Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla - pán blesků
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2012, 21:51    Předmět: Citovat

35 mm kinematografický film má rozměry políčka cca 21x15 mm, rozlišení filmu jde až někam za 150 čar/mm, takže 3000 pixelů vodorovně by bylo adekvátní. Je fakt, že s kopírováním negativ-pozitiv to sleze níž.
U filmů točených pro kina snad je legitimní předpokládat nárok tvůrců, aby fyzicky nosič uměleckého díla splňoval nějaké hodnoty a distribuce k divákům to neprznila tak, aby případný vizuální (anti)dojem nesnižoval pověst díla a tvůrců. V tom je už každá TV transformace pro film vražedná.
Na druhou stranu je legitimní snaha, aby se s kompromisní transformací dostalo k více divákům aspoň povědomí o existenci něčeho.
Jasné, že dokumentační video na Youtube 320x240 často stačí, jde o to aby se publikovala nějaká rarita a ne o obrazový zážitek pro fajnšmekry.
Výše uvedený dokument je asi někde napůl, jde o předkládání faktů, ale obrazovou formou, která určitě utrpí degradací pod jistou hranici a ta je holt pro různé lidi subjektivní. Někomu třeba stačí vidět Kleopatru z třetí VHS kopie, ale přece jen to není ono.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32041
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2012, 23:01    Předmět: Citovat

V kinech už se dávno nepromítá z "pětatřicítky" - většina kin před přechodem na digitální projekci měla osazení 70mm projektory s širokoúhlým formátem políčka v poměru nejčastěji 20:10 - klasická "pětatřicítka" už zůstávala jen v některých doslova "vesnických" kinech...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2012, 23:43    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
většina kin před přechodem na digitální projekci měla osazení 70mm projektory s širokoúhlým formátem políčka v poměru nejčastěji 20:10 - klasická "pětatřicítka" už zůstávala jen v některých doslova "vesnických" kinech...

Sice jsem tu nechtěl řešit osazení českých kin projektory (pro vesnická byly typické rozhodně spíš 16mm Meoptony), ale rozlišovací schopnost, ale když už to Ekkar s obvyklým rozběhem vědomostně převálcoval, tak něco k tomu:
http://zena.centrum.cz/clanek.phtml?old_url=zena/atlas/2007/3/7/clanky/sirokouhle-formaty-iii/

http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopic.php?f=28&t=6588&start=50
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9001
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2012, 23:45    Předmět: Citovat

2 css: v prvé řadě díky za dokument. Ale neodpustím si jeden dotaz, proč sakra v dnešní době někdo používá při kódování videa tak archaický kodeky? Já už asi rok používám na zvuk ve filmech pouze AAC a na obraz zase jen x264. Celý to zabalím do MKV a je hotovo. Při vizuálně stejné kvalitě to má asi polovinu, někdy i míň, za tu dobu to mám už dávno ověřeno. Mimochodem, zapomněl jsi odstranit prokládání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2012, 23:51    Předmět: Citovat

Proč by měl odstraňovat prokládání ze zdroje signálu, kde prokládání je?
Ať si ho odstraní na klientské straně v nastavení prohlížeče ten, kdo ho tam nechce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9001
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so leden 14 2012, 0:03    Předmět: Citovat

Netušil jsem, že by ho někdo mohl chtít, proč taky? Teď už to stejně nemá význam, jen to ruší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so leden 14 2012, 0:09    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Teď už to stejně nemá význam, jen to ruší.

Pokud trvá daná norma a někdo něco odvysílá v prokladu (u TV reprodukce filmů to neplatí, OK), tak není rozumná metoda jak to plnohodnotně odstranit, protože se tam perou dvě protichůdná zla, buď rozmáznutí horizontálních pohybů při nějakém druhu součtu obou půlsnímků nebo snížení vertikálního rozlišení při zahození jednoho nebo druhého půlsnímku. Možná je to subjektivní, ale mě nejmíň ruší u prokládaného obrazu, když zůstane jako prokládaný. Vodorovné švenky mají plynulost a ostrost, těch 50 Hz oproti 25 Hz kinematografických jsou znát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9001
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so leden 14 2012, 0:16    Předmět: Citovat

Je pravda, že se to trochu mázne, zkoušel jsem už hodně filtrů, ale ideální jsem nenašel. Mě osobně ty linky v pohybu vadí, proto dělám deinterlacing pokaždé. Ale dobře, ať si to každej udělá po svým. Jako problém ovšem vidím, že spousta lidí ani neví, jak má v přehrávači prokládání odstranit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so leden 14 2012, 0:26    Předmět: Citovat

ty linky v obraze tam máš proto, že prokládané video přehráváš přehrávačem, který neumí interlaced. Jinak linky v pohybu nevidíš, protože přehrávač zobrazí liché půlsnímky a pak v mezerách mezi ně sudé a při 50 Hz vidíš výsledný obraz. Přehrávač, který zobrazí oba půlsnímky v jednom obraze, ukáže při pohybu ty linky v rozdílu obsahu půlsnímků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9001
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so leden 14 2012, 0:38    Předmět: Citovat

U SW přehrávačů to takto nefunguje, teď jsem to schválně zkoušel a konkrétně VLC má několik metod odstranění prokládání, takže to počítá.
Navíc PC monitory většinou nemají 50 Hz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so leden 14 2012, 0:55    Předmět: Citovat

tak zkus WinDVD v.7 v režimu přehrávání z DVD, když si správně nastavíš parametry, tak ve fullscreen si přepne grafiku do krásně prokládaného režimu a obraz je přesně jako na TV obrazovce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34026
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 14 2012, 13:07    Předmět: Citovat

Interlaced mody sa na PC tak 15 rokov nepouzivaju. Este ich aj nejaky monitor zvlada?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 16:26    Předmět: Citovat

Jako konzerva nemůžu posoudit, co zvládají free cool lcdčka, protože doma žádný nemám. Ale starý ImageQuest 770 si nechá vnutit v uživatelském nastavení celkem libovolnou frekvenci a pod 60 Hz jim sám přiřadí prokládání.
Udělal jsem testovací obrázek s extrémním zobrazením, v lichém půlsnímku celý objekt vlevo a v sudém půlsnímku vpravo (sytě červený čtverec). Doplněno neprokládaným nápisem a obrázkem s drobnými detaily a šikmými liniemi pro posouzení ztráty informace filtrováním. Pak jsem z testovacího obrázku udělal testovací video 720 x 576 x 50 prokládaných půlsnímku, spodní první, mpeg-2 6000 kbps.
Zkusil jsem i VLC player. Při správném nastavení zobrazuje i VLC player interlaced video naprosto korektně.
Pro správné zobrazení není bezpodmínečně nutný hw režim prokládání monitoru, zobrazování je správné i v progressive díky tomu, že v násobku obrazové frekvence monitor ukáže napřed jeden půlsnímek a pak ve správné pozici druhý. Zkoušel jsem 720x567 50 Hz interlaced a 720x576 100 Hz progressive, nastavení VLC na Odstranit prokládání: zapnuto, deinterlace mode: Bob. (Logika pojmenování je sice opačná, ale výsledek funguje).
Správné zobrazení asi závisí na konkrétní grafické kartě, měla by umožnit v uživatelských režimech "Povolit řízení obnovovací frekvence aplikací".
Výsledek je zcela ilustrační, jaký režim a jak zachová obrazovou informaci a rozlišení a je jasně vidět, že když je původní obraz s odlišnou informací v půlsnímcích, žádné sloučení do progressive nezobratí výsledek bez ztráty informace.
Interpretace:
50 Hz interlaced,
mode Bob, linear, Ydafif2x: stabilní obraz titulku a zachovány detaily v obrázku (text na pouzdru), testovací obrazec periodicky souměrně bliká vlevo a vpravo
mode odložení: vlivem zahození jednoho půlsnímku se zobrazuje stabilně jen jeden (levý) obrazec s dvojnásobným jasem, detaily obrázku pod testovacím obrazcem chybí, text je nečitelný.
mode Mísení, Průměr: testovací obrazce se zobrazují vlevo i vpravo, bez blikání, s rozostřenými hranami, testovací obrázek filtrem různě rozmazán
100 Hz progressive: díky celočíslenému násobku původní frekvence prakticky stejný výsledek.
60, 75, 85 progressive: díky odlišnému kmitočtu půlsnímků testovací obrazec bliká s viditelnou intereferencí, zachování/ztráta informace podle modu deinterlace stejná jako výše.
V přirozeném signálu se nejspíš necelistvý násobek zobrazovací frekvence v obrazu nepozná.
video: http://leteckaposta.cz/711321067



nastaveni_1.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  nastaveni_1.png
 Velikost:  54.76 kB
 Staženo:  41 krát


nastaveni_2.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  nastaveni_2.png
 Velikost:  18.04 kB
 Staženo:  41 krát


proklad_test.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  proklad_test.png
 Velikost:  15.21 kB
 Staženo:  43 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9001
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 20:17    Předmět: Citovat

Oceňuju takovou práci. Nicméně v dnešní době už to moc použitelný není. Lidí co mají ještě CRTčko už moc neznám a když dám na LCDčku fullscreen, tak se samozřejmě rozlišení nepřepne, jen přepočítá. Navíc mám standardně refresh na 60 Hz, 100 Hz při nativním rozlišení nezvládá, max 75 Hz.
Já osobně nemám LCDčko kvůli tomu, že by bylo cool a kdovícoještě. Když mi odešel můj 17" trinitron, tak prostě nebylo čím jej nahradit. Kvalitní CRTčka se už nedělaly, hlavně ne cenově dostupný. Mám kvalitní LCDčko a jsem spokojenej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund