Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Theremin
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Therem



Založen: Oct 14, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: čt říjen 16 2014, 18:19    Předmět: Citovat

1) takže na kolektoru Q3 je 6V a na bázi Q5 je téměř 6V (odečítám z rastrového stínítka osciloskopu). Při přibližování a dotyku ruky dochází na kolektoru Q3 k nepatrnému navýšení napětí ovšem na bázi Q5 je tento zdvih již téměř nepostřehnutelný.

2) na kolektoru Q4 je cca 4,5V.

3) na bázi Q3 je amplituda cca 0,045V, Colpits má amplitudu 0,06V.

4) výměna Q5 nepomohla.

Zatím jsem opomíjel RV1 potenciometr ale ten se nijak neprojevuje, což divné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: čt říjen 16 2014, 20:18    Předmět: Citovat

Regulace hlasitosti v popisované konstrukci nemůže pracovat stejně, jako původní Theremin. Při malém nebo žádném signálu na bázi Q3 (tedy při zatlumeném obvodu L2C7) je na kolektoru Q3 plné napájecí napětí. Vzhledem k tomu, že napětí na kolektoru Q4 má velikost přibližně 2/3 nap. napětí, je tranzistor Q5 mimo svůj pracovní režim, protože přechod G-S je polarizován v propustném směru. Teprve když při dostatečně velikém vstupním signálu napětí na kolektoru Q3 klesne níže než na kolektoru Q4, začne se tranzistor Q5 zavírat. Jeho regulační funkce je tedy právě opačná.
Nevím, jak se to mohlo stát. Question
Wink
Pokud bychom chtěli, aby se obvod choval podle popisu, museli bychom schema trochu upravit.

EDIT: Snad by to mohlo fungovat při nastavení frekvencí k úpatí rezonanční křivky takto:



regulace.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  regulace.png
 Velikost:  10.17 kB
 Staženo:  41 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Therem



Založen: Oct 14, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: so říjen 18 2014, 10:07    Předmět: Citovat

tak jsem zkusil na Colpitsově osc. nastavit fo a to takto:
1) trimr C2=33pF - zde je amplituda na CR1 minimální cca 0,015V
a přibližováním ruky docházelo k navýšení amplitudy na CR1 ovšem velmi
minimálně a dokonce došlo k rozšíření špiček sinusovky ve vertikální ose (nějaké vedlejší zákmity), dle obrázku výše fo (L1C2,C3C4) na levo od fo (L2C7).

2) trimr C2=3pF - zde je amplituda opět minimální s 0,02V ovšem zde jsme na druhé straně rez. křivky tedy fo (L1C2,C3C4) dle obrázku na pravo od fo (L2C7) a přiblížení ruky se projevilo snížením amplitudy ovšem se zachováním původní před dotykem takže došlo k nějakým zákmitům a tedy opět k rošíření špiček sinusovky ve vertikální ose.

Nic z tohoto nemá vliv na celkovou hlasitost výstupu těreminu:(

Přikládám obrázky s průběhy, snad to k nečemu bude. Obrázky dole jsou průběhy bez dotyku ruky na ant. Volume (L2C7).

Ovšem je vidět, že dochází k malé změně frekvence Colpitse v průběhu obvodu.



ampl R5 výstup Colpits 0,03V_dílek.jpg
 Komentář:
nechodází ke změně amplitudy Colpitse v závislosti na změně fo pomocí C2

Stáhnout
 Soubor:  ampl R5 výstup Colpits 0,03V_dílek.jpg
 Velikost:  268.46 kB
 Staženo:  38 krát


ampl CR1 fColpits=frez_L2C7_0,03V dílek.jpg
 Komentář:
zde je nastavena max amplituda na CR1, tedy fo Colpitse = fo (L2C7)

Stáhnout
 Soubor:  ampl CR1 fColpits=frez_L2C7_0,03V dílek.jpg
 Velikost:  245.13 kB
 Staženo:  37 krát


ampl CR1 při fColpits=451kHz_0,01V_dílek.jpg
 Komentář:
zde je trimr C2 na max kapacitě 33pF, průběh na CR1

Stáhnout
 Soubor:  ampl CR1 při fColpits=451kHz_0,01V_dílek.jpg
 Velikost:  287.75 kB
 Staženo:  30 krát


ampl CR1 při fColpits=527kHz_0,01V_dílek.jpg
 Komentář:
zde je trimr C2 na min kapacitě 3pF, průběh na CR1

Stáhnout
 Soubor:  ampl CR1 při fColpits=527kHz_0,01V_dílek.jpg
 Velikost:  297.85 kB
 Staženo:  55 krát



Naposledy upravil Therem dne so říjen 18 2014, 14:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: so říjen 18 2014, 12:00    Předmět: Citovat

Pokud je maximální rozkmit na bázi Q3 jen 90mV, nemůže tento detektor fungovat a regulátor regulovat, protože jaksi nemá čím. Je třeba zvýšit nakmitané napětí na obvodu L2C7. Možná by bylo vhodné zkusit vyměnit Q2 za BF245C. V popisu je sice uváděn tranzistor Q2 jako "sledovač", ale to mně nesedí. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Therem



Založen: Oct 14, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: so říjen 18 2014, 14:27    Předmět: Citovat

dobře, objednal jsem BF245C. Jak jsem zjistil, je problém ho sehnat, ještě se mi ho povedlo sehnat v Gesu, kde maj právě C. Dočetl jsem se, že náhrada je BF545 ale ten také nemá každý prodejce a ještě ke všemu je dostupný jako SOT23. Až ho budu mít napíšu výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Therem



Založen: Oct 14, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: út říjen 21 2014, 17:12    Předmět: Citovat

tak BF245C dorazil, osadil jsem ho a bohužel je situace stejná, regulace hlasitosti se nekonáSad Samozřejmě k navýšení amplitudy na CR1 došlo cca o 10mV.

Zkrátka je nutné mít na bázi Q3 dostatečně velké napětí aby došlo k jeho otevření. A pokud tímto snížíme napětí na kolektoru Q3 pod hladinu napětí na kolektoru Q4, začne se nám Q5 zavírat a tím docílíme efektu snížení hlasitosi. No a problém je tedy v obvodu mezi výstupem Colpitse a bází Q3.

Tedy při dotyku antény Volume by mělo dojít k naladění obvodu L2C7 na fo Colpitse tedy k přenosu=1 toto napětí a jeho max amplituda by měla dostatečně otevřít Q3 potažmo uzavřít Q5. Takže pomocí C2 bych měl naladit fo Colpitse tak, aby při dotyku byla foL2C2=fo Copitse resp. maximální amplituda na bázi Q3. Což jsem tak nastavil, že přibližování ruky zvětovalo amplitudu na Q3 ale nárůst je velmi malý takže výsledná amplituda dosahovala ztěží 20mV. Obvod je tedy možné rukou naladit či rozladit (podle nastavení fo Colpitse vůči L2C7), ale je nutné tyto změni x-krát zvětšené promítnout na bázi Q3.

Výstup Colpitse (emitor Q1) je 60mV a na bázi Q3 dostanu max 20mV což je 1/3 přenos.

A nakonec napětí na kolektoru Q3 a následně na bázi Q5 se skoro ani nehne:(
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: st říjen 22 2014, 12:00    Předmět: Citovat

Problém je ten, že nejsou nikde k dispozici naměřené hodnoty vzorového zapojení, takže těžko srovnávat. Hodnota 60mV je hodně malá. Autor originálu uvádí výstupní napětí oscilátoru tady:

Jeho amplituda je mnohem větší. Přitom se jedná o stejné zapojení a stejné hodnoty součástek. Výjimku tvoří použité indukčnosti. Na jejich činiteli jakosti Q také závisí velikost napětí v rezonanci.
Ač je maturitní práce téměř kopií originálního schema, v případě tranzistoru Q2 tomu tak není. BF245 je zapojena s přehozenými vývody S a D. Jest-li je to problém, nevím.
Fatální chyba tam zřejmě není, takže se dá problém svést na rozptyl parametrů (změna napájení ze 7V na 9V, Q cívek, β tranzistorů atd.)
Takže buď se budeš snažit o nápravu těch parametrů, nebo přistoupíš na úpravy v zapojení (např. změna prac. bodu Q3, Q4 a pod.) Wink

p.s. Zkus porovnat velikost signálu na emitoru Q1 s velikostí na emitoru Q9, Q10.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Therem



Založen: Oct 14, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st říjen 22 2014, 14:11    Předmět: Citovat

1) určitě vyzkouším prohodit vývody Q2 dle originálního schématu
2) zde http://www.theremin.us/144/calibration.htm jsem objevil přesný postup nastavení Těremina vč. hodnot napětí v určitých měřících bodech, konkrétně od bodu 26) je postup nastavení a měření Volume Control.
Vyčetl jsem z bodu 26-27, že amplituda na source Q2 má mít rozkmit 0,5-2V, což nemám ani náhodou jak jsem psal výše. A pokud nemá, je tam i postup jak toho docílit

takže vyzkouším a napíšu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: st říjen 22 2014, 16:28    Předmět: Citovat

Therem napsal(a):
...Vyčetl jsem z bodu 26-27, že amplituda na source Q2 má mít rozkmit 0,5-2V, což nemám ani náhodou jak jsem psal výše. A pokud nemá, je tam i postup jak toho docílit...
Ten postup se ale uplatňuje pouze tehdy, když nelze naladit C2L1 do rezonance s C7L2, což, předpokládám, není tvůj případ.
Jen mě při pohledu na tvoje osciloskopická měření napadlo, jest-li se dá těm naměřeným hodnotám věřit. Jde o to, jest-li má vertikální zesilovač dostatečně rovnou charakteristiku pro měření v tomto kmitočtovém pásmu a jest-li je sonda dobře kmitočtově zkompenzovaná. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Therem



Založen: Oct 14, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st říjen 22 2014, 18:50    Předmět: Citovat

1) na Q2 jsem tedy prohodil D-S a obvod se chová stejně až na vyjímku, že při dotyku ruky se výstup zcela zatlumí ovšem není zde plynulá regulace, což je ovšem úspěch, protože před tím nedošlo k zatlumení ale pouze ke změně výšky tónu.

Nicméně se musím omluvit, protože mi to nedalo a ocejchoval jsem elektronkový osciloskop, který mi byl zapůjčen a zjistil jsem zásadní věc a to údaje, které jsem výše uváděl jako setiny tak jsou desetiny (špatně na něm naznačeny V/div) ! Takže jsem provedl opětovná měření na 1V/div, což se jeví jako odpovídající:

takže např rozkmit na source Q2 je cca 1V a výstup Colpitse resp. rozkmit amplitudy je 2V.


2) rozkmit na emitoru Q9=3V
3) rozkmit na emitoru Q10=3V

Amplitudy oscilátorů jsou tedy skoro stejné, možná bude problém daleko jednodušší než si myslím. Mám zde ještě jednu sadu součástek na druhého Těremina, předpokládal jsem totiž, že nastanou problémy, takže asi sestavím druhého abych mohl porovnat a vyloučit chyby součástek a podobně.

Moc děkuju za rady a zájem ale budu muset najít použitelný osciloskop ale spíše se vydám cestou druhého Těreminu.

Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12544

PříspěvekZaslal: čt říjen 23 2014, 6:18    Předmět: Citovat

Není zač, ale já bych volil i ten osciloskop, na který je spolehnutí.
Aby platilo: "Měřit znamená vědět". Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Therem



Založen: Oct 14, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: so listopad 01 2014, 12:01    Předmět: Citovat

takže sestavuji druhý těremin nezávisle na prvním problémovém, abych vyloučil chybu součástek-osazení, pak dám vědět
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: čt listopad 06 2014, 22:00    Předmět: Citovat

Zdá se, že theremin je o hodně vyšší liga než flašinet. Hudební sluch nesmí chybět:
https://www.youtube.com/watch?v=j2CgfZVVSgI
Number one
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Therem



Založen: Oct 14, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: čt listopad 13 2014, 8:35    Předmět: Citovat

tak druhý Těremin jsem sestavil a problém je úplně stejný. Takže buď systémová chyba v zapojení nebo špatně hodnoty součástek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund