Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Brzdové světlo, blikani
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32044
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2011, 21:25    Předmět: Citovat

Nejhorší na tom všem je, že v minulosti bylo stejně nepředpisové a tím i důvodem pro postih za neschválenou úpravu i to samotné nepřerušované třetí brzdové světlo instalované svépomocí někam za zadní okno - než ho legislativa akceptovala jako důležitý prvek aktivní bezpečnosti a nařídila instalovat už ve výrobě. Stejně tak pravděpodobně dopadne časem i to blikání brzdového světla, respektive režim svícení začínající několikerým bliknutím při každém šlápnutí na brzdový pedál...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4497
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2011, 21:36    Předmět: Citovat

Na některých křižovatkách si říkám, že by se sešla i nějaká brzdová světla vepředu.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32044
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2011, 22:07    Předmět: Citovat

V velké části Asie a v části Afriky jsou brzdová světla vepředu nahoře na kabině řidiče hlavně u náklaďáků naprosto běžná - je hned vidět, jestli náklaďák přijíždějící v protisměru ke křižovatce brzdí nebo ne... Evropa k takové primitivní pomůcce bohužel taky ještě nedospěla...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7105
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2012, 7:52    Předmět: Citovat

Nedávno jsem jel po městě za nějakým takový malým puclíkem (celý to bylo proti Fiestě zhruba poloviční) a ten tohle blikání měl. To byste nevěřili, jak je to otravný, když vám to každých pár desítek vteřin zabliká do očí. Začal jsem mít tendence jít mu vysvětlit, ať si koupí normální auto, ale pak jsem si uvědomil, že na Fiestu to platí taky.
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5232

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2012, 8:52    Předmět: Citovat

Taky už jsme měl tu čest. Popojíždění po městě za někým takovým se změní během chvíle v noční můru. Jo kdyby to bylo že při intezívním brždění by blikalo tak jak se teď samy spouštějí varovná světla to bych bral.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15545
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2012, 10:39    Předmět: Citovat

Že vás to rozčiluje, mi-ro přece psal, že to na normální auto asi nebude, takže to budou mít jen ty závodničky. Dokonce i na ty malé. Wink
Ono je to stále o tom, že to prostě nebude homologované ani když si to postaví podle schématu homologovaného zařízení a klopný obvod tam sice může dát každý, ale při primitivním zapojení bez přepínače při spálení nebo přerušení toho tranzistoru to nebude svítí vůbec, natož blikat.
Myslím si, že bez nějakého měřiče (např. ultrazvukového) vzdálenosti vzadu od dalšího vozidla a snímání rychlosti jízdy to nemá smysl používat jinak je to jen takové onanování ega na veřejnosti. Pro příklad - jedu ve městě v zácpě 5-20 km/hod a stále se brzdí a rozjíždí, což by asi znamenalo blikání furt a blikání světel je zatím určeno jen pro ukazatele směru (vpravo, vlevo) a při výstraze, že se děje něco s autem nebo že nějaký debo neumí normálně zaparkovat. Jet za takovým úchylem musí být stejná pohádka jako potkávat v protisměru exoty s rozsvícenýma "denníma" ledkama a zároveň normálníma světlama (připadně ještě s mlhovkama). Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lukasnovot



Založen: Feb 22, 2012
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2012, 18:27    Předmět: Citovat

kdo mi vyrobí modul na závodní octavii
http://users.otenet.gr/~athsam/auto_flash_stop.htm
cenu nabídněte na lada.novot@centrum.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2012, 19:23    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
...Myslím si, že bez nějakého měřiče (např. ultrazvukového) vzdálenosti vzadu od dalšího vozidla a snímání rychlosti jízdy to nemá smysl používat jinak je to jen takové onanování ega na veřejnosti.....

Jistá komplikace vznikne například v zatáčce na plné dálnici, kdy se jede ve všech pruzích - snímač vzdálenosti by totiž musel měřit do takové dálky, že v zatáčce bude snímat jiné vozidlo, než to ve stejném pruhu.
Ve vzdálenosti, kterou běžné ultrazvukové snímače zvládají, je už obvykle na všechno pozdě.
Tady jde ale o něco jiného: blikání při lehkém šlápnutí na brzdový pedál, tedy na začátku brždění je nesmysl.
To blikání má, jak už jsem psal, význam zejména v případě prudkého brždění, kdy tomu vzadu jeho doba reakce užere významný počet metrů, než začne brzdit, ale blikání varovek navíc k brzdovým světlům (nebo aspoň blikání přídavného brzdového světla) ho může přimět k intenzivnějšímu brždění od momentu, kdy se opře o pedál, a může naopak nějaký ten metr zachránit. Nebo taky ne, když to auto utrhne od vozovky, ale tomu by měl aspoň z nejhoršího odpomoci ABS, pokud ho vozidlo má a funkční.
Proto mají některé vozy už z výroby přídavné blikání varovnými světly spouštěné akcelerometrem a homologace tohoto uspořádání v jiných evropských zemích se uznává i u nás. Okruh brzdových světel zůstává původní, aby žádné přidané prvky nesnížily jeho spolehlivost, varovky se spínají nezávisle na něm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
beny66ka



Založen: Sep 12, 2015
Příspěvky: 389
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so září 12 2015, 17:33    Předmět: Citovat

Dobrý den všem. Již delší dobu sleduji toto fórum a nyní jsem se zaregistroval. Všem děkuji za četné inspirace a nyní snad i já někomu pomohu. Buď tímto příspěvkem, nebo něčím jiným v budoucnu.
Prohledáváním webu jsem narazil na toto vlákno.
Také jsem chtěl modul, který zařídí blikání třetího brzdového světla (TBS), ale ne vždy, pouze při dané intenzitě brzdění. Zjistil jsem ovšem, že snad nic takového není a tak jsem zařízení vyvinul.
Funkce:
Modul se vřadí do přívodu napájení TBS. Při brzdění TBS svítí a poté co dopředné přetížení přesáhne nastavenou mez, začne TBS blikat frekvencí 5Hz po dobu 10 sec. Samozřejmě s uvolněním brzdového pedálu světlo zhasne ať bliká nebo nebliká.
Používám komerční čidlo akcelerace, jehož výstup je komparován s normálem.
Na testech jsem epiricky vyzkoušel, že optimální hodnota jnastaveného přetížení je 0,4 - 0,5G.
Takže pokud by to někoho zajímalo, jsem k dispozici.



ACM2.jpg
 Komentář:
Vzhled hotového výrobku

Stáhnout
 Soubor:  ACM2.jpg
 Velikost:  218.83 kB
 Staženo:  142 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nikeed12



Založen: Sep 11, 2014
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: st leden 27 2016, 23:51    Předmět: Citovat

Beny66ka Mohl by jsi poskytnout schéma ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
beny66ka



Založen: Sep 12, 2015
Příspěvky: 389
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2016, 13:28    Předmět: Citovat

Na svorky LSP5-6-9 připojíš analogové čidlo přetížení. JP1 volíš citlivost.
Ten FET tam mám IRFD9014. LM358 je jako komparátor. V případě potřeby můžeš na TP1 a TP2 měřit a doladit rezistory R9-11 podle potřebné citlivosti.



acceleratorSMD2.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  acceleratorSMD2.png
 Velikost:  47.87 kB
 Staženo:  240 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nikeed12



Založen: Sep 11, 2014
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2016, 15:24    Předmět: Citovat

Díky moc, máš nějaký typ na to čidlo přetížení? Jde použít akcelerometr ADXL203 s analogovým výstupem a použití jedné osy (např. Osu X) a směr jízdy bude ve směru po této ose?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
beny66ka



Založen: Sep 12, 2015
Příspěvky: 389
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2016, 15:48    Předmět: Citovat

Ano, tak jak píšeš, využije se jen jedna osa. Proto mám na krabičce napsáno "montáž vodorovně" a označen šipkou "směr pohybu" Já jsem použil nejprve tento modul.
http://www.tme.eu/cz/details/pololu-1246/moduly-cidel/pololu/
Je super, umí celým rozsahem "jen" 1,5G, což je právě super - když chceš využít rozsah max. do 1G, spíše do 0,5G. Je tam velký pohyb napětí na výstupu a nemusíš tak přesně nastavovat komparátor.

Pak jsem ale v Číně našel toto za směšný peníz, ale má to rozsah 3G, takže musíš přesněji nastavit ty rezistory v komparátoru.
http://www.aliexpress.com/item/ADXL335-3-axis-Analog-Output-Accelerometer-Module-angular-transducer-3v-5v/2036629668.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nikeed12



Založen: Sep 11, 2014
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2016, 16:14    Předmět: Citovat

Jasně chápu, jinak je ten z Číny použitelný? Mám zkušenosti sice z ebay s tím, že například čidla teploty DS18B20 jsou nejspíše zmetkove kusy, které neměři v celém rozsahu ve kterém by správně měly.
Proto se ptám jestli jsi nezaznamenal nějaké vady na kráse.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
beny66ka



Založen: Sep 12, 2015
Příspěvky: 389
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2016, 20:58    Předmět: Citovat

Zaznamenal. Ty čínské nejsou lineární. Ale protože je potřebuješ nastavit jen na jednu (popř. tři - nebo kolik si vymyslíš) FIXNÍCH hodnot dá se to nakalibrovat.
Kalibruji to úhloměrem a nakláněním čidla.
Systém je -
Čidlo je svisle (kolmo k zemi) = 1G,
45 stupňů = 0,5G.
Vodorovně = 0G
Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund