Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Panelovy merak PM-428
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
joza



Založen: Sep 28, 2008
Příspěvky: 123
Bydliště: Nový Bor

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 15:35    Předmět: Citovat

Zkusím zapojit ten dělič přímo na voltmetr, teď ho mam cca 15cm na desce od něj a propojený to je jen dráty. Stabilizátor dává podle votmetru 8.89V zkusím ho tydy ješte zatížit odporem. Dělič je na 100 procent v pořádku. Zkusím tyto možnosti a uvidím, ale možná bych to typl na to že jde něco z toho trafa voltmetr je asi 15cm od obou traf.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
joza



Založen: Sep 28, 2008
Příspěvky: 123
Bydliště: Nový Bor

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 16:16    Předmět: Citovat

tak bočník jsem udělal přímo na voltmetru a k napájení jsem použil 9V baterii a vše bylo funkční, měřil tak jak má. Následně jsem připojil místo baterie k 9V zdroji voltmetr ukázal 99 pak naskočila 1 a konec je tam stále 1 a už sní nepohnu. Takže 4 voltmetr v p..... Chyba je ted tedy v napájení přes stabylizátor, na výstup stab. jsem dal i onen 1k odpor napětí co jsem měřil je na něm 8,78V a po připojení voltmetru napájení se nemění. kde může být tedy chyba? Koupím 9v baterie a dám je spínat přes relátko.


180220133117.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  180220133117.jpg
 Velikost:  234.99 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5034
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 17:05    Předmět: Citovat

Něco zapojené jinak, než máš na plánku. Chyba je asi v nedokonalém galvanickém oddělení zdrojů.
Zkus změřit ohmetrem(po odpojení modulu DVM), jestli je výstup zdroje 9V skutečně izolovaný od zdroje. Ale bacha, ať neodpravíš ohmetr - všechny kondenzátory nejdřív zkratuj a vybij.

Že by to dělaly kapacitní proudy skrz trafo se mi moc nezdá, i když tam nějaké vždycky tečou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
joza



Založen: Sep 28, 2008
Příspěvky: 123
Bydliště: Nový Bor

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 17:08    Předmět: Citovat

Teď objednávám další 4ks a 9v baterii. Štveme docela dost že jsem ty 4 předchozý oddělal takovou blbostí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 17:08    Předmět: Citovat

Chyby mohou být v principu 2:

- výstupní napětí není 9V, k když to multimetr říká. Ověřit osciloskopem.

- napájecí napětí není dobře izolováno a má velký svod oproti ostatním obvodům, který je navíc krmen nějakým napětím napětím. Pokud měříte proud na bočníku někde v kladné větvi, tak mohou být vstupy IN+ a IN- na vysokém potenciálu vůči napájení panelového měřidla. Zapojte voltmetr mezi - pól napájení a různá místa ostatních měřených obvodů. Měl by ukazovat konstantně 0. Nebo při vypnutých obvodech a po vybití všech kapacit a odpojeném měřidle byste měl naměřit mezi napájením měřidla a měřenými obvody nekonečný odpor a co nejmenší kapacitu. I velký kapacitní proud může měřidlo poškodit.

Edit: pozdě. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12122
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 17:10    Předmět: Citovat

leze ti něco z toho 9V tráfka ! už jsi na něj zkoušel šáhnout fázovkou ???

podívej se sem jak to řeší jiní:
http://www.sysala.cz/Elektro/dcdc/dc_dc.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
joza



Založen: Sep 28, 2008
Příspěvky: 123
Bydliště: Nový Bor

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 17:28    Předmět: Citovat

Tak odpor mezi výstupem i vstupem 9V stabilizátoru proti měřenému napětí je víc jak 10M. A fázovka svítí všude kromě kostry, svítí jak na výstupu zdroje + i -, svítí i na usměrnovači. Když zdroj vypnu sítovým vypínačem230V (odpojení pouze 1 vodiče ze dvou) zdroj se vypne ale na výstupu zdroje je stále fáze dokavad nevytáhnu kabel ze zásuvky. Nechápu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5034
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 17:43    Předmět: Citovat

Tak ještě zkus zapojit digitální voltmetr(střídavý rozsah) mezi zdroj +9V a výstup pro měřák. Celé to zapni.
Co to ukáže? Zátěž bude odpor měřáku (1M nebo 10M).
Zjistíme, jak silný je ten kapacitní(?) zdroj proudu.
Pak to zkus se stejnosměrným rozsahem voltmetru.
Obojí by mělo ukázat cca nulu.

Trafo pro měřáček má kolik VA? Není třeba svářecí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
joza



Založen: Sep 28, 2008
Příspěvky: 123
Bydliště: Nový Bor

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 18:51    Předmět: Citovat

Trafo pro měřáček je cca 5x5x5cm odhaduji 8VA. A ktěm hodnotám, dopadlo to zajímavě co ztoho plyne to nevím(krom toho že je to špatně) raději to naskenuji, snad tomu budete rozumět.


naměrené hodnoty.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  naměrené hodnoty.jpg
 Velikost:  105.68 kB
 Staženo:  76 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5034
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 20:05    Předmět: Citovat

Taky nevím, co si o tom myslet.

Totiž je divné, že by moduly tak snadno odcházely. Lidi dost často mívají špatně napájení, ale nevede to ke zničení modulu, jen to ukazuje blbosti.
Pokud máš voltmetr se vstupním odporem 1M, tak ten zdroj proudu není nijak silný (desítky uA) a DVM by to měl vydržet(?).

Pokud jsou zdroje galvanicky oddělené, jak tvrdíš, tak nechápu, kde se bere ta stejnosměrná složka. Ale nějaká nesymetrie tam bude, tak se to asi usměrňuje přes diody.

Ještě si zkus pohrát s prohozením přívodů (fáze) toho pomocného trafa. Údaje se určitě změní. Ale stejně to k ničemu nebude.

Jak máš na té fotce zapojený vstupní dělič? Co je ta drátová propojka a jakou hodnotu má odpor? Vůbec tam nemáš předřadník.
Mám doma úplně jiné provedení tišťáku modulu DVM.


Takže moduly už se znovu nezmátoří, i když je napájíš z 9V baterky?

Jinak se dá použít pro napájení modulů DVM jednoduchý oddělovač s NE555 a nepotřebuješ ani další trafo. Ale to je únik před problémem a neřeší to záhadu.

Počkáme na nějakého odborníka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
joza



Založen: Sep 28, 2008
Příspěvky: 123
Bydliště: Nový Bor

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 20:18    Předmět: Citovat

Na fotu je 10M a propojka, tak je to z výroby pro 200mV. Já jsem podle přílohy a rady zde prohodil 10M místo propojky a nahoru jsem dal 10K. S baterii to měřilo pěkně výstup ze zdroje a souhlasil i podle multimetru +/- 1V. Ale jakmile jsem napojil na 9V stab tak naskočila po chvilce hodnota 1 a ta už tam je i po znovu napojení na baterii místo oněch nul(00.0) a už to nic neměří, odešli asi určitě vstupy pro měření "vyším vstupním napětím". Jestli to nemůže dělat že hlavní výkonovej transformátor je hned vedle cca5cm malého trafa a 10cm od nej je usměrnovač a stabil. a neindukujou se mezi sebou hlavně to velké(300VA) malé trafo
(8VA) a tím se jaksi trochu propojí, napsal jsem to hrozně ale tohle jde mimo mě. Před chvilkou jsem objednal 9V alkalickou baterii za 60kč, tak ta by tam měla nějaký ten rok vydržet, takhle jsem to taky udělal u jednoho zdroje z PC který jsem předělával na 12V/20A a už je to cca 3roky a batrie je pořád ok, alspon to nehlásí nizký stav baterie. Ještě jsem našel jeden malý transformátor 12V 5VA a je celý stíněný, postavím ještě jeden 9V zdroj a celý ho odstíním, mam i vstupní filtr na 230V tak ho tam taký dám ač tato bedna už ho má. Tak objednal jsem zas 4ks- mam zas co ničit Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12122
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 22:45    Předmět: Citovat

nevím co tam provádíš
a mrzí mě, že ani nečteš příspěvky lidí co se ti snaží pomoci . . .
pokud bys to dělal, nezničil bys další měřák.

je známá věc, že tato "měřidla" potřebují nezávislé a dokonale oddělené napájení, které se nejlépe udělá s DC/DC oddělujícím měničem . . .

v odkazu je přímo návod jak to udělat, ale tvým nápadům se tím rozhodně meze nekladou.
Ten DC/DC měnič lze realizovat různými způsoby, stačí použít gůgl a vybrat si.
Jak ti výše radili ten s 555tkou, tak ten je třeba hned mezi prvními odkazy . . .

když už jsi se tady ozval s dotazem,
tak alespoň čti příspěvky . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5034
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 22:51    Předmět: Citovat

Použití baterie je mezní řešení.
Dá se použít tento jednoduchý oddělovací měnič: http://pandatron.cz/?545&izolovany_dc%2Fdc_menic, který funguje a je maličký a lehoučký. Stačí zapojit na univerzální destičce.

Ale jinak tomu chování nerozumím. Vlastně jsem nikdy nepoužil zvláštní trafo pro napájení ICL7106. Tak nevím, jestli je uvedený jev normální, nebo tam máš něco špatně zapojené.

V zapojení modulu ADM2000 (stará stavebnice) jsou na vstupu modulu přepěťové ochrany z tranzistorů a navíc dvě diody proti napájecím přívodům. Tyhle prvky bys mohl doplnit k modulu taky a pak by se nemělo stát, že se modul zničí.
http://georgeb.wz.cz/technika/dokumenty/adm2000/adm2000.pdf
jsou to R5, R6+ VT2, VT3 a diody VD2, VD3.


OK1HGA: Ty víš, proč se to děje? Transformátor je přece galvanický oddělovač napájení , aspoň jsem si to doteď myslel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12122
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po únor 18 2013, 23:21    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
OK1HGA: Ty víš, proč se to děje? Transformátor je přece galvanický oddělovač napájení , aspoň jsem si to doteď myslel.

pokud je v pořádku a má dobře proložené vinutí a silnější proložení primáru a sekundáru, tak ano . . .
ale pokud použije tráfko neznámé provenience (možná čínské?) s nedostatečným prokládáním s velkými kapacitami mezi vinutími, může se dít v podstatě cokoliv . . .
a pokud ten měřák nemá žádné ochrany na vstupech a na napájení (předpokládá se napajení 9V baterií), může se dít vlastně cokoliv !
o těch jeho trafech jsme se nedověděli skoro nic,
jen to co napsal do té tabuky a to je špatně ! to jsou ty důvody proč mu to odchází !
tato měřidla jsou CMOSy a tam jsou napětí co napsal do tabulky vražedná !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
joza



Založen: Sep 28, 2008
Příspěvky: 123
Bydliště: Nový Bor

PříspěvekZaslal: út únor 19 2013, 16:31    Předmět: Citovat

Tak co dneska není čínské Very Happy přikládám foto malého trafa, že by to byl nejaký šmejd se mi nezdá má i svařené plechy myslím že ho mam z nějakého videa, ale nejsem si jist, jestli to ještě k něčemu bude má víc vynutí cca 30V a 5V a pak co jsem využil 2x8V(16V) u toho velkýho jsem odmotal cca 5závitů pro snížení napětí. stavěl jsem to podle tohoto http://www.volta.estranky.cz/clanky/zdroje_-stabilizatory_-usmernovace/laboratorni-zdroj-0-30v---20ma---3a.html a tam mu to jde přes stabilizátor.


trafo1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trafo1.jpg
 Velikost:  202.91 kB
 Staženo:  68 krát


trafo2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trafo2.jpg
 Velikost:  208.33 kB
 Staženo:  99 krát


trafo12.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trafo12.jpg
 Velikost:  227.79 kB
 Staženo:  65 krát


lcd1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  lcd1.jpg
 Velikost:  289.1 kB
 Staženo:  123 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund