Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

kalafuna
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
toom



Založen: Sep 17, 2004
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 8:08    Předmět: Citovat

Pouzivam kalafunu rozpustenou v ethanolu a zadnej problem. Desku po natreni vysusim fenem, za 5 minut po srande a povrch jak zrcadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 9:40    Předmět: Citovat

Sendyx: můžeš mi prosím sdělit, kde se dá lak MTS889 v jednolitrovém balení koupit? Samotný výrobce Marmot ho dodává v balení 10l a uváděný maloprodejce RAC VONKA ho nenabízí.
Chtěl bych ho vyzkoušet, protože vhodný lak pro náročnější použití stále postrádám. Zkoušel jsem jich hodně, ty ve spreji zavrhuju, protože se umatlá všechno okolo. A ty k nanášení štětcem mají většinou mizernou skladovatelnost. Pracuju ve vývoji a naše spotřeba laku je během roku nízká, lak většinou vyschne (a ne každý se dá znova rozředit), některý zrosolovatí, prostě po čase, kdy je ho spotřebovaná třeba tak 1/4 je k nepoužití. Nejde tu ani o ty peníze, jako o to, že když lak dlouho nepotřebuju a pak najednou ano, zjístím že je už na vyhození. V tu chvíli nemám ani trochu chuť ani čas jít někam něco shánět nebo objednávat. Obzvlášť to platí pro opravy. Prostě bych potřeboval kvalitní lak, který mám neustále k dispozici a nemusím pravidelně zkoumat, jestli není už na zahození.
Návrat nahoru
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 9:46    Předmět: Citovat

Používám taky kalafunu rozpuštěnou v acetonu,po čase zhoustne,tak není problém doředit opět acetonem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 9:56    Předmět: Citovat

Ano, i tohle je veliká výhoda kalafuny a proto ji používám všude tam, kde to je vhodné. Ale tam, kde to vhodné není (klimaticky náročné podmínky, požadavek velmi vysokého a stabilního izolačního odporu...) jsem si zatím žádný lak neoblíbil. Buď má špatnou dobu skladovatelnosti, nebo je obtížně pájitelný, nebo narušuje plasty, nebo se špatně nanáší, atd. A proto pořád hledám...
Návrat nahoru
ViPali



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 524
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 12:03    Předmět: Citovat

Kalafuna sa nesmie rozpúšťať v denaturovanom liehu, dochádza ku reakcii s benzénom. Keď tak čistý lieh, aceton, toluen, mám odskúšané všetko a funguje to. Doska musí byť čistá (pod lieh) odmastená a potom sa neodlupuje. Taktiež netreba dávať silnú vrstvu - povrch tvrdne rýchlejšie a praská.
Ako filter sa dá použiť vata, alebo filter na kávu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12366
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 17:12    Předmět: Citovat

2 MirekD - RaC Vonka ten lak v nabídce měl, ale proč ho už nemá, netuším. Já čas od času beru kanystr od výrobce a podělíme se se známými. Ten lak se taky vyrábí jen občas. Trochu podobné vlastnosti má lak, který stojí asi 490Kč/litr a prodává se tuším i v GM, ale ten jsem pochopitelně nezkoušel.
Nepotěším tě, i MTS889 napadá plasty - třeba polystyrén, je to taky s agresivními rozpouštědly. Problémy s vysýcháním nemám, on je poměrně řídký a pro určité způsoby nanášení by vůbec nevadilo, kdyby zhoustnul. Po dost dlouhém hledání jsem začal používat jen toto, na desky, kde se bude ještě někdy pájet. Při opatrném způsobu nanášení, třeba na předehřáté desky, bez problémů impregnuji i desky osazené kondy Wima apod., občas se nějaký nápis holt rozmázne.
Pokud chceš lak, který nenapadá plasty a má dobré klimatické vlastnosti, lze použít tzv. kombinační lak. Dřív ho vyráběl Meyer GMbH, měl jsem jedno balení (20+20kg), je to dvousložka - ale nedá se do něj pájet. Zajímavé jsou taky laky na bázi akrylátu, dopované silikonem - jsou trvale pružné a drží víc pohromadě než na desce, lze naříznout a odtrhnout, samozřejmě brání pájení taky. Nebo rovnou použít silikonakrylát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 17:55    Předmět: Citovat

Sendyx: Dík za informace, vidím, že nejsem sám, kdo si těžko vybírá. Já bych potřeboval lak, který je pokud možno pájitelný. Dělávám někdy věci, které se provozují venku, ale přitom jde o vývojové vzorky a často se tam něco dodatečně upravuje a předělává. V minulosti jsem použil akrylátový lak a nějaký dvousložkový (tam mi pak vyschla jedna složka), ochrana byla bezvadná, ale pájení přes to nešlo, bylo to utrpení. Já to teda nějak systematicky nesháním, ale když se někde něco objeví, tak to vyzkouším. Třeba se ten marmoťácký lak zase dostane do prodeje.
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12366
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 18:03    Předmět: Citovat

Když tak se ozvi, já ten lak pravidelně beru a používám. Jinak v lahvi mi beze ztráty kvality vydrží i pár let Smile, samozřejmě musí být uzavřená. Pájet se dá do toho dobře, některé DPS jsem ošetřoval systémem - ohřev na 60 st.C, ponor do laku, sušení při 60stC a ještě 1x opakovat a ty desky jsou i po pár letech v náročném prostředí pořád funkční.

Co jsi použil za akrylát ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 18:36    Předmět: Citovat

Sendyx: Ten akrylát jsem dostal z Tesly Hloubětín tak někdy okolo roku 95. Asi to bylo taky z nějakého velkého balení, dostal jsem to v láhvi od ředidla, takže netuším o co šlo. Ale pájet na to nešlo, tím to pro mě ztratilo půvab.
Teď používám nějaký pájitelný lak z Elchemka, ale mám pocit, že na té pixle ani není nějaké označení, jen slovní, asi v tom smyslu: "Ochranný lak pro osazené plošné spoje". Bohužel se ředí toluenem, to je na něm přímo uvedeno, a plasty žere hodně. Sad( Můžu poslat fotku štítku.
Jinak pokud bys bral balení z Marmotu, měl bych zájem.
Návrat nahoru
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 18:38    Předmět: Citovat

Taky používám kalafunu - žádné drahé laky a pájecí pasty jsem nikdy nepotřeboval. Pro lakování DPS kalafunu rozpouštím v lihu a nikdy jsem s tím neměl problémy. Aceton ani toluen jsem nezkoušel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12366
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 20:00    Předmět: Citovat

Pár půllitrů Marmotu mám tady v zásobě pořád, jsem na něm závislý Smile). Trochu byl boj, než jsem zjistil optimální způsob nanášení, ale používám ho na vše možné, včetně ochrany čerstvě vyleptaných desek. Elchemko mne silně zklamalo, hlavně ty jejich pájecí chemie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 20:32    Předmět: Citovat

No až budeš doplňovat zásoby, tak bych se připojil. Třeba mi to pak občas usnadní život. Ono i když se zdá, že na trhu je všechno možné - a proti době dřívější to tak opravdu je - tak pokud jde o něco speciálního, dá to někdy hodně shánění, než se podaří sehnat to, co člověk právě potřebuje.
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12366
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 21:42    Předmět: Citovat

Ale vůbec ne, na trhu je spíš to, co obchodníci mohou nabrat vidlema a na čem je velký rabat, čest výjimkám. Třeba poměrně levný a přilnavý vodivý lak na bázi grafitu, nebo vodivých polymerů, to sháním už 5 let Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá květen 26 2006, 22:26    Předmět: Citovat

Nevím co všechno jsi zkoušel a jak moc to nevyhovovalo, ale já mám dobrou zkušenost s Raychem EPPA002. Nevím ale jestli budu schopen zjistit, kde to bylo koupeno, už to mám taky nějaký ten rok.
Ale Raychem GmbH snad ještě funguje, tak by se to snad dalo dohledat.
Návrat nahoru
galjo



Založen: Jul 15, 2005
Příspěvky: 1352
Bydliště: záp.slovensko

PříspěvekZaslal: so květen 27 2006, 5:41    Předmět: kalafunu Citovat

Lekárnici riedia LIEH destilovanou vodou a to sposobuje problemy. Najlepší k tomu je Technický lieh. To používam už strašne dávno... Razz . Dá sa na to letovať a je pokoj. Po oprave sa to umyje zubnou kefkou namočenou v kolofonii a je to jak nové..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund