Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jednoduchý spínaný regulátor pro 12V vyhřívací pásek
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 29 2014, 20:31    Předmět: Citovat

Na to se používá OZ, jeden generuje pilu, za tím je komparátor a za komparátorem proudový booster. Rozepisovat se mě to teď nechce.

P.S. Až na to buzení fetu viz http://stepa.wz.cz/index.php?page=PWM

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]


Naposledy upravil ZdenekHQ dne so listopad 29 2014, 20:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
lumptom



Založen: Nov 29, 2014
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: so listopad 29 2014, 20:33    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Ta kombinace C4,D1 je tam k čemu? Aby to zaručeně nefungovalo ?

Odpor v gate používám univerzálních 10R, ale ten se projeví hlavně při buzení "tvrdým" budičem, i ten fet má svoje limity.


No ten kondenzátor C4 je tam asi blbost, špatně jsem si interpretoval něco ze zapojení, který postoval na začátku EKKAR. Ale ta zenerka je tam dobře jako ochrana proti překmitům, nebo ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3382
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so listopad 29 2014, 20:36    Předmět: Citovat

U tak malé frekvence tranzistor, u větších frekvencí např. mosfet driver
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32054
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so listopad 29 2014, 20:38    Předmět: Citovat

Když ty dva odpory u NE555 (C555) oddělíš diodama, aby se C nabíjel z kladnýho přívodu napájení jen přes horní odpor děliče a vybíjel jen přes dolní (vybíjí se do vývodu 7), tak to půjde zhruba v rozsahu 5 - 95% "duty cycle"...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lumptom



Založen: Nov 29, 2014
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: so listopad 29 2014, 23:12    Předmět: Citovat

Co tato modifikace? Bude to fungovat?

Frekvence klopení upravena na cca 7Hz

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne listopad 30 2014, 1:00    Předmět: Citovat

Pri 10Hz sa vyprdni na tranzistorový budič. Namiesto NAND hradiel použi 6xNOT (4049)a štyrmi paralelne stačí pri tej frekvencii budiť nejakých pár ampérový mosfet či už P-Mos, ale aj N-Mos. Ohrievacie teleso(odpor) môže byť spojené(ý) s plus, alebo mínus pólom batérie, podľa typu tranzistora.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumptom



Založen: Nov 29, 2014
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: ne listopad 30 2014, 11:57    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Pri 10Hz sa vyprdni na tranzistorový budič. Namiesto NAND hradiel použi 6xNOT (4049)a štyrmi paralelne stačí pri tej frekvencii budiť nejakých pár ampérový mosfet či už P-Mos, ale aj N-Mos. Ohrievacie teleso(odpor) môže byť spojené(ý) s plus, alebo mínus pólom batérie, podľa typu tranzistora.


Jasně, máš pravdu, ty NANDy se vlastně v tomto zapojení chovají jako NOT, takže předpokládám, že to myslíš tak, že ze dvou hradel udělám ten kmitač a za něj na jeden výstup pověsím ještě paralelně čtyři ty NOTy jako budiče přímo do gate fetu, je to tak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne listopad 30 2014, 14:51    Předmět: Citovat

Tak, tak...neviem len ako je spoľahlivý "taký" astabilný generátor. Pripojenie vstupov cez potenciometer (bežec) nevzbudzuje vo mne plnú dôveru o funkčnosti v plnom rozsahu možných podmienok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 30 2014, 16:12    Předmět: Citovat

S odřenýma ušima by šlo použít 4093. Mě se to zapojení taky nelíbí.

P.S. Na jaký napětí je ta zenerka ? Ta totiž v praxi slouží spíš jako ochrana driveru při průrazu FETu a velkém napětí, budit FET za hranicí parametrů Ugs a chránit ho pak zenerkou přece nemá žádný smysl....

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ross4435897



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 426
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 30 2014, 16:37    Předmět: Citovat

a PWM s jakymkoliv MCU ti nevyhovuje? Rozsah 0-100%, plynula regulace (teda 8bitova) ...
neni to tak tezky ...
priklad s ATTINY13



IRLZ34-2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IRLZ34-2.jpg
 Velikost:  18.45 kB
 Staženo:  56 krát



Naposledy upravil ross4435897 dne ne listopad 30 2014, 21:43, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne listopad 30 2014, 17:55    Předmět: Citovat

Také s CD40106 (6xschmitt inv.) prípadne by šlo aj so štvoricou schmitt NAND ako písalZdenekHQ. Ten mos sa dá aj tromi budiť (malá fr.).
edit: znesie to napájanie 18 až 20V podľa výrobcu.
edit2: aj krajné polohy trimra znesie bez problémov, sériovým odporom do bežca, alebo dvomi odpormi smerom k diódam sa dá nastaviť minimum a maximum pre krajné polohy trimra.



0_PWM_CD40106.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  0_PWM_CD40106.JPG
 Velikost:  36.88 kB
 Staženo:  26 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumptom



Založen: Nov 29, 2014
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: po prosinec 01 2014, 19:30    Předmět: Citovat

Chlapi, to už vymejšlíte elektrárny (ross4435897 a ATTINY), já to potřebuju co nejjednodušší do malý škatulky na kabel, pár součástek, plošňák tak 3x5 cm max. Berte mě tak, že jsem spíš nezkušený bastlíř, který sice má pár výtvorů za sebou, ale má spíš základní znalosti, a to zdaleka ne o všem, proto jsem tady, navíc bastlím nárazově, tak toho mezi tím spoustu zase zapomenu.

(Zdenda) - zenerku jsem odkoukal z toho původního schématu, viz můj první příspěvek, pokud tam není potřeba, tak tam nebude, o součástku míň. Nikdy jsem s výkonovým FETem nedělal, takže nevím co vydrží, na co je náchylnej, myslel jsem že mu vadí napěťový špice, který by tam někde kvůli těm obdélníkům mohly vznikat. Taky nevím, proč mám "buzení FETu za hranicí Ugs" ... nedokážu domyslet všechny souvislosti. Prostě pomohla by mi spíš malůvka od tebe, jak bys to udělal ty do 10 součástek na malým plošňáku, než donekonečna iterovat moje schéma, který se ti nelíbí.


Pokud tvrdíte, že to 4049 nebo 40106 ubudí FET napřímo, tak to to klidně tak zkusím. Kolik dá jeden ten výstup klopáku trvale mA? Pokud jsem dobře koukal do katalogovýho listu , tak 4049 asi 12. Proto jsem tam dal ještě tranzistory, abych se dostal řádově na stovky mA do gate (pokud Zdenda mluvil o "solidních proudech" při nabíjení a vybíjení gate). To jak jsem je tam namaloval, byl pokus, pokud je tam něco blbě, přemalujte mi to, nechám si poradit.


(procesor) OK, co je tam potřeba na ty vstupy k tomu poťáku? další menší odpor do série na obě strany pro definování omezení krajních poloh? to asi nebude problém
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po prosinec 01 2014, 20:24    Předmět: Citovat

100nF keramiku a 10µF elektrolyt na plus a mínus napájania.
Odrušenie potenciometra nerieš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumptom



Založen: Nov 29, 2014
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: po prosinec 01 2014, 20:41    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
100nF keramiku a 10µF elektrolyt na plus a mínus napájania.
Odrušenie potenciometra nerieš.


OK, tu keramiku už tam mám (C3), elyt doplním. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: po prosinec 01 2014, 21:30    Předmět: Citovat

Ten spínací kmitočet bych v tomto případě zvolil v řádu jednotek Hz a pak bych vůbec neřešil ztráty spínáním při buzení třeba i z jednoho výstupu CMOS.
Ta doba spínání FETu je pak jen v desítkách mikrosekund (výstup CMOS dá jednotky mA a při vstupní kapacitě FET jednotky nF jsou to uvedené desítky mikrosekund).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund