Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Změna rozsahu potenciometru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Generalsound



Založen: Nov 20, 2009
Příspěvky: 324
Bydliště: Doma, kde asi?

PříspěvekZaslal: út duben 23 2013, 7:38    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):

Panda38 napsal(a):
Přes zenerku 5V.
Blbost. Naprostá a nebeská.
Jedině co může udělat je dát tam ODPOROVEJ dělič 2:1.


Ekkare, přesto, že tě beru jako velkýho odborníka, dovolím si nesouhlasit. Děličem se dostane na rozsah 2.5 - 5V. On požaduje 0-5V.Řešení se zenerkou je správný, avšak potřeba doplnit o odpor proti zemi, jako zátěž ZD. To LMko má patrně vysokej vstupní odpor. A pro ochranu ještě odpor do serie se vstupem (maximálně cca dvacetina vstupního odporu LMka, minimálně však cca 1k) a obyč diodu ze vstupu toho LM do +5V napájení katodou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32110
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 23 2013, 10:12    Předmět: Citovat

Regulátor sklonu světel poskytuje napětí dejme tomu 4,9 až 10,5V, když tam šoupne zenerku, dostane se na rozsah zaokrouhleně 0-5V, když dá dělič 2:1, bude mít 2,5 - 5V - jenže tomu indikačnímu obvodu je buřt putna, jestli ukazuje rozdíl mezi nulou a +5V nebo mezi +2,5V a +5V. Prostě má definovaný spodní a horní napětí "vokna", který si rozděluje na 10 "podokýnek" a podle toho rozsvěcuje jednotlivý LEDky. Pokud se krajní napětí hlavního indikačního okna dalí zvenku nastavit trimrem, je úplně jedno jak je vstupní okno široký - obvod bude vždycky indikovat 10 oddělenejch úrovní...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6122
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út duben 23 2013, 12:31    Předmět: Citovat

breta1 napsal(a):
je potřeba udělat odporový dělič ze tří odporů tak, aby spodní uzel byl těch 4,76V a horní 10,26V a tato napětí přivést na piny Rl a Rh obvodu LM3914.
No, já bych to teda ještě podělil ve stejném poměru, jako má ten vstupní dělič pro SIG IN (tj. cca 1:2) - těch katalogových 5 V bych radši dodržel, pokud to nebude moc bolet Laughing


P.S. při výpočtu toho děliče doporučím vzít v úvahu, že uvnitř je mezi Rh a Rl odpor 8-17 kΩ s nedefinovanou teplotní závislostí, takže bych impedanci děliče volil nízkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Generalsound



Založen: Nov 20, 2009
Příspěvky: 324
Bydliště: Doma, kde asi?

PříspěvekZaslal: út duben 23 2013, 15:35    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
jenže tomu indikačnímu obvodu je buřt putna, jestli ukazuje rozdíl mezi nulou a +5V nebo mezi +2,5V a +5V.
Samozřejmě to je taky pravda, já vycházel ze zadání 0-5V. Vpoho Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: út duben 23 2013, 20:11    Předmět: Citovat

Jsem sice ajťák, ale ne čistokrevnej, zabýval jsem se nějaký čas návrhem HW (VHDL) a konstrukce obvodů mě zajímá taky delší dobu, takže už dávno jsou pryč doby, kdy jsem byl nebezpečnej s pájkou v ruce =D Sice se pořád považuju za amatéra, ale je to už o dost lepší a pár věcí už jsem postavil (ikdyž obvykle s podporou zde na fóru, za to nyní děkuji Smile ). S tím palubním napětím je to na prd, ale mám v úmyslu to všechno napájet z jednoho místa a ty úrovně Rhi Rlow jsem chtěl teď vyřešit tak, že jsem nakoupil trimry (10k s ohledem na tu impedanci vnitřních odporů 8-17kOhm, aby se to tam nezahřejvalo a spíš to teklo tím děličem) a našteluju je tak, abych zajistil stejný napětí na těch Rhi Rlow jako dává ten potenciometr ovladače. Když se změní napětí vlivem kolísání v sítí, tak s tím snad ve škodovce počítali a motorky cukaly jen když byl ten poťák už hodně "vyjetej" a napětí tam lítalo jak na horský dráze vlivem malých otřesů, ale jinak ten motorek má určitě nějakou mez necitlivosti, do který se tyhle malý výkyvy vejdou. Navíc to mám pojištěný ještě spínačem s indikační LED stavu on/off, kdy v případě, že našteluju světla, tak to vypnu a odpojím tím motorky od napájení, takže by neměly cukat, jen přemýšlím, jestli odpojím i ten indikační obvod a celý to zhasnu, nebo nechám bargraf svítit při zapnutým klíčku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2799
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: út duben 23 2013, 20:24    Předmět: Citovat

A nešlo by tam použít něco jiného?
Mám dojem, že A277 uměl nastavit i "spodní mez", takže tam by to byla maličkost,jen si pohrát s pár odpory!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: út duben 23 2013, 20:33    Předmět: Citovat

No tenhle obvod to umí taky na pinu Rlow nastavím spodní hranici a je to, nebo mi něco uniklo a melu o koze a ty o voze =D
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32110
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 24 2013, 8:36    Předmět: Citovat

Na ajťáka jseš povážlivě v obraze... je to jak říkáš.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: st duben 24 2013, 19:54    Předmět: Citovat

Snažím se =) a baví mě to. Nechtěl jsem nikdy skončit jako "ajťák", co mastí někde rádoby SW a ve skutečnosti ví prd o tom, jak PC funguje - proto taky dneska kvalita SW je taková jaká je... =) Od obvodů samotných mě to sice odvedlo, ale od skriptování a vývoje webů jsem se ve škole a taky dost mimo ní dostal k C/C++, ASM na atmelech a picech no a nakonec i k logickým obvodům na úrovni hradel a navrhování sběrnic až k těm jako je třeba tenhle, když si něco stavím obvykle do auta, nebo nějaký efekty jako posledně to světlo na hudbu, co jsem tu taky řešil - mimochodem funguje moc pěkně. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: čt duben 25 2013, 22:13    Předmět: Citovat

Tak jsem to právě dokončil, funguje to přesně dle očekávání, jas, štelování přes trimry jsem rukou hodináře dotáhnul dle multimetru téměř k dokonalosti a krásně to ukazuje v plném rozsahu. A to jsem myslel, že nejjemněji jsem otáčel šroubem při seřizování ventilů u škodováckýho motoru, ale kam se to hrabe na ty prťavý trimry 10k, když chce člověk nastavit s přesností na desetiny =D (snad se to moc nerozhodí, až si vedle toho kejchnu). Díky moc za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6122
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt duben 25 2013, 22:22    Předmět: Citovat

S rozhozením vibracemi je třeba počítat - kdybych si to chtěl dát do auta, tak na závěr trimry nahradím pevnými odpory.


BTW,
kybrex napsal(a):
...trimry 10k...
celkový odpor děličů pro Rh a Rl bych volil cca 1 kΩ. Ten vnitřní odporový dělič mezi těmi dvěma vstupy bude udělaný z křemíku, a tudíž bude mít úděsnou teplotní závislost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: čt duben 25 2013, 23:04    Předmět: Citovat

Vyzkouším a případně tam potom dám ty pevný odpory. Jinak těch 10k je fakt asi ne moc dobrý, ale uvidím, jak to pofrčí a případně to upravím v rámci přepájení na pevný odpory. Smile Dík za tip
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6594
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so duben 27 2013, 21:48    Předmět: Citovat

Celý to nějak nechápu. Když chci vidět sklon světel, kouknu na nastavené číslo. Mám ho přece před očima..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32110
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so duben 27 2013, 21:59    Předmět: Citovat

TAKJAN napsal(a):
... Když chci vidět sklon světel, kouknu na nastavené číslo. Mám ho přece před očima...

To jseš TRPASLÍK jako Krytinář, že máš nastavovací "kolečko" ve vejšce očí, nebo jezdíš vleže a na silnici koukáš přes volant periskopem? Anebo poslední varianta = NEMÁŠ ŠKODOFKU... Laughing Laughing Laughing

Já ji mám - a stejně jako drtivá většina ostatních se pro pohled na ten regulátor musím doslova vyklonit doleva, abych na něj viděl - protože je tak "dýzajnově geniálně" umístěnej, že se vůbec nedivím tomu, že na něj všichni majitelé škodovek kašlou jak na placák a jezdí bez seřizování sklonu světel - ve fáčku nebo felině na něj ještě jakž takž bylo vidět jen pohybem očima, ale oktávkou počínaje přes fábuliji až po všecky další typy je tak "ergonomicky dokonale" schovanej před přímým pohledem, že o něj očima nezavadím jak je rok dlouhej a opravdu se na něj podívám až když na mne víc řidičů za sebou zabliká a já se přitom bleskovým pohledem po palubce ujistím o tom, že skutečně svítím - pak si uvědomím, že "asi vezu vzadu něco těžšího a měl bych si poštelovat světla". Indikátor toho, jak jsou skutečně nastavený světla by se myslím při téhle pozici samotnýho regulátoru hodil víc lidem...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund