3 až 0,6. To namená, že za hodinu se má v místnosti vyměnit 30 až 60% vzduchu za čerstvý. U staré výstavby, to automaticky zajišťovala průvzdušnost okenní a dveřní spáry v místnosti. Použitím těsných otvorových výplní, však klesne v domě (bytě) průvzdušnost a požadavek na hygienickou výměnu vzduchu, není splněn. Následkem je zvýšená vlhkost vzduchu, kumulace škodlivin ve vzduchu, a to zejména pokud jsou v bytě používány plynové spotřebiče. Proto bude nutno zajistit přiměřený přísun čerstvého vzduchu do bytu - ať již častějším větráním, nebo nuceně ventilátorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19597
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 10:30    Předmět: Citovat

Jak si právě Ralph ověřil, je to tak, určitá minimální výměna vzduchu nezbytná je a nese výsledky. Bohužel spousta lidí, kteří investovali do plastových oken, to nechce ani slyšet, natož pochopit. Nejen, že mají utěsněná okna a vyzděné stěny lodžií (místo původní dřevěné, kolem jejíhož obvodu táhlo pořád), navíc často ucpávají růžice odvětrání spížového kouta kuchyně, aby jim netáhlo při podlaze. Asi jim nikdo neřekl, že ty růžice sice jsou uzavíratelné, přesto i zavřené mají určitou, úmyslně udrženou, netěsnost, aby jimi vždy aspoň k nějaké malé výměně vzduchu docházelo.
Může tedy dojít i k tomu, že budu mít v bytě sucho tak akorát, protože větrám, ale od souseda budu mít mokré skvrny v rozích a spárách, protože nejen nevětrá, ale za dělicí příčkou ke mně má místnost, ve které se zdržuje zřídka, topí tam jen málo nebo vůbec ne, a o kyslík se mu stará pár metrů čtverečních listů pokojových rostlin uložených na zimu z lodžie. A máme zaděláno na další potíže: ano, rostliny produkují kyslík, ale také vlhkost.
Bydlíme pohromadě a je žádoucí, aby se ke svému bydlení chovali v tomto ohledu všichni podobně. Jenže to tak nefunguje - je mnoho těch, kdo si nechávají programově vlhnout byt, ale viníka zatvrzele hledají jinde. Když už se podaří je přesvědčit, aby to zkusili, udělají to jednou dvakrát a dost. Tím se to pochopitelně nevyřeší a vlhko a plíseň mají v bytě dál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1688

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 11:47    Předmět: Citovat

Tyto nešvary jsou dány zejména změnou ekonomického prostředí, a z toho plynoucí přehnanou snahu ušetřit. Třeba i na úkor souseda, přes jehož zeď, pak k takovému výtečníkovi teplo proniká a byt mu zdarma temperuje. Korunu tomu nasadily indikátory, pro spravedlivější rozpočítání nákladů za vytápění. Šetřílkové jsou pak často doma nabaleni ve svetrech a teplákách, sedí u televize zakrytí dekou, jen aby měli na svém "měřáku" co nejméně "dílků".
Zažil jsem již i případ, kdy nájemník v paneláku reklamoval chladno v bytě. Když po stížnosti do bytu přišli údržbáři, zjistili že radiátory jsou staženy na minimum a tudíž studené. Když pána na to upozornili, odpověděl: na mé radiátory se vys-rte! Ale ty trubky od nich máte studené! A ukazoval na stoupačky. Nenechal si vysvětlit, že radiátor musí hradit ztráty tepla v bytě a proto nesmí být trvale uzavřen. Pán měl starost o "dílky", protože teplo je prý drahé.
Když se náklady na vytápění mezi uživatele bytů rozpočítvaly jen podle podlahové plochy a teplo bylo díky dotacím a daňové politice státu levné, nikdo neměl potřebu, takto blbnout.
Jen málo majitelů obytných budov si uvědomuje, že jejich dům byl stavěn podle požadavků na bydlení a technologiemi, platnými v době jeho výstavby. Že takto provedená stavební konstrukce, nemůže být ve jménu úspor, dodatečně hermeticky uzavřena. Následky jsou popsány v předchozích příspěvcích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 15:28    Předmět: Citovat

Ne , ne . Já tvrdím, že je to špatnou informovaností zákazníků . Pokud by byly tyto informace uvolněny do oběhu , 3/4 zákazníků a tím i jejich prachů by ubylo . Není k tomu co dodat . Víte , že hygiena ve škole vyžaduje u kolektivu výměnu až 12 ?? Už to vidím s nově nainstalovanými okny ... Jo novinky . Do háje . Zvláště v tomto . Jo a mám také byt v panelu s izolací a vyměněnými okny , aby někdo nemyslel ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5698
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 15:37    Předmět: Citovat

BOBOBO, že jsi si přihnul... , nebo že by tráva...?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 15:59    Předmět: Citovat

Nevím proč , na starým baráku mám stará špaletová okna a zůstnou tam . A to , že i u nás v panelu naběhla plíseň do rohů je taktéž realita . Okny se odvětrávalo samo . Zdravotní působení na nás bylo od "nefunkčních" oken lepší , než u nových . Tak to vidím . No a to , že sluníčko přes původní sklo krásně nahřálo na jaře a podzim podlahu bylo příjemné . Dnes musím v tu dobu více topit a nesrovnatelně více svítit . Stará okna mohla zůstat . V trávě jsem neležel , neb na ní leží u nás sníh a do místního půjdu až večer .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2476
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: po leden 05 2015, 0:12    Předmět: Citovat

RAlphovi se nerosí skla, protože má trojskla a teplý rámeček. U těch rámů jsou dvě, nebo tři dorazová těsnění? Ale snížení vlhkosti v bytě je určitě správná cesta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund