Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osvětlení
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
eva22



Založen: Jul 16, 2010
Příspěvky: 140

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 0:16    Předmět: Citovat

do hněda? to je divný... tam píšou že má 3000 K tak to by znamenalo že to má studenější světlo než žárovky. Něco jako teple bílá zářivka..
A to by bylo fakt hnusný. Na to byse ani nedalo zvyknout protože barva musí odpovídat intenzitě.

Když to sronáš s žárovkou tak je to světlo žlutější nebo bělejší než žárovka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5919
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 0:25    Předmět: Citovat

To světlo je bělejší a když teď uvažuju zpátky, tak jemně do fialova nebo purpurova. Možná by vypadalo líp kdyby bylo silnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eva22



Založen: Jul 16, 2010
Příspěvky: 140

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 0:28    Předmět: Citovat

no samozřejmě, podle toho jak tam píšou 3000 K tak to je asi stejný jako teple bílá zářivka žejo? A ta svítí já nevím asi jako žárovka 200 W. A je to akorát. Takže když takovou barvu má ledka, která svítí jako žárovka 100 W, tak to musí vypadat hrozně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5919
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 0:45    Předmět: Citovat

Bojím sa, že si pletieš pojmy a dojmy. 200W žiarovka svieti silnejšie, ako 100W, ale spektrum dá veľmi podobné. Spektrálne lepšia je halogénka. A predné svetlo auta tiež svieti trochu ináč. Totižto žiarovka principiálne hreje a to svetlo je k tomu "doplnok" (ak kecám, tak ma niekto opravte). A spektrum svetla sa rozširuje tým ďalej od červenej, čím je vlákno tej žiarovky teplejšie. Špeciálne žiarovky používané fotografmi dali svetlo už celkom pekné, ale ich životnosť bola len niekoľko hodín. Samozrejme, svietili vždy len niekoľko sekúnd. Ak si to chceš overiť, tak zapoj do série povedzme štyri žiarovky najsilnejšie aké doma máš a porovnaj ich spektrálne podanie s jednou žiarovkou výkonovo zodpovedajúcou výkonu danému tými žiarovkami; napr. 4x100W vs jedna 25W.
U žiariviek a lediek je farba svetla daná chemickou zmesou použitou k ich výrobe. To je iná parketa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eva22



Založen: Jul 16, 2010
Příspěvky: 140

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 1:00    Předmět: Citovat

já myslím že nepletu. Já sem tím chtěla říct, že 100 W žárovka má barvu akorát takovou jakou má mít (asi 2700K). Kdežto ledka, která svítí stejně silně, ale má teplotu 3000 K jak tam píšou, tak nutně musí udělat v pokoji nepřirozené (příliš studené) osvětlení.

Zářivka má intenzitu stejnou jako 200 W žárovka, a ta teplota barvy tomu odpovídá (ovšem u teple bílé zářivky). Kdybys dal do kuchyně jednu stejně silnou zářivku s denní barvou, tak bude zase osvětlení nepřirozené a bude to působit hrozně (moc studeně). Pokud bys chtěl používat zářivky s denním světlem, tak by v pokoji musely být aspoň 4 aby to působilo přirozeně.

Je to jiná parketa ale barva musí vždycky odpovídat intenzitě, a to právě asi u těch ledek neodpovídá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5919
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 1:18    Předmět: Citovat

Denní světlo má teplotu myslím kolem 550K, nevím jistě, jde to dohledat na internetu. Je pravda, platí úměra mezi intenzitou světla a barvou. A taky s tou intenzitou se mění i naše vnímání. Ale kdyby ty úsporky simulovali žárovku; ony to některé (značky) "přetáhly" ještě dál. A druhou stranou jsou i takové, že to světlo je příjemnější, než u žárovky. Jinak, asi víš, když jsi večer na ulici a koukneš do voken, že to světlo jde na žluto. Kdysi jsem si trochu hrál a subjektivně mi osobně (ne z ulice, ale v místnosti) nejlépe vyhovoval mix "teplé" se "studenou". Podobně to uvažuju i u ledek, nebo možná namíchám z RGB nebo RYB, tedy pokud se toho chytnu.
Jo a taky je důležitá cosi jako spektrální šířka, nebo jak to nazvat. Má to svoje označení, četl jsem o tom, jde o to, kolik světla z viditelného spektra to svítidlo poskytne a kde (v okrajových oblasterch) již "je tma". Žádné svítidlo nenabídne 100%, ale míň, třeba 80%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eva22



Založen: Jul 16, 2010
Příspěvky: 140

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 3:19    Předmět: Citovat

no ono neexistuje příjemnější nebo méně příjemné světlo Smile
Ono existuje jen teplejší světlo (to znamená že má nižší teplotu barvy) anebo studenější světlo (to znamená že má vyšší teplotu barvy).
Denní světlo (pod zataženou oblohou) má asi 6500 K, to znamená stejnou barvu, jako zářivky nebo ledky s denním světlem. Jenže problém je v tom, že pod zataženou oblohou je ve dne asi 5000 luxů, kdežto v pokoji kde svítí 1 zářivka je asi 200 luxů. Takže na denním světle venku barva přesně odpovídá intenzitě, kdežto kdybys chtěl dosáhnout stejnou intenzitu v pokoji pomocí zářivek, tak by jich tam muselo být nejmíň 10. Takže osvětlení zářivkou s "denním světlem" bude vždycky nepřirozené.
A stejně tak osvětlení ledkou která má teplotu 3000 K bude nepřirozené, kdybys měl v pokoji třeba 3 tyhle ledky (co svítí jako 100W žárovky) tak to už bude akorát.

Takže světlo na osvětlení v bytě musí vždycky být žluté, pokud by mělo být čistě bílé tak by muselo mít mnohem větší intenzitu než 1 stowatová žárovka na pokoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 6:40    Předmět: Citovat

Také jsem měl ten záchvat a vyměnil vše za úsporky . A jak šel čas a úsporky odcházely , tak jsem šrouboval zpět žárovky . Úsporky mi zbyly dvě , v koupelně a na chodbě , kde se nebliká . Ano v kuchyni mám dvoutrubici 2x36W , žlutou a bílou a je to nejsvětlejší okno v našem panelu i okolo . Ale jinak jsem příznivcem 100W fšude . Mám spoustu jiných "zbytečných" výdajů , tak i světlo unesu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 10:02    Předmět: Citovat

Já myslím že se s těmi úsporami v na osvětlení v domácnostech dělá zbytečný humbuk. Významnou úsporu to přinese jenom v souhrnném ( republikovém, evropském) měřítku a výrobcům světelných zdrojů zisk. V běžné domácnosti se trvaleji svítí tak v 1 - 2 místnostech, tam má význam tu úsporu uvážit, samozřejmě je to individuální jak kdo vysvěcuje. Jinde se investice většinou nevyplatí. Osobně mám v obytné kuchyni a nad prac. stolem teple bílou zářivku a jinak žárovky. Úspora 20-30 Kč měsíčně nikoho nespasí.
Vnímání světelného spektra je taky částečně individuální záležitost a obecně nejvíc přirozeně jsou vnímány právě klasické žárovky i když jejich účinnost je 2 - 5%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5919
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 10:21    Předmět: Citovat

Evo, pokud jde o spektrum světla, již jsem psal, že je dáno namícháním chemické změsi a tedy to není jenom "teplejší" a "studenší". Pár úsporek jsem vyzkoušel. Některé jdou vyloženě do žluta, jiná do červenava, purpurova a tak. U těch levných je to taky kus od kusu. A 2700K a 3000K myslím tak daleko od sebe nejsou. Osobně se mi zatím nejvíc líbilo dvě úsporky, jedna teplá a jedna studená, byly tušim 21W nebo tak nějak. Věřím tomu, že kdybysis namíchala z RGB nebo alespoň teplá+studená, docílíš uspokojení i při nižším toku.
Pokud jde o životnost, ledky mají právě výhodu proti trubkám v zapínání a vypínání a když jsou dobře udělané (jdou s rezervou, ošetřeny proti krátkodobým napěťovým špičkám, použity kvalitné soušástky, které něco vydrží), tak čtvrt nebo půl života si na ni nemusíš šáhnout. A pak ne kvůli ledkám, ale kvůli té elektronice. No jo, kde to koupit? Nejlíp asi fakt udělat, nebo to koupené zkontrolovat a upravit (já napr. jsem měnil elyt 4,7uF za 68uF, protože to blikalo 100Hz; málem jsem jej do toho nenarval).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 10:47    Předmět: Citovat

Jen pro zajímavost , ty trubky v kuchyni v klasice zapojení běží víc než 10let .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hanizek



Založen: Apr 01, 2009
Příspěvky: 364
Bydliště: Uganda

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 11:42    Předmět: Citovat

Achab:
Podle mě to smysl má.
Kdysi jsem ve své komnatě svítil halogenovýma bodovkama 3x50wattů. Teď o prázdninách jsem koupil LEDky a svítím 3x2 watty. Týdně tam svítím asi 20hod (teď v zimě možná trochu více). Měsičně tedy ušetřím cca 11.5kWh, ročně 138kWh, což je skoro 700Kč (pořizovací cena LED byla necelý tisíc).
LED, které jsem použil, mají mít životnost 30 000h - měly by mi tedy vydržet třicet let. Halogenky, které jsem používal předtím, mají živtnost 2000h. Tudíž bych za tu dobu koupil 45 halogenek za dalších min. 2000Kč.
Pokud budou žárovky fungovat tak, jak tvrdí výrobce (Calex), měly by mi za svůj život ušetřit téměř 22 tisíc korun.

To je ale samozřejmě pouze teorie, jak to bude ve skutečnosti uvidím. Zatím jsem ale plně spokojen, světlo z nich vypadá jako z žárovky a nebolí z něj oči.

_________________
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 11:46    Předmět: Citovat

A to ti nevadí, že máš teď toho světla 5x míň?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 11:49    Předmět: Citovat

To je to oč tu běží . O pokrytí plochy rovnoměrným světelným tokem . Prostě aby bylo vidět ! Ne jen abych zjistil , že tímto směrem jsou dveře . Ale toto vše je subjektivní . Já mám rád světlo .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr-II



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 393

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 12:09    Předmět: Citovat

A navic ...


0392001.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  0392001.jpg
 Velikost:  40.24 kB
 Staženo:  127 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund