Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesílení GSM signálu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> GSM / CDMA / LTE technika a telefony
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 10:28    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
osobně bych dal přednost vyzkoušení více různých mobilů, jejich citlivosti se skutečně mohou podstatně lišit


Pokud čtu o co vlastně jde , že má mít na to i vysokorychlostní připojení k intnernetu a vy nabízíte řešení starých mobilů s prutovýma anténama , které byly v pásmu 900MHz tak mám trochu obavy.
Laughing

Dnešní moderní Android mobily těžko budou mít prutovou anténu.
Jo s Motorolou d160 by se možná dovlal Laughing , ale těžko bude fungovat vysokorychlosní internet. Možná ji mám někde na půdě ještě za ní dostanu nějakou korunu Laughing
citace:
starší Nokii (5110, 6110, 6150, 6210, 6310, 6310i)


A vláčet drát napíchnutý do mobilu taky není řešení jak někdo navrhuje. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12103
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 10:42    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Jestli chcete, lepte si propiskové pružinky na panel, jako placebo poslouží spolehlivě, ale signál ovlivní tak nepatrně, že s přenosovou rychlostí to neudělá vůbec nic.

děkuji Hillovi za perfektní vysvětlení celého problému.
Takhle hezky bych to nikdy nenapsal.

A k tomu problému síly GSM signálu jen podotknu, že "pasivní retranslace" za určitých a přesně definovaných podmínek skutečně fungují,
jak zde už bylo řečeno.
. . . kdyby byly namontovány anténky na obou stranách železobetonové zdi, které by byly propojeny dobrým kabelem(nebo vlnovodem) bude efekt nezanedbatelný.
Ale pokud tam ta železobetonová zeď zůstane, bude efekt nulový.

U jednoho kamaráda jsem realizoval řešení podobného problému na "chaloupce u lesa" . . .
směrová desetiprvková anténa na 900MHz na stožárku na střeše, výška asi 10m nad terénem, tlustý kabel s malým útlumem(asi 15m) do místnosti a na jeho konci naladěná smyčková anténa(realizovaná na plošňáku). K té smyčce se přikládal mobil(bez anténího konektoru).
Efekt byl takový, že mobil měl potom signál dvě čárky(ze čtyřech) a hovor byl plynulý, bez výpadků.
Před realizací této šílenosti se v místnosti tohoto stavení(sto let stará chalupa s metrovými kamennými zdmi) mobil ani nepřihlásil do sítě operátora . . .
na "vysokorychlostní internet 4G" to nejspíš nebude, ale EDGE by fungovat mohlo.
. . . takže asi tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19600
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 11:26    Předmět: Citovat

Taky jsem nikoho nenabádal k oprašování starých mobilů, ani k tahání drátu za mobilem. Skutečnost je, že takový SE ELM J10i se na G3 síť připojuje, když o ní Nokia ještě dlouho neví, Galaxy se v citlivosti kus od kusu i model od modelu liší často o více, než 5 dB, to je mnohem víc, než datovému přenosu stačí k rozhodnutí chodí/nechodí. Jinak řečeno - jeden kus zpracuje úspěšně i slabý signál, druhý ani neťukne.
V práci nám jich mezi lidmi momentálně běhá i s datovými přenosy kolem stovky, ale už jsme měli reklamace kvůli špatné citlivosti a dokladovali jsme to srovnáním dvou stejných kousků na témže místě.

Jinak ta smyčková anténa, která se přiloží na mobil a je koaxiálním kabelem spojená s účinnou směrovkou na střeše, je opravdu nejschopnější a hlavně univerzálně doporučitelné řešení.
Jinak další možnost je umístit mobil jako klienta tam, kde má signál, a pomocí Wifi-routeru si zřídit domácí AP internetu.
Všechno ostatní je alchymie (náhodou to funguje v pravé třetině víka prádelního koše) nebo překračuje zákon (to jsou ty aktivní převaděče a domovní vykrývače).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 11:38    Předmět: Citovat

Záleží jaký je signál v okolí , kde bude přijmací anténa. Pokud by tam byla možnost toho vysokorychlostního internetu , tak ho pak přijme i vně objektu za předpokladu co nejkratšího kabelu mezi anténami.
Pokud má třeba domek plechovou střechu a vysílač GSM je někde na kopci. V celém domku bude GSM tma. Stačí tedy umístit jednu anténu na střechu a druhou hned pod střechu. Takže koax může být klidně cca 0,5m.
Na 0,5m kabelu může dosáhnout s vhodným vlnovodem ztráty pouhých 0,05dB na kabelu. Antény samozřejmě bez konektorů Exclamation pájeno přímo.
Stropy mají většinou jen železné I profily. Takže by tama měl procházet signál lépe jak panelákovou zdí. Pokud já chytnu signál přes tři armované panelové stěny v kterých jsou zality železné mřížky , tak nevidím důvod , proč by signál neprocházel přes stropy rodinného domku.

Mít možnost jen běhat s mobilem k smyčkové anténě nevidím jako ideální řešení.

Ta anténa model 7 co jsem tu vystavil má udajně 5dbi a funguje parádně. I z boční strany antény mi projde signál přes tři panelové zdi. Mám ho prostě po celém bytě , přitom je anténa umístěna v krajní místnosti a to ještě v rohu směrem ven. Takže mi to funguje přes zdi na 15m boční lalok. Regulaci výkonu to nemá takže podle normy erip pro ĆTU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4497
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 12:00    Předmět: Citovat

Jak to tak vypadá, budem pokusničit s anténami. V odkazu co sem dal Mira_A jestli jsem to dobře pochopil je nákres malé panelky na 2.4GHz. To mě přivádí na myšlenku použít zahálející panelku, co mi zbyla z WiFi připojení. Je jen otázkou nakolik bude k něčemu na pásmu 900MHz. Kdyby to byl velký nesmysl, pak by se asi dala jako venkovní použít magnetická 5dBi (GSM/DCS/UMTS) TRANS-DATA DW5 a jako vnitřní asi taky. Ta by měla vyhově určitě.
Možná otázka, která u zasvěcených vzbudí údiv, ale mě je tahle problematika dost vzdálená. Jak zjistím v jakém pásmu mi ten telefon na té chaloupce vlastně jede?

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19600
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 12:24    Předmět: Citovat

No, třeba ta magnetka trochu pomůže aspoň v přízemí, ale moc si od ní neslibuj. Spíše vůbec nic, pokud jde o zisk, tak jsi na nule pouhým připojením koaxiálu, dole pak jde dalších 6 dB dolů. A což teprve metr a víc od té antény...

Mobil používá frekvenci, na kterou se právě dostane, takže může jet jak v pásmu 950 MHz, tak 1800 MHz.

Docela fungují dlouhé antény na Wifi, jen je třeba jim zvětšit rozměry asi dvaapůlkrát. Na pásmu 950 MHz fungují jako λ/2, na 1800 MHz jako 1λ.
Ale chce to použít venkovní anténu o zisku aspoň 9 dB, tedy nejméně něco takového, radši víc (třeba takovou ) a nasměrovat ji co nejpřesněji k příslušné buňce.
Dole pak může posloužit plošná anténka, ale tam bych radši použil síto, přesněji kopii TV síta, všechny rozměry poloviční, pak by pokryl jeho vyzařovací diagram z rohu místnosti pod úhlem 60° moc pěkně dostatečný prostor.
Nad řešením s všesměrovou jednodrátovkou radši zapomeň, je to ztráta času.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 12:53    Předmět: Citovat

hafca napsal(a):
Jak to tak vypadá, budem pokusničit s anténami. V odkazu co sem dal Mira_A jestli jsem to dobře pochopil je nákres malé panelky na 2.4GHz. To mě přivádí na myšlenku použít zahálející panelku, co mi zbyla z WiFi připojení. Je jen otázkou nakolik bude k něčemu na pásmu 900MHz. Kdyby to byl velký nesmysl, pak by se asi dala jako venkovní použít magnetická 5dBi (GSM/DCS/UMTS) TRANS-DATA DW5 a jako vnitřní asi taky. Ta by měla vyhově určitě.
Možná otázka, která u zasvěcených vzbudí údiv, ale mě je tahle problematika dost vzdálená. Jak zjistím v jakém pásmu mi ten telefon na té chaloupce vlastně jede?


Já předpokládal upravu na pásmo 1800MHz a 2150MHz (1750-2200MHz).
To znamená , že jsem psal anténu je třeba zvětšit asi o 20% , ted to počítam tak 1,33 (30%)

Předpokládám , že pásmo 900MHz používá v dnešní době pouze Eurotel a to omezeně.
Pokud by tam v tom tvém místě byl jen signál 900 tak jak píše Hill musel by si antény přizpůsobit velikostně (zvětšení cca 2,5x)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4497
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 13:00    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...mobil používá frekvenci, na kterou se právě dostane, takže může jet jak v pásmu 950 MHz, tak 1800 MHz...
To jsem tušil. Mě šlo spíš o to, jestli se dá nějak zjistit momentální stav. Buď přímo v telefonu něbo přes nějaký nejlíp free soft do něj. Nebo ještě nějak jinak, ale jak? Idea Pak by totiž to rozhodování jakou anténu bylo přece jen o něco jednodušší.
Edit
Mira_A
Tu poznámku o zvětšení jsem ze samé radosti z odkazů přehlédl. Embarassed

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 13:03    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Spíše vůbec nic, pokud jde o zisk, tak jsi na nule pouhým připojením koaxiálu, dole pak jde dalších 6 dB dolů.


Na dvou konektorech na 2,4GHz je měřený útlum cca 2dB , tak jak na pájeném spoji 1,8GHz může být tak velký útlum????

Jsem trochu nepochopil Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 13:10    Předmět: Citovat

Ano dá. Každý telefon má inženýring (servisní) menu.
Např. legendární siemens C35 to uměl tak , že jsi dal specilání telefonní číslo na 99 pozici seznamu a pak jsi měl kompletní engenering menu.
Ukazovalo to veškeré informace včetně tvé vzdálenosti od BTS

Dnešní mobily nevím jak to mají , ale např. u mého androida Galaxy Y se v servisu dá nastavit jaké frekvence chci a nechci přijmat 900, 1800 , 2150 (logicky zablokuju příjem 900 a vím)
Informace o BTS nevím kde akorát to ukazuje sílu signálu a jestli je tam možnost EDGE nebo HSPDA


hafca napsal(a):
Mě šlo spíš o to, jestli se dá nějak zjistit momentální stav.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4497
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 13:38    Předmět: Citovat

Zdá se, že jsem pro telefon s Andoidem něco našel. Po zadání *#*#4636#*#* vypadne hromada údajů. A na stránce GSMweb ze které je tohle číslo se podle nich dá hledat z jaké BTS momentálně telefon jede. Sice jsem z toho nepoznal na jakém kmitočtu, ale alespoň něco.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 14:22    Předmět: Citovat

* # 0228 # - Zobrazení INFORMACÍ o baterii.
* # 232337 # - Bluetooth MAC adresu.

*#272*IMEI# kde IMEI je vaše číselné IMEI, otevře se menu kde si zvolíte nové (nový) CSC


*2767*4387264636#
*#745# RIL DUMP MENU
*#746# DEBUG DUMP MENU
*#9900# SYSTEM DUMP MODE
*#273283*255*3282*# DATA CREATE MENU (nastavení počtu sms , mms)
*#3282*727336*# DATA USAGE STATUS
*#3214798# Gcf Mode Setting (disable)
*#7353# QUICK TEST MENU (otestování funkcí)
*#0782# REAL TIME CLOCK TEST
*#0011# informace sítě
*#2263# servisní mod ???
*#*#4636#*#* informační menu
*#*#197328640#*#* servisní menu
*#*#22745927#*#* ????
*#*#34971539#*#* ????
*#2664# displej test
*#8736364# OTA Update (aktualizace softvare)
*#301279# HSPA control
*#7465625# Phone lock status (All OFF OK)

*#*#7780#*#* kompletní reset telefonu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 15:10    Předmět: Citovat

Existují i aplikace pro android https://play.google.com/store/apps/details?id=aws.apps.networkInfoIi&hl=cs . A podle zmiňovaného gsmwebu se dají najít přidělené frekvence pro každého operátora http://www.gsmweb.cz/clanky/freq2.htm .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4497
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 15:17    Předmět: Citovat

A jak z té tabulky poznáš na jaké frekvenci jede konkrétní BTS?
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19600
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 15:31    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
na dvou konektorech na 2,4GHz je měřený útlum cca 2dB , tak jak na pájeném spoji 1,8GHz může být tak velký útlum???? Jsem trochu nepochopil

Jednoduše: jestliže anténa má impedanci 75Ω a konec kabelu k ní připojený má taky impedanci 75Ω, vznikne vlastně dělič napětí 1:1 a z napětí nakmitaného na anténě zbude po připojení koaxiálu polovina. Tedy -6dB. Jenže s tou polovinou už se počítá při měření zisku antény, takže zde je přídavný útlum jen nějakou nerovnoměrností spoje, případně symetrizačním článkem: konektor, který způsobuje útlum 2dB při 2,4GHz, můžeš pro kmitočty mobilních sítí počítat za příčinu přídavného útlumu mezi 1 a 1,5dB. Čili už na vstupu kabelu máš útlum kolem 7dB.
Konec kabelu má zase výstupní impedanci 75Ω, kvůli přizpůsobení ho musíš zase zatížit stejnou impedancí. A máme tu další dělič. Samozřejmě ten zbytek výkonu mizí jako teplo v kabelu.
Vysílací antény se krmí pěkně tlustými koaxiály nejen kvůli proudu, který musí vydržet, ale také kvůli oteplení právě tím rozdílovým výkonem, ať se uchladí...
Na pasivní retranslaci proto sice jde použít antény se součtovým ziskem pod 14dB, ale je to ztrátová záležitost řešící něco jen za předpokladu, že vnější anténa bude v místě s výrazně vyšší intenzitou síly pole a vnitřní anténa bude v těsném kontaktu s anténou mobilu. Tedy vlastně bude "uvázaný na šňůře". Ale fungovat to bude.
A to je řeč o přesném přizpůsobení.

Špatné přizpůsobení způsobuje navíc odraz signálu zpět a útlum roste.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> GSM / CDMA / LTE technika a telefony Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund