Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

mAh kontra Ah
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st únor 16 2011, 13:31    Předmět: Citovat

Ale zde musíš , jasně píše , že nemá elektrotechnického vzdělání . Co já viděl elektrikářů , kteří by tuto otázku rozhodně nezodpověděli . U nás ve fabrice jsou tři a když jde o elektroniku , tak zabloudí hned k "chemikovi" .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7959
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st únor 16 2011, 16:14    Předmět: Citovat

Jen pro vysvětlení hlavně Pajoskovi, nemám vůbec nic proti uživateli "lazapah", taky jsem mu i odpověděl a snad správně. Mě jde jen o to, že se tady objevují uživatelé, kteří záměrně vysírají stupidníma dotazama a za rohem se tlemí jak my (i ty Pajosku) se snaží. Já už jsem se takhle spálil a budu si to dlouho pamatovat. Tím se omlouvám všem normálním uživatelům kterým se snažím a snažil jsem se vždy pomoci. Bohužel už budu vždy opatrný. To mě naučil život.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lazapah



Založen: Feb 15, 2011
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st únor 16 2011, 16:40    Předmět: Citovat

Nazdar, to bych nevěřil co takový nevinný dotaz dokáže rozpoutat. Doufal jsem, že toto forum slouží hlavně k zodpovězení dotazů, předávání zkušeností, znalostí. Kvůli tomu jsem také podal dotaz zde. Díky za odpovědi, které mi k něčemu byly. Jsem za ně vděčný. Ostatní reakce raději neberu na vědomí.
Chtěl bych se tedy VÁŽNĚ zeptat, zda mi někdo může poradit, kde se dá koupit malá solární destička, která by mohla napájet baterii, která by následně byla zdrojem energie pro LEDku. Díval jsem se různě po online obchodech, ale našel jsem jen zahraniční.
Když seženu destičku 0,45 V/400 mA
( http://www.electan.com/catalog/celula-solar2-045v400ma-p-2592.html )
a tu NĚJAKÝM ZPŮSOBEM napojím na AAA 1,5 V baterie 2000 mAh.
Opět stupidní dotaz. Tuto 1 baterii bych měl mít tedy nabitou za 5 hodin ? Nebo v tom hrají roli i ty Volty ? Jakým způsobem se pak dá napojit nabitá baterie na LED tak, aby svítila tao jen v noci nebo když ji zapnu ?
Díky za případnou pomoc při řešení
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: st únor 16 2011, 17:05    Předmět: Citovat

Začnem tedy hezky od začátku a pořádně.
Musíme si ujasnit několik faktů:
1) Jakou LED máš na mysli (bílá, zelená)? Nejlépe dát odkaz.
2) Jak dlouho chceš s ní svítit, než budeš muset aku vyměnit, či dobít?
3) Bude svítit v kuse?
4) Kolik místa máš k dispozici?
5) Kde bude LED umístěna? Chceš (můžeš) tahat kabely od okna, kde bude umístěn solární panel? Protože v zimě tu aku moc nedobiješ.
6) Skutečně nelze použít adaptér (zdroj) do zásuvky? Tam není elektřina?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st únor 16 2011, 17:26    Předmět: Citovat

Jestli jsem vystartoval příliš razantně tak se omlouvám všem,jsem na téma potírání neznalosti dost přecitlivělý.
A teď k tématu,nemůžeš nabíjet baterii,které má napětí 1,5V solárním článkem,který má jen 0,5V. Nabíjecí zařízení musí mít vždy vyžší napětí než nabíjený akumulátor. Pokud by jsi to tak chtěl,tak by jsi musel použít nějaký měnič a to znamená ztrátu. Ve tvém případě bych použil ty solární články 4 a tí dostaneš 2V a s tím už se dá něco dělat.Co se týká doby svícení,tak mi-romá pravdu,výpočet je jen teoretický,protože k LED musíš použít nějaký omezovač proudu a to je taky ztráta kromě dalších negativních vlivůjako,že do nabití baterie potřebuješ určitou energii,ale započítává se tam i napětí pod uroveň LED přechodu,pod níž tu energiii nevyužiješ.A teď prosím odpověz na výše uvedené dotazy od kolegy Bandy.

EDIT: když nad tím tak přemýšlím,tak 4 články je málo,pokud teda nepoužiješ měnič.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lazapah



Založen: Feb 15, 2011
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st únor 16 2011, 19:04    Předmět: Citovat

Banda napsal(a):
Začnem tedy hezky od začátku a pořádně.
Musíme si ujasnit několik faktů:
1) Jakou LED máš na mysli (bílá, zelená)? Nejlépe dát odkaz.
2) Jak dlouho chceš s ní svítit, než budeš muset aku vyměnit, či dobít?
3) Bude svítit v kuse?
4) Kolik místa máš k dispozici?
5) Kde bude LED umístěna? Chceš (můžeš) tahat kabely od okna, kde bude umístěn solární panel? Protože v zimě tu aku moc nedobiješ.
6) Skutečně nelze použít adaptér (zdroj) do zásuvky? Tam není elektřina?


nazdar

1/ LED je bílá, vysocesvítivá, 3V, 20 mAh
2/ svítit chci jen když bude tma, dejme tomu 2-5 hodin denně
3/ nebude blikat, chtěl bych tam přidat vypínač, takže zapnuto/vypnuto
4/LED bude umístěna v zavařovací sklenici. Nad víčko bych chtěl umístit vypínač a zdroj energie.
5/zpočátku sjem myslel, že je možné LEDku napájet bateriemi 2xAA, ale to bych musel mít víc prostoru a často je měnit. Pak jsem uvažoval nad malou placatou baterií, ale ta je málo výkoná. Takže jsem začal uvažovat nad ekologičtějším přístupem, takže jsem začal přemýšlet nad solární energií, ale nevím zda je možné sehant soalrní destičku o velikosti víčka od zavařovačky, která by byla schopna nabít přes den 1 či 2 baterie AAA, které by napájely tu LEDku. Toť vše
6/ nad tím sejm taky přemýšlel, ale pokud bych tuto dekorativní lampičku chtěl někomu darovat, tak bych nechtěl aby obdarovaného zabila. Nejsem profesionál, na tohle bych si netroufl. NAvíc pokud chci jen jednu LED....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: st únor 16 2011, 19:08    Předmět: Citovat

Kup si fakt tu zahradní lampičku a jenom to předělej do jiné formy. Vyjde to nejlacinějš...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st únor 16 2011, 19:12    Předmět: Citovat

...a rychlejší.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5141
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st únor 16 2011, 19:43    Předmět: Citovat

49 Kocourkovských kreditů v jednom nejmenovaném hobbyBaumarketu. Uvnitř 1 AAA aku, solární článek, měnič a bílá LED.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lazapah



Založen: Feb 15, 2011
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st únor 16 2011, 23:23    Předmět: Citovat

OK,
díky moc za rady, až něco vymyslim tak pošlu. díky zatim
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt únor 17 2011, 20:21    Předmět: Citovat

Mrkni se na tyhle stránky: http://hawelson.blog.cz/0701/vecna-svitilna
Pročti i ostatní články, třeba tě to nasměruje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
wire



Založen: Feb 12, 2011
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: čt únor 17 2011, 20:57    Předmět: Citovat

Co se týče té solární destičky,zkus GES či GM,určitě si vybereš.Dokonce prodávají čepici se solárním článkem,kterej pohání malej ventilátorek,ten pak chladí tvář.Když svítí slunce pořádně,docela slušně se točíSmile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hanger



Založen: Oct 01, 2010
Příspěvky: 110
Bydliště: Karlovarsko

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 21:05    Předmět: Citovat

Trošku rozvinu svůj nápad.. Lampička obyčejná, klidně levnější. Rozeber a vyndej všechny střeva, ovšem rozmysli si, jestli náhodou část obalu (třeba vrchní část s článkem) nebude lepší "vestavět", tedy potom nechat v celku. Konstrukční řešení nechám na tobě...
Po elektronické stránce bude stačit vyměnit LEDku za požadovanou, doplnit požadovaný vypínač (do série s LED!), případně ještě vyměnit akumulátory za vhodný ultrakapacitor (viz jova1).
Myslím, že to bude nejlepší řešení (nejjednodušší, a možná i nejlevnější) už vzhledem k tomu, že původní lampička je konstruovaná ke stejnému účelu.
Proč tedy vymýšlet vymyšlené? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund