Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Debata o kvalitě polovodičů a bludy kolem toho (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: po únor 13 2012, 11:13    Předmět: Citovat

Problém je, že každý si kvalitu/nekvalitu vysvětluje jinak. Někomu vadí, když se součástka jiného výrobce odchyluje v některých parametrech od součástky vyrobené někým jiným (potom je ovšem otázka, kdo to vyrábí správně), pro někoho je spíš rozhodující konečná spolehlivost v provozu (je spokojen pokud se parametry shodují s kat. listem daného výrobce).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: út únor 14 2012, 1:38    Předmět: Citovat

Součástky u různých výrobců se liší parametry a taky zaručeností různých parametrů. Když je těch zaručovaných parametrů nebo aspoň typických parametrů k dispozici málo, nezbude, než začít měřit, vybírat. Pokud honza637 hledá součástky určitých výrobců, na základě svých měření, nevidím na tom nic špatnýho. Prostě ví, že u toho výběru bude mít ohromně vysokou pravděpodobnost úspěšnosti.

Příklad od boku. Pokud vezmu LM324, za pár korun, od jednoho výrobce může mít běžně offset 3mV, jiný výrobce zase nabízí běžně s offsetem 500µV (netvrdím, že tomu tak ve skutečnosti je, já ty offsety neměřívám, páč nemusím). Když někdo má vyšší nároky a nehodlá kupovat drahý OZ se zaručovaným offsetem 500µV, může vybrat kousky LM324 od toho lepšího výrobce. Pokud nevadí další, třeba ne zrovna dvakrát precizní parametry.

Proč tady z toho děláte takovou vědu? Prostě tady někdo chtěl pár tranzistorů a chtěl je od určitých výrobců. A jak píše, "nepajcovaných", a je přece úplně jedno, jestli tomu někdo říká pajc, druhovýroba, originál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18691
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út únor 14 2012, 6:20    Předmět: Citovat

Jsem podobného vyznání , jako jura80 . Debata o pajcech a šíření polopravd či nepravd mi nemůže v ničem pomoci . Jediným kladným výsledkem podobné debaty by bylo vypracování a zde vyvěšení listiny šmejdů (stačí součástek ) . Jinak si stejně na pultě vezmu to , co mi tam položí . Nemůžu , a snad bych ani nechtěl , vědět vše . Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4214
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út únor 14 2012, 8:04    Předmět: Citovat

jura80 mimo jiné napsal(a):
Pokud honza637 hledá součástky určitých výrobců, na základě svých měření, nevidím na tom nic špatnýho... ...chtěl pár tranzistorů a chtěl je od určitých výrobců. A jak píše, "nepajcovaných", a je přece úplně jedno, jestli tomu někdo říká pajc, druhovýroba, originál.

To já rozhodně taky ne – až do té doby než se k tomu začnou objevovat výroky typu „Fairchild, Diotec je humus, pajcy, šmejd“ a podobně. To si skutečně nechte někam na audioweby, anebo mezi rádiovky.Tam vám budou někteří i tleskat.
Protože to, že někomu při jeho potřebě jedné hrsti součástek nějaký výrobce nevyhovuje, zdaleka ještě neznamená, že ten výrobce je obecně špatný, produkuje šmejdy nebo pajcy a zaslouží si tyhle přívlastky. Nevyhovuje=nekupujte to a to je všechno. Protože děláte akorát zlou krev, šíříte po netu dezinformace a polopravdy které jiným škodí.

_________________
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2591

PříspěvekZaslal: út únor 14 2012, 11:11    Předmět: Citovat

Vzpomněl jsem si, jak jsem kdysi vyvíjel nějaké zařízení kde jistý TTL brouk pracoval v okolí mezních parametrů. Zkoušel jsem to s broukem od TI, chodilo to jak z praku. Když jsem tam dal sovětský, byly s tím problémy (pro později narozené - u běžných výrobků bylo přísně sledované, zda je skutečně nutné používat západní součástky pokud se vyrábí i v lidodemo). Zjistil jsem, že brouky toho typu vyrábějí i Maďaři, tak jsem si je objednal, abych vyzkoušel, jestli nejsou lepší. Ale na PZO kudy to prošlo, udělali "výběrové řízení" a dostal jsem zase ty sovětské.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4214
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út únor 14 2012, 11:23    Předmět: Citovat

Já jsem něco podobného kdysi řešil s běžnou 555. Výroba mj. používala B555 (DDR) ze svých zásob a po jejich spotřebování jim v tom Texasy zásadně nechodili.. Kde je potom asi chyba, u pajcu od TI? Smile


.

_________________
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út únor 14 2012, 12:38    Předmět: Citovat

citace:
No podiv se, jestliže mám Philipsku která má určité parametry, někdo další vyrobí ten samý typ který vůbec nesplní to co má, pak je to pro mě pajc a hotovo


Tyhle názory se šíří jak mor. Pokud je vyrobí pod svou vlastní značkou, tak to pajc prostě není.

Často jen proto, že někdo vyfotil čipy pár NF tranzistorů, kde šlo skutečně asi o podfuk, či sám uměle vyrobil nějakej "pajc" . A pak se to hodí na všechny.

Podporovat tyhle kecy tady určitě nebudem - snad víte, co tím myslím. Začíná toho být něajak moc Twisted Evil

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18691
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út únor 14 2012, 13:00    Předmět: Citovat

Na druhou stranu , si myslím , Zdendo , je tato debata fuk min. 14300 uživatelům této stránky . Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út únor 14 2012, 13:17    Předmět: Citovat

Ať si to užijou...

Pak to ale končí tak, že málem všechny větší firmy v ČR papírově sídlí v Praze, protože kdyby měly sídlo v Horní Dolní, budou téměř automaticky považovány za druhořadé až podvodníky.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: út únor 14 2012, 13:33    Předmět: Citovat

Killroy napsal(a):
jura80 mimo jiné napsal(a):
Pokud honza637 hledá součástky určitých výrobců, na základě svých měření, nevidím na tom nic špatnýho... ...chtěl pár tranzistorů a chtěl je od určitých výrobců. A jak píše, "nepajcovaných", a je přece úplně jedno, jestli tomu někdo říká pajc, druhovýroba, originál.

Protože to, že někomu při jeho potřebě jedné hrsti součástek nějaký výrobce nevyhovuje, zdaleka ještě neznamená, že ten výrobce je obecně špatný, produkuje šmejdy nebo pajcy a zaslouží si tyhle přívlastky. Nevyhovuje=nekupujte to a to je všechno. Protože děláte akorát zlou krev, šíříte po netu dezinformace a polopravdy které jiným škodí.


To je věc osobního pohledu. Až někdo exaktně definuje slovo "šmejd", pak nemám námitek proti tomu, aby někdo tvrdil, že tady někdo jiný šíří "polopravdy". V opačným případě je to zase jen osobní pohled a téma na tři stránky fóra o ničem.

Já osobně třeba, aspoň podle toho co vím, a co už honza637 naměřil, proti Fairchildu pořád ještě nic nemám. A neberu Fairchild jako šmejd, spíš jako alternativu za příjemnou cenu. Ale pokud mně někdo tvrdí, že Fairchild, Diotec, KEC... ...jsou šmejdy, necítím potřebu mu to energicky vymlouvat.

Jiná věc je zmetek, zmetkovitost...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: út únor 14 2012, 13:38    Předmět: Citovat

Hele, vážení, už to nechte plavat.

Někdo chtěl TESLácký KFka, toť vše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4249
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út únor 14 2012, 16:32    Předmět: Citovat

rozhodně nechci polemizovat o tom co je padělek a co klon , nicméně stále častěji se mi stává, že některé součástky byť výrobce i typ sedí v zařízení ve které chodily jejich předchůdci mnoho let odejdou hned po výměně, nebo v krátkém čase a po výměně za jiné od jiného dodavatel fungují další roky. A vzhledem k tomu že tyto případy jsou stále častější , tak rozhodně není všechno v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
biker77



Založen: Feb 20, 2011
Příspěvky: 216
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: út únor 14 2012, 23:07    Předmět: Citovat

Když jsem ještě opravoval zdroje řady C 416 a SU161 už nebyly nahrazoval jsem je běžně BU326 vše bylo stále v pohodě až do jedné dodávky cca 5 kusů. Na zdroji vyměměno vše obvyklé jako vždy a po pár dnech TV opět na dílně s vadným BU... po postupné výměně součástek ve zdroji a na modulu R a po zničení všech nových BU326 jsem osadil BU508A a bylo po problému. BU326 jsem bral stále od stejné firmy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st únor 15 2012, 0:03    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
.....stále častěji se mi stává, že některé součástky byť výrobce i typ sedí v zařízení ve které chodily jejich předchůdci mnoho let odejdou hned po výměně, nebo v krátkém čase a po výměně za jiné od jiného dodavatel fungují další roky. A vzhledem k tomu že tyto případy jsou stále častější , tak rozhodně není všechno v pořádku.


Třikrát podtrhnout a zarámovat!

Je nejspíš unáhlené házet určité výrobce automaticky do odpadního pytle. Ale je nepochybné že různí výrobci mají různé tolerance, spolehlivost ale taky některé důležité parametry, jako je třeba šum u nízkošumového tranzistoru. Nejsmutnější případ je, když je součástka vydávaná za "značkovou" a přitom to není pravda, tedy fake nebo pajc. Stalo se mi to už téměř ve všech českých elektro shopech. A nejen se součástkami, i když prodejce tvrdil že jde o originální díl. Byl bych moc rád kdyby se to zlepšilo, a tak jediné co pro to můžu dělat je, že do toho kšeftu už nezajdu a napíšu o tom na netu. Když ty šmejdy nikdo nebude kupovat, nebudou se prodávat - to je přeci zákon trhu Smile

Pokud mám určité nároky na součástku, je mi rázem celkem jedno, zda je součástka úplný fake nebo "jen" druhovýroba. Pokud nesplní nároky na rozptyl parametrů nebo spolehlivost, je mi ve výsledku k ničemu. Taková součástka pak v zapojení nefunguje dobře, čímž jej často "potopí" do nižší kategorie. V horším případě způsobí další poruchy a škody, což mě dokáže rozpálit do běla...

Je to závažný problém který nejde smést ze stolu s konstatováním, že to nemám kupovat. Už skoro není kde kupovat, pokud požaduju záruku na originalitu. Tento problém je cítit o to víc, když se člověk přestane hrabat ve spotřebce a zabrousí do profi techniky nebo se pokusí stvořit něco vlastního a opravdu na úrovni.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: st únor 15 2012, 1:30    Předmět: Citovat

Součástky prodávané v běžných kšeftech jsou povětšinou z kategorie pro spotřební elektroniku (ta nejhorší kategorie) - tomu odpovídá rozptyl parametry, spolehlivost, cena i určení - levné zařízení spotřební elektroniky, kde je maximální tlak na cenu , spolehlivost je až na posledním místě, takže stavět z toho něco náročnějšího a čekat že to bude vždy fungovat odpovídajícím způsobem je nesmysl. Od toho jsou pak průmyslové součástky (také patřičně dražší). To se pak může brečet nad kvalitou donekonečna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund