Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dokonalé čištění LP desek.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: pá září 26 2014, 10:27    Předmět: Citovat

Já když jsem pral desky tak jsem je sušil na aku vrtačce a i plné otáčky cca 350 deska snesla bez problému jen pozor na roztáčení a zastavení musí se plynule.Já jsem měl asi M5 šroub na tom školní gumy a podložky a stažené to bylo matičkou a když je deska mokrá i etiketa tak při prudkém roztočení se mi deska protočila a sedřela papírovou etiketu.
Pokud správně vypereš desku a potom dobře opláchneš (já pro jistotu oplachoval v destilce) a po takovém osušení na desce nic nezůstalo,destilku jsem dával právě pro to aby nezůstával vápník z tvrdé vody v drážkách ale myl jsem v obyčejné vodě. po takovém umytí deska hrála i na sucho lépe než před tím pral jsem ve vodě s troškou obyčejného jaru a trošku arielu koncentrátu na skvrny a otíral plochým štětcem,potom oplach pod tekoucí vodou a potom poslední lázeň v destilce a šup do nového kabátku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19579
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 26 2014, 11:10    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
...jaká poloha desky se ti zdá na odstředění nejvhodnější svislá , vodorovná, nebo úhlová? A co obvodová rychlost, jakou deska snese?

Na poloze osy vcelku nezáleží, jen jde o to, aby ta voda měla kam utéci. U LP jsem to zkoušel až do asi 180 ot./min, to je ještě rychlost, která neklade velké nároky na vyvážení, ale na odstřeďování stačí.

A, pokud jde o opakované přehrávání, pak záleží na tom, co bylo v roztoku poprvé: čistý Ikar blahé paměti (lžička do litru destilky, nastříkáno na desku a rozhrnuto do drážek) dovolil později přehrávat desky opět nasucho, aniž by se na nich držel nadměrný statický náboj.
Když se objevily různé silanizující a jinak vylepšené aviváže, nezbývá, než přehrávat za mokra i příště, protože už zůstává v drážce i něco navíc, co se pak při suchém hraní hromadí pod chvějkou a, podle tvaru a délky dříku hrotu dříve nebo později zvedne chvějku a s ní i hrot z drážky.
Nebo takovou desku vyprat tlakovou vodou, mokrou přehrát, a praní hned zopakovat. Napodruhé už k tomu hromadění obvykle nedochází.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2130
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: so říjen 04 2014, 9:11    Předmět: Citovat

a co etikety?
Já jsme několik značně špinavýchdesek (dovezených ze SD) umyl štětcem ve vlažné vodě se saponátem čistilo se to velmi dobře, akorát u dvou kde byla oranžová etiketa (supraphon 80tá léta) tak ta oranžová začala pouštět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19579
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so říjen 04 2014, 10:06    Předmět: Citovat

Ty je opravdu lepší nenamáčet i s etiketou a odstředit je ve vodorovné poloze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32048
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so říjen 04 2014, 18:08    Předmět: Citovat

Získal jsem kdysi zeleninovou bedýnku "singlů" původně uskladněných ve sklepě - pak přišla povodeň, sklep zatopila voda a majitel desky zarovnaný do roviny s vrchem bedýnky jemným bahýnkem rovnou vyvezl do SD. Trvalo mi sice asi tejden to všecko postupně rozmočit, odloupat a omýt drážkový oblasti pod tekoucí vodou jemným kartáčkem, ale desky stejně nehrály čistě - nezbylo než použít saponát na nádobí a ani ten nedal dobrý výsledky. Jediná deska, která z tý bedny hraje jakž-takž je ta, kterou mi vyčistil kolega z bývalý práce v ultrazvukový vaně...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: so říjen 04 2014, 18:32    Předmět: Citovat

To ale musí vědět jak na to ultrazvuk je potvora.Byl jsem v optice jestli by mi nevyčistily jen stylusy od třech přenosek ale paní se toho bála že jednou zkoušela čistit nějaké šperky a že se nějak poškodily a to je kov.U LP by se muselo ještě opatrněji je to plast a zase tak velkou vanu málo kde mají možná ještě na singl ale s LP by už asi byl problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19579
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so říjen 04 2014, 19:09    Předmět: Citovat

Plastu, konkrétně vinylu, ten ultrazvuk neudělá vůbec nic, tedy přinejmenším při výkonech ještě násobně větších, než jaké se používají k čištění brýlí, určitě nic. Úzká vana s ultrazvukovým budičem s hladinou dosahující k etiketě by to vyřešila, jen by se v ní s LP muselo otáčet.

U chvějky s diamantem přitmeleným na kovový dřík jehly už se opatrnosti optičky nedivím, jde o dvě různé hmotnosti i hustoty materiálu slepené k sobě, v tom ultrazvuku se může projevit různá setrvačnost obou částí a chvějka může zůstat bez diamantu, který zpět už sotva kdo přilepí.
Že to čištění někdy přežije, je jen dobře, ale za pravidlo bych to nepokládal a chvějku bych do ultrazvukové lázně ponořil jen na chvilku a ještě s vědomím, že se mi někde v šuplíku těší na první nasazení jedna nová náhradní, kdyby jako něco.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32048
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so říjen 04 2014, 21:47    Předmět: Citovat

Přesně tak, vinyl je homogenní kus matroše (polymeru), kdežto nečistota na něm je hmota s jinou hustotou a jinýma dalšíma mechanickýma vlastnostma - hlavně pružností a z toho plynoucí jinou rychlostí šíření mechanickýho vlnění. Proto když k znečištěný desce cestou šíření se v kapalině dojde mechanická vlna, při pronikání vlnění do materiálu desky i na druhý straně zase z desky do kapaliny dochází na rozhraní nečistota-deska k odrazu určitýho % mechanický energie - tím se vlastně nečistota odloučí. To % odražený energie je tím vyšší, čím je větší rozdíl pružností těch dvou materiálů na rozhraní - naprosto to kopíruje optiku a rozdílnej index lomu (ten totiž taky závisí na drobnejch odchylkách v rychlosti šíření světla daným materiálem před- a za rozhraním).

Ergo kladivo, pokud ultrazvukem čistím homogenní kusy matroše od nasedlý nebo nalepený nečistoty, nemusím si dělat starosti s nějakým rozrušováním vibracema, například u brejlí je to jen o občasným dotažení svěrnejch šroubků na obroučkách, jinak se při výkonu běžným v těch UZ vaničkách v optikách není potřeba bát výkonovýho přetížení = čočkám to nemá jak ublížit, pokud se oloupe antireflexní vrstva, znamená to že byla nekvalitně nanesená - a platí to jak pro skleněný, tak i pro plastový čočky.

Ale jak píše Hill, gramofonová chvějka s naletovaným safírem nebo diamantem na hrotu už je sama o sobě soustava z víc mechanicky odlišnejch materiálů a tu by ultrazvuk minimálně při delším působení poškodil právě tím rozrušením spoje.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bobecek



Založen: Jun 25, 2005
Příspěvky: 195
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: ne listopad 09 2014, 13:56    Předmět: Citovat

Proti statickému náboji je dobré přidat do čistící lázně kde je nějaké to smáčedlo i pár kapek prostředku antistat, dá se koupit v drogerii. To zabraňuje opětovnému usazování prachu na LP. Následné oprání byť jen destilkou již poté není dobré, neboť se prostředek opět odstraní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund