Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PWM regulace
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Romisek



Založen: Feb 26, 2008
Příspěvky: 286
Bydliště: Borkovany

PříspěvekZaslal: pá červenec 18 2014, 19:48    Předmět: Citovat

zde nějaký screeany cívka je trošku jinčí ale zpravidla je to úplně to stejný ta co tam je tak tu momentálně nedohledám protože nemám číslo motoru ale je to dělaný prostě tak že když je bez napětí čili pracovní cyklus malý tak ventilátor jede naplno a naopak kdybys ještě něco potřeboval tak řekni


1.jpg
 Komentář:
čidlo

Stáhnout
 Soubor:  1.jpg
 Velikost:  89.26 kB
 Staženo:  75 krát


2.jpg
 Komentář:
cívka

Stáhnout
 Soubor:  2.jpg
 Velikost:  133.41 kB
 Staženo:  60 krát


3.jpg
 Komentář:
cívka

Stáhnout
 Soubor:  3.jpg
 Velikost:  138.67 kB
 Staženo:  59 krát


_________________
Romisek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12557

PříspěvekZaslal: so červenec 19 2014, 9:26    Předmět: Citovat

No vyplývá z toho, že je kmitočet PWM 2Hz. Takže tomu bude třeba přizpůsobit kapacitu kondenzátoru C1. Pro 2Hz je to kolem 2,2uF.
Ale díval jsem se, že jiné visco spojky pracují s vyšším kmitočtem.
Wink
p.s. Na týden mizím.


Naposledy upravil masar dne so červenec 19 2014, 14:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12557

PříspěvekZaslal: so červenec 19 2014, 9:36    Předmět: Citovat

Romisek napsal(a):
ale je to dělaný prostě tak že když je bez napětí čili pracovní cyklus malý tak ventilátor jede naplno a naopak...

Jen aby to nebylo právě naopak. "Pracovní cyklus malý" je dost zavádějící překlad. Myslí se tím, že na svorce je malé napětí (proti GND) a pokud je druhá svorka el-ventilu na +24V, tak je na něm plné napětí.
Myslím, že tu chybí EKKAR. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: so červenec 19 2014, 11:16    Předmět: Citovat

Přiznám se, že trochu tápu. Podle screenu je při teplotě pod 90℃ průběh z cívky spojky 2Hz s duty cyklem 99,6% a nad 97℃ průběh z cívky spojky 4Hz s dc 1,4%. To znamená, že spojka propouští olej podle teploty. Potud je to jednoduché.
Ale proč se mění podle teploty pracovní kmitočet? Co je za průběh na kanálu B (taky se kmitčet odhadem zdvojnásobí). Jak je důležitý pro práci spojky?
Druhá podle mne důležitá otázka: proč se pracovní kmitočet zdvojnásobí? Mohla by spojka fungovat s nižším kmitočtem? Nemám se spojkami žádnou zkušenost, ale mám obavu, že nějaký důvod to bude mít. Potom by bylo nutné buď zvyšovat kmitočet výroby trojúhelníku, nebo důvod ignorovat.
Ignorovat- tady nevím, co to může udělat.
Měnit pracovní kmitočet v závislosti na teplotě (pokud není závislost kmitočtu na něčem jiném) už obvodově není tak jednoduché. Tady bych spíš viděl využití mikroprocesoru.
Anebo lepší popis či schéme původního zapojení.
J
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12557

PříspěvekZaslal: so červenec 19 2014, 14:46    Předmět: Citovat

Ano, jde o to, jak moc je nebo není důležitá změna kmitočtu při regulaci. Už to stanovení tak nízkého kmitočtu pro regulaci musí být něčím zdůvodněno, např. průtokem oleje za časovou jednotku, životnost ventilu a pod.
Myslím si ale, že to nebude tak kritické. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: so červenec 19 2014, 15:29    Předmět: Citovat

Kritické to nemusí být, nakonec o těchto spojkách opravdu nic nevím, ale zase nerozumím tomu, proč je to takhle řešeno, Nějaký důvod by to mít mělo, přapadá mi jednodušší (obvodově, výrobně, pro nasatvení..), kdyby se kmitočet neměnil. Jestli tu není nějaká souvislost s dalšími obvody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Romisek



Založen: Feb 26, 2008
Příspěvky: 286
Bydliště: Borkovany

PříspěvekZaslal: so červenec 19 2014, 17:01    Předmět: Citovat

jiriS napsal(a):
Přiznám se, že trochu tápu. Podle screenu je při teplotě pod 90℃ průběh z cívky spojky 2Hz s duty cyklem 99,6% a nad 97℃ průběh z cívky spojky 4Hz s dc 1,4%. To znamená, že spojka propouští olej podle teploty. Potud je to jednoduché.
Ale proč se mění podle teploty pracovní kmitočet? Co je za průběh na kanálu B (taky se kmitčet odhadem zdvojnásobí). Jak je důležitý pro práci spojky?
Druhá podle mne důležitá otázka: proč se pracovní kmitočet zdvojnásobí? Mohla by spojka fungovat s nižším kmitočtem? Nemám se spojkami žádnou zkušenost, ale mám obavu, že nějaký důvod to bude mít. Potom by bylo nutné buď zvyšovat kmitočet výroby trojúhelníku, nebo důvod ignorovat.
Ignorovat- tady nevím, co to může udělat.
Měnit pracovní kmitočet v závislosti na teplotě (pokud není závislost kmitočtu na něčem jiném) už obvodově není tak jednoduché. Tady bych spíš viděl využití mikroprocesoru.
Anebo lepší popis či schéme původního zapojení.
J
kmitočet se ale vůbec nemění nevím jestli to tam jde někde vyčíst z toho co jsem tam nafotil ale kanal B je připojen na halův senzor který měří otáčky ventilátoru a řízeno je to střídou (už jsem to tam psyl myslím výš) aby horký olej nevlítl přimo do pohonu ventilátoru. to ovládání se bere tak že když je na cívce vyžší napětí tak se ventilátor jen unáší ale při sníženém napětí jede naplno je to kvůli ochraně kdyby se spálila třeba pojistka tak aby ventilátor za každou cenu jel a chladil. Takže proto s napětím vypnuto a ves napětí ventilátor zapnut.Frekvence střídy se nemění.
_________________
Romisek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Romisek



Založen: Feb 26, 2008
Příspěvky: 286
Bydliště: Borkovany

PříspěvekZaslal: so červenec 19 2014, 17:06    Předmět: Citovat

akorát teď přemýšlím jestli je lepší dát tam Nkovej mos a otvírat ho (+ )nebo Pečkovej ( - )?
_________________
Romisek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: so červenec 19 2014, 17:46    Předmět: Citovat

Dík za info, co se týká kanálu B.
Jinak já si nemůžu pomoct, ale jasně je tam vidět, že při teplotě nad 97℃ jdou impuly po 250ms, kdežto do 90℃ po 500ms (v obou případech je rozsah 100ms na dílek).
Při minimálním napětí jsou tam vidět dva krátké kladné pulsy v rozestupu 5 dílků. (do 90)
Při maximálním napětí jsou tam vidět dva dlouhé kladné pulsy dlouhé 2,5 dílků.(nad 97)
Pokud skutečnost neodpovídá zhobrazeným průběhům, potom by neměl být žádný problém zapojení upravit a použít. Pokud ale je důležité, aby se kmitočet měnil (a průběhy tomu odpovídají), je třeba vědět, proč tomu tak je. Ideální by bylo schema, ze kterého by šlo ledacos vyčíst.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12557

PříspěvekZaslal: so červenec 19 2014, 18:42    Předmět: Citovat

Romisek napsal(a):
akorát teď přemýšlím jestli je lepší dát tam Nkovej mos a otvírat ho (+ )nebo Pečkovej ( - )?

No právě záleží na tom, jak je zapojen ten ventil. Jest-li jeden pól ventilu (elektromagnetu) je trvale na +24V, pak je nutno použít ten IRFZ44 (viz schema). pokud je ale jeden pól na GND, musíš použít P-kanál a patřičně upravit schema.
Jest-li je to tak, že elektromagnetický ventil je bez proudu otevřený (t.j. spojka je naplněna olejem a "sepnuta"), pak je třeba změnit polaritu regulace, tzn. např. zaměnit vstupy IC1b. Wink
My totiž nevíme, jest-li ten tvůj nápad s PWM regulátorem byl vynucen neexistencí řídící jednotky autobusu nebo použitím v jiném vozidle nebo jeho úpravou atd. Nevíme (skoro) nic. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Romisek



Založen: Feb 26, 2008
Příspěvky: 286
Bydliště: Borkovany

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2014, 7:30    Předmět: Citovat

Jednotka tam právě byla jenže se odporoučela chtěl jsem ji spravit jenže ji do čehosi zalili a k ničemu jsem se nedostal vse je taženo z jednotky večer sem hodim blokove schema
_________________
Romisek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Romisek



Založen: Feb 26, 2008
Příspěvky: 286
Bydliště: Borkovany

PříspěvekZaslal: po červenec 21 2014, 18:06    Předmět: Citovat

Tak takhle vypadalo původní blokové schema to externí spouštění vyřeším jinak bokem


blok chema.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  blok chema.jpg
 Velikost:  13.72 kB
 Staženo:  42 krát


_________________
Romisek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: po červenec 21 2014, 19:11    Předmět: Citovat

Tak nějak, bez ručního spouštění, jsem si schema představoval...
Vážně, z tohoto nevyčtu nic.
Ani o zapojení cívky, ani proč je střída 2x vyšší při vyšší teplotě (co potlačení případného pulsování kapaliny?).
Jinak pokud je cívka izolovaná (oba konce jsou volné, nemají kontakt ani na kostru nebo nějaký drát), můžeš ji zapoji libovolně. Volil bych stejně jako ve schematu PWM regulátoru- jeden pól na +, druhý řízený.
A asi bych volil spíše tu vyšší frekvenci.
Bez dalších informací nevím.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Romisek



Založen: Feb 26, 2008
Příspěvky: 286
Bydliště: Borkovany

PříspěvekZaslal: čt červenec 24 2014, 14:56    Předmět: Citovat

tak jsem to dnes nabouchal na plošňák a narazil jsem na problém jednak že nekmitá oscilátor teda aspoň předpokládám že ten operák co má kolem sebe plno 100K odpory je oscilátor vychází mi z něj je SS napětí něco kolem 8V a i s ním na výstupu pro řídící elektrodu fetu nic není použil jsem LM324 ale v tom by jsem závadu neviděl zkoušel jsem i měnit hodnoty C1 ale stale se mi to nedaří rozkmitat. Nějakej nápad?
_________________
Romisek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Romisek



Založen: Feb 26, 2008
Příspěvky: 286
Bydliště: Borkovany

PříspěvekZaslal: čt červenec 24 2014, 16:42    Předmět: Citovat

tak už je to zprovozněno šlape to přesně tak jak jsem si představoval doufám jen že to vydrží to jejich cestování skoro bez odpočinku všem moc díky za pomoc
_________________
Romisek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund