Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ladění rámové antény pro AM
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12101
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2013, 23:06    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Koax se nepoužívá spíš pro jeho velkou kapacitu, která zatlumí signál.

. . . další hloupost !
pokud u nantény s impedancí 2000Ω použiji "unun" s převodním poměrem na 75Ω, pak to pustím do kabelu a dole u přijímače použiji zase transformaci zpátky na vstupní impedanci přijímače k žádnému zatlumení signálu vlivem kapacity kabelu nedojde !
Signál bude pouze zeslaben o jmenovitý útlum kabelu při těchto kmitočtech a průchozí útlum přispůsobovacích trafíček !

Takto provedený svod bude mít sice větší útlum, než pouhý drát spuštěný od antény, ale . . . bude to se všemi ostatními výhodami z tohoto provedení vyplývajícími !!!

Pouhý drát od přijímače k anténě, přijímá signál i rušení celou svojí délkou !
Pokud je veden celým barákem, kolem elektrických rozvodů obsahujících třeba spínané zdroje počítačů, spínané zdroje kotlů na topení, jiskření vypínačů a dalších zdrojů rušení, všechsm tento "bordel" se v signálu objeví !!!
A přesto, že "koaxiálem" bude užitečný signál trošku slabší, nebude tento ostatní bordel obsahovat a tím bude vlastně lepší(využitelnější) !!!


Naposledy upravil ok1hga dne čt březen 07 2013, 23:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2013, 23:12    Předmět: Citovat

To bych napsal koax s převodní trafem. Napsal jsem koax - samotný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12101
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2013, 23:17    Předmět: Citovat

nikde jsem netvrdil, že se má použít samotný koax !!!!!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2013, 23:18    Předmět: Citovat

Už se vidím, jak vinu trafa ... Smile to už radši 1x FET a tlumivky pro oddělení napájení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12101
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2013, 23:27    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2013, 23:40    Předmět: Citovat

No celkem nic, musí se mít vhodné toroidy a na SV, případně DV to bude chtít víc závitů. Tohle je od 160m, jak vidím. Pro obsažení i dolního konce DV to bude chtít možná i víc závitů 4 vodiči paralelně do toroidu, možná i přes 100 a to už je na mě trochu příliš. Nebo větší jádro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12101
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2013, 23:51    Předmět: Citovat

pro SV a DV jdou dobře použít i toroidy ze spínaných zdrojů a těch se všude válejí kupy !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2013, 0:04    Předmět: Citovat

OK. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2013, 8:10    Předmět: Citovat

No vida,diskuze směřuje do pozitivních oblastí. Moje představa byla,jak zhruba popsáno nahoře ,sestava od směru anténa : rámovka - balun 9:1-
koax 4m - balun 1:9 - ladící kondenzátor cca 500 pF - anténa a zem rádia.
Čili,jestli to dobře chápu,natransformuje se kapacita ladícího kondenzátoru do koaxu , a nahoře se zase přetransformuje na cca 500 pF + pár pF z kapacity koaxu. Návod na pěkný balun pro sv z feritu na tiskových hlavách jsem někde našel,jinak v katalogu Fonox býv.Prametu
jsou krásné křivky pro jednotlivé materiály -závislosti komplexní permeability na frekvenci - vyhoví řada z nich,musí to prostě "transformovat " ,tj. co největší permeabilita na těch sv/dv. Jádra Amidon jsou v rozumných rozměrech pro vinutí drahá - mají určitě smysl tam,kde se vysílá ,já téměř žádný výkon přenášet nebudu ,i když je to cílem o).
Co se týče praktické zkušenosti s rámovkami na sv,nejlépe jsou asi popsány na nějakých DX stránkách-články p.Kubíčka.Podle jeho bádání
odpovídá rámovka cca 20x20 cm na sv feritce,větší rámovka dává větší signál.

Co se týče kolegy,který radí udělat svod od velké drátové antény také drátem,tak to je asi stavebně-technicky nerealizovatelné - prakticky odzkoušeno,že signál z drátu na půdě po cca 2m těsném souběhu s jinými kabely jaksi chybí... zmizel v těch kabelech asi kapacitní vazbou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12101
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2013, 9:21    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
Moje představa byla,jak zhruba popsáno nahoře ,sestava od směru anténa : rámovka - balun 9:1-
koax 4m - balun 1:9 - ladící kondenzátor cca 500 pF - anténa a zem rádia.
Čili,jestli to dobře chápu,natransformuje se kapacita ladícího kondenzátoru do koaxu , a nahoře se zase přetransformuje na cca 500 pF + pár pF z kapacity koaxu.

nejsem si jistý fukčností takového zapojení, nikdy jsem to takhle prakticky nedělal. hlavně se mi nelíbí to "dálkové ladění" . . .
osobně bych to udělal širokopásmové(neladěné)
pokud má rámovka obstojně fungovat, měla by být laděná jako paralelní rezonanční obvod a měla by mít hodně dobré "Q".
To se myslím "vzdáleným způsobem moc dobře zajistit nedá . . .

můj návrh by byl udělat symetrickou(bez použití uzemění) širokopásmovou anténu, něco jako T2FD s přispůsobením 300/75 a dole u rádia 75/300 a zkusit to fyzicky realizovat a tím odzkoušet v daných podmínkách použitelnost této antény . . .
. . . prostě to zkusit.

jaké jsou rozměry prostoru do kterého se uvažuje s umístěním antény?
z čeho je postaven barák?
jaký má typ střešní krytiny a tvar střechy ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2013, 14:22    Předmět: Citovat

Díky za podněty, opravdu to chce něco vyzkoušet.Tak mě napadlo,nemaje žádných spekrálních analyzátorů a podobných přístrojů,
že vytáhnu z půdy nějakého starého jezevčíka,koupím baterky,ustřihnu AVC ,vytáhnu jej dráty ven a půjdu měřit ke kamarádovi ,budu hledat signál i ve sklepě,je tam calvados. Ale vážně, když jsem tak tu dvoulampovku (+usm.) trápil, nezdálo se mně,že by citlivost byla zase až tak mizerná ,nedávno jsem mu spravoval nějakou AIWu,která měla perfektní vkv i se zataženou anténou,a na sv zas až tak velký rozdíl nebyl- - ve dne tam i u mě hrálo pár stanic.
Takže prověřím jeho pokusy s dráty všeho druhu , délek a umístění. Ale až se oteplí,což vzhledem k předpovědi tak brzo nebude.Na ty mrazy tu mám něco lepšího,čítač BM526,koupený na Aukru,který až na předděličku BP krásně fungoval a přestal - a ejhle - tunelová dioda se jaksi sama pnutím nožiček rozloupla a zesilovač je v háji.Protože je označená jako 1ANxxxxx,tak je ještě nějak vybíraná ,v životě jsem s nimi nic nedělal,
ale čítače by bylo škoda,je to nádherný stroj .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12101
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2013, 14:36    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
že vytáhnu z půdy nějakého starého jezevčíka,koupím baterky,ustřihnu AVC ,vytáhnu jej dráty ven a půjdu měřit ke kamarádovi ,budu hledat signál

to dělat nemusíš !
podle teorie to musí být v rámci jeho možností co nejvýše a co nejvíc do volného prostoru . . .

radši si sežeň nějaké staré PC spíňáky, aby byly k dispozici toroidy nebo tráfka (nemusí to být vždy toroid)
http://www.ok1hga.nagano.cz/schemata/balun_1_4/P2260002.JPG
http://www.ok1hga.nagano.cz/schemata/balun_1_4/P4090002.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2013, 14:57    Předmět: Citovat

Když já calvados rád a ještě to bude vypadat vědecky.... o).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12101
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2013, 16:23    Předmět: Citovat

calvados ti rozhodně vymlouvat nebudu . . .
. . . kudy teče, tudy léčí.
a dávkovat můžeš jenom po kapkách, ale v jakémkoliv množství . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1688

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2013, 18:54    Předmět: Citovat

ok1hga:
Máte pravdu, nepřesně jsem se vyjádřil - ve zkatce jsem nedomyslel další souvislosti. Nabízel jsem klasiku: drátovou anténu nad střechou, typu "L" (nebo "T"), připojenou k rádiu bez dalších prvků, které mohou signál buď oslabit, nebo "zašumět". Dík za upozornění Embarassed .

Hill:
Věřím Vám, že se v posledních letech změnily předpisy. Nicméně si nejsem jist, zda odizolování antény na střeše od bleskosvodu, bude opravdu přínosem. Kdysi jsem se učil, že při zásahu blesku do jímače, proteče svodičem do zemniče proud v řádu kA. Pokud budu optimista a budu uvažovat zemní odpor jen pouhých 5 ohm a proud jen 1 kA, v místě svodu bleskového proudu, se zemní potenciál proti okolnímu terénu, zvedne na 5 kV. Jestli bude rádio uzemněno několik metrů od zakopaného zemniče bkeskosvodu, vznikne při úderu blesku mezi tímto zemničem a uzemněním rádia napětí, dané vodivostí půdy, vzdálenosti od zemniče bleskosvodu a rázovým proudem blesku. Toto napětí, bude následně zavlečeno zpět do chráněné budovy - do rádia. Nevylučuji, že devastační účinky na chráněnou stavbu můžou být v obou případech jiné. Ale co to rádio, přežije, nebo Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund